Americký AudioQuest nemusíme představovat, těžko v dnešní době pohledat v oblasti audio kabelů známější a větší jméno. V nabídce značky je přehršel různorodých modelů, které sahají od „lidové“ úrovně po nejvyšší high-end. Spíše ke spodní hranici – tedy k všeobecné dostupnosti – cílí model Type 9 (FR v dovětku označení značí praktické Full Range, protože mnoho výše postavených kabelů má varianty například pro basovou sekci apod.), dostupný mimo jiné i v „plusové“ verzi s firemním systémem DBS.
Type 9 v staví na základech populárního firemního modelu Type 4, jehož kořeny v původním provedení sahají až do roku 1983 a kořeny současného do roku 1995, takže jde o požehnanou historii – a zjevně úspěšnou, když je o Type 4 stále ještě zájem. Type 9 přidává do toho konceptu čistší kov vodičů a vrstvy lepší izolace proti rušení.
Rozdíl oproti Type 4 je také fyzicky větší konstrukce – vodiče s o kousek větším průřezem jsou navíc ještě o kousek dál od sebe a tak se jejich vzájemné ovlivňování snižuje dle slov AudioQuest o plnou třetinu.
Nyní konkrétněji – pod tradičně moc pěkně provedeným opletem kabelu se ukrývají vodiče z čisté bezkyslíkaté mědi, zpracované technologií Solid Perfect-Surface Copper+ (PSC+). Hladký povrch vodičů prý omezuje interakci jednotlivých vodičů a snižuje „ostrost“ zvuku, stejný účel má i provedení s plným jádrem.
Kolem signálových vodičů se rozprostírá na bázi uhlíkových vláken vyvedený vícevrstvý systém pro odvod rušení všeho druhu od citlivých vodičů. Systém – podle specifikací směrový – pracuje v kombinaci s plným stíněním kabelu. Vodiče jako takové jsou pak uspořádané do vcelku běžného „star-quad“ rozložení.
Co je třeba ocenit, to je bytelnost použitých konektorů – vše je kovové, hezké na pohled, ale hlavně dobře sedící do terminálů (vlastně někdy až moc, banánky je třeba zasunout i vysunout poměrně výraznou silou, což je ale ku prospěchu kontaktu).
Kabel Type 9 jsme zkoušeli ve dvou z redakčních sestav – proti Nordost Heimdall 2 spolu s Xavian Quarta Evoluzione a OPPO UDP-205 / Métronome DSC1 / Norma Revo SC-2 LN / Norma Revo PA 160 MR / GMG Power Harmonic Hammer 3000P, ale také proti Dynamique Audio Horizon 2 na Cambridge CXC / Teac NT-503 / Cambridge CXA81 s Fischer&Fischer SN-70. O detailech jednotlivých sestav (ať o filtrech nebo třeba antivibračních podložkách) se dozvíte v pravém sloupci -->.
Oproti Nordostu přitlačil Type 9 v Dukeově „Say That You Will“ („Follow the Rainbow“ | 2010 | epic | 88697779882) celkem zřetelně na takové ty „mroukavé“ frekvence basového základu, celkem citelně je cítit, že sytost a tučnost hlubokých tónů tu hraje prim. Jinak je bas spíše měkčí až měkký, takový houpavý a spíše hlavně velký, ale stále naprosto korektní v proporci k pořizovací cenovce. Navzdory tomu, že bas je dominantnější, není to takové to prominentní bum-bác s důrazem na efekt.
Zpěv Loreeny McKennit v „All Souls Night“ („The Visit“ | 2006 | Quinlan Records | 0774213510426) byl přeci jen lehce hladší, takový zjemněný, ale přesto dobře srozumitelný. Je cítit, že akcent i tady sází hlavně na pocit plnosti, na takovou tu sytost a robustnost zvuku, není to přednes tak úplně pro milovníky nadýchaných detailů a nuancí, ač na druhou stranu ta plnost má také něco do sebe a má-li váš systém tendence ke spíše suššímu podání, Type 9 může být moc pěkným doplněním trochy vášně a těla do výsledku.
Přestože se zdálo, že hlavní slovo má při poslechu přes Type 9 bas, objem výšek v Claptonově „Next Time You See Her“ („Slowhand“ | 2012 | Polydor | 5340724) dokázal, že ani nejvyšší pásmo rozhodně není zapadlé a upejpavé – naopak, objemově bylo frekvencí více, byly tím pádem i tak nějak „vnímatelnější“ a jasnější. Ani zde není cítit, že by Type 9 chtěl ukazovat ty nejjemnější dozvuky, klade důraz spíše na živost a energii.
Toto ladění pak dobře zprostředkovává dunící mohutnost bubnů v Brufordově „Some Other Time“ („If Summer Had Its Ghosts“ | 1997 | Discipline | 633367970527) – trošku je upozaděný ten napjatý, drnčivý zvuk dopadu paličky na blánu, zato o to důrazněji a výbušněji AudioQuest naservíruje tu mohutnost a robustnost těla. Je to zvuk hutnější, valivější a „svalnatější“.
Na velmi bezprostředně nasnímané Hedgesově kytaře v „Bensusan“ z krásné desky „Aerial Boundaries“ (1984 | Windham Hill Records | 01934110322) je cítit lehce sametová vrstvička, trochu více přítomnosti hlubších tónů, stojícími za plností a velikostí zvuku nad těmi éterickými dozvuky a tvrdým kovem – přes do jisté míry klidnější výsledné podání je ale přehlednost a srozumitelnost dobrá.
Těžko posoudit úplně konkrétní vliv Type 9 na charakteristiku prostorového podání, hudba v „Messy Bessie“ Jimmyho Smithe („Back at the Chicken Shack“ | 2007 | Blue Note | 0946 3 92777 2 8) byla rozprostřená dobře v pravolevém směru, měla i předozadní jasně patrnou osu (byť ne tak hlubokou, jako s Heimdall 2 – snad proto, že „prostorovorné“ frekvence dostávají u Type 9 o něco méně prostoru).
Zvukové ladění Type 9 se pak náramně hodí pro oživení hudebních kousků, jako je Ozzyho „I Just Want You“ („Ozzmosis“ | 2014 | Qobuz | 24/96) – sytý bas, razance, snad lehce přibarevná sytost a přifouknutý celkový pocit objemnosti, ale ve výsledku vlastně velmi „rockový“ zvuk, zdravě dravý a přitom nijak otravně agresivní. Je to hutný, důrazný zvuk, který „není nikdy na obtíž“.
Kdo jiný, než dost možná největší výrobce hi-fi kabeláže, by měl umět vyrobit kabel pěkný (což Type 9 rozhodně je), spolehlivý (kontakt banánků u Type 9 je snad až příliš dokonalý) a zvukově důstojný za důstojné peníze – pokud hledáte už „něco lepšího“, ale vydávat desítky a desítky tisíc za kus kabelu se vám nechce, nabízí AudioQuest Type 9 jednu z rozhodně zajímavých a ne nudně sterilních variant. Trochu víc basu, trochu víc energie a trochu celkově klidnější zvuk pomohou snadno „strávit“ i případné problematičtější nahrávky, sytější podání zase oživí poslechové zážitky a podtrhne třeba i filmové večery. Type 9 tedy není neutrální, čistě audiofilský kabel, ale pokud máte rádi šmrnc a zábavu „od podlahy“, tak nabízí za férovou cenu férové výsledky.
Kč 18 990,- / 2x 3 m
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/kabely-reproduktorove/3201-audioquest-type-9-fr#sigProId75bb5b911d
--- --- --- --- ---
KLADY
+ velmi pěkně udělaný kabel
+ pevné spojení konektorů
+ plnější a basově tučný, zábavný zvuk
ZÁPORY
- prakticky nic, sedne-li vám do sestavy lehce „laděný“ zvuk
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: AQ | www.aq.cz