2021 02 28 TST dCS Bartok 1

Britská společnost dCS (Data Conversion Systems) zanechala ve světě špičkového hi-fi už tak hlubokou stopu, že ji netřeba hlouběji představovat. Firma začala v Cambridge nejprve stavět špičkové A-D a D-A převodníky pro telekomunikační účely, následně uspěla i v nekompromisní armádní sféře, aby se nakonec zkušenosti zúročila na poli ultimativní zdrojů signálu, ať už šlo o (SA)CD přehrávače nebo právě D/A převodníky. Nejskromnějším zástupcem firemního portfolia je řada Bartók, reprezentovaná jediným modelem.

Tedy jediným… Můžete si Bartók koupit buď jako čistý D/A převodník nebo (za poměrně šťavnatý příplatek) i jako sluchátkový zesilovač, takže na čelním panelu přibydou sluchátkové výstupy v podobě 6,3 mm jacku a XLR.

Základní šasi je (poplatně cenovce) zpracované na jedničku, minimalisticky hranaté a jednoduché, postrádá takové ty vizuální finesy vyšších řad, ale stále snadno poznáte, že jde o dCS. Může za to především černý obdélník s logem a displeje, typicky přisazený k levé straně, stejně jako ovládací prvky sešikované v jedné horizontální lince. Tlačítka pro spínání, pohyb v nabídce nebo třeba volbu výstupu, rekonstrukčního filtru a podobně jsou maličká, ovládání hlasitosti po pravé straně je podstatně robustnější a docela dobře se s ním manipuluje, byť nemá takový ten klasický „luxusní“ olejovitý odpor a potřebujete-li nastavit maličké kroky v hlasitosti, chce to pevnou ruku. Alternativou je naštěstí docela zajímavá ovládací aplikace pro mobilní zařízení.

2021 02 28 TST dCS Bartok 2

Šasi je stavěné s ohledem na eleganci, vidět jsou pouze čisté linie a nikde žádné šrouby. Ty spatříte jen na zapuštěném zadním panelu, který je požehnaně zaplněný konektory. Směrem zleva doprava najdete analogovou výstupní sekci (XLR i RCA jsou regulované, takže Bartók funguje i jako předzesilovač), pak širokou paletu digitálních vstupů – dvojici AES/EBU (lze je nakonfigurovat tak, aby přes ně tekla SACD data z firemních transportů), koaxiální, optický i BNC vstup, USB port pro datovou paměť s hudbou, ale i USB port pro spojení s počítačem a hlavně dvojici ethernetových konektorů, která DAC otevírá světu streamování. Jeden konektor je vstupní (10 / 100 / 1000) a druhý „průchozí“ pro další zařízení (10 / 100).

Věrni své tradici nabízí dCS u tohoto modelu také konektory pro hodinové generátory – máte k dispozici dva vstupy, ale i výstup pro synchronizaci s dalšími zařízeními. RSR232 port po pravé straně je tu pro servisní účely, napájecí zásuvka klasického formátu je doprovázena malým kolébkovým vypínačem.

2021 02 28 TST dCS Bartok 3

Když jsme říkali, že šasi přístroje je dobře udělané, bylo to tak opravdu míněno – při běžné šířce 44,4 cm, hloubce 43 cm a výšce 11,5 cm váží totiž přístroj poctivých 16,7 kg (bezmála kilogram přidává modul sluchátkového zesilovače).

Uvnitř pak Bartók staví na technologiích řady Rossini, přidává k tomu UPnP streamer, obsahující i podporu protokolu AirPlay, certifikaci Roon výrobce neuvádí, ale přímo u Roon je Bartók v seznamu Roon Ready zařízení. Zvládá bez problémů TIDAL, Qobuz nebo Spotify Connect.

2021 02 28 TST dCS Bartok 4

Sekce D/A převodníku stojí na firemní platformě pro zpracování digitálního signálu a také na proslulé technologii Ring DAC. Výpočetní pole uvnitř přístroje je programovatelné a zvládne tak i případné nové budoucí formáty.

V základu je každý vstupní signál převzorkován do DXD, v případě chuti si můžete navolit i upsampling do DSD podoby. K dispozici jsou následně několikeré rekonstrukční filtry a zvuk si tak můžete jemně (ale slyšitelně) vyladit podle svých chutí. DAC umí zpracovat PCM (24 bit / 384 kHz), DSD128 (nativně i DoP) i MQA signály. Chytrý systém přizpůsobení hodinového taktu z modelů Vivaldi zajistí vždy minimalizaci jitteru.

2021 02 28 TST dCS Bartok 7

Výrobce dále uvádí jen to, že si dal záležet na napájecím zdroji se zdvojeným transformátorem a vícestupňovou regulací.

Zajímavostí je možnost nastavení parametrů výstupních konektorů. U těch vzadu jde (v případě, že nepoužíváte regulaci hlasitosti) o možnost nastavení 0,2 / 0,6 / 2 / 6 V, takže se snadno přizpůsobí prakticky jakémukoliv koncovému zesilovači. Sluchátkové výstupy pak nabízí poctivých 1,4 Wattu do 33 ohm, respektive stále velice slušných 150 mW do 600 ohm. Můžete si pak nastavit základní výstupní úroveň 0 / -10 / -20 / -30 dB.

2021 02 28 TST dCS Bartok 13

Udávané technické parametry odpovídají cenovému zařazení přístroje – zbytkový šum leží na neslyšitelné úrovni -130 dB (20 – 20 000 Hz) a přeslech mezi kanály je lepší než -115 dB. Žádné další údaje dCS neuvádí.

dCS Bartók jsme zkoušeli v pražském showroomu Voix, kde hrál buď přes USB nebo přes PS Audio DirectStream Memory Player, alternoval s DirectStream DAC. Jako D/A převodník jsme ho používali ve společnosti reprosoustav Kharma dB9 a dB11-S, zesilovacího systému Kharma Visionaire, ale i ve společnosti D’Agostino Momentum Stereo a dalších. Propojeno bylo vždy kompletně kabeláží Kharma. Sluchátkový výstup jsme zkoušeli primárně s Abyss AB-1266 Phi CC nebo Diana Phi, ale i lifetyle sluchátky z kolekce Bang & Olufsen.

2021 02 28 TST dCS Bartok 6

Začněme krátkým zhodnocením právě sluchátkového modulu – obstojí prakticky proti čemukoliv, co můžete ve světě sluchátek vytáhnout a i nelehká sluchátka uřídil s klidem, přehledem a samozřejmostí. Ta dynamika, ta schopnost konkrétně „zaříznout“ každý tón a přitom zůstat naprosto v klidu snad i obhajuje ten grandiózní příplatek za sluchátkový modul.

Jako D/A převodník pak nabídl Bartók baskytaru v „Hiccups“ Harry Sacksioniho („STS Test Demo CD Vol. 1“ | 2014 | STS Digital | STS-6111134) v trochu měkčí, poddajné, objemově i váhou přirozeně působící podobě. Každé brnknutí je dostatečně robustní, přitom ale ne těžké, zvuk kombinuje autoritu a sílu s parádní rytmičností a zároveň kulatějším, hebkým a nenásilně plynoucím projevem. Oddělení a artikulace jednotlivých tónů jsou nicméně na velmi vysoké úrovni, je to zjevně skvěle kontrolovaný, byť neuspěchaný projev.

2021 02 28 TST dCS Bartok 5

Vokál Karen Matheson v „Ailein Duinn“ („L’Héritage Des Celtes“ | 2011 | Columbia | COL 481530-2) zněl s lehkou stopou vřelosti, podle aktuálního zdroje signálu bylo ale cítit variabilitu, Bartók tak nemá problémy s transparentností a příliš neupřednostňuje svou vlastní charakteristiku. I tady se hudba linula nenásilně, nemechanicky, přitom ale s výtečným rozlišením. Cítíte plnokrevné spodní tóny a přesto se v nich jemný a klidný hlas neztrácí a drží si svou přirozenou pozici vpředu. Zvuk dCS je typicky kultivovaný, klidný, bohatý na barvy a jemnůstky, naprosto neostrý a přesto s velkou soustředěností.

Jistý dotek hebké jemnosti pocítíte také na plochách činelů v „La Rosita“ Colemana Hawkinse a Bena Webstera („Encounters“ | 2013 | Verve | 31452147-2). Výšky jsou skutečně parádně prokreslené a poměrově zastoupené „právě tak akorát“. Ani při vysoké hlasitosti nepůsobí konfliktním, hraničním dojmem a přeso jsou jakoby vytažené a velmi znělé. Zvuk převodníku pak celkově působí naprosto uvolněně, naprosto přirozeně, až „analogově“.

2021 02 28 TST dCS Bartok 8

Klidnější zvuková charakteristika ale nebrání ve vyznění dynamického impaktu velkých bubnů v „Rí Na Cruinne“ od Clannad („Extended Dynamic Experience 5“ | 2017 | STS Digital | STS-6111158). Převodník nic nepřehání, nic netlačí a přesto ten neuspěchaný zvukový styl působí živým, organickým dojmem. Nebudete mít v přítomnosti dCS pocit nějaké vysokooktanové dravosti, ale to, jak se zcela snadno rozplyne jakákoliv stopa mechaničnosti ve zvuku je skvělé a zábavné.

Ten do jisté míry neokázalý, civilní, velmi „dospělý“ zvukový styl dCS pak neupozorňuje na nějaké velejmné detaily, nevytahuje je do popředí, aby podpořil efekt a pocit nějakého obřího rozlišení – Bartók si (tak jako třeba top modely Vivaldi) cení nade vše přirozenosti a autenticity, takže „Fortysomething“ („Incredible Music & Recordings“ | 2012 | STS Digital | STS-6111130) měla v úvodu, plném jemných ruchů publika a z pódia možná velmi klidný styl, ale přesto se téměř cítíte „tam“ – je to díky pocitu celistvosti, organizovanosti a samozřejmosti, s jakou hudba hraje. Detaily jsou podány tou nejpřirozenější, klidnou a samozřejmou formou, takže vám ani nepřipadá, že tam jsou, dokud si to s překvapením neuvědomíte. Fakticky je rozlišení výtečné.

2021 02 28 TST dCS Bartok 10

Tím, jak nevyniká ve výsledném zvuku žádná jednotlivost, tím působí třeba i prostor nahrávek tak nějak civilně a nepřekvapivě – až když se výrazně soustředíte, dojde vám, že třeba kytary a vokál v „Dream about you“ („STS Test Demo CD Vol. 1“ | 2014 | STS Digital | STS-6111134) jsou krásně zakotvené na pravolevé ose, že vokál je o krůček před nástroji a vůbec že každý objekt je plastický a konkrétní, i když zvuk není v takovém tom technicky dokonale holografickém stylu, prostě si tak lehce pluje a plyne.

Autenticita reprodukce pak dá najevo ale krom přirozenosti také nepřirozenosti – tedy zejména zvukařské chyby a nedostatky nahrávek. „Breaking Silence“ ze stejnojmenného alba Janis Ian (1993 | Columbia | 519 614-4) tak zněla poněkud temněji, poněkud obyčejně a nechytlavě, je to ale proto, že žádnou extra jiskru Bartók prostě sám od sebe nepřidá, není to temperamentní, ani „krásný“ zvuk, prostě jen „je“ – tak to čistě teoreticky nakonec má být.

2021 02 28 TST dCS Bartok 12

D/A převodník / streamer / předzesilovač / sluchátkový zesilovač dCS Bartók je jedním z komponentům, které jdou na ruku současným trendům mezi movitými a náročnými zákazníky – nabízí opravdu širokou škálu schopností a v jediném designově čistém šasi. Přitom ale zachovává kvalitativní laťku, za níž se ani značka top kategorie typu dCS nebude muset nijak stydět – převodník je excelentní a výtečně přirozený, sluchátkový výstup (snad i za ten tučný příplatek) je vysloveně špičkový. Pokud tak hledáte přístroj, v němž se snoubí „všechno digitální“ s celkově velmi dospělým, vyzrálým zvukem a poklidnou samozřejmostí, Bartók je důstojný (leč opravdu drahý) zástupce high-endového světa téměř bez kompromisů.

Kč 364 490,- - základní provedení

Kč 465 490,- - verze se sluchátkovým výstupem

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ bohatství vstupů včetně streamingu

+ podpora formátů a rozlišení

+ sluchátkový výstup prakticky „definitivní“ třídy

+ přirozená tonalita a klidný zvuk

ZÁPORY

- cena je výrazně prémiová

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Soundstyle | www.soundstyle.cz 

PRODÁVÁ: Voix | www.voix.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

ELAC

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Beyerdynamic

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio