800 250 loewe

Susano SC-LX90 je svými konstruktéry pasováno do role „nejlepšího A/V receiveru na světě“, což je vpravdě role velmi ambiciózní. Zkušenosti Pioneeru na poli špičkového audia a videa je sice mohou opravňovat něco takového říci, ale my se dnes podíváme, jak si Susano povede v neušlechtilých podmínkách běžného obývacího pokoje, spojeno s průměrným LCD televizorem LG, referenčním Blu-ray přehrávačem stejné značky LX-91 a kabely Monster Cable M-Series pro vedení obrazu i zvuku.

Jakkoliv je Pioneer jako jméno ve světě domácího kina zavedenou značkou, teritorium opravdového high-endu této cenové a kvalitativní úrovně je celkem nezmapovaným bitevním polem, o jehož zábor se japonská značka snaží právě dnes testovanou vlajkovou lodí mezi přístroji pro domácí zábavu. Není divu, že svůj projekt pojmenovali inženýři po jednom z nejmocnějších ostrovních bohů Susano – pánovi moří a větru, ztělesňujícím sílu a moc. Tak jak by receiver LX90 měl být ztělesněním energie filmu a hudby.

První, co uživatele A/V receiveru LX90 zaujme, bude bez debaty jeho mohutnost, která v prvních okamžicích vybízí k úvahám, jak je asi pevná ona celkem tenká horní deska na nové komodě z IKEA, na níž jste se tak nedávno rozhodli doma umístit televizor a další prvky A/V sestavy. Oproti očekávání ale není skutečnost tak tragická – jakkoliv 35,5 kg není malá hmotnost, stále se jedná o jednomužný přístroj, který lze umístit dle libosti. Celková masivní stavba je výsledkem fyzického oddělní předzesilovače a samotné zesilovací části do dvou v podstatě nezávislých skříní, umístěných v jednom venkovním plášti pro pohodlnou manipulaci. Vysoká vrchní část hostí ovládací část předzesilovače, subtilnější spodní pak hlavní desetikanálový zesilovač.

Musím uznat, že vnější design SC-LX90 je velmi povedený a ačkoliv v zásadě jen drží tradiční designovou linii značky, nějakým způsobem je cítit, že Susano je mezi svými soukmenovci tím prvním, nejvyšším a nejcennějším. Možná je to opravdu hezkým a masivním čelním panelem, těmi správnými proporcemi, možná hodnotným lakem nebo něčím jiným či kombinací všeho dohromady, kdo ví. Důležité je, že na první pohled máte pocit, že ten nesmírný ranec peněz, který za tenhle receiver zaplatíte má nějaké opodstatnění. Čelní panel je přes množství přítomných funkcí velmi prostý, dominuje mu uprostřed umístěný barevný displej s úhlopříčkou úctyhodných třináct centimetrů, který zároveň slouží k výpisu všech nutných aktuálních informací, ale například i k náhledu videa. Dalšími dominantami jsou pak dva masivní ovladače – jeden pro regulaci hlasitosti a druhý pro pohyb v menu, přepínání funkcí a další nutné činnosti, když už bude mít uživatel potřebu nepoužít dálkový ovladač. Posledním výrazným prvkem na čelním panelu je pak stříbrné tlačítko pro zapnutí a vypnutí přístroje. Nic víc potřeba není...

Zadní panel pak hostí nepřeberné množství vstupů i výstupů, analogových i digitálních, prostě vše, co by snad mohlo být kdy potřeba pro reprodukci audiovizuálního signálu. Není asi příliš účelné zde vypisovat všechny možnosti připojení, ostatně bychom na to zřejmě spotřebovali zbytek testu a unudili tak čtenáře k smrti. Podívejme se spíše na parametry z uživatelského manuálu, jimiž Susano disponuje. Především se jedná o úctyhodný výkon 7x200W či 10x140W, kterým už el-x-devadesátka dokáže dát potřebnou dynamiku i zmlsaným reprosoustavám v náročných momentech. Neobvyklá a velmi zajímavá je také možnost použít pouze pět kanálů, ovšem v plnohodnotném bi-amping zapojení – to vše díky faktu, že každý kanál používá své vlastní zesilovací obvody. SC-LX90 zvládá obsloužit reprosoustavy s impedancí 4-16 Ohm, což ale platí jen pro přední pár – ostatní si musí vystačit s impedančním rozsahem 6-16 Ohm, což ale i tak dokáže pokrýt v zásadě všechny modely na trhu. Jak již bylo řečeno, maximální počet aktivních kanálů je deset, což už je prostor pro opravdu masivní domácí kino. Do Susana zapojít až šest různých zdrojů signálu pomocí HDMI konektorů, nechá vás připojit přímo váš iPod, disponuje též velmi zajímavou certifikací THX Ultra2Plus. Posledním, co vybereme za zajímavé v technických parametrech je technologie ICEpower z dílen Bang and Olufsen, která zajišťuje u zesilovačů v třídě D (ano, jedná se o spínaný digitální zesilovač...) nízké zkreslení, ultra-rychlou odezvu a hlavně vysoký výkon. Zájemci o další technické parametry a výpisy funkcí nechť navštíví stránky českého distributora BaSys a nahlédnou zde do manuálu. Shrňme však poznatky do věty, že tento receiver umí vše potřebné pro reprodukci jakýchkoliv filmů a hudby v domácích podmínkách, snad krom upražení popcornu. I když ani to není po pár hodinách intenzivního provozu nemožné.

Prvním krokem po prvním zapojení zesilovače je nastavení hlasitostí jednotlivých reproboxů pomocí dodávaného mikrofonu a referenčního signálu, který do reprosoustav proudí, procesory ho vyhodnotí a nastaví hlasitost jednotlivých kanálů dle potřeby a akustiky místnosti.

Trochu problematické je připojování reprosoustav, očekává se evidentně klasický „obyčejný“ reproduktorový kabel s malým průměrem či tenkým banánkem. Typické masivní vidličky i banánky nemají šanci se do terminálů dostat, ale není to žádný zásadní problém, i holý vodič drží velmi pevně. Jednotlivé terminály jsou ale poměrně blízko u sebe, je třeba u aplikace holých vodičů dávat pozor na vzájemné kontakty drátů. Ani majitelé s tlustšími než průměrnými prsty nebudou mít tyto prvotní činnosti zrovna lehké.

S trochou snahy je ale kompletní zapojení domácího kina, kalibrace pomocí mikrofonu i všechny ostatní „prvotní“ činnosti hotovo během půl hodinky. Pak už vlastně není co dělat, stačí jen zvolit ten správný vstup a výstup, nastavit hlasitost a o vše ostatní už se postará Susano.

Skvělým Blu-ray diskem pro otestování schopností jakéhokoliv audiovizuálního řetězce je I Am Legend, kde množství výborných záběrů, detailně zpracovaných triků i celková kvalita obrazu a zvuku poskytují skvělou možnost vidět a slyšet nedokonalosti sestavy. Kombinace Pioneer LX90 a LX91 s reprosoustavami z domácího kina Philips HTR9900 však téměř nenechává prostor pro hledání jakýchkoliv chyb. Díky dostatečné zatížitelnosti HTR9900, špičkové reprodukci obrazu i zvuku LX91 a kvalitám zesilovačů v LX90 je možné zažít skutečně kinofilmový zážitek při hlasitostech, které každopádně překračují nejen rozumné, ale i zákonem povolené limity. Susano dokáže i při těchto hlasitostech udržet plnou kontrolu nad všemi kanály, zvuk zůstává čistý a velmi, velmi dynamický, kdy i přechody z tichých pasáží do těch nejhlasitějších (výbuchy, výstřely, křik v akčních filmech typu Sin City či Quantum of Solace) jsou takové, jaké skutečně mají být. Celkový projev má mírně zdůrazněné pásmo středů a nejnižších basů, zřejmě aby dostatečně vynikla efektnost filmové produkce a byl vyvolán efekt dostatečné dramatičnosti. A ono to opravdu funguje, síla zvuku, který dokáže při reprodukci zaplavit poslechový prostor je obrovská. Nenarazil jsem v žádném filmu na scénu, která by dokázala Susano jakkoliv rozhodit, v každém okamžiku je LX90 pánem situace.

Zpracování obrazu je na podobné úrovni jako u zvuku, zvláště v kombinaci s firemním špičkovým Blu-ray přehrávačem. Respektive obraz je přesně takový, jaký putuje ze zdroje signálu. Výše zmíněná kombinace přístrojů, laděná k vzájemné ideální spolupráci, poskytuje nejvyšší možnou dostupnou kvalitu. Blu-ray představení v rozlišení 1080p / 24 fps při vyšších hlasitostech a prostorovém zvuku alespoň formátu 5.1 či ještě lépe 7.1 (a asi úplně ideální 10.1) je neskutečný zážitek. Ať už zmiňovaný I Am Legend či Batman Begins a Sin City jsou audiovizuálními orgiemi. Je ovšem pravda, že v těchto cenových hladinách už nelze očekávat nic jiného.

Jakkoliv je LX90 velmi dobrým až výborným zesilovačem z globálního hlediska, skutečně špičkový high-end výkon předvádí v roli centra domácího kina – coby stereo zesilovač pro vážný poslech hudby je pouze na úrovni „toho dobrého“ a v jeho cenovém teritoriu už se najde ledacos znatelně lepšího. To ale není výtka, protože Susano tímto směrem vůbec nemíří, takže kvalitní reprodukce sterea je takový příjemný bonus. Zvuk má sice tendence k mírně přehnané prezentnosti, celkový dojem je mírně příliš dramatický, efektní a až příliš prostoru dostávají nejnižší frekvence, které sice velmi hezky „kopnou“, že je cítíte v žaludku, ale smysl pro jemnost a detail, jistou neúnavnou vytříbenost těch nejlepších high-end přístrojů zde nenajdete. Při občasném poslechu ale neurazí kvalita zvuku ani náročnějšího posluchače. Zvláště velmi vysoký výkon a špičková dynamika dokáží hudbě dodat potřebnou přitažlivost.

Stojí tedy Pioneer SC-LX90 za všechny ty peníze? Pokud je máte, tak ano. Jedná se o referenci ve svém oboru, kdy obzvláště je-li zkombinován se špičkovým Blu-ray přehrávačem a ideálně také plasmou ze stejné stáje, poskytuje ten nejlepší možný audiovizuální zážitek, jaký si za peníze lze koupit (no dobrá, možná s výjimkou pořízení skutečného kina). Jakkoliv dokáží i nižší firemní či konkurenční modely nabídnout dnes již opravdu hodně, jen kombinace od Pioneer má jakési zvláštní kouzlo, kterému ti, kteří najdou vůli investovat potřebnou částku, beze zbytku propadnou a nebudou chtít více měnit. Takže ano, ač se to nezdá, SC-LX90 skutečně stojí za ty peníze.

Cena 199.990,-

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio