Spolu s uzavřenými základními firemní sluchátky Azurys přišel na trh také „sesterský“ model Hadenys, lišící se svou koncepcí, barevným schématem a také o nějakých 24% vyšší cenovkou. Na rozdíl od „venkovních“ Azurys jsou Hadenys čistě domácím poslechovým náčiním. Jejich jméno je pak prý inspirováno nejstarší geologickou epochou naší planety (před +/- 4,6 miliardami let) jménem hadeán.
Zvnějšku vynikají Hadenys svou zemitě hnědou barvou, prokládanou stříbřitými prvky, jako je ozdobný vnější kryt mušlí nebo hořčíková nosná část, spojující týlní most a mušlemi. Jejich základní tvar je oválný, mají poměrně velkou hloubku, definovanou hlavně vrstvou měkké paměťové pěny v pohodlných náušnících s výrazně tkanou látkou na povrchu. Samotné mušle jsou ale spíše středně velké, jakkoliv je nošení díky nevelkému přítlaku a onomu množství měkkého materiálu pohodlné i po delší dobu.
Na vnější straně je vidět krytka s nepravidelným pětiúhelníkovým vzorem, doprostřed vizuálního centra vzoru je vsazeno kolečko s logem a typovým označením, naznačujícím, kde se nachází magnetický systém měničů. Natočení prozradí i to, že měniče jsou zasazeny pod úhlem – tak jak je u Focal tradicí.
Týlní most rozkládá váhu sluchátek (294 gramů) přes dobře vycpanou vrstvu. V kontaktní oblasti je použita stejná látka jako na náušníky, nahoře najdete umělou kůži. Signálový kabel – mimochodem s bužírkou ve stejném barevném tónu jako mají sluchátka – vchází pouze jednou mušlí skrze 3,5 mm jack.
Za látkou uvnitř prostoru pro ucho pracují měniče o průměru 4 cm, mají profil písmene M a jsou ze slitiny hliníku a hořčíku. Tak jako celá sluchátka jsou vyráběny ve Francii.
Výrobce udává frekvenční odezvu 20 – 22 000 Hz (+/- 3 dB), impedanci 26 ohm a maximální akustický tlak 105 dB.
Poslouchali jsme přes EverSolo DAC-Z8 a Apogee Groove, porovnání proběhlo s Focal Azurys a Focal Clear. Zkoušeli jsme též poslech přímo z mobilního telefonu a nezdá se, že by se Hadenys složitě rozehrávala i za takových podmínek (byť pořádný zesilovač má samozřejmě nemalé benefity).
Oproti svým uzavřeným souputníkům mají Hadenys na basech v „Black Wolf Blues“ (Margo Price | „Strays II“ | 2023) citelně více „dýchající“ charakter, je to stále ale spíše decentní objem bez akcentu na mohutnost. Sluchátka ale disponují rozumnou, byť měkčí definicí, rozdíly mezi tóny jsou již naznačené a hlavně je bas takový celkově příjemný, poddajnějšího stylu a dostatečného objemu, aby nebyl dlouhodobě unavující a přesto měl „lifestyle“ hezkost.
Rozlišení ve středech pak není u Hadenys vůbec špatné, v kombinaci s onou jistou „pěkností“ a tolerantností umí i průměrnou nahrávku typu „Soak Up The Sun (Soccer Mommy | „Karaoke Night“ | 2023) zahrát tak, že ona lehká „deka“ přes ní vlastně nevadí. Je to čitelný zvuk, tak jako u basu vzdušnější a uvolněnější, než u uzavřených Azurys. Relaxovaný přednes plyne, nekonfliktně hladký a přesto v podstatě vyvážený a přehledný, ač ne analytický.
Oproti modrým sourozencům mají hnědá Hadenys zřetelnější, kontrastnější a jasnější výšky, cinkot činelů v „Ready Set Go“ (Grace Potter | „Mother Road“ | 2023 | GEP Adventures) ovšem i tak působí naprosto nejedovatě a možná i jemněji. Žádná efektní zvonivost, přesto pocit solidnosti, náčrt textur i nějaký ten dozvuk a oddělení jednotlivých zvuků řadí Hadenys do „lepší třídy“.
Razantní a bohatá „La jetée“ (Raphaël | „Haute fidelité“ | 2021 | SONY | 886448619079) se skrze Hadenys samozřejmě nepřibližuje intenzitě a utažené pevnosti Clear, přesto i klidnější projev těchto sluchátek se středním objemem energie má něco do sebe. Bas udržuje dobrý rytmus, můžete hrát i hlasitěji bez únavnosti a zvuk už má rozumnou dávku nadhledu a jistoty, byť trochu vlastním stylem. Ale díky hezké sytosti prostě poslech působí dobře.
Skvělým nahrávkám typu „I Asked“ od MABGATE („MABGATE“ | 2023) dávají sluchátka dostatek prostoru k vyniknutí, čitelnost je řekněme prémiová, ale zároveň velmi nenucená, uvolněná. Jednotlivé tóny mají slušnou konkrétnost, ale – na rozdíl třeba od Clear – není zjevně cílem naladění Hadynes zanořit se až k těm nejdrobnějším dozvukům. Přednes je organický a uhlazený, prostě solidní úroveň střední třídy. Co do míry rozlišení se Hadenys podobají Azurys, jen jsou vzdušnější a lehčí.
V čem od svých levnějších kolegů dokázala sluchátka Hadenys odskočit nejvíc, to je prostorovost. To je každopádně benefit otevřených mušlí – pomáhá to rozšířit hranice, kde váš sluch vnímá konec hudební scény. Ta v „Čierna šelma“ (Katarína Máliková | „Postalgia“ | 2019 | Sinko Records | SR 0119) měla docela hezky vzdušnou charakteristiku, šířka už zasahovala pocitově až kousek za uši, byť je cítit těžiště stále přítomné hlavně mezi mušlemi. Ale přehlednost je nenuceně dobrá, to zase ano.
„All of my Friends are Going to Hell“ (Reverendka Kristin Michael Hyter | „SAVED!“ | 2023 | Perpetual Flame Ministries) byla zbavená agresivních hran, zvuk lze všeobecně asi zařadit mezi „prémiový lifestyle“ – nehraje suše a analyticky, ale umí toho už nabídnout docela dost, kontrola také není špatná, ač hlavním záměrem se zdá být dlouhodobá pohoda při domácím poslechu. Příjemné je to, že se Hadenys nesnaží ani přitažlivě cinkat nebo basovat, zůstávají naopak docela soudržné a vyrovnané.
„Domácí“ sluchátka Focal Hadenys se velmi blíží levnějším uzavřeným Azurys, adekvátně tomu se vlastně nosí stejně pohodlně, obdobně působí i materiály a též základní celková charakteristika. Mají však jakoby uvolněnější projev, v reprodukci je více vzduchu, ale víceméně pořád hlavně klid a dlouhodobě pohodový poslechový komfort. Je otázka, proč vlastně Hadenys stojí o těch pár tisíc víc, i když objektivním uchem vzato o kousek lepší jsou právě pro svou schopnost hrát „snáz“. Každopádně jde o sluchátka, která lze považovat za první krůček do světa „seriózního lepšího zvuku“.
MĚŘENÍ – SLUCHÁTKA
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo pomocí systému miniDSP E.A.R.S. – nejedná se o referenční měřící hlavu, disponuje však kalibrovanými mikrofony s profily pro různé typy sluchátek. Měření probíhá v programu R.E.W. s aplikovanou kalibrací pro mikrofony vždy v pěti cyklech na každém kanále pro ověření těsnosti náušníků / nástavců, každé měření probíhá v mírně jiné poloze pro nalezení té optimální a to při akustickém tlaku 84 dB @ 300 Hz u velkých sluchátek a 94 dB @ 300 Hz u in-ear sluchátek. Zobrazené křivky jsou ty nejlepší.
Níže naleznete dvě sady měření frekvenční odezvy – první nemá aplikovanou žádnou korekci. Graf se může zdát obtížně čitelný a neintuitivní, ale žádná sluchátka na rozdíl od reprosoustav neměří vyrovnaně a ani by zvuk takových nebyl příjemný. Doporučujeme porovnávat s výsledky nejnovějších výzkumů a tvarem preferenční křivky Harman Research 2018. Pro snazší interpretaci grafu je k dispozici také verze s aplikovanou kompenzací – tady by se dalo říct, že čím vyrovnanější odpověď, tím lépe.
Pro základní orientaci jsou k dispozici měření Focal Clear, beyerdynamic DT1990 Pro, Koss BT330i, Koss Porta Pro CZ nebo Sennheiser IE 8.
Frekvenční odezva – bez aplikované kompenzace
Frekvenční odezva – s aplikovanou kompenzací
Na frekvenčním rozsahu je pěkně vidět celková vyrovnanost a absence nějakého zdůrazňování, ačkoliv basu není málo, respektive sluchátka umí zahrát docela hluboko. Celkově jde o velmi solidní vybalancování.
Frekvenční odezva – Azurys (tmavě a světle zelená) vs. Hadenys (červená / růžová)
Zde je dobře vidět, že mají Hadenys skutečně úpravnější, čistší charakteristiku a to vlastně napříč celým frekvenčním spektrem.
Zkreslení – levý kanál
Zkreslení – pravý kanál
Kč 17 490,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/sluchatka/5574-focal-hadenys#sigProIdc87becaefc
--- --- --- --- ---
KLADY
+ moderní design
+ komfortní nekonfliktní zvuk
+ odolné materiály i pro méně delikátní provoz
+ pokud vám velikostně sednou na hlavu, jsou pohodlná
ZÁPORY
- materiály reálně vypadají hezky, ale jsou na dotek obyčejnější
- zvukově jsou docela podobné Azurys (byť o kousek lepší), které jsou přeci jen levnější
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Horn | www.horn.eu