V minulém týdnu jste si na svých obrazovkách mohli přečíst test integrovaného zesilovače A-S700 ze základní sedmistovkové řady Yamahy, kterou se spolu s vyššími řadami 1000 a 2000 v plné parádě vrátila zpátky do světa dvoukanálového hi-fi. Její výrobky se vyznačují návratem k vzhledu oblíbených sedmdesátých let a i když se na nich sem tam dá logicky vzhledem k příznivým pořizovacím cenám najít nějaký ten kompromis, ctí heslo o přirozeném zvuku a sbírají jedno ocenění za druhým.

Ačkoliv A-S700 je mezi obdobně cenově postavenými zesilovači po fyzické stránce tak trošku obříkem, CD-S700 je přesně na opačné straně - mezi přehrávači stejné třídy je jedním z těch kompaktnějších. Vzhled charakterizuje hrana - ať už se jedná o úzký profil čela šuplíku mechaniky z hliníkového tlakového odlitku, který sice tak úplně přesně nelícuje s otvorem, ale zato je to celkově šuplík dostatečně pevný, rychle a tiše se vysouvající a ani roztočený disk v něm nenadělá mnoho rušivých zvuků. Hrana je dominantní také u ovládacích prvků včetně kovového dálkového ovládání - tlačítka přímo na přístroji pak evokují ty na zesilovači, ovšem tentokrát nejsou v plastovém, ale hliníkovém provedení. Hranu ctí i displej se svým jednořádkovým zobrazením bílými body. No a hranatý je logicky i USB vstup, který pohříchu zvládne jen empétrojky a wma soubory. Čtverec pak tvoří i spínací tlačítko a aktivátor „high-endující" funkce Pure Direct, která vypne digitální výstupy, displej a vůbec všechny nepotřebné zdroje rušení. Zadní strana pak hostí jak pár analogových výstupů, tak dva digitální - jak optiku, tak koaxiální konektor.

Na rozdíl od větších firemních sourozenců není přehrávač CD-S700 proveden v plně symetrickém návrhu, ovšem s vyššími modely sdílí dual-mono konstrukci analogové sekce. Samozřejmostí jsou pak samostatná sekundární vinutí transformátoru pro digitální i analogovou sekci, další pak separátně napájí trasportní mechanismus. Ten dodává jedničky a nuly do převodníku BurrBrown se schopností zpracovat signál až v kvalitě 24 bit / 192 kHz. 6,2 kg přehrávač však nemá žádný digitální vstup, takže lákavá možnost využít jej jako D/A převodník je zamezena.

Po většinu doby byl cd player od Yamahy spojen se svým řadovým soukmenovcem A-S700 pomocí Monster Cable M1000i a odtud přes reprokabely KrautWire Awakening putoval získaný hudební signál ke Xavian Primissima, KR Audio SP-2 či JBL LS80. Přímé porovnání jsem měl tu čest dělat s oběma v českých a slovenských podmínkách v úvahu připadajícími konkurenty - Pioneer PD-D6MK2-K a NAD C545 BEE. Pár skladeb sice zesiloval i Pioneer A-A6MK2-K a KR Audio Anteres VA320, ovšem vždy to bylo ve výsledku méně uspokojivé, než při použití sladěného sílícího prvku Yamaha, byť z rozdílných důvodů.

Když jsem si připravoval hudbu a zvuky pro otestování schopností přehrávače, napadlo mě, že ač USB vstup rozhodně není moc hi-fi, možná by stál za nějakou zmínku. Připojil jsem k němu tedy svůj externí 250ti GB harddisk, na němž se nachází kopa mp3 souborů s bitrate 320 kbit/s. Disk zcela standardního 3,5" typu se tedy roztočil (takže USB port poskytuje dostatečně silné napájení i pro větší média než je flash disk), ovšem kýžený přísun zvuku nenastal. Vlastně se nestalo nic... Několikeré připojení a odpojení pak vyústilo ve stejnou situaci. Mírně zklamán a v rozpacích, zda jde o chybu systémovou či zda problematický je pouze „můj" kus jsem pár skladeb zkušebně přesunul na klasickou flashku. Ta po zasunutí do příslušného portu okamžitě vydala svůj obsah, z čehož jsem usoudil, že velké disk prostě z nějakého důvodu nejsou podporovány. Trochu škoda, ale tragédie to určitě není. Mnohem více škoda je ostatně nepřítomnost podpory FLAC / WAV.

Z vybraných cédéček mi jich v poznámkách převážilo několik málo, na nichž se dalo snadno poznat, jaký vlastně cd přehrávač je. Stejně jako u zesilovače A-S700 je totiž zvuk na první poslech v zásadě „nijaký", ničím nezaujme a na rozdíl od mnoha stejně komerčně zaměřených přístrojů nebrnká na strunu efektního zaujetí „naducaným" zvukem. Osobně jsem otevřenost, čistotu a neagresivnost zvuku kvitoval s povděkem, trvalo ovšem téměř polovinu „The Cole Porter Mix" od Patricie Barber, než jsem své vnímání naladil na tu správně vnímavou notu. Pak už se dalo docela dobře soustředit na přesný rytmus skladby a i když oproti NAD C545 BEE působil zvuk méně kompaktní, lehčí a otevřenější, méně úderný, ale za to stejně plný detailu. V porovnání s nižším ze dvou G-Clef zesilovačů Pioneer je hudba přeci jen méně sametová, se znatelně nižším objemem basové složky, která právě u Pioneeru činí zvuk značně atraktivním.

To ovšem neznamená, že by projev Yamahy CD-S700 nebyl atraktivní - jde na to ale jinými hodnotami, zvláště pak tím, že se snaží z reprodukce nahrávky co nejvyšší měrou zmizet, což se také do velké míry - hovořím teď v kontextu třídy do nějakých 20ti či 25ti tisíc - daří. Jak Pioneer, tak NAD, s nimiž ji v tomto textu porovnávám, jsou tak nějak svým vlivem na zvuk patrnější, Yamaha se spíš svým neutrálním, tonálně dobře vyváženým zvukem blíží dříve testovanému Roksanu Kandy K2, což je přístroj dvakrát tak drahý. Ne snad, že by ho dokázala přehrát, ale už pouhá myšlenka na srovnání je plusový bod pro CD-S700.

Jazzová nahráva „Like Minds" od pětice talentovaných a vyspělých hráčů ve složení Gary Burton + Chick Corea + Pat Metheny + Roy Haynes + Dave Holland je bohatá na výšky, zvláště pak v eponymní skladbě, kde je dominantním nástrojem vibrafon. CD-S700 toto bohatství respektuje, s tóny si poradí velmi dobře a jejich celkové neagresivní vyznění spolu se štědrým objemem vytváří dojem vzdušnosti. Stejně tak ustavení hráčů je v této skladbě velmi slušné, celkový talent pro věrnou rekonstrukci hudební scény je, řekl bych, tak půl na půl dílem obou přístrojů řady 700. Se správnými reproduktory - zvláště JBL a Xavian z naší testovací sestavy - je iluze prostoru na kvalitativním vrcholu třídy. Je znát, že elektronika se neustále vyvíjí a za 13 000,- se zde dnes nabízí přehrávač s kvalitami, za něž byste před takovými pěti lety museli zaplatit o polovinu více.

Z trochu průbojnější hudby jsem již v recenzi A-S700 zmiňoval díla Dava Matthewse, konkrétně album „Before These Crowded Streets" a ještě konkrétněji skladbu „Don´t Drink The Water". I tady se CD-S700 drží charakteru svého „příbuzného" A-S700 - tam, kde je NAD C545 BEE (spolu s NAD C355 BEE) na úderu paličky do blány bubnu nebo činelu nekompromisně tvrdý, přesný a úderný a kde Pioneer PD-D6MK2-K (spolu s Pioneer A-A6MK2-K) je naopak jemný, hutný a organicky živý, dokáže Yamaha jít svou vlastní cestou kdesi uprostřed, aby nabídla nadhled nad zvukem, prokreslený a bohatý, i když maličko světlejší zvuk. Tato trojice sestav tak ve stejné cenové kategorii tvoří takové stupně vítězů, kde si každý už musí vybrat podle chuti - nejvíce emocí asi dokáže vzbudit Pioneer, ale při dlouhodobějším poslechu bych upřednostnil uvěřitelnost Yamahy, protože přeci jen má o něco větší hudební jiskru než NAD.

„Bridges to Babylon" od Rolling Stones platí za jakýsi prubířský kámen hi-fi sestav a i když s tím nemohu souhlasit na 100% (protože těžko posuzovat komplexní talent systému na elektrifikované hudbě, postavené na zkreslujících efektech), takový systém, který dokáže udržet drajv, energii a chytlavost úvodní „Flip the switch", takový systém rozhodně stojí za úvahu. Jistě - dalo by se najít několik vroubků na pomyslné zvukové tváři, produkované tandemem A-S700 + CD-S700, ovšem celkově přitažlivě pulzující, plný a lehce poslouchatelný zvuk plně odpovídá výši investice, což je míněno jako absolutní pochvala - takhle by měl vypadat produkt s cenou 13 000,-.

Yamaha CD-S700 je jednoduchý, čistý a přesný cd přehrávač, který je nejen dostatečně dobře vyrobený, ale hlavně nadprůměrně dobře zreprodukuje nahranou hudbu, kterou dokáže potěšit. A pokud snad při poslechu objevíte nějaké drobné nedostatky, vězte, že v dané katagorii není bezchybného přístroje a Yamaha patří s výše zmíněnými beze sporu mezi tři nejlepší, které bych se nebál doporučit a tímto modelem pro mne dostatečně přesvědčivě prokázala, že to s návratem ke dvěma kanálům myslí vážně.

Kč 12 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výrobní provedení nad průměrem třídy

+ neutralita

+ transparentní a otevřený zvuk

ZÁPORY

- nic, co by za 13 000,- mohlo být bráno vážně

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

K+B Progres

http://www.yamaha-hifi.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 272 122 222

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika