ROTEL Michi zesilovače

Zavítáme-li na webové stránky Electrocompaniet, objevíme tu dvě krátká, ale velice výstižná hesla. Prvním je firemní motto „If sound really matters", tedy „Když na zvuku opravdu záleží" a druhým je „The Sound of Norway", čili „norský zvuk". Možná by se tak dalo dobře usoudit, že Electrocompaniet je vlastně to pravé, pokud vám opravdu záleží na norském zvuku. Soudě podle počtu ocenění produktů této firmy by patrně mělo.

Jedním z nejnovějších přírůstků, snažících se zkombinovat čistokrevný high-end s požadavky moderního, (nejen) mladého audiofila, prahnoucího po kombinaci skvělého designu, funkcí a zvuku. Případně jej lze chápat i jako otevření cesty k novým zvukovým možnostem pro neoblomné tradicionalisty. Proč vlastně?

ECI 6DS je nejvyšším integrovaným zesilovačem v celém výrobním programu, písmena D a S v jeho názvu odkazují na jeho schopnosti v novém digitálním světě. „D" lze chápat jako digitálně-analogový převodník, „S" pak zase jako možnost streamovat hudební data ze sítě. Důležité je ale nahlížet na ECI 6DS hlavně jako na lineární zesilovač, který příjemným řízením osudu dostal bonus v podobě slušného D/A převodníku a „počítačového" vybavení.

Základem pro vlajkovou loď norských integrovaných zesilovačů je myšlenka držet se těch nejlepších tradic, hlavně pak modelu ECI 5 MKII. Při pohledu z vnějšku to znamená luxusní, bytelné a bezchybné provedení, elegantní a konzervativní. Na černém krytu s mnoha průduchy asi není nic zvláštního, natož zajímavého, černý čelní panel za sklem, uchycený čtveřicí šroubů, je ale skutečně nádherný. Duch severského designu je tu jasně patrný.

Čelní stěně dominuje elegantní zlato-černá kombinace, hlavně pak velký nápis „Electrocompaniet". Pod firemním znakem uprostřed je ještě středně velké spínací tlačítko zlaté barvy, jehož tvar a provedení se opakují v pravé polovině panelu u čtveřice v kosočtvercovém rozložení umístěných tlačítek k základnímu ovládání přístroje. Levou polovinu pak zabírá jednoduchý, poměrně rozměrný displej s jemnou strukturou, zobrazující aktuální stavová hlášení přístroje. Nikde žádný otvor pro zapojení sluchátek, ECI 6DS je prostě vcelku puristický stroj.

K pohledu na zadní stranu vás jistojistě naláká hlavně vyčuhující anténka pro bezdrátovou komunikaci. Vedle ní najdete ještě konektor pro kabel ethernetové sítě, ještě kousek vedle pak USB vstup pro připojení diskových jednotek s hudebními soubory. „O patro níž" je další sada digitálních vstupů, dva optické, dva koaxiální a ještě jedno USB, tentokrát schopné zprovoznit Electrocompaniet ECI 6DS jako externí zvukovou kartu vašeho počítače.

Modernímu světu se ECI 6DS otevírá i díky datovému konektoru RS-232 a 12V spoušti (je zde vstup i výstup) – zesilovač tak lze zapojit do konceptů inteligentního bydlení. Analogové vstupy pak zastupuje jeden pár symetrických XLR konektorů a trojice nesymetrických RCA. Jeden z nich je vyhrazen i domácímu kinu (přístroj funguje jako koncový zesilovač s přemostěnou regulací hlasitosti). K dispozici jsou i dvě varianty pre-out výstupu, jednak v podobě XLR, jednak jako RCA. Pak už jsou zde pouze dva páry reproduktorových terminálů WBT kvality, do nichž pohodlně utěsníte holé vodiče, lopatky i banánky.

Za poznámku oproti mnoha jiným stojí i dálkové ovládání – nejen, že působí nebývale elegantně, skvěle ale také padne do ruky, má dokonce malý barevný displej a i když na první pohled působí poněkud „přetlačítkovaně", po relativně krátké chvíli si na práci s ním zvyknete. Odkládat ho můžete do atraktivního dobíjecího doku. Mnohem důležitější ale je, že všechny dosti rozdílné funkce s ním opravdu ovládnete – logicky a pohodlně.

Vnitřní uspořádání vychází, jak už bylo řečeno, z ECI 5 MKII. Oproti tomuto předchůdci ale má větší trafo a přepracovanou předzesilovací sekci. Větší trafo se podepsalo i na nemalé hmotnosti 20 kg (nemalou v poměru k relativně kompaktním rozměrům 46,5 x 40,5 x 12,8 (š x h x v)). Trafo má také sekundární vinutí pro analogovou a digitální sekci.

Celý zesilovač je také nesmírně precizní, alespoň nakolik lze soudit z parametrů. Kromě výkonu 125 Wattů do 8 Ohm, případně 200 Wattů do 4 Ohm je tu působivý důkaz rychlosti – frekvenční rozsah 1 – 150 000 Hz. Očekávatelné je malé harmonické zkreslení 0,004%, solidních hodnot dosahuje tlumící faktor 350 a maximální proudová špička na hranici 100A. Jednoduše řečeno, tak jak je robustní vnější konstrukce, tak robustní je i obvodové řešení.

Zajímavý je i soupis schopností „DS" sekce – samotný převodník je schopen dekódovat signál o rozlišení až 24 bitů / 192 kHz. Plného rozsahu je Electrocompaniet schopen využít přes asynchronní USB, SPDIF a při streamování po síti pomocí protokolů UPnP a DLNA, optika je pak ze svého principu omezena na vzorkovací frekvenci 96 kHz. Plně uspokojivý je i rozsah podporovaných souborových formátů – kromě obligátních MP3, WMA, Ogg a AAC jsou to i WAV (pouze standardní rozlišení), FLAC 24 / 192 a také třeba čistý PCM signál, opět až 24 / 192.

Electrocompaniet ECI 6DS jsme poslouchali spolu s dalším integrovaným zesilovačem Wadia Intuition 01, ale také s NAD C370. Zdrojem signálu byl samotný streamer, ale také ASUS Xonar Essence One MUSES, Musical Fidelity V90-DAC nebo Pioneer BDP-LX71. Poslouchali jsme přes Harbeth Monitor 30, Sonus Faber Olympica I, Polk Audio RTiA7, Tannoy Mercury V4i a Xavian Bonbonus. Reproduktorovou kabeláž dodal ProAc, signálovou pak Eagle Cable, Monster Cable, KrautWire a QUAD.

Jak robustní a čistá je vnější konstrukce, tak robustní a přitom elegantní je zvuk ECI 6DS. Když spustí svůj „Cakewalk" Flim and the BB´s na albu „Vintage BB´s", dějí se věci. Basa je hutná, energická a velmi konkrétní a je cítit velká výkonová rezerva a jistota. Suverénní, neuspěchané a vřelejší, měkčí ladění vás nechá vybrat si hlasitosti naprosto libovolně – kontrola a jistota, stejně jako precizní, přirozené oddělení jednotlivých instrumentů zůstává neměnné potichu i pěkně nahlas.

Právě suverénní uvolněnost přednesu je základním kamenem autentického muzikálního zážitku. Stingův „Englishman in New York" z disku „Die perfekte Räumlichkeit" nabízí famózně pevnou zvukovou scénu; zvláště pak konkrétní a energický kontrabas, jehož každý tón vás obepne, zavalí a pohladí. ECI 6DS má velmi vytříbené způsoby, i činely působí naprosto uvolněně, decentně a něžně, přitom jim nechybí věrohodná textura a průraznost.

Solidní výkon a dynamika pak vedou k perfektní kontrole – akční, dynamické bubínky v „Dancehall" od severských Jienat mají velký objem, energii na rozdávání a také důraz, připomínající úder sevřenou pěstí. Naprosto relaxovaný přednes se nijak nesnaží ohromit či tlačit na pilu, protože ví, že svou vlastní vahou a charismatem zaujme. Přes zdánlivou neuspěchanost zvukového celku je náběh jednotlivých tónů briskní a Electrocompaniet donutí vaše reprosoustavy vykreslit i ty nejmenší detaily, kterým k vyniknutí pomáhá čistota a jemnost jeho zvuku.

Jistotu v přednesu oceníte i z pohledu barev nástrojů, vše je autentické maximálně nenásilným způsobem. Akustická kytara Michaela Hedgese v titulní skladbě alba „Aerial Boundaries" je plastická, prokreslené a kovové struny jsou řízně kovové, ale absolutně, až analogově neagresivní. Tóny visí ve vzduchu s lehkostí plachtícího racka a přitom úplně cítíte jejich pronikající fyzickou váhu. Nástroj je barevně velmi sytý.

Nádherně vyšel z obvodů Electrocompaniet ECI 6DS i vokál Tracy Chapman v její „Bang, Bang, Bang". Čistý, srozumitelný a hlavně úžasně emotivní hlas je úchvatně přirozený. Celý přednes je precizně integrovaný, vše je spojité, měkké a velké, zaplavující prostor vlnou za vlnou. Do nepodbízivé vřelosti a něhy zvuku jako kdybyste se mohli zabalit jako do hřejivé deky.

Electrocompaniet ECI 6DS ukazuje, že i koncept „all-in-one" s důrazem na moderní zdroje signálu může být výsostně audiofilskou záležitostí, ctící klasické hodnoty analogového zvuku. Pomiňme muskulaturní, důvěryhodné provedení, kombinující minimalismus s rafinovanými detaily a elegancí – kvalitní vzhled i zpracování by v kategorii 150 000,- už mělo tak nějak být naprostou samozřejmostí. Prostor k pochvale tak využijeme pro zvuk, jenž je samozřejmý a uvolněný jako málokterý jiný. Hladké a čisté výšky, živoucí středy a mohutné, ale velmi dobře kontrolované basy společně vytváří zvuk „s velkými rameny", mohutný a energický. Jeho až analogová něha není patrně pro každého, jde totiž téměř dokonale proti modernímu trendu ultra přesného, holografického zvuku se záplavami detailů, pod nimiž se tak trochu ztrácí celková atmosféra a emocionální stránka hudby. Electrocompaniet ECI 6DS ale upřednostňuje právě tohle – podstatu hudby a naprosto věrohodné rozlišení, dynamiku a sytou barevnost používá jako své prostředky, ne cíle. I když v určitých jednotlivostech tak v této ceně najdete lepší stroje, komplexnost ECI 6DS je okouzlující a velice jedinečná...

Kč 159 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ skvělá kombinace 3v1 (zesilovač / streamer / zvuková „karta")

+ masivní, elegantní konstrukce

+ sytý, dynamický a přitom poklidný zvuk

+ komfortní dostatek konektorů

ZÁPORY

- zvuk vynikne hlavně s externími zdroji signálu, DAC je spíš bonus

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: TYKON | www.tykon.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio