800 150 dynaudio partner

V roce 2012 dosahuje KEF výročí celkem výjimečného mezi producenty high fidelity techniky. Již padesát let produkuje na britských ostrovech (a pravda, poslední léta též v zemi výrobě zaslíbené – Číně) výborné reprosoustavy ve všech cenových relacích. Nejnovějších přírůstkem do katalogu je řada R, nahrazující postupně starší a velmi povedené modely XQ. Nutno říci, že s lepším zpracováním, zajímavějším zvukem a ještě k tomu nižší cenou. Není to ideální?

Model R500 je nejnižším ze sloupků nové řady a od pohledu – jakkoliv je design věcí individuálního vkusu – je dechberoucí. Moderní, jednoduše střížené tvary, v našem testovacím případě nádherný klavírní lak a hlavně černé membrány reproduktorů – detail, který zvedá estetický dojem z reprosoustav o třídu výš. Na přední straně tak najdeme dva basové měniče právě oné černé barvy a mezi nimi Uni-Q reproduktor, kombinující středový a výškový reproduktor. Kolem každého z reproduktorů je ještě masivní hliníkový rámeček, podtrhující jejich eleganci.

Zadní strana hostí už jen otvor bassreflexu z pevného plastiku a dva páry reproterminálů s propojkou ukrytou uvnitř těla reprosoustavy – spojuje či rozpojuje se pouhým šroubováním dvou knoflíků. Ideální a bezpečné řešení. Jinak už čistou linii a jednolitou plochu sloupků ruší jen maličký štítek se jménem značky na horní hraně každé reprosoustavy. Nožičky pro každou reprosoustavu jsou masivní, vyrobené z kovu (ideální bonus oproti nižším sériím), nicméně nutnost namontovat je každou zvlášť ručně je trochu únavná. Tak trochu tím KEF připomíná nábytek z IKEA. Nicméně jinak jsou nožičky pevné a velmi důvěryhodné, navíc i celkem estetické.

Bylo řečeno, že R500 jsou nejnižším ze sloupků R-kové série, platí to i ve fyzickém slova smyslu. I přesto měří na výšku 6 centimetrů přes metr. Do šířky narostly na třicet centimetrů (včetně nožiček, jinak se nedostaneme ani na dvacet), do hloubky pak dvě čísla přes třicet. O tloušťce MDF desek a výrobní kvalitě svědčí i váha necelých 22 kg na kus.

V KEF R500 najdeme celkem čtyři reproduktory, dva basové měniče s téměř plochými černými membránami z hliníku mají průměr 130 mm. Uni-Q měnič pak hostí 125ti mm středový reproduktor a 25 mm kalotu – oboje opět z hliníku. Středový reproduktor má na membráně nápadné od středu vybíhající výstupky pro zpevnění, přes výškáč je zase nasazena „mandarinková“ rozptylka pro podstatně širší disperzi zvuku. KEF se chlubí tím, že většina technologií je odvozena z nových poznatků, vyvinutých při konstrukci nekompromisní vlajkové lodi Blade.

Dvojice basových měničů pracuje až na hranici 500 Hz, odtud přebírá vládu středový reproduktor, který se u této třípásmové reprosoustavy vzdává až na hranici 2 800 Hz. V tolerančním pásmu + / - 3 dB pak naměříme celkovou pracovní odezvu 46 – 28 000 Hz, zvýšíme-li toleranci na -6 dB, dostaneme se až na velmi pěkných 39 – 45 000 Hz. Do reprosoustav se tak „vejde“ drtivá většina hudby.

KEF udává v manuálu u pětistovek citlivost příjemných 88 dB a oshmiohmovou impedanci s poklesem k nikterak kritické hodnotě 3,2 Ohmu. Také se tu píše o doporučeném výkonu zesilovače někde mezi 25 – 150 Watty na kanál. Nicméně čím silněji se KEFy nakrmí, tím je slyšet větší kontrola nad zvukem a více proudící energie. Prostě se jim líbí výkonné zesilovače.

KEF R500 hrály v sestavě s dvěma integrovanými zesilovači – NAD C370 a Denon PMA-710AE. K nim byly k dispozici tři zdroje signálu – Pioneer BDP-LX71, Denon DCD-710AE a USB D/A převodník KingRex UD384. Pro porovnání hrály Harbeth Monitor 30 a Xavian Piccola. Signálová kabeláž nesla značky QUAD, Eagle Cable a Monster Cable, reprokabely zase ProAc a Eagle Cable.

V prvé řadě by bylo dobré zmínit úspěchy firmy KEF v posledním období. Ať už je to řada R nebo Q, ať už je to nádherný sloup Muon nebo drtivý Blade, všechno jako by se britské tradiční značce dařilo. Její zvuk zůstává samozřejmě i nadále tak trochu „svůj“, ale všemu ostatnímu lze jen uznale pokývnout. A snad nezkazíme překvapení, když řekneme, že totéž si zaslouží i R500.

Co je potřeba ale zmínit určitě, to je nutnost velmi velkého prostoru okolo reprosoustav. KEF R500 potřebují dýchat a budou-li k jakékoliv stěně blíže než metr, mohou způsobit poměrně masivní basovou odezvu, která nebude příjemná.

KEFy je radost poslouchat, byť mají svůj vlastní jasně patrný charakter. Zda je to tak dobře nebo špatně musí posoudit konkrétní pár uší. Ale Matthewsova skladba „Don´t drink the water“ způsobuje husí kůži – masivní příval zvuku posluchače objímá ze všech stran a strhává ho jako příbojová vlna, zatímco reproduktory Uni-Q vytváří fenomenální iluzi prostoru a předávají znamenité množství informací o lokaci jednotlivých hráčů. Zvláště basa tu má hutnost a sílu rozjeté lokomotivy, přičemž samotný zvukový projev ale dodržuje víceméně vyrovnanost pásem a také přes veškeré energické směřování na posluchače není agresivní ani únavný. Je tak trochu jako Pangalaktický megacloumák (pro detaily si prosím pročtěte Stopařova průvodce po Galaxii), tedy jemný jako úder zezadu do hlavy zlatou cihlou obalenou v plátku citronu. Také zanechá nesmazatelný dojem, ale chcete ho ještě, ještě, ještě a ještě.

KEF R500 mají příjemně barevný projev. Jednotlivé nástroje jako by byly intenzivnější a bohatší než je zvykem. Smetanova „Má vlast“ přímo vystavuje na obdiv party jednotlivých, velmi dobře separovaných nástrojů a jejich jednotlivých tónů. Ohromující je tu zde opět velikost zvuku, při vyšších hlasitostech přicházející jako skutečná bouře. I v těchto úrovních si ale R500 zachovávají čitelnost a svůj nekonfliktní, dlouhodobě poslouchatelný a neúnavný charakter.

Reproduktor Uni-Q nové generace vyzařuje skutečně nádherně průzračný zvuk – výšky jsou přesné, jasně definované, ale nepřekračují (tak jako se to občas stávalo u starší generace) hranici ostrosti. Třeba činely na „Quiet Nights“ Diany Krall působí skutečně kovovým dojmem, velmi přítomným v poslechovém prostoru. Jejich šum je jasně oddělený od ostatních nástrojů, jasně jsou znatelné okamžiky, kdy metličky dopadají na činel, jeho doznívání i nový úder – na některých jiných reprosoustavách je možné tuto rytmickou linku vnímat jen jako jednolitý šum, zde se dostaneme díky velmi slušnému rozlišení KEFů až k velmi drobným rozdílům mezi jednotlivými údery.

Stejně tak středové frekvence jsou velmi barevné, snad až příliš po zkušenostech s jinými reprosoustavami. R500 prostě dávají vše do zábavnosti a plnosti zvuku. Hlas Gwyneth Herbet v „My Mini and me“ je naléhavý, křehký a velmi ženský. KEFy jako by ještě umocňovaly jeho hloubku a sílu.

Dominantní ve stejné skladbě se ale stává mocný kopák v kombinaci s basou, kdy tyto sloupky zaduní prostorem s téměř neuvěřitelným objemem a energií. Basové pásmo je jako měkký, ale intenzivní kopanec. Jeho síla strhává posluchače a jeho srdeční rytmus, ale někdy za cenu lehce arogantního prosazování se na úkor zbytku frekvencí. I přesto nesmírnou energii, pumpovanou basovými měniči do prostoru zůstává tato část spektra srozumitelnou, stejně jako zbytek pásma.

KEFy se také ukázaly jako dosti benevolentní a univerzální reprosoustavy. Svým charakterem trochu změkčovaly nedostatky špatných nahrávek s malou dynamikou, stejně jako obrušovaly hrany příliš ostrým tónům. Celkově by se snad dalo nejlépe říci, že činí poslech příjemným za každých okolností, ať si pustíte – s trochou přehánění – sebehorší materiál. Docela dobře nahraní Rage Against the Machine a jejich „Killing in the name“ mají samozřejmě pořád o něco větší šmrnc než třeba téměř zoufalí grindcoroví Firing Squad, ale i značně undergroundová nahrávka „SABU“ je kupodivu „rozmotaná“ a relativně přehledná, nakolik jen to tento žánr umožňuje.

Stejně tak lehký jazz Modern Jazz Quartet je v podání KEF R500 velmi relaxovaný, plný pohody a atmosféry. Tamtéž míří i nahrávka Davida Kollera „Teď a tady“, která ovšem už na těchto sloupech prokazuje zcela jasně, že zvukař přidal patrně víc basové složky než by bylo záhodno. KEF tak umí zahrát napříč všemi žánry a všude stejně dobře, stejně příjemně. Je to dáno jeho rozpoznatelným charakterem, který ulpí na každé nahrávce a lehce si ji pozmění k obrazu svému. Nikoli, KEF R500 nejsou zvukařskou reprobednou, jsou nástrojem posluchače, který nechce nic řešit a chce emoce a relax z hudby mít na stříbrném podnose. Jistě to nebude vyhovovat každému, ale ten, kdo chce nádherně zpracovaný kus nábytku (který shazuje jen nutnost namontovat nožičky jako k věcem z IKEY) s neuvěřitelně příjemným a muzikálním zvukovým projevem, tomu R500 udělají za dané peníze velkou radost.

Kč 47 800,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ kvalita zpracování na danou cenovou úroveň

+ prostorovost zvuku

+ údernost a přitom neagresivnost projevu

ZÁPORY

- nutnost velkého prostoru kolem reprosoustav

- nutnost namontovat si nožičky

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Perfect Sound Group

www.perfectsoundgroup.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 272 658 390

00 avs 2019

00 hfv produkt roku

02 200 300 xavian

03 200 200 eurostar

04 200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

08 200 200 horn

09 200 200 voice

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 hifihomeart lumin

200 200 voix

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

11 200 200 rpaudio 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton 14 200 200 mareka 

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

21 200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 audiostudio 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock studio 200 200 htp

1024 200 avspraha 2019

corner amarock studio