800 150 dynaudio partner

Firma AQ se na českém trhu pohybuje od roku 1995 a je to vlastně jeden z velmi úzkého spolku místních výrobců high fidelity. Historie značky Acoustique Quality jako takové ale sahá ještě o nějaké dva roky dál. Výroba se vždy zaměřovala hlavně na produkci s co nejlepším poměrem ceny a kvality, aktuální záběr firemního katalogu je pak úctyhodný – nabízí totiž reprosoustavy s cenou od nějakých 5ti tisíc za pár, až po téměř 130 tisíc za pár.

Nejnovějším přírůstkem do firemních řad je model Wega 53, sloupek z kategorie velmi dostupných. Nepatří k velikánům, s výškou 895, šířkou 195 a hloubkou 314 mm vám v pokoji moc prostoru nezabere, zato díky solidní hmotnosti 15,4 kg by měly držet bezpečně na místě. Vnější provedení je velmi jednoduché, adekvátní cenové kategorii. Potěšující je použití přírodní dýhy, nikoliv tedy folie. Pokud hledáte estetickou perlu, ve striktně pravoúhlé ozvučnici Wega 53 jí nenajdete, na druhou stranu právě celková jednoduchost zajistí, že „padne" do každého interiéru. Ne úplně typickým řešením je zdvojená přední stěna; oddělený přední panel pomáhá zmenšit rezonance kabinetu.

Výrobní kvalita ozvučnice je díky využití CNC strojů a přesných programů velmi slušná, MDF desky velmi dobře lícují a vlastně je velmi příjemné se Wega 53 dotýkat. Upřímně řečeno, výsledný pocit z truhlářské práce sice nedosahuje třeba (i ze světového hlediska skutečně špičkové) úrovně kladenského Xavian, za 14 tisíc jde ale stále o nadprůměrně povedený kus.

Dvoupásmový sloupek je vpředu u země otevřen skutečně hodně masivním bassreflexem s plastikovým nátrubkem, ven tudy proudí pulsy z vnitřního objemu 33 litrů. Přední strana je dále osazena trojicí reproduktorů, výškový reproduktor pochází od Harman Kardon, doplňuje ho dvojice šestipalcových středobasů od taiwanské firmy Lyeco. U prvního jmenovaného reproduktoru najdeme kalotovou látkovou membránu, velké měniče používají nelisovaný papír. Zadní stěna hostí jen vcelku klasické terminály solidní kvality, odpovídající cenové třídě. Snad jediné, co by si čelo reprosoustav zasloužilo, to je hodnotnější a sebevědomější prezentace docela pěkného loga výrobce (tedy jinak než jakousi nálepkou v pravém dolním rohu).

Výrobce nadělil Wega 53 nominální impedanci 8 Ohm a nadprůměrnou citlivost 88 dB / 1 W / 1 m. I díky tomu umí tyto relativně drobné sloupky v toleranci + / - 8 dB sáhnout až do hloubi 30 Hz a vystoupat až do výšin 30 000 Hz.

AQ Wega 53 jsme poslouchali v pražském Studiu ESO, kde hlavní poslechovou sestavu tvořil integrovaný zesilovač Cambridge Audio CA651A a až překvapivě dobrý CD přehrávač Topaz CD10. Jistotu dobrého napájení poskytoval filtr Supra. I díky dalším dílčím poslechovým zkušenostem se ukázalo, že velmi poklidnému charakteru Wega 53 sluší spojení s AV receivery nebo obecně razantnějšími, mírně ostřejšími stroji.

Když se v mechanice roztočil disk „Closer to music vol. 3" (2009 | Stockfish Records | SFR 357.4009.2), taková výkladní skříň vydavatelství Stockfish, prostor poslechovky ovládl Allan Taylor se svou příjemnou „Dedicated to...". V tu chvíli se projevilo zvolené osazení reprosoustav, kdy si dvojice poměrně velkých reproduktorů pro spodní kmitočty s basovou linkou skutečně pohrává. Na druhou stranu je celkové vyznění reprodukce lehce temnější a sytější, hlas netvoří dominantu reprodukce tak výrazně, jak jsme zvyklí. Zvuku je objemově tak akorát, basa je spíše důrazná, než všudypřítomná.

Podobné objevy jsme učinili u „My Mini and Me" od Gwyneth Herbert („Clangers and mash" | 2010 | Naim Edge | naimcd137). Wega 53 nabízí rozumné rozlišení a v rámci dané cenové třídy předává solidní množství informací o perkusích; ve chvíli, kdy se ale na scéně objeví razantní kopák a k němu nejhlubší tóny elektrifikované basy, stávají se rázem dominantními hráči a zbytek pásma musí o svou existenci trošku bojovat. Nic to ale nemění na slušné čitelnosti zvuků napříč pásmem, snad jen že jednotlivé tóny jsou maličko kratší, jakoby trochu přitlumené v dozvuku. Jde patrně o výsledek snahy o maximální přesnost a kontrolu zvuku.

AQ Wega 53 se statečně snaží i o komplexnější kusy, například o Čajkovského „Koncert pro housle a orchestr v D-dur, op. 35" (1988 | Deutsche Grammpohon | 419 241-2), kde jsou dominantním prvkem stradivárky Anne-Sophie Mutter a „křoví" jim dělá Vídeňská filharmonie v čele s von Karajanem. Již zmiňovaná snaha o přesnost a kontrolu se pozitivně projevuje právě na podobných skladbách, kdy se Wega 53 dobře daří zvládat dynamiku nástrojů, stejně jako udržet rozumný přehled nad komplexní zvukovou scénou. I váha zvuku je dobře trefená, opět ale – možná jen ve spojení s touto elektronikou – trochu schází uvolněnost a nadhled, AQ hrají snad až s přílišnou snahou o spořádanost. Vzpomeneme-li si ale na cenovou kategorii, je důležité spíše zmínit dostatek informací o strunách houslí a jejich tónech – vyniknout mohou právě proto, že Wega 53 svou sebekázní nedovolí vznik nežádoucích „pazvuků", narušujících srozumitelnost základních hudebních informací.

Že sloupkům Wega 53 sluší ale nejvíce lehce hlasitější polohy a moderní hudba, o tom nás přesvědčili němečtí elektronici Yello s „The Expert" („Touch Yello" | 2009 | Polydor | 0602527194851). Temný, přesný bas je výborně konturovaný, udává skladbě strhující rytmus a staví pevné základy hudebního zážitku. Dalo by se téměř říci, že čím vyšší hlasitost, tím více Wega 53 rozkvétají. Pokud ztlumíme hlasitost u této skladby na úrovně obvyklé u poslechu daleko za čarou půlnoci, zůstává nám dobře čitelné středové pásmo, ale basy a výšky ospravedlní zapnutí fyziologické korekce na zesilovači.

O ždibec větší důraz na basovou část sluší také jazzové baladě „First Song" (Laurence Hobgood | „When the heart dances" | 2008 | Naim Jazz | naimcd112). Tam se ukazuje i pěkně vykreslený, byť nijak přehnaně široký či hluboký prostor. Pevnost zvukového obrazu není úplně samozřejmá, chce to alespoň trochu snahy v umisťování reprosoustav – Wega 53 také patří do středně velkých prostor (nebo do malých, ale akusticky alespoň trochu přívětivých, či ještě lépe upravených). Charizmatický vokál Kurta Ellinga tu trošku soupeří o pozornost s kontrabasovou linkou Charlieho Hadena, jak vokál, tak kontrabas ale zůstávají dobře oddělené a čitelné, byť trochu temnější ladění reprodukce nemusí být pro každého, zvláště při delším poslechu.

Přestože AQ Wega 53 jsou přeci jen klidnější, snad až příliš se kontrolující reprosoustavy, s vhodně živou elektronikou se umí přeci jen rozhýbat i k razantnějším výkonům. Metalová smršť „300" (Projekt Prabelum | „Radiola") je podkreslená razantními elektronickými samply, doplněná tvrdou kytarovou stěnou a dravými bicími. Otočíte-li volume dostatečně doprava (nikoliv ve smyslu naplno, ale v našem kontextu hlasitěji, než u nás bývá obvyklé), ukáže se sice, že právě temné, hluboké samply jsou zespodu trochu oříznuté, bas tedy nejde až do propastných nížin, ale zato je přesný, vcelku rychlý a ani maličko sametovější nádech mu nezabrání v tom, aby vás náležitě kopl do žeber. Díky realisticky „nenabublanému" zvukovému objemu není problém právě ani s vysokou hlasitostí, zvukové vlny se v místnosti netříští a netvoří neoddělitelnou, neposlouchatelnou hmotu, ale zůstávají pěkně rozvrstvené – Wega 53 vládne nad svými reproduktory pevnou rukou, jak už bylo řečeno, občas za cenu kratšího dozvuku tónů.

Pokud jste někdy slyšeli nějaké reprosoustavy Acoustic Quality a třeba se vám ani tak úplně nelíbily, můžete na jakékoliv předchozí dojmy s klidným svědomím zapomenout. Model Wega 53 je jiný, nebýt pak nenápadného loga výrobce v (trochu nevkusné) pozici u pravého dolního rohu, asi bychom si netroufli jej výrobci z Červenky vůbec přiřadit. To vše myšleno v pozitivním smyslu slova – AQ Wega 53 můžete s klidným svědomím srovnat s libovolným produktem dané cenové třídy a zklamáni nebudete. Na světě najdete o něco lépe zpracované, i o něco audiofilněji (tedy vyrovnaněji) hrající reprosoustavy (a nemusíte kvůli tomu chodit zase tak daleko), ale na druhou stranu právě charakter Wega 53 může přijít mnohým přijatelnější a zábavnější. Určitě nejde o reprosoustavu, která by měla být spojena s poklidnými, typicky lampovými zesilovači. Dodáte-li jí ale dost energie a špetku agresivity, přetaví hudbu v pedanticky kontrolované, přesto decentní představení, které potěší štědrým objemem basů a rozumným rozlišením. Dáte-li jim trochu prostoru k rozletu a najdete jim optimální hlasitost, která bude ještě stále vyhovovat vašim sousedům, ale už nechá Wega 53 pořádně dýchat, nabídnout za 14 000,- zvukové kvality, za něž se rozhodně nemusí stydět. AQ Wega 53 tak jsou zajímavým, finančně velmi dostupným počinem zavedené firmy, která s tímto modelem zjevně cílí na náročnější, znalejší posluchače – a co je nejdůležitější, daří se jí i v tomto kontextu proniknout do nadprůměru, byť na první místo to pro audiofilovy uši ještě úplně není.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy cca 35 metrů čtverečních. Prostor je akusticky speciálně upraven, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako věrohodné v celém pásmu. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech, vybrána byla střední křivka. Všechna měření probíhají s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním. Srovnávací měření jsme provedli pomocí systému CLIO, „dirigovaného" panem Šimkem.

Křivka frekvenční odezvy Wega 53 je rozumně spořádaná a koresponduje s poslechovými dojmy. Mírný peak a následný pokles v basové oblasti odpovídají výraznému podání spodních frekvencí. Stejně tak je ale důležité, že v oblasti 400 – 10 000 Hz, kde se přeci jen skrývá drtivá většina důležitých akustických nástrojů a hlasů, je bedna velmi solidně „rovná". Rychlý pád nad hranicí nějakých 15ti kHz také odpovídá cenové třídě.

Impedanční křivce není co vytknout, nejníže padne na výškách k hranici 6 Ohm, ani směrem vzhůru nevylétá k extrémním hodnotám, nikde ani známky po extrémních výkyvech, takže běžný zesilovač by neměl mít problém s jejich uřízením.

Kč 14 300,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ slušně hrající reprosoustavy za slušnou cenu

+ dosud nejlepší model od AQ

+ pěkné zpracování

ZÁPORY

- nepatří mezi nejestetičtější

- výraznější basová složka nemusí být pro každého

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

AQ

www.aq.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 585 342 232

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

ELAC

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Beyerdynamic

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Ale já to nepoznám

Poslední rok se – z logických důvodů – výrazně zvýšila frekvence vašich čtenářských dotazů. Všichni nakonec více či méně sedíme doma a dobrý poslech hudby a zážitky z filmů to pomáhají snášet. Spolu s někdy až nižšími desítkami dotazů denně se také zvýraznil některé zažité mýty a „legendy“ audiofilského světa.

Číst dál...

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio