Téměř každý větší výrobce high fidelity v posledních letech zareagoval nějakým způsobem na touhu posluchačů nosit si hudbu stále s sebou, ale také ji pak ze svých mobilních zařízení v co nejlepší kvalitě přehrávat. Kromě výjimečných přenosných sluchátek typu Sennheiser IE 800 tak vznikají i dokovací stanice pro domácí poslech, téměř výhradně zaměřené na produkty značky Apple. Jak se zdá, právě takový produkt sklízí velké úspěchy – stačí se podívat třeba na ikonický Zeppelin Air od Bowers&Wilkins.

Svůj zářez do této třídy představil i věhlasný Marantz, nutno říci, že až na pár drobností ve velmi působivé podobě. Model Consolette má nádherně vzletné nejen jméno, ale i provedení. Jakkoliv zepředu připomíná přístroj díky bohatému a téměř vše zakrývajícímu pokrytí průzvučnou látkou jakýsi kokon, sedící na miniaturní základně s elektronikou (reminiscence vzducholodi je neodbytná), při fyzickém kontaktu a osahání objevíte úžasné detaily.

Obzvláště působivá je zadní strana, vyrobená z masivní ořechové desky, nádherně prohnutá a opatřená lakem, který by mohly závidět leckteré luxusní reprosoustavy. Její čistotu narušuje jen bytelná kovová vanička s konektory, nijak neubírající na celkové eleganci. Provedení je tak pěkné, že byste skoro i při poslechu chtěli mít k sobě nejen látkové čelo, ale hlavně právě dřevěnou zadní stěnu, která dává smysl nemalé pořizovací ceně.

Základna, působící trošku jako jakási mikrověž na třech masivních nožkách, hostí jen nejzákladnější ovládací prvky, běžný provoz totiž obstará aplikace do některého mobilního zařízení. Samotný konektor pro Apple zařízení je součástí vysouvací vaničky s logem výrobce. Bohužel, i přes již druhou generaci přístrojů s Lightning konektorem byl náš vzorek opatřen jen a pouze starší (byť stále hojně využívanou) generací, tedy velkým plochým konektorem. Ne že by neexistovaly redukce, ale není to úplně optimální řešení – naštěstí je to v podstatě jediná „vada", ještě k tomu velmi specifická jen s ohledem na budoucnost.

Samotným informačním a ovládacím prvkům vévodí klasické „oko Marantz", vpravo vedle nějak pak pro pohyb v navigační struktuře slouží prvek Gyro Touch Wheel, na jehož lehký, přesný pohyb a přitom výraznou masu si velmi snadno zvyknete. Jde o propojení industriálního designu až do 70. let, kdy se objevoval v prvních tunerech značky pro ladění stanic.

V malé zadní vaničce najdeme nejdůležitější konektory a tlačítka – kromě USB konektoru pro připojení pevných disků a pamětí tu je ještě ethernetová zdířka pro ty, kteří nechtějí či nemohou využít služeb zabudovaného WiFi modulu a nakonec pár masivních RCA konektorů analogového linkového vstupu. Trojice malých tlačítek slouží jednak pro automatické nastavení bezdrátového spojení, jednak pro zapnutí / vypnutí a jednak pro aktivaci funkce NetLink, takové malé alternativě k (též zabudované) funkci AirPlay. V základním těle pod dřevěným obložením najdeme ještě nezbytnou napájecí zásuvku.

Samotné tělo Consolette je vyrobeno z hliníku, aby zajistilo maximální pevnost při rozumné hmotnosti. I tak při rozměrech 51,5 x 26,2 x 21,4 cm (š x v x h) váží něco málo přes 7 kg. Uvnitř těla najdete dva woofery o průměru membrán 11 cm, vedle nich pak dva BMR reproduktory o průměru 6,5 cm. BMR značí Balanced Mode Radiator, Jejich výhodou je kombinace klasického pístového pohybu a vibrací, které známe z plochých membrán – výsledkem je rozšířený frekvenční rozsah a také poslechový úhel až 180 stupňů; Consolette tak sice rezignuje na stereo obraz, ale zato pokryje hudbou stejnoměrně celou plochu pokoje. O pohon se starají zesilovače, pracující ve třídě D, každý s výkonem 25 Wattů a v celkovém počtu 6. Korekci umístění v nepříznivé akustice prostoru můžete realizovat sadou přednastavených ekvalizérů.

Plně dostačující jsou také schopnosti Marantz Consolette – kromě analogových zdrojů můžete po pevné i bezdrátové síti streamovat internetová rádia a širokou paletu audio souborů ze síťových úložišť. Kromě MP3 a WMA souborů můžete využít i hudbu uloženou jako FLAC, WAV a LPCM až do rozlišení 24 / 96. Veškerý PCM signál je od vstupu až po finální zesílení zpracováván v čistě digitální doméně.

Ovládací aplikaci stáhnete pro iZařízení, ale i pro operační systém Android. Rychlost, přehlednost a spolehlivost aplikace je naprosto parádní – navíc si snadno zvyknete na pohodlí, které nabízí a které daleko předčí libovolný dálkový ovladač.

Vivaldiho „Laudamus" z alba Audio Digital Masters III ukázalo na nebývalou porci zvuku, kterou umí Consolette nabídnout. Živý, typickým firemním klidem a jemností obdařený přednes se vcelku pěkně poslouchá – cítíte také autoritu a sílu, vycházející již pěkně odspodu, tak jak to znáte třeba z projevu aktivních monitorů. Projevuje se tu pevné tělo a dostatečně dimenzované zesilovací prvky – pravdou je, že zvuk má přeci jen výraznější porci energie u spodních frekvencí, což pomáhá dojmu „velkého" a plného zvuku s téměř hmotnými těly nástrojů, ale občas se může objevit i lehce „hiphopový" nádech i tam, kde to není úplně žádoucí.

Čistý, přímý zvuk, který ale uměle netlačí na pilu, oceníte i u rockových alb jako je skvělé 2CD „Celebration Day" od Led Zeppelin. Třeba v „Nobody´s Fault But Mine" krásně cinkají struny a energie úderů do bicích je nebývale strhující. Nebáli bychom se přirovnat – hlavně díky kontrole, kterou se vyznačuje aktivní systém se zesilovači přímo u měničů – výkon relativně kompaktního systému ke zvuku sestavy zdroj – zesilovač – malé regálovky v souhrnné ceně klidně kolem 30ti tisíc.

Příjemný je rozhodně i způsob, jakým se Marantz Consolette postaví k moderním, na umělých tónech postaveným skladbám. Příkladem budiž Menelik a jeho „Bye Bye" ze sampleru „Cabasse La Collection". Mohutný, měkký bas zůstává nekompromisně pod kontrolou zesilovačů a měničů i při vyšší hlasitosti, kdy už je ho opravdu hodně – přesto je dynamická komprese naprosto minimální, což je na daný typ přístroje a jeho velikost opravdu výkon. Jak vidno, pomocí DSP a další elektroniky se dají dělat velmi pěkné zázraky.

Když přijde na klidné, vzdušné skladby, Marantz Consolette stále má co říct, byť jeho v základu klidný charakter v tu chvíli uvítá mírné otočení hlasitosti směrem doprava, aby se reprodukce dostatečně otevřela. Pak je ale vyložená radost poslouchat vokály v „Grandma´s Hands" Livingstona Taylora z disku „Chesky Ultimate Demonstration Disc". Hlas je velmi čistý a přirozený, dostatečně bohatý na odstíny i detaily, aby Marantz zasloužil pochvalu.

Elegantní, vcelku rozměrná dokovací stanice pro vaše zařízení od Apple Marantz Consolette splní přesně to, co od ní očekáváte. Hledáte-li luxusní vzhled, klidný, bohatý zvuk a neodradí vás starší specifikace dokovacího konektoru, pak si můžete oživit každodenní poslech. Za Consolette si sice pořádně připlatíte, ale každý luxus něco stojí; navíc ho můžete využít i pro přehrávání své hudební sbírky v síti či pro poslech internetového rádia, takže zásoby hudby jsou téměř nekonečné. Navíc díky povedené ovládací aplikaci můžete hudbu ke své náladě a prostředí zvolit nesmírně pohodlně a rychle, o což jde u podobných přístrojů v prvé řadě. Díky kvalitě a čistotě přednesu pak Marantz Consolette poslouží dobře jak pro kulisový poslech, tak i pro občasné soustředěné i náročným posluchačům.

Kč 24 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ příjemná ovládací aplikace

+ plný, svižný a muzikální zvuk

+ nádherné, luxusní provedení

ZÁPORY

- není vybavena Lightning konektorem

- cena je vcelku dost vysoká

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: BaSys CS | www.basys.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika