ROTEL Michi zesilovače

Bluenote, Goldenote a Blacknote. Skoro by se zdálo, že tito Italové si jména svých značek vybírají prostě podle módní barvy té které sezony, což by nakonec právě v Itálii ani nebylo zase tak neuvěřitelné. Nicméně důležitých je 20 let práce za těmito jmény, vrcholící právě posledně jmenovanou, nově uvedenou značkou / řadou. Pod logem černé notičky lze nalézt portfolio moderně vyhlížejících high-endových přístrojů, mezi nimi také vyšší model integrovaného zesilovače DSA150.

Černo-stříbrný ingot ručně montovaného italského zesilovače připomíná designem svého předního panelu více než dost přístroje značky Mark Levinson. Zda je to marketingový tah nebo prostě stejné designérské smýšlení těžko posoudit, tak či tak vizuální dojem z DSA150 zůstává více než dobrý. Moderní, ostrými hranami a jednoduchostí definovaný vzhled snad ani nemá šanci se okoukat. Dobrý dojem trochu snižují masivní ovladače na zapnutí a regulaci hlasitosti, která by si zasloužila přeci jen preciznější výrobní provedení. Obří pochvalu pak ovšem zaslouží displej, který nelze nazvat jinak než gigantický. Bodová matice s obrovskými červenými tečkami je také určitým odvoláním na výše zmíněnou značku ML, lze ovšem bez uzardění říci, že Blacknote jde v kvalitě zobrazení ještě o krok dál a displej přečtete pohodlně za jakýchkoliv světelných podmínek a dokonce i s notně rozostřeným zrakem.

Krom čelního panelu se pak jedná o klasický černý kovový kvádr, jehož zadní straně dominují masivní reproterminály, do nichž se vtěsnají všechna dostupná zakončení kabelů. Celkově šest párů vstupních konektorů, přepínaných zlacenými relátky, jistě postačí pro propojení i s obsáhlejším systémem, navíc rozdělení XLR a RCA typů tři ku třem pohodlně umožňuje využít optimálních možností spojení toho kterého zdroje signálu. Zesilovač také nabízí možnost využít pouze jeho předzesilovací nebo koncovou část, díky dvojici RCA vstupů - jednomu s nálepkou Amp In a druhému s označením Pre Out.

Blacknote DSA150 hrdě již na svém čelním panelu hlásá příslušnost k třídě kontroverzních digitálních zesilovačů. Mnoho uživatelů si je nemůže vynachválit díky vysokým výkonům, nízkému zahřívání a celkově pohodlným provozním vlastnostem, spousta konzervativněji smýšlejících milovníků hudby a dobrého zvuku však jen při spatření písmena D v kolonce určení třídy dostává záchvat akutního odporu. Kořeny tohoto přístupu zřejmě sahají do dob počátku vývoje spínaných zesilovačů, kdy kvalita přeci jen byla diskutabilnější než dnes.

Symetrická dual mono konstrukce DSA150 se dvěma ručně vyráběnými transformátory produkuje konstantně do zátěž 1, 2, 4 i 8mi Ohm výkon 150 Wattů na kanál, díky čemuž bohatě pokryje většinu nároků běžného posluchače v běžné i větší místnosti a s téměř jakýmikoliv reprosoustavami si hravě poradí. Dynamický výkon pak stoupá až k velmi pěkným 350ti Wattům. Psaný frekvenční rozsah 10 - 50 000 Hz neodkazuje na nijak výjimečné vlastnosti, zkreslení v řádu jedné tisíciny procenta ve slyšitelném pásmu je pak v dané třídě D také víceméně standardem. Plusem této koncepce je ovšem velmi vysoká dynamika, u tohoto přístroje dosahující k úrovni 120 dB. Tlumící faktor na reprosvorkách má hodnotu 400. Přesnou regulaci hlasitosti má na starosti technické řešení prověřeného výrobce Alps.

Blacknote DSA150 hrál v sestavě se „sesterským" SACD přehrávačem SACD300, propojeno bylo symetrickými kabely (neb pro optimální reprodukci je u těchto přístrojů skutečně nutné věnovat čas výběru správného propojovacího drátu), hudbu reprodukovaly reprosoustavy Xavian XN270 Evoluzione v alternaci s Wilson Benesch Discovery. Poslech probíhal v příjemných a akusticky velmi dobrých prostorách pražského Studia ESO (http://www.studioeso.cz/).

První tóny patřily allegru z Vivaldiho houslového koncertu op. 4 č. 3. Velmi jemná nenásilnost a přesný projev nejprve působí snad až nezábavně, jako kdyby nahrávce scházela vřelost, po chvilce ovšem dojem zmizí a posluchač se zanoří do lehkého, nevtíravého zvuku, který se zdá být možno poslouchat bez únavy libovolně dlouhou dobu. Dojít k tomuto závěru ale vyžaduje určitou dobu poslechu a trpělivost k těmto hodnotám proniknout a neočekávat blyštivou a na první dojem atraktivní produkci.

Zesilovač DS150 také velmi čistě a příkladně odhaluje všechny detaily v nahrávce, lze naslouchat jak celku, tak třeba náběhům tónů i doznívání strun kytary Antonia Forcioneho, jasně vykreslené je „dýchání" nástroje, vibrace dřeva a skutečná velikost nástroje. Vůbec přesnost a čitelnost reprodukované nahrávky je dobrou devizou tohoto zesilovače.

Prostor zvukové scény je v podání zesilovače Blacknote jasně ohraničený, nástroje „sedí" na svých místech, přesto tu mírně schází těžko identifikovatelný dojem vřelé vzdušnosti, DSA150 spíše analyticky přesně určuje fakta. Celkově prostor působí tak akorát široce v pravolevém směru, hloubka je na danou kategorii také slušná, ale vše má své jasné hranice. Vibrafon Garyho Burtona je v nahrávce jasně uprostřed a vpředu, kde být má, v pozadí hrající Methenyho kytara nebo Hollandova basa jsou pak ale prostě dál než hlavní osobnost nahrávky, jsou ale i přes jasné oddělení nástrojů určeny méně živě. Přesto je dojem z prostoru dobrý a uvěřitelný, plně odpovídající dané cenové hladině přístroje.

Dynamické špičky zvládá Blacknote s přehledem jak díky digitální koncepci, tak díky relativně vysokému výkonu. Mussorgského „Velká brána Kyjevská" je v závěru ovládnuta velkými „subbasovými" bubny a jejich „výstřely", DSA150 zvládá přenos energie do poslechové místnosti bez náznaku komprese i při vysoké hlasitosti. Zvládá přitom udržet i pocit nenásilnosti a vyrovnané frekvenční charakteristiky, kdy ani tyto výbuchy basových frekvencí nevymažou z reprodukce zbytek velkého orchestru, nahrávka zůstává slušně rozvrstvená.

Blacknote DSA150 pak také hraje „stejně" napříč hudebními žánry, se stejnou lehkostí a přesností zvládne vše od Dire Straits, přes Vivaldiho, Palestrinu, Dianu Krall až po System of a down. Hezký design a množství konektivity jsou příjemným bonusem v každodenním soužití, které nezkazí ani drobné nedostatky jako ne úplně promyšlený dálkový ovladač. To podstatné, kvalita reprodukce, pak ospravedlňuje pořizovací cenu, vyžaduje ovšem trochu trpělivosti a času, v němž si posluchač uvědomí, že není třeba být efektní, prvoplánově se líbící nebo přehnaně razantní, barevný a cokoliv jiného. Důležité je být přirozený a reprodukovat vše, co je nahráno na hudebním nosiči a v tomto oboru Blacknote DSA150 funguje, navíc příjemně a dlouhodobě. Ačkoliv možná nerozbuší srdce s prvními tóny, dokáže se dostat pod kůži a už tam zůstat.

Kč 99 875,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ styl

+ poklidná, nenásilná, nebombastická a dlouhodobě příjemná reprodukce

+ dostatečný výkon pro téměř jakékoliv reprosoustavy ve většině prostorů

+ rozumná kombinace a počet vstupů

+ jeden z nejlépe čitelných displejů na trhu

ZÁPORY

- drobné nedomyšlenosti v oblasti ergonomie

- zvuk je subjektivně trochu méně barevný (ale vyvážený přesností a dynamikou)

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

XAVIAN

http://www.xavian.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 777 125 456

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio