Rotel je znám svou snahou o výrobu přístrojů s maximálním poměrem poctivého výrobního standardu, dobrého zvuku a ceny. Jejich portfolio v současné době zahrnuje hlavně přístroje nižních a středních kategorií s dobrými parametry, dosud ale téměř výhradně soustředili na produkci integrovaných a dělených zesilovačů klasických formátů a CD přehrávačů, dalo by se tedy říci konzervativních produktů. Jenže i k japonským tradicionalistům už dorazil současný intenzivně rostoucí trend digitálně analogového převodu.

Právě proto na sklonku roku 2013 v inovované řadě 15 představili Japonci jako jeden z komponentů také DAC RDD-1580. Od pohledu je jasné, do které stáje tahle tenká placička o výšce 1U, stojící na robustních nožkách, vlastně patří. Nejtypičtějším rysem produktů Rotel řady 15 je poměrně velké spínací tlačítko, obkroužené ostře modře podsvíceným kruhem a vyfrézovaný název firmy. Oba prvky jsou přítomné i na RDD-1580, vzhledem k výšce přístroje 5,5 cm tu vyplňují téměř celý prostor a jsou také tím jediným, co narušuje přísnou geometrickou čistotu. Kromě nízkého profilu už je ale tento Rotel plnohodnotným komponentem s šířkou 43,1 a hloubkou 31,6 cm. I přes svou drobnost váží poměrně slušných 5,1 kg.

Vpředu je vše podřízeno přehlednému ovládání – uprostřed šest tlačítek pro přímou volbu vstupu, vpravo pak droboučké LEDky sytě modré barvy, určující aktivní vstup. V levé části mezi spínacím tlačítkem a IR senzorem najdeme USB vstup, do kterého lze zasunout BlueTooth adaptér, nebo iPod / iPad / iPhone a přehrát z nich všechny rozšířené formáty (AIFF, AAC, WAV, MP3 a WMA), ovšem bez kodeků FLAC a ALAC, což je maličko zvláštní a hlavně „neaudiofilské", navíc vše je omezeno na rozlišení 16 bit / 48 kHz.

Zadní panel je pak vyplněn téměř beze zbytku. Jak je u poctivých výrobků Rotel zvykem, najdeme tu analogové výstupy jak v podobě symetrických XLR, tak nesymetrických RCA. Digitální vstupy jsou pak zastoupeny v dostatečném počtu – dva koxiální, dva optické a jedno asynchronní USB, určené pro počítače, jimž pak Rotel RDD-1580 bude sloužit jako externí zvukové zařízení. Potěšující je možnost zapojit Rotel i do systémů domácí automatizace, ať už to bude sofistikovaně pomocí RS-232, nebo alespoň základně pomocí průchozí elektrické spouště.

Základem zvuku je toroidní trafo, navržen a vyrobené přímo u Rotel. V kondenzátorové bance jsou použity svitkové kondenzátory. Tím nejdůležitějším u D/A převodníku jsou pak samotné čipy (a samozřejmě jejich použití). Rotel RDD-1580 hostí slušný čip Wolfson WM8740, respektive pro každý kanál dokonce jeden v komplementárním zapojení. Díky těmto čipům disponuje Rotel rozlišením až 24 / 192 (přes USB, koaxiální i optický vstup).

Poctivý návrh přístroje zajišťuje i poctivé technické parametry. Pro danou třídu rozhodně nadprůměrný je odstup signálu a šumu, neboli dynamika – dosahuje vynikající hodnoty 128 dB. Pracovní frekvenční rozsah činí 10 – 95 000 Hz v toleranci +/- 3 dB (což je v oblasti elektroniky poměrně volný rozptyl). Celkové harmonické zkreslení udávají v Rotel na sotva slyšitelných 0,004%.

D/A převodník Rotel RDD-1580 jsme měli možnost poslouchat proti konkurentům ASUS Xonar Essence One MUSES (který je přesnější, ale zase méně barevný a muzikální) a Block DAC-100 (ten je zase pro změnu mnohem civilnější, méně rozlišující i méně plný). Všechny tři jsme zkoušeli v sestavách Burmester 101 / 102, soulution 540 / 540 a Naim Nait XS / CD5si. Signálová kabeláž nesla značky Studio Connections a Nordost Tyr 2, ale také Eagle Cable, Monster Cable, KrautWire a QUAD. Reproduktorová kabeláž pak Nordost Tyr 2, ProAc a Naim NAC A5. Pro napájení jsme použili kabel Nordost Valhalla. Zvuk pak vyzařovaly reprosoustavy Harbeth Monitor 30, Xavian Bonbonus, Quadral Ascent 90 LE, Bowers&Wilkins CM10, Klipsch Palladium P-17B, Pioneer S-CN301-LR a hlavně Vivid Audio GIYA G3.

Nebývá to úplně běžné, ale bylo cítit, že RDD-1580 profituje z poctivě symetrické konstrukce své výstupní části a signál, distribuovaný pomocí XLR konektorů působí jistěji, jiskrněji. Pokud to váš systém umožňuje, určitě doporučujeme použít právě symetriku.

Rotel RDD-1580 umí do přednesu vložit spoustu energie, stejně jako jeho stájoví spolubojovníci. Třeba „Come Together" z „Abbey Road" od The Beatles ovládlo prostor razantním, mohutným basem s velkou autoritou. Kopák je kulatý, měkký a energický, nejen bicí, ale i kytary působí velkým, pevným, velmi neuspěchaným, vřelým dojmem. Sice se tak jaksi nedočkáte jiskřící, ostré kytary (byť kovová nabroušenost jí neschází), ale valící se zvuková masa je věru podmanivá a velmi zábavná, byť ne zrovna příkladně nestranná.

To pomáhá téměř jakékoliv reprodukci, do které RDD-1580 vždy trošku otiskne svůj specifický zvukopis. Například takoví Rammstein a jejich „Keine Lust" z disku „Reise, Reise" nepostrádá robustnost a metalový švih, zatímco hlavně ve spodních oblastech je zvuku opravdu požehnaně. Napříč celým pásmem je reprodukce čistá a přehledná, jednotlivé tóny jsou velmi dobře a v klidu artikulované – i tady se projevuje klid, nadhled a neuspěchanost přednesu. Je zvláštní, jak Rotel umí díky přesně odtikávajícímu tempu strhnout i bez pocitu nějaké veliké naléhavosti a tlaku směrem k posluchači, jak to často mají světleji vyvážené přístroje.

Lehce sametovější vyladění obrousí i jakoukoliv ostřeji zaznívající hranu, třeba u houslí v Haydnově „Smyčcovém kvartetu op. 75 #5" v podání Engegardkvartetten. Jejich struny jsou velmi hladké, jemné a rozhodně výborně vykreslené, Rotel umí ve svém velkém, příjemném zvuku uchovat i velmi solidní míru rozlišení, byť dík klidnějším výškám vám detaily netlačí přímo do uší, ale nechává je jen volně splynout. V mohutném zvuku se také skrývá výborná, neutlačovaná dynamika.

Navzdory skutečně dobrému rozlišení (v kontextu své cenové třídy) nepatří v tomto ohledu Rotel k leadrům třídy; kupříkladu Knopflerův hlas v titulní skladbě desky „Privateering" je rozlišený dobře, detailů je dost, aby zněl přirozeně a autenticky, ale cítíte, že v hloubce 24 bitů a 96 kHz se skrývá ještě o něco víc. Na druhou stranu cítíte tu perfektně soudržnou zvukovou matrici a spojitý prostor za tím vokálem, cítíte podmaňující, přesný timing, strhující s neúprosností a energií říčních peřejí – ať se snažíte, jak chcete, do půl minuty prostě hýbete nohou, rukou či hlavou do rytmu.

Pokud by se zdálo, že autorita a důkladnost v celém pásmu může vést k přebujelosti spodních, nejčastěji akusticky problematických frekvencí, můžete být klidní. Rotel se stále drží v mezí, v nichž není objem nepříjemný – třeba v „We can´t say goodbye" z alba „Glad Rag Doll" Diany Krall je díky ladění RDD-1580 skutečně imponující kontrabas. Velký, barevný, dynamicky neošizený a přitom zůstává slyšitelně kočírovaný; ani velký objem se neroztéká mimo meze organizovaného zvuku. Celková nekonfliktnost přednesu pak sluší i jemnému, hedvábnému hlasu se spoustou emocí a barev.

Celkově vzato vám s Rotelem neunikne mnoho detailů, ani když vezmeme v potaz objemnější basy a velmi klidné výšky. Snad právě to stojí za dojmem velikého klidu reprodukce, který je u dnešních, spíše na výšky bohatých a v tomto pásmu maximálně energických přístrojů, poněkud netypický. Springsteenova nádherná klasika „Backstreets" z legendárního alba „Born to Run" tak nabízí skvěle oddělené instrumenty, razantní a pevná bicí i bohatou baskytaru, přesto není dojem koncertní; na to mu schází troška oné průraznosti. Za nás ale rozhodně tuto drobnost vyvažuje celková kompaktnost a soudržnost zvukové scény, zorganizované s velkým nadhledem.

Zvuk Rotel RDD-1580 připomíná trošku lva v pouštním odpoledni po vydatném obědě – je mohutný, plný síly a zároveň klidu, jehož vyrovnanost nemůže narušit vůbec, ale vůbec nic. Hlavním akcentem jeho projevu je jemnost, velikost a uvolněné, klidné tempo. Ať už posloucháte cokoliv od popu, přes rock, metal až po klasickou hudbu, všude zanechá RDD-1580 svou charakteristickou jemnost a vřelost, všem skladbám tak dodá klid a muzikální kouzlo. Nejspíše by se nedalo říct, že zvuk Rotelu je precizně vyrovnaný, ale autenticita mu rozhodně neschází, stejně jako slušné rozlišení a energie. Až na malou drobnost v podobě spínacího knoflíku bez takového toho příjemného odporu je bez diskuse skvělé i výrobní zpracování. Co rozhodně zahřeje audiofilovo srdce, to jsou symetrické výstupní obvody a vůbec celkově poctivá, slušná konstrukce, postavená na ověřených základech a principech. Pokud tenhle Rotel zapojíte k systému, který je sám o sobě měkčí a vřelejší, výsledek možná nebude optimální, ale všude jinde povede jeho charakter (troufáme si říct) ke zpříjemnění výsledného zvuku.

Kč 19 490,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ měkký, klidný, dobře rozlišený zvuk

+ dostatečně široké spektrum konektorů

+ muzikální zvuk umí vykompenzovat případné hrubé hrany

+ velmi pěkné provedení (až na spínací knoflík bez odporu)

ZÁPORY

- nehodí se tak úplně k měkčeji hrajícím systémům

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz 

00 avs 2019

00 hfv produkt roku

200 300 xavian tmp

03 200 200 eurostar

04 200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

06 200 200 hifiguide

08 200 200 horn

09 200 200 voice

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

10b 200 150 hifi home art

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Harmonii, švih a břink

Milí čtenáři,

čas letí, jak praví okřídlené přísloví, jako voda. Doufám, že rok 2018 pro vás byl ve znamení úspěchu a třeba i nalezení nějaké nové, skvělé zábavné cesty k dobrému zvuku. Takže vám všem ještě jedno přání všeho nejlepšího do nového roku a nechť je vše tak, jak si přejete.

Číst dál...

11 200 200 rpaudio 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton 14 200 200 mareka 

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

21 200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 23 200 200 voix 24 200 200 hifistyl 25 200 200 grandinote 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 28 200 200 440audio 200 200 amarock studio 200 200 htp

1024 200 avspraha 2019

corner amarock studio