2015 10 13 TST BenQ treVolo 1

Maličkých "stolních" all-in-one systémů nabízí současný trh tolik, že je zbytečné snažit se je vůbec spočítat. Vcelku známý mainstreamový výrobce BenQ ale nyní vkročil do tohoto světa s trochu jiným kompletem - liší se od konkurence ne snad konceptem či výbavou, ale pojetím reprosoustav. Zvuk totiž vyzařují elektrostatické panely, což je v dané cenové hladině krok rozhodně odvážný.

BenQ treVolo je jen něco přes kilo vážící krabička s výrazným čelním panelem s osmnácti kruhovými otvory s mřížkou - účel je jednoduchý, nejde o okrasu, ale o propuštění zvuku maličkých wooferů, které se za ní skrývají. Na šířku má zařízení jen necelých 8 cm, na výšku 17,5 cm a do hloubky jde necelých 14 cm. To ale bez "křídel", složených po stranách. Tyto tenké rámečky s mnoha otvory vyplňují foliové membrány elektrostatických reproduktorů.

2015 10 13 TST BenQ treVolo 2

Šasi přístroje se směrem dozadu zužuje, přesto se na jeho horní stěnu vešlo pět tlačítek - jedno slouží pro vypnutí a zapnutí, ostatní ovládají reprodukci. Na zadní straně je velké párovací tlačítko pro bluetooth připojení a dole u paty řada konektorů. Malá napájecí (respektive nabíjecí) zásuvka, dvojice 3,5 mm analogových jacků, jeden v roli linkového výstupu a druhý v roli linkového vstupu. Doplňuje je USB konektor pro připojení k počítači.

2015 10 13 TST BenQ treVolo 3

Celý provoz zařízení probíhá z baterie, zařízení je tak mobilní a funguje (prý) až 12 hodin. Pro reprodukci jsou zabudovány čtyři digitální zesilovače, každý pohání jeden reproduktor (2x elektrostatický středo-výškový a 2x elektrodynamický woofer). Primárním zdrojem zvuku má být bluetooth připojení verze 4.1 s podporou kodeku aptX a to za pomoci aplikace pro mobilní zařízení s operačním systémem Android i iOS. Krom linkových vstupů je tu i USB - nevyžaduje ovladače, ale na hi-res zapomeňte.

2015 10 13 TST BenQ treVolo 4

Z malých rozměrů by BenQ treVolo měl umět zahrát ve frekvenčním rozsahu 60 - 20 000 Hz, což je i po empirických zkušenostech spíše zbožné přání (nebo to platí pro toleranční pásmo -10 dB), jakkoliv díky aktivnímu DSP jde přístroj docela hluboko a docela jistě.

Výrazná basová linka v "Get Lucky" od Daft Punk se objevila v plné razanci jen v blízkosti stěny, ve volném prostoru bylo cítit, že přístroj prostě kvůli rozměrům a fyzikálním zákonům začíná až nad hranicí, kde pulsuje basa. Přesto ta část basového spektra (prostě vyšší basy), která slyšet je, ta dokáže rozvibrovat stůl i široké okolí svou energií a objemem. Čím víc nahlas hrajete, tím se také bas stává z nějakého důvodu zřetelnějším a konkrétnějším.

2015 10 13 TST BenQ treVolo 5

Elektrostaty jsou většinou spojeny s čistou, transparentní reprodukcí středního pásma; Enya (respektive její hlas) v "Caribbean Blue" ale působil trochu zastrčený dozadu a pod dekou, která se zvedá až spolu se vzrůstající hlasitostí. Střední pásmo je ale poměrně čisté, ač třeba JBL Charge 2 nebo Bowers&Wilkins T7 (nemluvě o zařízeních typu Definitive Technology Cube nebo B&W Zeppelin, byť patří do plus mínus dvojnásobné cenové třídy) hrají suverénněji a čistěji. Trochu se zdá, jako kdyby treVolo dávalo prostor spíše basům a výškám.

2015 10 13 TST BenQ treVolo 6

Nutno ovšem přiznat, že nejvyšší tóny elektrostatickým membránám jdou. K našemu překvapení úvodní kovové perkuse ve "Wichita Lineman" Barb Jungr nepůsobily špatně. Cinkátka nejsou úplně excelentně prokreslená, ale díky rychlosti a lehkostí reakcí jsou čisté, ale neřezavé, snad až trochu éterické a s nečekaně věrohodným objemem. Přesto třeba jemnůstky jako delší dozvuk tónu poněkud chybí.

2015 10 13 TST BenQ treVolo 7

"Sexy, but sparkly" od Deerhoof dokázala, že BenQ treVolo se maximálně snaží vybudovat poctivé hudební drama, ale malé tělo přístroje a malé reproduktory prostě nejsou na větší dynamickou zátěž úplně dostatečně dimenzované. Dynamika nicméně není zlá, nemáte pocit unylosti, ale ani nějakého vrcholného drajvu.

"Wormhole" ze soundtracku k nejnovější filmové adaptaci "Solaris" ukázala, že jak postupujete výš frekvenčním pásmem, tím více informací je tenhle bluetooth reproduktor schopen předat. Od středů výše je to dobré, u výšek pak dokonce vzhledem k rozměrům a cenové třídě velmi dobré. V tomhle je cítit i kouzlo rychlosti elektrostatů, nabízející méně "uměle" a "násilně" působící rozlišení než konkurence.

2015 10 13 TST BenQ treVolo 8

Chtít po bluetooth reproduktorech podání prostoru je v podstatě nemožné, byť bipolární vyzařování elektrostatů dávalo alespoň mírnou naději, že by odražený zvuk mohl prostorovou scénu alespoň trochu zvětšit. "Hotel Song" Reginy Spector je tak (jako u většiny podobných produktů) celkem stažená směrem k ose přístroje, budí ale dojem, že se dění odehrává alespoň trošku mimo hmotu reproduktorů. Energie středovýšek pak mimochodem mimo přímou poslechovou osu celkem rychle uvadá.

Nutno ale říct, že pokud pustíte něco jako "Pussy" od Rammstein, zní to celkem tvrdě a řízně, ne unyle a z malého objemu se vyklube až překvapivě hodně zvuku, i když zrovna tady by lepší kontrola a schopnost hrát víc nahlas rozhodně přišla vhod.

2015 10 13 TST BenQ treVolo 9

Celkově není BenQ treVolo špatný bluetooth reproduktor, ačkoliv má svá omezení. "Audiofilské" značky ale s podobnými produkty začínají až na hranici 10 000,-, výhodu má tak BenQ zejména v ceně, pochvalu zaslouží i celkem odvážné a originální nasazení elektrostatických měničů. Ty nabízí lehký a celkem čistý přednes, i když až od určité úrovně hlasitosti - řekněme, že čím hlasitěji hrajete, tím je treVolo lepší. Zastaví vás ale překvapivě nízká maximální hlasitost. Pokud hledáte něco malého na stůl, co zvládne fungovat i jako handsfree sada, pak je treVolo celkem použitelným strojem, byť v zásadě o nic lepším než citelně levnější "válečky" od JBL kupříkladu. Naopak za ne úplně dramatický příplatek už získáte vyrovnaněji, hlasitěji a dynamičtěji hrající přístroje. To vše treVolo řadí do tak trochu nevýrazných středních vod.

Kč 7 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ kompaktní a přenosné provedení

+ jednoduché užívání

+ elektrostatické reproduktory hrají docela lehce, zejména výšky

+ pro milovníky výrazného basu až překvapivý objem

+ odvážná koncepce na danou cenovou třídu

ZÁPORY

- nezahraje příliš nahlas (ale pro "stolní" nasazení akorát)

- čistota má vzhledem k ceně rezervy

- limitace na 16 bit / 44 kHz

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: BenQ | www.benq.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika