2018 10 15 TST Soulution 760 1

Švýcarský výrobce (ultra) high-endových audio přístrojů soulution patří pod křídla významného výrobce elektromotorů pro automobily (ale i dalších elektronických zařízení) Spemot - za vznikem soulution stojí ředitelé tohoto výrobce, Cyrill Hammer a Roland Manz, které - jak už to tak v oboru bývá tradicí - prostě hi-fi bavilo a chtěli si pořídit to nejlepší, co jen šlo. Po odzkoušení nepřeberné škály amerických a japonských strojů se rozhodli, že vytvoří něco výjimečného z top kategorie, takzvané "konečné".

Nekompromisní sérii 7 dnes doplňují dostupnější modelové řady 5 a 3, byť je to stále právě nejvyšší řada, na kterou se upíná nejvíce pozornosti. Předezesilovač, monofonní a stereofonní koncové stupně a dvojici přenoskových předzesilovačů nejnověji doplňuje také D/A převodník 760, vybavený též regulací hlasitosti s tím, že tak může posloužit i jako "digitální" předzesilovač.

Přístroj to je řádně mohutný, tak jak je v rodině série 7 zvykem - díky nádherně čistému modernímu designu ale nepůsobí 760 ani přes svou šířku 48 cm, hloubku 45 cm a výšku 16,7 cm s váhou 30 kg zbytečně robustně.

2018 10 15 TST Soulution 760 2

Zaoblená horní a dolní hrana čelního panelu mírně oživuje čistou pravoúhlost linek, všechny informace vám naservíruje velký několikařádkový displej s výraznými červenými znaky, výběr vstupu a případnou regulaci hlasitosti zajistí dva okrouhlé prvky na druhé straně přístroje. Mezi nimi jsou ještě tři drobná tlačítka pro spuštění, ztlumení a nastavení.

Boky vyvedené v černé jsou trochu vpadlé a zepředu sotva viditelné, i zadní panel je "pod stříškou". Je vidět, že na šasi a zpracování obecně se nemuselo nikde šetřit. Podívejte se zezadu a spatříte ucelenou sadu konektorů, které nutně musí pokrýt všechny potřeby digitálního světa. Analogový výstup signálu zajišťují jak symetrické XLR, tak nesymetrické RCA konektory, digitální vstupy zahrnují vše, co lze běžně použít - je tu USB pro spojení s počítačem, je tu AES/EBU (neboli digitální XLR), je tu optika i koaxiální vstup, je tady též I2S rozhraní v HDMI podobě. Najdete tu ale také digitální výstupy - jeden koaxiální a právě I2S. Výstup v podobě BNC konektoru tu má i hodinový signál pro synchronizaci s digitálním transportem.

2018 10 15 TST Soulution 760 3

Oddělenou zmínku si zaslouží pak ještě LAN konektor, díky kterému se vám otevírá i svět streamování.

Ovládání přístroje zajišťuje i "chytrý" konektor RS-232 nebo vstup a výstup pro synchronizaci mezi přístroji ze stejné stáje. Pro aktualizaci softwarového vybavení je tu USB port pro flash disk, napájení řeší klasická zásuvka s kolébkovým vypínačem.

To zásadní je ale pochopitelně uvnitř. Většina technických řešení je postavena na základě SACD přehrávače 745 - DAC tak stojí hlavně na precizních hodinách a následném zpracování signálu proprietárními technologiemi. Obvodové řešení výstupní části je plně dual mono, napájecí zdroje jsou precizně oddělené pro analogovou a digitální část.

2018 10 15 TST Soulution 760 4

Načtené jedničky a nuly putují nejprve do výkonného DSP čipu SHARC, kde v prvním kroku probíhá až osminásobný oversampling na rozlišení 24 bit / 352.8 kHz (nebo 384 kHz dle základního taktu), případné DSD je převedeno do PCM. Používá se tu algoritmus od společnosti Anagram Technologies. Následují čipy Burr Brown v symetrickém zapojení, následný proudově-napěťový převod pracuje s obvody s rozsahem 80 MHz.

V dalším kroku signál prochází analogovým výstupním filtrem, v němž je technologie Zero Phase, která eliminuje chyby nutně vzniklé filtrací po převodu a udržuje posun fáze signálu pod 1° (zatímco běžně filtr produkuje i odchylku 15°) v pásmu 20 - 100 000 Hz.

2018 10 15 TST Soulution 760 5

Poté přichází ke slovu "hodiny", na kterých si v soulution zakládají patrně nejvíc ze všeho - prý si dali hodně záležet na tom, aby i tady byl minimální fázový šum. Oscilátory pracují v teplotně stabilizované komoře, kmitají na frekvencích kolem 100 MHz a ke korektnímu signálu je třeba - jak říká výrobce - použít extrémně rychlé zesilovací obvody kolem "hodin". Výrobce svému řešení věří natolik, že 760 nemá vstup pro synchronizaci, protože prý by jakýkoliv jiný signál byl méně přesný.

Výstupní část používá zesilovací tranzistory a pracuje s šířkou pásma 40 MHz (-3 dB) a linearizace probíhá spletitou sítí analogových obvodů.

2018 10 15 TST Soulution 760 6

Už jsme zmínili dva oddělené napájecí zdroje, jeden je tu pro analogové obvody a druhý pro digitální část. Pro stabilitu toho pro výstupní audio obvody prý výrobce použil řešení připomínající zesilovač, aby zajistil dokonalou stabilitu. Dostatečný impuls dokáže zajistit baterie filtračních kondenzátorů o souhrnné kapacitě 500 000 uF. Napájení se pak po přístroji rozvádí mohutnými sběrnicemi.

Přístroj má pak adekvátně působivé technické parametry - pracuje s šířkou pásma 0 - 200 000 Hz, THD+N je ve slyšitelném pásmu menší než 0,0005%, odstup signálu a šumu je přes 140 dB a vůbec jsou v soupisu dechberoucí hodnoty. Dobré je zmínit i podporu všech zásadních audio formátů - WAV, AIFF, FLAC, ALAC, DSF, DFF, DXD, ale třeba i MP3 či AAC. Vstupy akceptují PCM s rozlišením 24 / 192, optika končí na 96 kHz, naopak USB a síťové přehrávání zvládají PCM až 384 kHz i DSD až do 5,64 MHz.

2018 10 15 TST Soulution 760 7

Převodník soulution 760 jsme poslouchali v ostravském studiu RP Audio, kde měl D/A převodník neméně výjimečnou společnost - zdrojem signálu byl přehrávač soulution 541, mocné Vivid Audio Giya G1 Spirit (ale i další) rozehrávaly koncové stupně soulution 701 a k zařazení byl připraven i předzesilovač soulution 725. Propojeno bylo kabely Audionet a Nordost Heimdall 2.

První co nás naprosto nadchlo byla regulace hlasitosti - její snižování či zvyšování nemá vůbec žádný vliv na charakter, transparentnost nebo dynamiku signálu, je to jen těžko vystihnutelný pocit absolutní "průzračnosti" tohoto řešení, které navíc funguje s neskutečnou plynulostí a jemností, kteréžto vás až fyzicky nutí upravovat hlasitost čistě pro zábavu z toho, že to funguje jako výjimečně pečlivě složené švýcarské hodinky.

2018 10 15 TST Soulution 760 8

Ale ani v žádném jiném aspektu převodník neselhává a prostě a jednoduše splňuje absolutní nároky. Koneckonců, co jiného také při podobné ceně, že? Třeba basová linka v "Riders on the storm" od The Doors ("The Very Best of The Doors" | 2007 | Rhino | 081227999582) je prostě neuvěřitelná. Až se vám nechce chápat, jak v zásadě "obyčejné CD" může fungovat takhle dobře. Tep basy je tu až hříšně hypnotický, dokonale konturovaný, tuhý, pružný a pulsující samozřejmostí. Je až nestoudné, jak snadno, jak samozřejmě je basová linka čitelná, jak je temná a perfektně pevná, definovaná a odkapávající vazce a až smyslně. Není tady patrný jediný limit, žádné omezení co do hloubky, co do přesnosti, co do přirozenosti objemu, je to prostě výjimečně autoritativní a uvolněně samozřejmé zároveň.

Ani starší (byť dobře vyčištěná) nahrávka "O Sole Mio" se zpěvem tří nejslavnějších tenorů - Carrerase, Dominga a Pavarottiho ("3 tenors in concert" | 1990 | MFSL | UDCD 587) - není jakkoliv problematická. Soulution jako kdyby hudbu přepracoval, vydestiloval a je až neuvěřitelné, jak čistě, jak realisticky, jak fenomenálně transparentně může právě tenhle track znít. Ano, je tu maličko cítit stáří záznamu a jeho limity, ale převodník má naprosto fantastickou otevřenost a i ta nejjemnější nuance tu je, je konkrétní, jasná a zaostřená, všechno je poskládáno do fenomenálně harmonického celku, není tu absolutně žádná kolorace, absolutně žádné zkreslení či zdůraznění, je to vrcholně technicky brilantní reprodukce, která díky tomu působí naprosto netechnický, virtuózně harmonickým dojmem.

2018 10 15 TST Soulution 760 10

Převodník prokázal až stěží uvěřitelné rozlišení i v nejvyšším pásmu - ty vodopády detailů kolem činelu v Brubeckově "Take Five" ("Time Out" | 2009 | Columbia | 88697 39852 2), to je něco fantastického. Navíc se tu stále bavíme o běžném kompaktním disku, žádných hi-res materiálech. 760 má schopnost vylovit z nahrávky jednoduše úplně všechno a vdechne tak i dost možná už odepsané sbírce cédéček novou atraktivitu. Činel byl famózně delikátní, byl lehoučký, uvolněný a přitom naprosto perfektně, dokonale čistý, jasný a prokreslený. Že jsou tóny naprosto brilantně srozumitelné, že jsou podané s výjimečnou analytičností, to se zdá být v podání soulution vlastně až banálně jednoduché - takhle čistě, takhle autenticky a takhle dokonale (protože jiné slovo by tu neznělo dostatečně) jsme slyšeli činel jen párkrát a soulution 760 patří v tomto ohledu prostě na stupně vítězů. Je tu slyšet i to sebemenší škrtnutí paličky o plochu činelu, je tu slyšet dozvuk, který je jen tichoučkou stopou a přece se neztrácí a to vše je mimořádně svobodné a nelimitované. Krásný zážitek.

Naprostá absence limitů - to dobře vystihuje všechny stránky reprodukce, když v ní vládne převodník soulution 760. I dynamika jako kdyby se nadechla a to žádný z komponentů v řetězci nelze popsat jinak než jako excelentní - i tak je ale 760ka elementem, který ještě víc umete cestičku energii a ještě víc vše posouvá hudbu směrem k realitě. Dynamické špičky ve "Voodoo Child" od Turtle Island Quartet ("Have you ever been" | 2010 | Telarc | TEL-32094-02) převodník doslova "odzívá", dovolíte-li ten výraz. Není tu žádné zkrocení, všechno šlape a je vedeno s dokonalou precizností, jistotou a převodník boří i ty bariéry, které jste do té chvíle ani nevnímali. Suverenita, s níž převodník pracuje, eliminuje pocitově pocit jakékoliv techničnosti. Tah na branku je pak neskutečný, od nejhlubších po nejvyšší tóny je tu všechno, všechno a ještě jednou všechno, je to strhující a dechberoucí.

2018 10 15 TST Soulution 760 9

Nejfantastičtější na tomto převodníku je pak ale jeho informativnost - je to totální mikroskop a i z pocitově nijak oslnivé, vlastně poměrně obyčejné nahrávky, jako je Claptonova "Before you accuse me" ("MTV Unplugged" | 1994 | MFSL | UDCD 725), tak i z takové vykouzlí myriády jemnůstek, droboučká nadechnutí nebo zaznění struny či těla kytary, pohyb prstu po pražci nebo drobounký ruch tuhle či táhle. Výsledkem je úchvatně bezprostřední dojem toho, že jste tam, že tu nejsou žádné reprosoustavy, žádný disk, žádná poslechová místnost, ale že jste v hale, před vámi jsou hudebníci a odehrává se živý koncert. Navíc to není mikroskop technický, ono to tu prostě je s obrovským nadhledem, s ohromnou přirozeností a s výjimečnou realističností - co je v nahrávce, to vám soulution naservíruje a že se dozajista dozvíte, kolik jste toho doposud neslyšeli.

Je zajímavé, že převodník 760 jako kdyby také trochu přidal na velikosti hlasům, nástrojům a hudební scéně jako celku. Možná i to je produktem jeho absolutní transparentnosti a kontroly, kdo ví. Každopádně v "Need you now" od Lady Antebellum ("Need you now" | 2010 | Capitol | 509996 33641 2 5) byla cítit perfektní stereo báze, všechno bylo úžasně usazené, dokonale pevné, přehledné a...a vlastně těžko popsatelné jinak než jako realistické, normální, přirozené. Teprve když se pak přesunete na jiný systém, tak si uvědomíte, jak fantasticky kontrolovaný, vzdušný a trojdimenzionální prostor v podání soulution je. Je to tak famózní, že to vlastně přestáváte vnímat a berete to jako naprostou samozřejmost, tak netechnické a přesné to je.

A to platí pro jakoukoliv nahrávku. Přes vší svou transparentnost, dokonalost, preciznost a věrnost totiž zvuk soulution 760 není chladně technicistní, ale vlastně až muzikální. Cashova trochu ostřejší "Ain´t No Grave" ("American Recordings VI" | 2010 | american | B001395402) často vyzní tak trochu "do ztracena", v podání 760 to ale byl brilantní, syrově emocionální zážitek, byla to čistota bez zábran, bez předstírání, bez efektů a přesto, přesto byl trochu zauzlovaný zvuk rozetnutý, narovnaný a fantasticky samozřejmý, jako kdybyste byly v nahrávací místnosti spolu s Cashem a se zavřenýma očima máte prostě nutkání vztáhnout ruku a dotknout se ho. Jakkoliv banálně to snad může znít, tohle je hudební zážitek jak má být a převodník dostanete z vašich nahrávek to nejlepší.

D/A převodník / streamer / předzesilovač soulution 760 je naprosto šíleným strojem - a to nejen cenou, která atakuje ceny ojetých supersportů nebo dokonce nemovitostí. Je šílený i tou precizností, s níž je navržen a postaven, tou výbavou, tím rozlišením, tou dynamikou, tou věrností a bezprostředností, tím vším je naprosto výjimečný a fenomenální - tohle je stroj, který v sobě nenese ani špetku techničnosti, tohle je etalon světa reprodukované hudby, který ukazuje, jak to být má a může. Převodník soulution 760 patří mezi to absolutně nejlepší, co si můžete domů postavit a všechnu svou technickou komplikovanost, promyšlenost a jedním slovem dokonalost proměňuje ve svých obvodech v to, že na jeho výstupu zůstává jen hudba a ne pocit tak nebo onak zpracovaného signálu. Z převodníku vychází život a strhujícím, naprosto excelentním způsobem vás vystřelí do středu hudebního vesmíru. Takže jakkoliv je 760 šíleným strojem za šílené peníze, zdá se, že občas je prostě skvělé zešílet...

Kč 1 240 000,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ fantastické provedení

+ široká výbava

+ referenční kvalita regulace hlasitosti

+ podpora streamingu

+ zvuk na hranici dokonalosti, kterou si dnes lze představit

ZÁPORY

- cena je velmi nestřídmá, žel ze exkluzivitu se platí

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: RP Audio | www.rpaudio.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio