HIFIStyl

Firma AQ se na českém trhu pohybuje od roku 1995 a je to vlastně jeden z velmi úzkého spolku místních výrobců high fidelity. Historie značky Acoustique Quality jako takové ale sahá ještě o nějaké dva roky dál. Výroba se vždy zaměřovala hlavně na produkci s co nejlepším poměrem ceny a kvality, aktuální záběr firemního katalogu je pak úctyhodný – nabízí totiž reprosoustavy s cenou od nějakých 5ti tisíc za pár, až po téměř 130 tisíc za pár.

Nejnovějším přírůstkem do firemních řad je model Wega 53, sloupek z kategorie velmi dostupných. Nepatří k velikánům, s výškou 895, šířkou 195 a hloubkou 314 mm vám v pokoji moc prostoru nezabere, zato díky solidní hmotnosti 15,4 kg by měly držet bezpečně na místě. Vnější provedení je velmi jednoduché, adekvátní cenové kategorii. Potěšující je použití přírodní dýhy, nikoliv tedy folie. Pokud hledáte estetickou perlu, ve striktně pravoúhlé ozvučnici Wega 53 jí nenajdete, na druhou stranu právě celková jednoduchost zajistí, že „padne" do každého interiéru. Ne úplně typickým řešením je zdvojená přední stěna; oddělený přední panel pomáhá zmenšit rezonance kabinetu.

Výrobní kvalita ozvučnice je díky využití CNC strojů a přesných programů velmi slušná, MDF desky velmi dobře lícují a vlastně je velmi příjemné se Wega 53 dotýkat. Upřímně řečeno, výsledný pocit z truhlářské práce sice nedosahuje třeba (i ze světového hlediska skutečně špičkové) úrovně kladenského Xavian, za 14 tisíc jde ale stále o nadprůměrně povedený kus.

Dvoupásmový sloupek je vpředu u země otevřen skutečně hodně masivním bassreflexem s plastikovým nátrubkem, ven tudy proudí pulsy z vnitřního objemu 33 litrů. Přední strana je dále osazena trojicí reproduktorů, výškový reproduktor pochází od Harman Kardon, doplňuje ho dvojice šestipalcových středobasů od taiwanské firmy Lyeco. U prvního jmenovaného reproduktoru najdeme kalotovou látkovou membránu, velké měniče používají nelisovaný papír. Zadní stěna hostí jen vcelku klasické terminály solidní kvality, odpovídající cenové třídě. Snad jediné, co by si čelo reprosoustav zasloužilo, to je hodnotnější a sebevědomější prezentace docela pěkného loga výrobce (tedy jinak než jakousi nálepkou v pravém dolním rohu).

Výrobce nadělil Wega 53 nominální impedanci 8 Ohm a nadprůměrnou citlivost 88 dB / 1 W / 1 m. I díky tomu umí tyto relativně drobné sloupky v toleranci + / - 8 dB sáhnout až do hloubi 30 Hz a vystoupat až do výšin 30 000 Hz.

AQ Wega 53 jsme poslouchali v pražském Studiu ESO, kde hlavní poslechovou sestavu tvořil integrovaný zesilovač Cambridge Audio CA651A a až překvapivě dobrý CD přehrávač Topaz CD10. Jistotu dobrého napájení poskytoval filtr Supra. I díky dalším dílčím poslechovým zkušenostem se ukázalo, že velmi poklidnému charakteru Wega 53 sluší spojení s AV receivery nebo obecně razantnějšími, mírně ostřejšími stroji.

Když se v mechanice roztočil disk „Closer to music vol. 3" (2009 | Stockfish Records | SFR 357.4009.2), taková výkladní skříň vydavatelství Stockfish, prostor poslechovky ovládl Allan Taylor se svou příjemnou „Dedicated to...". V tu chvíli se projevilo zvolené osazení reprosoustav, kdy si dvojice poměrně velkých reproduktorů pro spodní kmitočty s basovou linkou skutečně pohrává. Na druhou stranu je celkové vyznění reprodukce lehce temnější a sytější, hlas netvoří dominantu reprodukce tak výrazně, jak jsme zvyklí. Zvuku je objemově tak akorát, basa je spíše důrazná, než všudypřítomná.

Podobné objevy jsme učinili u „My Mini and Me" od Gwyneth Herbert („Clangers and mash" | 2010 | Naim Edge | naimcd137). Wega 53 nabízí rozumné rozlišení a v rámci dané cenové třídy předává solidní množství informací o perkusích; ve chvíli, kdy se ale na scéně objeví razantní kopák a k němu nejhlubší tóny elektrifikované basy, stávají se rázem dominantními hráči a zbytek pásma musí o svou existenci trošku bojovat. Nic to ale nemění na slušné čitelnosti zvuků napříč pásmem, snad jen že jednotlivé tóny jsou maličko kratší, jakoby trochu přitlumené v dozvuku. Jde patrně o výsledek snahy o maximální přesnost a kontrolu zvuku.

AQ Wega 53 se statečně snaží i o komplexnější kusy, například o Čajkovského „Koncert pro housle a orchestr v D-dur, op. 35" (1988 | Deutsche Grammpohon | 419 241-2), kde jsou dominantním prvkem stradivárky Anne-Sophie Mutter a „křoví" jim dělá Vídeňská filharmonie v čele s von Karajanem. Již zmiňovaná snaha o přesnost a kontrolu se pozitivně projevuje právě na podobných skladbách, kdy se Wega 53 dobře daří zvládat dynamiku nástrojů, stejně jako udržet rozumný přehled nad komplexní zvukovou scénou. I váha zvuku je dobře trefená, opět ale – možná jen ve spojení s touto elektronikou – trochu schází uvolněnost a nadhled, AQ hrají snad až s přílišnou snahou o spořádanost. Vzpomeneme-li si ale na cenovou kategorii, je důležité spíše zmínit dostatek informací o strunách houslí a jejich tónech – vyniknout mohou právě proto, že Wega 53 svou sebekázní nedovolí vznik nežádoucích „pazvuků", narušujících srozumitelnost základních hudebních informací.

Že sloupkům Wega 53 sluší ale nejvíce lehce hlasitější polohy a moderní hudba, o tom nás přesvědčili němečtí elektronici Yello s „The Expert" („Touch Yello" | 2009 | Polydor | 0602527194851). Temný, přesný bas je výborně konturovaný, udává skladbě strhující rytmus a staví pevné základy hudebního zážitku. Dalo by se téměř říci, že čím vyšší hlasitost, tím více Wega 53 rozkvétají. Pokud ztlumíme hlasitost u této skladby na úrovně obvyklé u poslechu daleko za čarou půlnoci, zůstává nám dobře čitelné středové pásmo, ale basy a výšky ospravedlní zapnutí fyziologické korekce na zesilovači.

O ždibec větší důraz na basovou část sluší také jazzové baladě „First Song" (Laurence Hobgood | „When the heart dances" | 2008 | Naim Jazz | naimcd112). Tam se ukazuje i pěkně vykreslený, byť nijak přehnaně široký či hluboký prostor. Pevnost zvukového obrazu není úplně samozřejmá, chce to alespoň trochu snahy v umisťování reprosoustav – Wega 53 také patří do středně velkých prostor (nebo do malých, ale akusticky alespoň trochu přívětivých, či ještě lépe upravených). Charizmatický vokál Kurta Ellinga tu trošku soupeří o pozornost s kontrabasovou linkou Charlieho Hadena, jak vokál, tak kontrabas ale zůstávají dobře oddělené a čitelné, byť trochu temnější ladění reprodukce nemusí být pro každého, zvláště při delším poslechu.

Přestože AQ Wega 53 jsou přeci jen klidnější, snad až příliš se kontrolující reprosoustavy, s vhodně živou elektronikou se umí přeci jen rozhýbat i k razantnějším výkonům. Metalová smršť „300" (Projekt Prabelum | „Radiola") je podkreslená razantními elektronickými samply, doplněná tvrdou kytarovou stěnou a dravými bicími. Otočíte-li volume dostatečně doprava (nikoliv ve smyslu naplno, ale v našem kontextu hlasitěji, než u nás bývá obvyklé), ukáže se sice, že právě temné, hluboké samply jsou zespodu trochu oříznuté, bas tedy nejde až do propastných nížin, ale zato je přesný, vcelku rychlý a ani maličko sametovější nádech mu nezabrání v tom, aby vás náležitě kopl do žeber. Díky realisticky „nenabublanému" zvukovému objemu není problém právě ani s vysokou hlasitostí, zvukové vlny se v místnosti netříští a netvoří neoddělitelnou, neposlouchatelnou hmotu, ale zůstávají pěkně rozvrstvené – Wega 53 vládne nad svými reproduktory pevnou rukou, jak už bylo řečeno, občas za cenu kratšího dozvuku tónů.

Pokud jste někdy slyšeli nějaké reprosoustavy Acoustic Quality a třeba se vám ani tak úplně nelíbily, můžete na jakékoliv předchozí dojmy s klidným svědomím zapomenout. Model Wega 53 je jiný, nebýt pak nenápadného loga výrobce v (trochu nevkusné) pozici u pravého dolního rohu, asi bychom si netroufli jej výrobci z Červenky vůbec přiřadit. To vše myšleno v pozitivním smyslu slova – AQ Wega 53 můžete s klidným svědomím srovnat s libovolným produktem dané cenové třídy a zklamáni nebudete. Na světě najdete o něco lépe zpracované, i o něco audiofilněji (tedy vyrovnaněji) hrající reprosoustavy (a nemusíte kvůli tomu chodit zase tak daleko), ale na druhou stranu právě charakter Wega 53 může přijít mnohým přijatelnější a zábavnější. Určitě nejde o reprosoustavu, která by měla být spojena s poklidnými, typicky lampovými zesilovači. Dodáte-li jí ale dost energie a špetku agresivity, přetaví hudbu v pedanticky kontrolované, přesto decentní představení, které potěší štědrým objemem basů a rozumným rozlišením. Dáte-li jim trochu prostoru k rozletu a najdete jim optimální hlasitost, která bude ještě stále vyhovovat vašim sousedům, ale už nechá Wega 53 pořádně dýchat, nabídnout za 14 000,- zvukové kvality, za něž se rozhodně nemusí stydět. AQ Wega 53 tak jsou zajímavým, finančně velmi dostupným počinem zavedené firmy, která s tímto modelem zjevně cílí na náročnější, znalejší posluchače – a co je nejdůležitější, daří se jí i v tomto kontextu proniknout do nadprůměru, byť na první místo to pro audiofilovy uši ještě úplně není.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy cca 35 metrů čtverečních. Prostor je akusticky speciálně upraven, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako věrohodné v celém pásmu. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech, vybrána byla střední křivka. Všechna měření probíhají s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním. Srovnávací měření jsme provedli pomocí systému CLIO, „dirigovaného" panem Šimkem.

Křivka frekvenční odezvy Wega 53 je rozumně spořádaná a koresponduje s poslechovými dojmy. Mírný peak a následný pokles v basové oblasti odpovídají výraznému podání spodních frekvencí. Stejně tak je ale důležité, že v oblasti 400 – 10 000 Hz, kde se přeci jen skrývá drtivá většina důležitých akustických nástrojů a hlasů, je bedna velmi solidně „rovná". Rychlý pád nad hranicí nějakých 15ti kHz také odpovídá cenové třídě.

Impedanční křivce není co vytknout, nejníže padne na výškách k hranici 6 Ohm, ani směrem vzhůru nevylétá k extrémním hodnotám, nikde ani známky po extrémních výkyvech, takže běžný zesilovač by neměl mít problém s jejich uřízením.

Kč 14 300,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ slušně hrající reprosoustavy za slušnou cenu

+ dosud nejlepší model od AQ

+ pěkné zpracování

ZÁPORY

- nepatří mezi nejestetičtější

- výraznější basová složka nemusí být pro každého

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

AQ

www.aq.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 585 342 232

Audiohappening 2024

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

AAI - ultimativní audiofilské kabely

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Moon 250i v2
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
s314 Omicron

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
SOtM sPS-500
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

HiFi Morava - Audiovector

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audiohappening 204

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies