2018 10 24 TST Mitchell Johnson GL2 1

Značka Mitchell&Johnson nepatří mezi kdovíjak zavedená jména ve světě hi-fi techniky, ale funguje v Londýně od roku 2012, takže nějakou historii za sebou už přeci jen má. Na poměrně malou společnost má v nabídce poměrně široké spektrum produktů - jsou tu zesilovače, CD přehrávače, přehrávače síťové a další, největší "díru do světa" firma prozatím udělala se svou nabídkou sluchátek. Zejména proto, že třeba kombinují klasické kónické reproduktory s elekrostatickými.

Právě takovou kombinací se může pyšnit i model GL2, což jsou dle slov výrobce "lehká a mobilní sluchátka". GL2 mají pěkné mušle z pravého ořechového dřeva, z vnější strany jsou ukončeny plnou oválnou hliníkovou plochou, která slouží jednak jako styk s kovovým týlním mostem, jednak slouží i jako indikace, že sluchátka jsou uzavřená. Mušle se opracovávají ručně a zvolený materiál prý podporuje přirozenost reprodukce.

Hliníkový týlní most má jen trochu polstrování, vzhledem k nepříliš velké hmotnosti sluchátek ale není problém s komfortem nošení, mušle se dají poměrně daleko vysunout a sluchátka se tak přizpůsobí i větším hlavám. Kontakt s ušima zajišťují poměrně bohaté náušníky z umělotiny, které ovšem dobře sedí, pruží a nechávají uším poměrně dost prostoru.

2018 10 24 TST Mitchell Johnson GL2 2

Každopádně celkové zpracování - včetně detailu jako je pěkný odpojitelný kabel s 3,5 mm jackem - působí důstojně vzhledem k ceně.

Kouzlo, na které firma vsází, je ale skryto uvnitř mušlí - jde o kombinaci 4 cm kompozitního širokopásmového měniče se středovou kopulkou a nevelké plošky elektrostatického reproduktoru. Ten druhý jmenovaný je pak zabudovaný v náklonu 20 stupňů, aby se osy obou protnuly na žádoucím místě. Dělící frekvence mezi reproduktory je nastavena na úroveň 4 000 Hz, takže jde vlastně o poctivě dvoupásmová sluchátka.

Zajímavé je, že firemní technologie elektrostatického řešení Electrostatz nepotřebuje k provozu vysoké napětí, které nutí uživatele u běžných ESL modelů používat zesilovač. GL2 (a ani ostatní sluchátka firmy) to nepotřebují, protože ač jde stále o tenounkou a lehounkou membránu mezi dvěma statory, audio signál prochází přes step-up transformátor a membrána samotná je nevodivá a místo napětí je tu přítomný trvalý náboj.

Výrobce u nich udává frekvenční odezvu 12 - 45 000 Hz, impedanci 32 ohm a celkové harmonické zkreslení (bez udaných podmínek) pod hranicí 0,5%.

2018 10 24 TST Mitchell Johnson GL2 3

GL2 jsme měli možnost poslouchat na OPPO UDP-205, na Teac NT-503 ale třeba i na výstupu z iPhone 6 či přes Apogee Groove a Chord Mojo. Srovnávali jsme se beyerdynamic Amiron home, Sennheiser HD 26 Pro nebo Koss Porta Pro CZ či Porta Pro Wireless a dalšími.

Pusťte si "Pink Panther Theme" ("Test Demo CD Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111134) a úvodní veleznámou basovou linku si opravdu užijete. Sluchátka nabízí totiž za dané peníze super bas - hutný, broukavý, robustní a přitom už pěkně propracovaný. Bohatý a barevný spodek je spíše kulatý, nepostrádá ale sílu a každý tón působí precizně zakomponovaným dojmem. Líbilo se nám, že přes měkkost a poddajnost máte stále pocit více než dostatečné pevnosti - není to ještě sluchátkový top-end, ale na vlastně v dnešním světě zaplatitelná sluchátka odvádí GL2 výtečnou práci.

I ve středu frekvenčního pásma působí GL2 solidně čistý, dobře čitelným dojmem - vokály Anguse a Julie Stonových v "I´m not yours" ("Groove Into Bits Vol. 2" | 2014 | STS Digital | STS-6111132) jsou znělé, energické a mají takový ten vjem tělesnosti, že to není pouze éterický hlásek přicházející z jediného bodu. Možná, že Mitchell&Johnson nenabízí v modelu GL2 úplný etalon transparentnosti, ale přesto jsou vokály zřetelné a srozumitelné a právě díky energii k nim máte při poslechu pocitově blízko - právě tady padne po nějakých 100 hodinách rozehrávání ona bariéra jisté zabalenosti a tuposti, kterou byste se neměli nechat po vybalení vyděsit.

2018 10 24 TST Mitchell Johnson GL2 4

Cinkot a chřestot perkusí v "The Drum Shop" ("The Absolute Sound Reference Vol. 2" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) profituje velmi významnou měrou z přítomnosti elektrostatického tweeteru - ten je totiž mimořádně rychlý, skvěle prokresluje a odděluje jednotlivé tóny; přitom ale nepůsobí svým charakterem nějak odtrženě ani zbytečně étericky, tvoří s masivnějším zvukem středobasu velmi rozumný celek. Je pak vysloveně výtečný co do schopnosti přenést energii úderu do činelu, tóny jsou krásně zřetelné, dění je skvěle propracované a cítíte, že zvuk nekončí u 20 kHz a nic se tu netají.

Dostatečnou razanci a dynamičnost je třeba i přes nízkou impedanci v GL2 přeci jen trošku probudit - ač by to u sluchátek této kategorie měla být vlastně samozřejmost, tak Mitchell&Johnson si jednoznačně zaslouží dedikovaný sluchátkový zesilovač, ať už nějaký stolní, nebo zakluklený do řádného mobilního přehrávače. Pak si užijete i dramatické špičky v "Gun Battle" Aarona Coplanda ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139), kde sluchátka nabídnout dost zvuku co do objemu, nabídnou jistotu a pocit fyzické důraznosti. Se správným partnerem pak v celém pásmu reagují dostatečně rychle a rána je skutečně rána.

2018 10 24 TST Mitchell Johnson GL2 5

V "Don´t cry it´s only rhythm" z dílny Grace Jones ("Extended Dynamic Experience 1" | 2015 | STS Digital | STS-6111143) zjistíte, že středobas nabízí zvuk dobře čitelný, byť nijak šokujícně transparentní - prostě dobře kontrolovaný a dobře prokreslený, bez výhrad v dané cenové hladině. Co ale je opravdu excelentní, to je práce s lehkostí a svižností hrající elekrostat, vykreslující i ty nejjemnější nuance. Celkově pak sluchátka nemají ambici stát se monitory s dokonalou přesností, ale sází spíše na dobrou organizaci a jakousi celistvou uvolněnost s dostatkem po všech stránkách - detaily tak nejsou do vašich uší hrnuty, ale když je zatoužíte zkoumat, jsou k dispozici.

Patrně opět hlavně dvoupásmová koncepce pak pomáhá zdůraznit i dojem vzdušnosti v "Thus saith my Cloris brite" ("The Absolute Sound Reference Vol. 3" | 2017 | STS Digital | STS-6111164) - lokalizace nástrojů tu byla dobrá, zvuk nesevřený, ale ani nějak nad rámec třídy opouštějící "sluchátkovost", tedy dění definované roztečí mušlí.

Temná a bohatá "Vuolgge Mu Mielde Bassivarrái" od Mari Boine ("Extended Dynamic Experience 2" | 2015 | STS Digital | STS-6111149) byla snadná na poslech, s překvapivou silou v mocných basových vlnách i dobře načrtnutým, výrazným a přitom do celku zakomponovaným vokálem. Když přidáte na hlasitosti, sluchátka získají trochu otevřenosti navrch, ale i jinak je hudba přes vší robustnost a energii dobře čitelná, je to přednes plynoucí a neunavující, nepoutající pozornost k nějaké technické stránce, ba naopak vás sluchátka nechají brouzdat hudbou dle momentální nálady, aniž byste připadli na myšlenku, že tohle vám zrovna takhle nesedí.

2018 10 24 TST Mitchell Johnson GL2 6

Ačkoliv značka Mitchell&Johnson není žádnou hvězdnou stálicí sluchátkového světa, odvážila se pustit do kategorie už ne úplně levných sluchátek a....a ono to vyšlo. GL2 jsou pěkně zpracovaná a hlavně pěkně fungující sluchátka a báli-li byste se snad lehce nesourodé kombinace velmi svižného elektrostatického vysokotónového a takového řekněme masitého středobasového reproduktoru, můžete obavy odložit - jejich spolupráce je velmi dobrá a všechno k sobě pasuje. GL2 se nesnaží uhranout vás nějakou monitorovou detailností nebo fascinující transparentností, ale zato mají homogenní, barevný, od basů až po výšky nebojácný, nekousavý a neúnavný zvuk, který vám nepokazí ani to, že si na něj počkáte prvních 100 a více hodin. Celkově pak jsou GL2 naprosto plnohodnotnými soupeři renomovaných znače, jasnější výšky, úderný bas a obecně příjemný zvuk z nich pak činí důstojná a zábavná sluchátka z kategorie těch už dospělých.

htp slevovy kupon

Kč 8 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ pěkný vzhled

+ velmi dobré výšky - rychlé, detailní a lehké

+ na danou cenu příjemně koherentní zvuk

+ výtečně konturovaná basová složka

+ dobře fungující navázání dvou pásem a různých typů reprodutkorů

ZÁPORY

- extrémně dlouhá doba rozehrání (klidně týden nonstop hraní)

- mušle jsou trochu mělčí, než by mohly být

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Horizon Trading Prague | www.horizontrading.cz 

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika