„Na velikosti nezáleží!" praví známé pořekadlo. A na rozdíl od osobního života to v high fidelity opravdu platí, zvláště pak díky technologickému pokroku jedenadvacátého století. Na půdorysu dříve vyhrazeném tak možná dálkovému ovladači už jsou k mání dokonce i ryze high-endové přístroje, povětšinou z oblasti D/A převodníků. Právě tam také najdeme produkty velikosti flash disků, sloužící primárně jako vylepšení zvukové kvality na cesty. Jedním z úspěšných na tomto poli je i microStreamer od High Resolution Technologies.

microStreamer má půdorys pouhých 6,5 x 3 cm a výšku 1 cm, které z něj spolu s hmotností blízkou zapalovači činí opravdu dokonalého mobilního partnera pro jakékoliv zařízení vybavené USB portem. Ten je totiž tím jediným, co budete pro provoz microStreamer potřebovat. Kabel s miniUSB připojíte k jednomu konci zařízení (slouží zároveň jako napájecí kabel), na druhém pak můžete odebírat signál přes dvojici 3,5 mm jacků. Jeden je regulovatelný a poslouží pro sluchátka, druhý vypouští do systému klasickou linkovou úroveň. Regulovaný výstup je maličko matoucí, protože na přístroji samotném nejsou žádné ovládací prvky, pouze indikační diody, oznamující pracovní frekvenci a režim ztišení. Veškerá regulace probíhá díky asynchronnímu přenosu dat přímo v počítači, signál pak projde v microStreamer přes atenuátor dle nastavených parametrů.

Srdcem miniaturního D/A převodníku je kupodivu zcela stejný čip, jaký najdeme i ve firemním modelu MusicStreamer, samozřejmě ve zjednodušeném zapojení. HRT microStreamer tak umí stejně jako ostatní firemní modely přehrát signál s rozlišením až 24 bit / 96 kHz. Potěší i zanedbatelné zkreslení, menší než 0,008%, nebo odstup signálu a šumu 102 dB. Je jasné, že podobné zařízení není určeno pro velká sluchátka, s těmi s běžnou impedancí kolem 32 Ohmů, dost možná až do 100 Ohm si však poradí naprosto přepychově.

HRT microStreamer jsme měli možnost poslouchat s firemními sourozenci MusicStreamer II+ a MusicStreamer II, ale také s ASUS Xonar Essence One MUSES či KingRex UD384. Linkový výstup zesiloval Naim UnitiLite, případně NAD C370. Ze sluchátek jmenujme Sennheiser IE 8, Koss Porta Pro či Bowers&Wilkins C5.

Jak kompaktní je po fyzické stránce, tak kompaktní, semknutý, byť trochu menší zvuk nabízí microStreamer i navenek. Z mohutného kontrabasu v „The Beat Goes On" od Pat Barber (FLAC | 16 / 44,1) se tak sice stává pocitově spíše učňovský 2/3 nástroj, ale i miniaturní přístroj mu umí dodat hloubku a jeho tóny „prodat" s dostatečným důrazem – microStreamer rozhodně nemůžete obvinit z plochosti a nevýraznosti. Dokonce v kontrole a důrazu spodních oktáv šlape na paty svému „domácímu" kolegovi MusicStreamer II+, což už je co říct.

Malý přístroj má díky stmelenosti přednesu talent pro flow písní a třeba takový „Hotel California" od Eagles (FLAC | 24 / 96) je v tomto ohledu velmi příjemný zážitek. Je tu cítit ona poklidná a uvolněná atmosféra, celek působí přirozeně a klidně. Slušná je v tomto případě také čistota zvuku a separace nástrojů – každý má své místo, byť vše je opět trochu zmenšenina reálného stavu. microStreamer si nicméně odkáže udržet organizaci i při vyšších hlasitostech, byť už hodně záleží na tom, jaká sluchátka připojíte. Ta „složitější" už neutáhne, ale uvědomme si, že se bavíme o malém mobilním zařízení.

HRT microStreamer hraje lehce a jednoduše, s mírně vřelejším nádechem, byť se stále pohybuje ve věrném, vybalancovaném středu. Zvuk je dostatečně transparentní, aby jím pronikla řízná elektrická kytara Marka Knopflera v „So Far Away" (Dire Straits | „Brothers in Arms" | FLAC | 16 / 44,1) a zněla jasně kovovými tóny s dostatkem energie. Pěkně se vypořádal microStreamer i s hloubkou tónů, vše je plastické, zvuk neběží jen po plochém povrchu. HRT také tak úplně netáhne na branku, nechává hudbu jaksi vyznít svým vlastním životem. Zrovna zde jsou cítit nepatrně jasnější výšky, činely také mají spíše průměrně dlouhý dozvuk, ale mnohem důležitější je fakt, že nepůsobí ochuzeně.

Může tak být zařízení velikosti krabičky od sirek skutečně schopné zastat roli high fidelity sluchátkového zesilovače a D/A převodníku? Může... A s tím spojená „ale" jsou v dané cenové třídě irelevantní. Samotný D/A převod je velmi slušný a pro přístroje kategorie entry level v podstatě srovnatelný s „nepřenosným" MusicStreamer II, v celkové muzikálnosti dokonce spíše leží někde mezi modely II a II+, což je skvělé. Coby sluchátkový zesilovač pak microStreamer nezklame a pro mobilní sluchátka poskytuje jistý, muzikální a dobře rozlišený základ, kterému schází snad jen nějaký fyzický způsob regulace hlasitosti (byť chápeme, že při takhle nekompromisním šetření místem je to problém...). Pokud tak hledáte kompaktní a nenáročný zdroj kvalitního signálu k počítači, který nebude moc stát, padne ideálně ke sluchátkům tak do 10 000,- a nabídne muzikální, či spíše „normální" dobrý zvuk, pak se přeneste přes podobu HRT microStreamer a věnujte mu pozornost. Není dokonalý, ale pokud nechcete investovat alespoň dvou, či raději trojnásobek, stojí za úvahu.

Kč 4 290,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ vyrovnaný, živý zvuk

+ dobrá cena

+ ultimativní mobilita

+ hi-res i s obyčejnými ovladači

ZÁPORY

- trochu nepraktické řešení ovládání hlasitosti

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Pure Sound | www.puresound.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika