Německá značka T+A (s firemním mottem „Toys for the boys") je určitě dostatečně dlouho a dostatečně dobře známá, nepotřebuje tak bližší představování. V poslední době ale způsobila v audiofilském světě poměrně výrazný poprask, když přišla s extra drahou (byť v dnešních poměrech stále ještě ne extrémně drahou), zato však extra dobrou sérií HV (High Voltage). Zvláště integrovaný zesilovač této řady bychom se nebáli prohlásit za jeden z nejlepších, který si můžete domů postavit, ať už máte peněz, kolik chcete. Firma má ale také starší, zavedené řady, v nichž je nemálo dalších zajímavých komponentů.

T+A pokrývá stylem svých komponentů široké spektrum, takže najdete jak stylové, tak all-in-one, tak charakteristicky audiofilské, tak velmi kompaktní komponenty. Svět těch posledně jmenovaných tvoří hlavně nerozlučná dvojice AMP 8 / DAC 8, což, jak už název napovídá, je dvojice zesilovače a D/A převodníku s variabilním výstupem.

AMP 8 (ale ostatně i DAC 8) je minimalisticky pojatý komponent téměř kapesní velikosti, však jeho základna je čtverec o straně 27 cm (pro představu asi o 1/3 větší, než je počítač Mac Mini) a na výšku včetně ne úplně malých nožiček neměří ani 10 cm. Přes své malé rozměry má díky velkému transformátoru (v poměru ke své vlastní velikosti) a poctivě vyrobenému, plně hliníkovému tělu hmotnost 7 kg. Broušený hliník kombinuje černý pás, nahoře a dole sendvičově uzavřený robustními hliníkovými pláty. Patrně i pro zvýšení dojmu robustnosti jsou přiznány šrouby v každém rohu. Design zjemňují zaoblené rohy.

Protože jde o koncový zesilovač, není na přední straně vlastně téměř nic – logo výrobce a trojice miniaturních LED sytě zelené barvy – jedna je ukazuje provozní stav, jedna způsob zapnutí a jedna to, zda jsou reprosoustavy aktivní.

Zadní strana je podstatně plnější – ostatně výrobce sem v běžné „dospělé" velikosti umístil vstup v podobě symetrických XLR i nesymetrických RCA konektorů, stejně jako čtveřici menších, ale pevných izolovaných reproduktorových terminálů. K tomu přidejte nutné chladící otvory (i když je šasi hliníkové, takže dobře odvádí odpadní teplo, miniaturní rozměry jsou prostě miniaturní rozměry a každé chlazení je tu dobré) a napájecí zásuvku se spínací kolébkou (což je mimochodem jediný způsob, jak fyzicky přístroj zapnout / vypnout, žádné uspání nebo tak), je tu prostě už docela těsno. Sestavu konektorů doplňuje zásuvka RJ-11 (tedy telefonní typ, pokud si takovou ještě pamatujete), určená pro komunikační protokol firmy T+A. Zde je vidět, že T+A tento přístroj v podstatě napevno svázali s DAC 8, protože v praxi AMP 8 nezapnete jinak, než právě pokynem z některého řídícího komponentu T+A – žádné RS 232 pro sofistikovanější řízení, žádný „primitivnější" 12 V vstup pro spouštěcí napětí.

Po odšroubování horního krytu narazíte na elegantně zorganizovaný interiér, byť poměrně plný. Dominantou je masivní toroid s výkonem 400 Wattů, za který by se nemusel stydět žádný komponent. Konstrukce je postavená na jedné velké (nebo snad lépe řečeno na celý prostor zabírající...) obvodové desce s nemnoha komponenty. Důslednou filtraci zajišťuje čtveřice masivních kondenzátorů o slušné kapacitě 33 000 uF. Výkon dodávají dva páry tranzistorů ThermalThrak, vyvinutých speciálně pro audio aplikace – díky tomu do 8 Ohm malý zesilovač dodá až 80 Wattů (či 110 Wattů ve špičce), případně 110 Wattů do zátěže 4 Ohm (a 130 Wattů ve špičce). Napěťový zesilovač pracuje v čisté třídě A, celkově AMP 8 pracuje ve třídě A/B, nemusíte se tak bát, že by malé rozměry znamenaly použití „digitálů". T+A tvrdí, že obvodové řešení je vlastně derivátem skvostně fungujících obvodů z PA 3000 HV – hlavně se to pozná podle toho, že i v tomto malém přístroji panují neobvykle vysoká napětí. Ke kvalitě přispívají i mezi audiofily ceněné odpory Vishay a kondenzátory WIMA a ELNA.

Už jsme jednou zavadili o téma chlazení komponentu (protože velký toroid a čtyři výkonové tranzistory prostě nějaké to teplo ztratí, byť jsou přišroubovány na masivních hliníkových chladičích), je třeba dodat, že AMP 8 má zabudovaný malý větráček ve spodní části – jednak běží na relativně nízkých otáčkách, jednak má zjevně dobře vybrané ložisko, protože za celou dobu provozu komponentu jsme ho neslyšeli ani při přiložení ucha téměř až k němu.

Výrobce také důsledně oddělil obvody napěťové a proudové, každé části dal vlastní napájecí zdroj. Toto řešení má svůj původ v sérii R, která byla jedním z úhelných kamenů úspěchu německé značky v 21. století. O rychlosti zesilovače svědčí fakt, že má psaný pracovní frekvenční rozsah od 1 do 200 000 Hz, stejně jako má slušnou rychlost přeběhu 60 V / us. Tlumící faktor nabývá adekvátní hodnoty 170, odstup signálu a šumu minimálně 103 dB také odpovídá třídě přístroje. Celkové harmonické zkreslení nepřekračuje hodnotu 0,009%.

Protože T+A AMP8 nedílně patří k převodníku / předzesilovači DAC 8, o poslechových dojmech a poslechové sestavě se dočtete právě v textu o T+A DAC 8.

Kč 55 490,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ žádný kvalitativní rozdíl oproti „plnoformátovým" komponentům

+ pěkný design s vysokým WAF (tzn., že se nemusíte bát ho přinést domů)

+ čistý, rychlý a lehký zvuk

ZÁPORY

- cena za malý komponent už je vysoká (byť jde spíše jen o pocit)

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika