Britská legenda Bowers&Wilkins se poslední roky vydatně činí v oblasti lifestyle produktů. Ať už jsou to báječná sluchátka, neopakovatelně stylový Zeppelin Air nebo patrně nejlepší reprosoustavy k počítači MM 1. Posledním přírůstkem do této třídy produktů je řada A – již jsme tu měli A5, menší, základně vybavený AirPlay systém, určený primárně pro rozeznění Apple produktů. Varianta A7 je podstatně muskulaturnější, vybavenější, ale i dražší, čímž se stává vlajkovou lodí stylových produktů s logem B&W.

Už od prvního okamžiku si A7 zajistí váš respekt svými rozměry. Oproti nižšímu modelu, ale i v porovnání s drtivou většinou jiných podobných hudebních systémů se jedná o cvalíka. Téměř šest kilogramů hmotnosti se skrývá v rozměrech 22 x 36 x 16 cm (v x š x h). Design navazuje na linku naznačenou skvostnýmiMM 1, v podstatě tedy jde o tělo obalené černou průzvučnou látkou, kterou oživuje jen tenký hliníkový proužek v horní třetině a vrchní strana ze stejného materiálu. Zadní stěnu pak okupuje malý plastový panel, v němž se nachází otvor překvapivě velkého Flowport (firemní varianta bassreflexového otvoru s důlky po vzoru golfového míčku – také zde pozitivně ovlivňují proudění vzduchu). Pod ním jsou všechna potřebná přípojná místa. Nic dalšího absolutní čistotu přístroje neruší – je těžko uvěřitelné, že s tak minimalistickým pojetí se dá „vykouzlit“ elegantní, přitažlivý vhled.

To důležité je ale uvnitř – systém Bowers&Wilkins A7 je koncipován jako třípásmová reprosoustava s celkem pěti reproduktory. Každý kanál má svůj výškový a středový, využívají pak společný basový měnič. Na dané rozměry mají jednotlivé reproduktory velmi solidní průměr membrán. 25 mm pro výšky (ty jsou vyzařovány hliníkovou membránou, zvuk je usměrňován trubicí typu Nautilus), 75 mm pro střední tóny a 150 mm pro basy. Každé pásmo je „poháněno“ vlastním koncovým stupněm, středy a výšky mají pro každý kanál vyhrazen výkon 25 Wattů, basové spektrum živí díky jedinému kanálu 50 Wattů. Všechny zesilovače pracují (celkem logiky) ve třídě D. Díky solidnímu výkonu a spojení s digitálním signálovým procesorem (DSP) jsou imponující i schopnosti „Á Sedmičky“.

V přísném tolerančním pásmu + / - 3 dB dokáže vyzářit až 40 Hz a nezastaví se až do 36 000 Hz, povolíme-li mu toleranci až na – 6 dB, zvětší se rozsah až na skutečně báječných 36 – 42 000 Hz. Na tak malý přístroj jde o pozoruhodný úspěch moderních technologií a postupů. Na papíře by sice mohlo být napsáno cokoliv, ale v blízkosti zadní zdi jde i poslechově o nesmírně basově talentovaný přístroj – překvapí vás svou energií přesně tak, jako MM 1 nebo Zeppelin Air.

Největší důraz u A7 je kladen na bezdrátový přenos hudby, především pak z Apple zařízení. Streamování je řešeno protokolem AirPlay. Můžete využít jak integrované wi-fi, tak klasického etnernetového kabelu. Jako (užitečný) doplněk tu pak je USB, díky němuž se Bowers&Wilkins A7 přihlásí jako externí zvukové zařízení. Poslední možností, jak do systému dostat hudbu, je využití kombinovaného AUX vstupu v podobě 3,5 mm jacku, určeného jako pro analogová, tak optická data.

Prvotní konfigurace wi-fi spojení na iPhone 5 byla lehce matoucí; dostat A7 do stavu, kdy je ochotna přijímat spojení pomocí aplikace z telefonu je totiž v rámci maximální jednoduchosti otázkou správného stisku spínacího tlačítka. Přestože aplikace nabízí jasné, jednoduché kroky, neindikuje nakonec jasně úspěšné spojení, takže se musíte ujistit v manuálu, že jste skutečně zmáčkli správné tlačítko. Mnohem snazší je to s aplikací pro PC, ideálně je-li zařízení připojeno kabelem. Podobné drobné provozní problémy se ale týkají drtivé většiny obdobných zařízení, navíc konfigurace je stále v kategorii „snadno a rychle“.

Pro poslech jsme využívali jak stream z iPhone 5, tak z iTunes ve Windows 7 a foobar2000 s pluginem pro AirPlay konektivitu (byť toto spojení nebylo příliš funkční), nejvíce však přes USB. Materiál byl ve standardním i vysokém rozlišení, v AAC či FLAC formátech.

Nepřekvapí, že vzhledem k velikosti a tradičnímu naladění obdobných přístrojů poskytuje i A7 solidní zátah odspodu. Přestože výrobce hlásí nástup na hranici 40 Hz, je to poctivých, solidních a masivních 40 Hz s pocitem skutečného akustického tlaku. Kontrabas v „The Beat Goes On“ (Patricia Barber | „Companion“) nám posílá pravidelné, velké, temné pulzy. Je znát, že basovému spektru k objemu plně srovnatelnému s tím ze středně vzrostlé regálovky pomáhá signálový procesor a ne „přirozený“ objem ozvučnice. Počítá se nicméně výsledek a ten je velmi dobrý – bas by snad mohl být trochu uvolněnější, ale rytmická přesnost, velký objem a hlavně tah na branku si určitě získají vaši pozornost.

Výškové reproduktory s trubicí Nautilus a hliníkovou membránou jsou k nalezení v mnoho „plnohodnotných“ reprosoustavách britské značky a stejně jako tam, i zde odvádí dobrou práci a zanechávají na zvuku „Bowersovský“ podpis. Celkové ladění trochu připomíná sluchátka P5, tedy je audiofilnější, poklidnější a věrnější, než je v dané kategorii zvykem. I výšky jsou nastaveny na čistý, ale ne přehnaně intenzivní, či až agresivní projev, jak to zkouší někteří výrobci, aby jejich zařízení okamžitě zaujalo vaši pozornost. Po pár skladbách ale takové naladění způsobí solidní bolest hlavy namísto hudebního potěšení. Bowers&Wilkins A7 na to jde z úplně opačného směru: snaží se přinést vám hudbu zábavným, dramatickým, ale přitom klidným způsobem. Vibrafon v „Concorde“ od Modern Jazz Quartet má razanci, čistotu a přitom ani na vysokých poslechových úrovních neútočí na ušní bubínky.

Na to, jak je AirPlay streamer zaměřený, tedy rozhodně ne jako primární zvukový systém, jsou jeho pásma sladěna a vyvážena skvělý způsobem. Proto i hlas Diany Krall v křehké „Where or when“ z alba „Quiet Nights“ působí jako neoddělitelná součást hudebního celku, aniž by v něm přitom zanikal. Vokál působí až překvapivě přirozeně a uvolněně, alespoň v kontextu malých, dostupných all-in-one. Díky dobrému rozlišení reproduktorů si můžete vychutnat i víc než dobrou míru detailů.

Bowers&Wilkins A7 patří díky nenápadné eleganci, fortelnému provedení a tomu, jak snadno se s ním žije k nejlepším AirPlay streamerům. Nenajdete u něj žádnou extravaganci, vše je podřízeno dobrému hudebnímu výsledku a možnosti umístit tento přístroj do hypermoderního i klasického interiéru, aniž by kdekoliv působil nepatřičně (ostatně, pokud chcete něco stylového, sáhněte po firemním Zeppelin Air). To zdaleka nejlepší na něm je ale velký, dramatický, dynamický, detailní, čistý a … prostě a jednoduše zábavný, muzikální zvuk bez přehnaných manýr a efektů. Kvalita reprodukce A7 se díky solidním reproduktorům a bezchybné práci signálového procesoru dá srovnat s povedenými menšími regálovými reprosoustavami. V kategorii AirPlay zařízení stojí B&W A7 na špici bez ohledu na pořizovací cenu, navíc nabízí víc než dostatečné možnosti pro připojení libovolných dalších přístrojů. Pokud vám tak jde o maximální kvalitu zvuku z minimálního balení, nový model A7 si zamilujete.

Kč 20 190,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ masivní, dramatický a zábavný přednes

+ vynikající kvalita provedení

+ snadné nastavení, snadné ovládání, snadné soužití

+ čistý a kontrolovaný zvuk, ne nepodobný plnohodnotným regálovkám

ZÁPORY

- ne úplně intuitivní prvotní bezdrátové spojení

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

www.eurostar-ostrava.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

Audiohappening 2024

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
SOtM sPS-500
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audiohappening 204

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies