Denon RCD-N8 byste snad mohli znát spíše pod názvem CEOL, nebo ještě spíše New CEOL. Jedná se totiž o druhou inkarnaci all-in-one přístroje japonského výrobce. Na první pohled byste jej od první generace jen stěží rozeznali, přináší ale benefit lepší funkcionality a co víc, dokonce o celou třetinu (!) nižší cenovky.

New CEOL je v prvé řadě stylovou alternativou k levným děleným systémům, řekněme řádu 10 – 15 tisíc / sestava. V jednom těle zahrnuje funkce CD přehrávače, tuneru, (nejen) AirPlay streameru, integrovaného zesilovač (lze k němu připojit dvě zařízení analogově a jedno digitálně) a dokovací stanice pro Apple zařízení. Internetové služby zahrnují i u nás dosud ne zcela známé služby Spotify a last.fm, stejně jako internetová rádia. Komu by to bylo málo, má možnost ovládat přístroj pomocí příjemné, i když ne zcela nejrychlejší aplikace pro i-produkty a zařízení na bázi platformy Android.

Krabice RCD-N8 se ve svém vzhledu zjevně odvolává na jednoduchou čistotu produktů s nakousnutým jablkem, zvláště jasné je to v bílém provedení. Dominantou předního panelu je velký OLED displej se třemi řádky, na nichž se informace zobrazují velmi čitelným a kontrastním fontem. Nad displeje se nachází dvířka mechaniky, kterou v dané cenové kategorii a typu produktu nelze označit jinak, než jako solidní. Levá strana čelního panelu patří nejzákladnějším ovládacím tlačítkům pro spínání, ovládání mechaniky a aktuálního vstupu, pod nimi je ještě USB konektor pro připojení přehrávačů a diskových pamětí, vpravo pak najdeme kruhový ovladač pro pohyb v menu, spolu s potvrzovacím tlačítkem, sloužícím zároveň pro spuštění a pozastavení reprodukce. Hlasitost se reguluje v digitální doméně dvěma tlačítky, pod nimiž je výstup na „malá“ sluchátka a analogový vstup, taktéž pro 3,5mm jack.

Zadní panel pak nabízí čtveřici reproterminálů „receiverové“ kvality, které mají ale přijatelně velké rozestupy i pro práci s tlustšími kabely. Tlačítko WPS samočinně nastaví bezdrátové spojení, případně lze využít ethernetový vstup. Analogový tuner zvládá – jak vidno z jediného anténního konektoru – pouze příjem rádia v FM pásmu, v 99% případů je to ale plně dostačující. Potěší také monofonní výstup pro subwoofer, stejně jako dvojice analogových RCA vstupů a jeden optický. To by mělo plně pokrýt i potřeby například při použití v obývacím pokoji pro televizi, DVD přehrávač a podobně.

Horní plocha je narušena jen zavírací kolébkou pro klasický 30ti pinový Apple konektor (prozatím tedy žádná legrace pro majitele iPhone 5). Celkově je desgin nádherně čistý a nadprůměrně kvalitní materiály vám dávají zapomenout na víc než přijatelnou cenovku.

Vnitřní konstrukce je pojatá plně digitálně, od zdroje až po digitální koncové stupně. Ty dávají 65 Wattů do 4 Ohmové zátěže, odhadem bychom řekli něco kolem poloviny do 8 Ohmů. Pro běžný, ne absurdně hlasitý poslech je to postačující hodnota, ale citlivými reprosoustavami rozhodně nic nezkazíte.

RCD-N8 umí pracovat s hloubkou dat až 24 bitů a vzorkovací frekvencí 192 kHz. Základním zaměřením New CEOL je streamování a podle toho také vypadá výčet jeho schopností – jak z USB pamětí, tak právě po síti můžeme do přístroje dostat MP3, WMA, AAC, ALAC, WAV a FLAC, poslední dva právě též s podporou 24 / 192 a hlavně gapeless playback. Samozřejmostí je podpora AirPlay a „Play to“ pro domácí streamování z iTunes a Apple přehrávačů, ale také Windows Media Player 12 a vyššího. Podpora DLNA formátu je též jasná.

Denon RCD-N8 New CEOL jsme zkoušeli s reprosoustavami Xavian Bonbonus, KEF LS50, Harbeth Monitor 30, Guru QM10TWO a Xavian Carisma. Proud čistil Xindak XF-2000B. Zkoušeli jsme též analogově i digitálně připojit Burmester 061, KingRex UD384 a Pioneer BDP-LX71. Co se kvality napájení týká, New CEOL se projevoval zcela stejně přes filtr i bez něj, digitální technologie v něm tedy není nikterak náchylná na kvalitu proudu.

Co se týká charakteru reprodukce, mohli bychom skončit tento text konstatováním, že přečtete-li si popis DRA-N5, neboli menšího sourozence New CEOL, nic skutečně podstatného se tu nemění. Ale pár slov navíc si jistě New CEOL zaslouží, zvláště za svůj CD přehrávač.

Digitální zesilovač RCD-N8 je živý, rychlý a dokáže vyprodukovat poměrně rozumný objem zvuku, projev není přehnaně rozměrný, ani hutný, vše je kompaktní a působí lehce – basu je prostě tak akorát. Digitální technologie Denonu zprostředkuje údernost a tah. Kontrabas Raye Drummonda ve „One to one“ je energický a velmi přesný, na danou cenovou třídu je i adekvátně detailní. Samozřejmě, že drobné nuance chvění těla a jeho realistickou velikost od podobného druhu přístroje očekávat nemůžeme, ale svou roli plní na jedničku.

Středovýšková část je také poměrně kompaktní a hloubka zvukové scény je spíše menší, čistota digitálních koncových stupňů ale pomáhá k výborné orientaci mezi nástroji a jejich lokalitou, stejně jako nemáme pocit jejich slévání. Třeba i tak komplexní kus, jako je „Velká brána Kyjevská“ od Mussorgského („Crystal Cable Arabesque“) je podán přehledně, s rozumnou porcí energie, aby hudba působila živě a zábavně. Hlavní důraz tu má sekce nástrojů, operujících v basovém pásmu, ale dosti výrazné jsou i výšky, středy pak zní klidněji a umírněněji.

Dosud jsme se tedy v podstatě shodli se zvukovým charakterem CEOL Piccolo, CD přehrávač pak datovým souborům zdatně sekunduje. Byla-li by zde možnost vyvést signál v digitální podobě do adekvátního převodníku, nebo alespoň analogově do silnějšího a „dospělejšího“ zesilovače, nebáli bychom se doporučit New CEOL jako entry level CD přehrávač v kategorii 5 – 10 tisíc.

Třeba Springsteenova „Born to run“ je velmi přehledná a separovaná, co do množství detailů pak za své peníze spíše nebudete nic postrádat. Dobrá dynamika a čistota činí reprodukci příjemně atraktivní.

Hledáte-li prostorově úsporné zařízení, schopné excelentní práce s digitálními soubory a online audio světem vůbec, či pídíte-li se po základním systému kategorie někde kolem pár tisíc korun za jeden komponent, je New CEOL i přes počáteční možnou nedůvěru v takto plně integrovaný systém velmi zajímavou alternativou. Kdybychom měli srovnat s CD přehrávačem a integrovaným zesilovačem se souhrnnou cenou do 10ti tisíc, pak separované řešení je „víc hi-fi“ hlavně pocitově, nikoliv kvalitou výkonu, což je pro daný typ přístroje perfektní hodnocení. V elegantním provedení RCD-N8 navíc najdete analogový tuner a velmi slušný streamer, takže co si vlastně přát víc? Vezmeme-li v potaz cenovou hladinu, v současné době má Denon New CEOL skutečně vynikající poměr ceny a výkonu.

Kč 12 690,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ za danou cenu téměř bezkonkurenční kombinace funkcí

+ stylové provedení

+ gapeless playback

+ „neviditelná“ wifi anténa s výborným příjmem

+ podpora všech audiofilních souborových formátů

ZÁPORY

- schází jakákoliv forma signálového výstupu pro případné využití jen jako transportu

- klade důraz spíše na celkovou čistotu a informace, než na „průnik do hloubky“ nahrávky

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

www.eurostar-ostrava.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika