ROTEL Michi zesilovače

2015 02 17 TST NAD D7050 1

Cimrman: Zkus to bez drátů, Marconi!

Firma NAD (New Acoustics Design) je na světě déle než 40 let a svého základního, téměř zřizovacího kréda se stále zatvrzele drží - vývoj a výroba ekonomicky přijatelných přístrojů, které mají výjimečné reprodukční vlastnosti. Začalo to dávno, dnes již legendárním zesilovačem 3020, kterých se nakonec prodalo 1,3 miliónů.

Ten, přestože byl uveden jako 20wattový, měl oproti konkurenci nezvykle vysoký dynamický výstupní výkon, jeho koncové stupně systémově pracovaly s opačnou polaritou a tím byla efektivněji využívána energie napájecího zdroje, především na nejnižších kmitočtech. Navíc bylo možné zesilovač zatěžovat impedančně nejbizarnějšími reprosoustavami. Jako jeden z prvních splňoval i tvrdou hifi normu IHF-A-202, na které se spolupodílel jeho konstruktér Bjorn Erik Edvardsen. A to bylo ještě v dobách, kdy reproduktorové soustavy splňovaly alespoň evropské normy (především impedancí, DIN, ČSN ...). A 3020tka přežije i dnes (jako většina NADů), kdy výrobci reprobeden většinou na normy slušně řečeno kašlou. Klasickým příkladem jsou reproduktorové soustavy, u kterých honba za co největší „papírovou" citlivosti skončila třeba takovými údaji: jmenovitá impedance 8 ohmů, minimální 3,2 ohmy. Podle dřívějších norem by to byla skoro čtyřohmová soustava, jako osmiohmová „má„ však citlivost o tři dB vyšší. A jak si s tím má poradit zesilovač s doporučenou minimální zátěží 4 ohmy?? To byla jen malá technologicko-papírová odbočka.

2015 02 17 TST NAD D7050 2

Po 35 letech firma uvedla na trh digitální verzi, zesilovač D3020. Vlastně jakou digitální verzi? Je to nový koncept digitálního zesilovače určeného pro kvalitní poslech. Není to jen klasický zesilovač pouze doplněný o digitální vstupy.

Do stejné designové řady patří i „vzrůstem" digitální zesilovač D7050 s výstupním výkonem 2 x 50 W, ale tentokrát důsledně bez analogových vstupů! Vzhledově je podobně překvapující jako D3020, krabice s formátem větší knihy s jedním zaobleným rohem, dvěma rozdílnými knoflíky a pod nimi čtvercovým OLED displejem. Vzhled mne, stejně asi jako většinu hifistů, v prvním momentě trochu zaskočil. Zesilovač může být používán jak nastojato, tak naležato - displej se „otočí" sám. Když už ale stojí, tak si na něj poměrně rychle zvyknete, do věže sice nepasuje, ale který z nových digitálních přístrojů, streamerů, převodníků nebo sluchátkových zesilovačů dodržuje nějaký rozměrový formát? Nejpodstatnější je, že zesilovač nemá analogové vstupy, a kromě dvou optických a dvou koaxiálních vstupů má možnost přímého připojení iOS USB kabelu nebo dockovacích stanic (iPod, iPhone, iPad), USB PC, připojení k počítačové síti, ale především bezdrátové připojení WiFi a Bluetooth. Analogové výstupy jsou pouze výkonové, sluchátkový výstup a stereofonní linkový výstup (využitelný pro aktivní subwoofer).

2015 02 17 TST NAD D7050 3

Ovládání je jednoduché, zesilovač má pouze dva knoflíky, přepínač vstupů a knoflík hlasitosti a dotekové tlačítko síťového vypínače. A ani tyto ovládací prvky nemusíte používat. Zesilovač má po relativně snadném nastavení možnost ovládání přes WiFi prostřednictvím aplikace pro iPhone, iPod Touch nebo iPad. Klasický IR dálkový ovladač je samozřejmostí.

Pro aplikaci AirPlay je iPhone nebo iPad využíván jako „retranslační stanice" a přenášený signál má vzorkování signálu omezeno na 44,1 kHz. Když ale použijete galvanické nebo optické vstupy (s ovládací aplikací NAD nebo „knoflíkově"), můžete si vychutnat i záznamy se vzorkovacími kmitočty až do 192 kHz.

2015 02 17 TST NAD D7050 4

Když už využijete ovládací aplikaci NAD D7050, můžete nastavit na vnitřním DSP (Digitálním Signálovém Procesoru) spodní dělící kmitočet (pro spojení s aktivním subwooferem, nebo háklivější basreflexovou soustavou), změnit IR kanál (při kolizi dálkového ovladače s jiným) a automatické vypínání zesilovače pro úsporu spotřeby. Další možnou funkcí je optimalizace reprodukce nejpopulárnějších soustav PSB Imagine T a Imagine Mini funkcí Pitch Perfect (v současné době je NAD kanadská firma, stejně jako sesterská PSB). Signálová úprava se týká především kmitočtové charakteristiky. Středy jsou potom čistší a průzračnější, basy mohutnější a konkrétnější. Předpokládám, že interní DSP časem umožní v rámci update firmwaru i další možné optimalizace. Mně by se líbilo, kdyby k jednotlivým modelům reproduktorových soustav byly na internetu pluginy, které by se ze sítě stáhly do zesilovače a všechno by bylo optimální (v profi elektroakustice tyto možnosti existují už delší dobu). V každém případě bezchybný charakter reprodukce zůstává zachován i při relativně vysoké hlasitosti poslechu.

2015 02 17 TST NAD D7050 5

Porovnání reprodukce z koaxiálních nebo optických vstupů a Stream Air Player je docela jednoduché. Zdá se, že datové komunikace pro Air Player je asi moc. Zvuk je drsnější, méně přehledný. U záznamů s vyšším vzorkovacím kmitočtem je na klasickém digitálním vstupu jasný klid a přehlednost. Asi i tím, že ze signálové cesty odpadly převodníky, je reprodukce příjemná a spektrálně vyvážená s mohutnými pevnými basy a detailními jemnými výškami. Při pokusném zařazení korekcí PSB soustav je jasné, že jsou nastaveny pro přenos nejnižších kmitočtů na basreflex vyššího řádu a pracují s korekcí v oblasti dělícího kmitočtu.

2015 02 17 TST NAD D7050 6

Poznámka: Standardní basreflex je naladěn jako čistý akustický filtr třetího nebo čtvrtého řádu. Pro ochranu basového reproduktoru a účinnější využití jeho vlastností je možné, nebo dokonce nutné, do signálové cesty zařadit navíc elektrický filtr, který z kombinace filtr/reprosoustava vytvoří soustavu vyššího řádu s hlubšími basy a ochranou proti přetížení basáku.

Současné ovládání Air Playeru a dálkového ovládání zesilovače z aplikace na iPhonu nebo iPadu je trochu méně přehledné, zase ale nemusíte hledat mezi klasickými dálkovými ovladači. Stejně tak není možné při energeticky úsporném Standby módu zesilovač aplikací aktivovat (WiFi je v tomto módu neaktivní). Při neúsporném režimu (spotřeba několik wattů), nebo po aktivaci IR dálkovým ovladačem nebo „tlačítkem", je ovládání snadné. Navíc je přes aplikaci možné zesilovač ovládat i „za roh", kam IR ovladač nedosvítí. Zkrátka, nainstalujete zesilovač tam, kde je to optimální. Možnost aktualizace Firmwaru dává šanci na rozšíření ekvalizací i pro jiné reproduktorové soustavy než současné dvě PSB.

2015 02 17 TST NAD D7050 7

NAD 7050 je, stejně jako kdysi 3020, změnou pohledu na to, jak by mohly vypadat aktuální hifi zesilovače.

NAD D7050 Integrovaný digitální zesilovač
Výstupní výkon 2 x 50W/4 ohm
Vstupy

2x SPDIF

2x Toslink

USB Dock

USB PC

WiFi

Bluetooth

Ethernet

Výstupy
Analogový line

Sluchátka

Odstup rušivých napětí Min 90 dB
Činitel harmonického zkreslení Max 0,004%
Kmitočtový rozsah 20 Hz-96 kHz -0,3 dB
Rozměry š x v x h /hmotnost 70 x 236 x 270 mm/ 2,2 kg

Kč 27 690,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ zcela nový pohled na funkci a ovládání zesilovače

+ vynikající reprodukce

+ po upgrade software snadné bezdrátové připojení

ZÁPORY

- snad nezvyklý design

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

Thrill Audio

Focal Diva Utopia

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies