ROTEL Michi zesilovače

Jaký zesilovač si asi můžete koupit za 5 490,- Kč? Pioneer se svou novou řadou a jejím základním modelem A-10 snaží dokázat, že rozhodně lepší než dřív. Na první pohled se to nezdá tak úplně nepravděpodobné. Právě na první pohled se totiž téměř ve všem podobá svých vyšším bratříčkům, mimo jiné i o 20 000,- dražšímu A-70. A přestože jde pouze o prvotní dojem, zůstává desítka bez diskuse krokem kupředu v nejlevnějších vodách.

Stačí se podívat na soupis parametrů, porovnat fotku třeba s doslouživším A-109 a máte jasno. Tohle není jen jiná liga, ale spíše jiný sport. O moderně střiženém kabátku a dobrém pocitu z exteriéru jsme básnili u modelu A-70, desítka je sice viditelně na opačném konci spektra, přesto ani u entry level modelu nebyla výrobní kvalita vysloveně ošizena.

Ano, ovládací prvku jsou z plastu, nemáte ale pocit, že by se vám měly rozpadnout pod rukama při trochu méně šetrném zacházení. Ano, čelní panel ani tělo nejsou z luxusních hliníkových panelů, přesto jde o kov a tedy výraznou evoluci oproti plastikovému standardu starších sourozenců.

Přední strana hostí celkem pět knobů, čtyři menší slouží pro regulaci korekcí (výšky + basy + balance) a výběr aktivního vstupu, největší je pak určen pro regulaci hlasitosti. Vybrat si pomocí maličkých spínačů můžete ještě vypnutí korekcí, zda budou aktivní reproterminály A, B nebo A i B a nakonec ještě to, zda chcete využívat Loudness. Ta „přiohne“ kraje pásma a díky tomu při nejnižších poslechových hlasitostech zvuk lépe vynikne. Trochu překvapí, že Pioneer zvolil pro podsvícení tlačítek a indikaci aktivního vstupu červené LED, přestože u vyšších modelů je barva sytě modrá; tu najdeme jen u spínacího tlačítka (snad je to proto, že právě tenhle prvek sdílí celá řada v rámci nižších výrobních nákladů).

Zadní strana nám připomene, v jaké cenové třídě se pohybujeme, byť ani tady není důvod ke stížnostem. Snad jen celkem osm reproterminálů ve dvou sadách má základní rozumnou kvalitu, nic víc – svůj úkol, tedy udržet vše od holého vodiče, přes lopatky až po banánky, nicméně bezproblémově plní. Najdeme tu šest analogových vstupů v podobě RCA konektorů – čtyři jsou standardní linkové, jeden patří přenoskovému MM předzesilovači a poslední páskové smyčce, je tedy doplněn ještě o jeden pár RCA konektorů pro výstup signálu. Na rozdíl od vyšších modelů je také napájení vyřešeno „neaudiofilním“ malým konektorem.

Vnitřní stavba A-10 spoléhá na koncept Direct Energy, ověřený již mnoha dřívějšími modely. Jde v podstatě o zesílení pomocí MOSFET tranzistorů, kombinované s plynulou regulací biasu a minimalizací nevyváženosti energie v obou kanálech. Kvitovat je určitě nutno i fakt, že cesty koncových zesilovačů jsou plně symetrické. Tranzistory ze sebe vydají solidních 50 Wattů do 4 Ohmové zátěže, přičemž pracují celou dobu ve třídě A/B.

Desítku jsme zkoušeli v kombinaci s firemním SACD PD-10, vedle toho také s PD-50 a A-70 ze stejné stáje. K dispozici byl ještě NAD C370, Pioneer BDP-LX71 a Denon DN-500AV. Zvuk se linul z Harbeth Monitor 30, Tannoy Revolution DC6TSE, KEF R300 a Xavian Bonbonus. Spodnímu pásmu dodával šťávu Bowers&Wilkins PV1D. Sluchátkový výstup jsme potrápili pomocí Audeze LCD3 a HiFiMAN HE-500, zatímco kvalitu napájení si vzal na starost Xindak XF-2000B. Kabeláž pak nesla značky Vincent, QUAD, Monster Cable a Eagle Cable.

Že Pioneer se zvukem v dané cenové třídě příjemně pohnul směrem kupředu (rozuměj směrem k naplnění hodnot high fidelity), to je jasné už při prvních tónech „So What“ (Miles Davis | „Kind of Blue“ | 1997 | Columbia | CK 64935). Už se nenacházíme v oblasti zařízení, sestavených „aby hrála“, ale A-10 předvádí snahu „hrát dobře“. Za dané peníze samozřejmě nelze pořídit zázrak, ale každý posun kupředu by se právě v téhle třídě měl vyvažovat zlatem, neb otevírá širší a širší náhled od světa high fidelity široké veřejnosti (a budeme-li extrémní optimisté, pak této veřejnosti možná kvalita zachutná a časem se v důsledku toho třeba i zlepší kvalita nahrávek…). Je pravdou, že reprodukci trochu schází vykreslení pozadí, zde konkrétně šumění pásku, stejně jako nástroje jsou spíše jednodušeji vykreslené, ale celkově jde o výkon, který nám byl dosud znám z přístrojů o tisíc či spíše dva dražších (což je v této kategorii s trochou nadsázky „balík“). Hlavním atributem je poměrně velká živost a dravost zvuku.

Rozumně si poradí nejlevnější Pioneer také s reprodukcí lidského hlasu. Sladký vokál Michaela Bublé v „Georgia On My Mind“ („Crazy Love“ | 2009 | Reprise | 9362-49707-7) sice postrádá onu skutečně uvěřitelnou hloubku a komplexnost, neselhává však (až překvapivě) ve schopnosti udržet si naši pozornost a příjemně hladit. Ano, ve vypjatých momentech, obzvláště pokud hrajeme na vysoké, tak říkajíc koncertní hlasitosti (tam to obecně A-10 nesluší), se vyskytne sem tam nepříjemná sykavka, za normálních okolností jde ale o velmi slušnou práci, hlas je srozumitelný a uvolněný.

To samé lze říci i o akustické kytaře, uvozující album „This Is Where I Came In“ a stejnojmennou píseň (Bee Gees | 2000 | Polydor | 549 626-2). Nemůžeme si sice užívat prokreslenou hru celého těla nástroje, nicméně jednotlivé struny, jakožto dominantní prvky, zůstávají slušně vykreslené, co se týká detailů, příjemně atraktivně „prodané“, co se týká energie a příjemně tonálně umírněné, aby bylo jasné, že jsou vyrobeny z kovu. Tóny zní přiměřeně dlouho, rozlišení je – jak již bylo řečeno – slušné a v cenové kategorii 5 500,- Kč by se spíše toto podání mělo označit za skutečně skvělé. Pioneer přitom vytváří směrem k posluchači vazbu, snaží se nabídnout zábavný styl reprodukce; to pro srovnání s obvyklým přístupem těchto ultra levných přístrojů, kdy se ze systému často nakonec line – upřímně řečeno – nudný a prázdný zvuk.

A-10 se i přes svůj nevelký výkon snaží zvuk náležitě prodat a dát o sobě vědět. Energicky tak působí reprodukce „Time“ (Pink Floyd | „Dark Side of the Moon“ | 1973 | MFSL | UDCD 517), úvodní drnčení má dokonce přiměřený řád a přehlednost, byť opět platí poučka, že nad určitou mírou hlasitosti nemusí být vše vždy úplně příjemné. Při vysloveně tichém poslechu (i je-li aktivována funkce Loudness, která pomáhá, avšak zázraky neumí) pak zvuku schází trocha průraznosti navíc. Nutno ovšem říci, že Pioneer A-10 buduje v běžných poslechových podmínkách dojem solidní prostorovosti, zvládá udržet přehled nad oním drnčících chaosem a navíc nám celkem jasně říká, že to zvoní kov o kov. A vzpomeneme-li si, že máme v ruce zesilovač za 5 500,-, mávneme nad všemi nedostatky s klidem rukou.

Desítka maličko šetří na objemu zvuku ve spodním pásmu, jak nám ukáže basa Johna Deacona v „Another One Bites The Dust“ (Queen | „Greatest Hits“ | 1994 | Parlophone | 0777 7 89504 2 4). Drama bychom v ní našli, razanci též (na energii zase Pioneer rozhodně nešetří), objemově jí je ovšem trochu méně. V dané třídě ale patrně většina posluchačů prostě sáhne po ovladači basových korekcí a dle libosti si přidá…

Pioneer A-10 je sympatický přístroj. Ne ani tak tím, že se snaží celkem úspěšně předstírat, že svou výrobní kvalitou patří k přístrojům aspoň trojnásobně dražším, ne tak ani absolutní kvalitou zvuku, která je odpovídající zařazení do entry level kategorie. Jde o to, že za dané peníze dosud nikdo tak dobrý zvuk nenabízel, jde o to, že dosud jste museli zaplatit o tisíc či dva více, což jsou v dané kategorii více než důležité rozdíly (jinými slovy, Pioneer nabízí stejnou kvalitu jako ostatní, ale za o cca 35% nižší cenu). Je to chvályhodný krok, který otevírá dveře k ochutnání high fidelity hodnot i široké veřejnosti, která dosud u nejlevnějších modelů v této úrovni dostávala spíše stroj, který hrál, než přístroj, který hrál dobře. Pokud hledáte nejlevnější možnost, jak si zreprodukovat zvuk na úrovni, která má alespoň nějaké pojítko s realitou, kde už můžete věřit jednotlivým tónům, pak Pioneer A-10 nabízí hodně atraktivní cenovku, byť hvězdou zůstává v relativním kontextu dané třídy…

Kč 5 490,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ vypadá dobře – na první pohled působí jako výrazně dražší produkt

+ posouvá v dané cenové kategorii přístup „hraje zvuk“ na „nehraje zvuk špatně“

+ bohatá konektorová výbava, adekvátní výkon…prostě všeho je akorát

ZÁPORY

- kompromisy ve výrobní kvalitě

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

BaSys CS

www.basys.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 234 706 730

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Marantz | luxusní audio z Japonska

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

ELAC

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Beyerdynamic

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Ale já to nepoznám

Poslední rok se – z logických důvodů – výrazně zvýšila frekvence vašich čtenářských dotazů. Všichni nakonec více či méně sedíme doma a dobrý poslech hudby a zážitky z filmů to pomáhají snášet. Spolu s někdy až nižšími desítkami dotazů denně se také zvýraznil některé zažité mýty a „legendy“ audiofilského světa.

Číst dál...

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio