Reprosoustavy skotské značky Fyne Audio, jakéhosi „morálního nástupce“ legendárního Tannoy, jsou už dnes dostatečně etablované a viditelné, takže je není nutné představovat jako nějakou exotickou novinku. Firma staví na zkušeném vývojovém týmu (u něhož se chlubí kumulovanými 200 lety zkušeností) a u vyšších sérií také na malosériové ruční výrobě přímo ve Skotsku. To doposud platilo pro vrcholné řady F700 a F1, nicméně světlo světa spatřila atypická novinka – základní tvary kabinetů ze série F500, nicméně s technologií vyšší řady F700 a výroba ve Spojeném království. Tak se zrodil model F502SP.
F502SP zůstává poměrně kompaktním sloupkem, nicméně oproti vizuálně a proporčně téměř identickému „výchozímu“ modelu F502 je tu všeho tak nějak víc. Začíná to masivním kovovým podstavcem z řady F700 namísto jednoduššího provedení série F500, jde o dva kovové pláty, mezi nimiž vychází vzduch z bassreflexu přes „trn“, usměrňující toto proudění do všech stran.
Mohutnost navzdory identickým rozměrům jako kdyby ale podtrhovalo i výrazně luxusnější provedení v klavírním laku (černém, bílém i s ořechovou dýhou), hezčí rámečky reproduktorů a vlastně i vzhled samotných měničů. Bytelnější jsou i reproduktorové bi-wiringové terminály, jediný to prvek na zadní stěně ozvučnic.
Přestože F502SP mají prakticky stejné rozměry jako F502, váží místo 25 kg citelnějších 30,4 kg na kus. Kabinety mají na výšku 111,1 cm, do šířky 33,8 cm a na hloubku 38 cm. Ozvučnice jsou, jak už bylo řečeno, bassreflexové, energie ale proudí přes dvě vnitřní komory, než dorazí k onomu „trnu“ s názvem BassTrax Tractrix.
Fyne Audio využívají hojně ve svých konstrukcích koncentrické měniče, ani F502SP nejsou výjimkou. Jako „původní“ model mají membrány s průměrem 20 cm; jsou tu lepší membrány, lepší závěsy i lepší magnety, jednoduše technologie řady F700.
Horní měnič dává na obdiv hlavně kónus ze směsi vláken, vybavený prořezávaným závěsem Fyne Flute, který citelně snižuje vlnkové zkreslení. Uprostřed středobasu je kovový hornový nátrubek, za nímž spočívá hořčíková kopulka kompresního tweeteru s průměrem 2,5 cm. Basy tvrdí opět 20 cm kónická membrána, vyrobená ze stejné směsi vláknitých materiálů jako středobas a i tady je pro snížení zkreslení použit prořezávaný závěs Fyne Flute.
Použité frekvenční výhybky ctí druhý řád u dolnopropustného a první řád u hornopropustného filtru, jsou ale vybaveny lepšími součástkami než výchozí model. Celkově ale koncept zůstává dvou a půl pásmový, dělený na úrovních 250 a 1 700 Hz.
Pracovní frekvenční rozsah sahá od působivých 30 Hz co 34 kHz, byť s poklesem -6 dB a dovětkem „v typické místnosti“. Citlivost 92 dB / 2,83 V / m patří k těm vyšším, 8 ohmová nominální impedance naopak k běžnému standardu.
Poslech F502SP se odehrával v showroomu dovozce a to na vícero sestavách, ať už šlo o Creek Evolution 50CD + Exposure 3010S2D nebo třeba Burmester 089 + Burmester 035 + Burmester 911 MK3. Vždy bylo propojeno přes Nordost Tyr 2, uzemněno přes Nordost QKore a napájeno z Nordost Qb8 s mnohým příslušenstvím od Nordost, ať už šlo o Sort Kones, Sort Lift nebo různé napájecí harmonizační prvky či QPoint. Porovnávat jsme mohli třeba s modelem F703 nebo KEF Reference 1.
Basové linky ve „Twist in my sobriety“ od Tanity Tikaram („Ancient Heart“ | 2008 | Warner Music | 2564-69459-5) se reprosoustavy vskutku nebojí, s dobrým zesilovačem ale zůstávají celkem kontrolované a třeba zmíněný Exposure se jeví jako rozumné minimum. Basa je pěkně frázovaná, má tělo a hlavně to vnitřní napětí, není to jen plandající, měkký bas, ale soustředěná energie, úderná, ale zároveň nepřehánějící. Připojte nadimenzovaný Burmester a dostanete bas s pružností tětivy, fantasticky rozmanitý a dospěle nonšalantní, samozřejmý a prezentovaný včetně mručivého dozvuku – v kompaktních skříních F502SP se ukrývá víc energie i více detailů, než byste se s ohledem na velikost a vlastně i cenu nadáli, jen není úplně snadné „odemknout“ celý potenciál.
Ve středním pásmy hrály F502SP pěkně rázně, až exponovaně – reprosoustavy se rozhodně nebojí výrazně ukázat i limity, tvrdosti a řízné hrany staré nahrávky „Somethin’ Stupid“ Franka Sinatry („My Way“ | 1997 | Reprise Records | 9362-46712-2). Zvuk je ale velmi transparentní, přejímá dost z charakteristiky připojené elektroniky. Také čistota a přesnost jsou nad rámec standardů této kategorie, je to tuhý, sebevědomý, konkrétní a velmi energický zvuk. Po připojení sestavy Burmester se zároveň trochu zkultivovala ona jistá přímočará energičnost, ale zároveň se ještě prohloubil dojem velmi konkrétní přítomnosti muziky. Fyne Audio jsou stále hlavně velmi autentické, velmi, velmi přímé – ne nutně agresivní, ale razantní, až koncertní, utažené, výbušné.
Cinkot vysokých tónů v „On her way“ Pat Metheny Group („Speaking of now“ | 2002 | Warner Bros | 9362 48025-2) pokračoval v nasazené energičnosti, činely ale nejsou jen plné síly, ale také dobře separované a s věrohodně konkrétním kovovým charakterem. Nečekejte takovou tu audiofilskou delikátní jemnost, spíše až studiový, nenačančaný zvuk, který ukazuje potenciál nahrávky a elektroniky bez příkras. Připojte „velký“ systém Burmester a na průbojnosti vysokých tónů, ani velmi solidním objemu se nic nezmění, jejich říznost nicméně trochu zklidní a záplava energie má ještě výrazně více detailů a jemných nuancí, F502SP jsou analytické a velmi jasné (což mimochodem znamená, že v malé a netlumené místnosti by mohl být výsledek až tvrdě znějící).
Perkuse v „India with jazz“ („STS 40 Years Anniversary“ | 2020 | STS Digital | STS-6111195) byly až neuvěřitelné v poměru k ceně a tomu, co od takových sloupků podvědomě očekáváte. To tělo, ta energie, ta ráznost a rychlost, to vše je skutečně působivé. Zvuk F502SP je až chtivý, je to zdroj sálající energie, která má potřebu se sebevědomě prodrat kupředu a čím hlasitěji hrajete, tím dravěji a tím dynamičtěji se Fyne Audio vrhají kupředu – ani koncertní úrovně jim nejsou cizí, mají fantastickou razanci a skvělou kontrolu, je to hotová erupce (byť dobře kontrolovaná a nezdivočelá) hudební vášně.
Spíše než na extrakci nejjemnějších odstínů a dozvuků se F502SP soustředí v „My Ship“ od Dee Dee Bridgewater („This is now“ | 2002 | Emarcy | 0602527040400) na celkovou bujarost. Reprosoustavy lehce exponují vokální rozsah, ale u dobrých nahrávek je to ku prospěchu věci – zpěvaččin hlas byl krásně pevný, čistý, znějící s lehkostí a ve své proměnlivosti samozřejmý. Transparentnost je vedle celkového drajvu dalším z pilířů zvuku F502SP, Burmester z nich dokázal dostat vlastně vynikajícně separované jednotlivé nástroje, pocit vzduchu a celkovou – na danou třídu – výjimečnou úroveň soustředěnosti. Tohle byl téměř „live“ zážitek.
Koaxiální řešení je velmi silné i v dalším ohledu a to je podání prostoru nahrávek. „My Romance“ od Billa Evanse („Turn out the stars“ | 2009 | Nonesuch | 7559-79831-7) byla nadstandardně veliká, velmi vzdušná, s nástrojovými linkami „roztříděnými“ pečlivě v pravolevém i předozadním směru a s pocitem velmi samozřejmé plastičnosti. Nahrávka měla šířku i hloubku vyplňující celý poslechový prostor a bezproblémovou, konkrétní lokalizaci nástrojů. F502SP i díky tomu budí ten velmi bezprostřední „live“ dojem, že jste v nějakém klubu.
Přestože jsou F502SP poměrně dopředné a hodně energické, místy až nekompromisní, tak ani řízná „Heathen Child“ od Grinderman („Grinderman 2“ | 2009 | Mute | CDSTUMM299) nebyla nepříjemně agresivní. Řvoucí kytara je, inu prostě řvoucí, je na hraně, syrová, ale ne surová. Reprosoustavy umí působivě zapumpovat veliké, hluboké tóny baskytary, dokážou je vystřelit s napětím jako z praku. „Špinavou“ hudbu si Fyne Audio vysloveně užívají, hrají s chutí, explozivně a extrovertně, je to dominantní a pohlcující, až strhující zážitek s intenzitou opravdového koncertu.
Nečekané skloubení kompaktnosti a estetiky řady F500 s technologií a luxusem řady F700 se skotským Fyne Audio povedlo – dokonce tak moc, že trochu „experimentální“ model F502SP je kandidátem na nejzajímavější reprosoustavy v jejich aktuální nabídce. Provedení je totiž opravdu skvělé, proporce jednotlivých prvků si v tomto modelu jaksi „sedly“, ale ještě víc překvapí výsledný zvuk – je tu neuvěřitelný drajv, je tu sršící energie a je tu až koncertní výraznost, intenzita a údernost. Je tu mimořádně hluboký bas a je tu expresivní výbušnost, je tu také transparentnost (byť s trochou nekompromisní přímočarosti), díky níž uslyšíte opravdu svou nahrávku i svou elektroniku. F502SP jsou hodně „živé“, jsou hodně intenzivní a jsou hodně náročné – na akustiku, na elektroniku i na trpělivost, než pro ně všechno potřebné sladíte, protože jinak vám přímý styl Fyne Audio může chybu rychle vrátit. Dotáhnete-li ale svůj systém, F502SP představují dvě prémiové každodenní vstupenky do první řady.
MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE + WATERFALL
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
V reálné místnosti (a to ne úplně u zdí) nabízí F502SP první známky produkce energie skutečně už u 25 Hz, což je s ohledem na jejich velikost působivé. V plní síle jde sice spíše o 35 Hz, ale i tak jde o výtečný výsledek. I když frekvenční odezva nepůsobí nejlineárnějším způsobem, vejde se v praxi celá do tolerance +/- 3 dB, je tu vidět lehounký akcent na bas v pásmu 40 – 90 Hz, naopak lehký propad mezi 250 a 550 Hz, propad kolem 5 kHz je spíše artefaktem měření koaxiálního měniče v relativní blízkosti, tj. před bodem optimální integrace měničů. Také výrazná ztráta energie výšek pod úhlem má původ v hluboko zapuštěné koaxiální koncepci tweeteru. Celkově ale s ohledem na podmínky skutečného světa fungují F502SP velmi dobře.
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
Po impedanční stránce se F502SP chovají spíše jako uzavřené, s ladící frekvencí kolem 60 Hz. Propad impedance pod 3 ohmy na úrovni 80 – 90 Hz působí jako dosti náročný s ohledem na elektroniku, která je proporční této cenové kategorii. Při pečlivém zkoumání lze objevit stopy mírné rezonance na 180 Hz a také průběh křivky na 1 800 Hz je mírně atypický. Průběh elektrické fáze také není úplně „jednoduchý“, ať už se jedná o ještě celkem bezproblémové vyklenutí mimo optimální rozsah mezi 250 a 1 100 Hz, nebo hlavně o výpad do negativních hodnot kolem 5 000 Hz, byť velmi vysoký impedanční peak by tu měl zajistit snesitelné podmínky i pro běžnější elektroniku. Obecně ale nejsou F502SP úplně lehká zátěž.
Waterfall
Frekvenční odezva na poslechovém místě - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]
Kč 103 980,- - bílá, černá
Kč 119 980,- - ořech
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/2625-fyne-audio-f502sp#sigProIda1121d7677
--- --- --- --- ---
KLADY
+ prémiové provedení kompaktním ozvučnicím vysloveně sluší
+ podání prostoru
+ barvitá harmoničnost
+ celkový optický i zvukový soulad
+ šťavnatě hustý bas
+ dobrá transparentnost
ZÁPORY
- poměrně vysoké nároky na zesilovač
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz