2015 02 10 TST JBL na cesty 1

Hudba je všudypřítomná. Nejde jen o hudbu v téměř každé vteřině téměř každého filmu, v restauracích, ve výtazích, dopravních prostředcích, ale hlavně pořád po ruce – v mobilních zařízeních, jako jsou telefony a tablety. Můžeme se bavit o tom, že to hudbu devalvuje a že lidé kolem 20 neumí hudbě dát tolik času a prostoru, kolik by si zasloužila, ale zjevný trend se tím nezmění. Vstříc mu vyšla jako jedna z prvních firma Harman jako celý koncern, kde se stále častěji v produktovém katalogu objevují přístroje pro jednouché, ale zvukově solidní přehrávání hudby.

Změna a rychlý příklon k tomuto trendu je znát i u tradiční hifistické značky JBL, u níž najdete třeba sérii různě pojatých mobilních reproduktorů, primárně pomocí bluetooth rozšiřujících schopnosti mobilních telefonů a tabletů v oblasti přehrávání zvuku. Skupina Harman (konkrétně tedy hlavně harman/kardon, ale i JBL) patří mezi pionýry a právě u produktů těchto značek lze do velké míry sledovat, kam se budou v budoucnu obracet i další výrobci. Právě proto je Harman nejsilnějším producentem multimediálních reproduktorů a vede vlnu, na kterou v současnosti ostatní teprve naskakují.

2015 02 10 TST JBL na cesty 2

K nám se dostalo pět firemních zástupců, čtyři právě od značky JBL a pro porovnání ještě pátý s logem harman/kardon. Bez osobní zkušenosti se jen obtížně vnímá, že i v tomto segmentu a cenové třídě, navíc u tak podobné koncepce, jsou rozdíly více než zřetelné.

2015 02 10 TST JBL na cesty 3

Měli jsme možnost osahat hlavně „válečky", velký model Charge 2, svítící Pulse, kompaktní Flip 2 a pak trochu atypický, připínací a odolný Clip. Sekundoval jim elegantní harman/kardon Esquire Mini, u kterého byste snad na první pohled ani neřekli, že slouží jako reproduktor.

2015 02 10 TST JBL na cesty 4

Nejvýraznějším a také nejdražším zařízením je JBL Pulse. Jde skutečně o váleček, který lze postavit buď na jednu z podstav, případně díky gumové opěrce i podélně, neboli naležato. Je o přístroj zaměřený hodně na styl, mřížka s malými oky je téměř po celém obvodu krom gumového podstavce. Pod mřížkou je tkanina a za ní efektně zvládnutý systém barevných diod, které umí (jak už název napovídá) jednak pulzovat do taktu hudby, jednak si můžete dotykovými tlačítky v gumové „hlavě" přístroje zvolit barvu a styl pulsování. Na zadní straně je dobíjecí USB konektor a 3,5 mm analogový jack – třeba pro notebook. Pulse má vydržet až 10 hodin hraní (při bluetooth spojení a divočejší barevné show je realistická spíše polovina, ale i tak to bohatě stačí). Platí to nejen pro Pulse, ale vlastně pro všechny válečky – svádí svým provedením k tomu, že vyzařují omnipolárně, opak je však pravdou – mají skutečně předek a zadek, je tedy vhodné nasměrovat si je vždy logem k sobě. Lze ho ovládat také aplikací JBL Music

2015 02 10 TST JBL na cesty 5

2015 02 10 TST JBL na cesty 6

Druhým nejdražším modelem od JBL je Charge 2, největší z celé řady. A také nejodolnější, bohatě rámovaný gumou. I Charge 2 můžete postavit na bok, ovšem trochu se tím obíráte o basy; na obou bocích jsou totiž basové pasivní zářiče. Měniče opět najdete na přední straně za logem, dole má přístroj gumovou základnu, nahoře ovládací prvky – je zde i možnost základního ovládání hovoru a tedy použití v roli handsfree s redukcí šumu. Charge 2 se dodává v různých barvách, to je ale jediná hra na efekt, které se od něj dočkáte. Jinak po nabití pouze hraje a vydrží to téměř půl dne. Jediným zdrojem signálu tu je bluetooth a souběžně se mohou připojit až tři uživatelé, jde tedy o jakýsi párty mód. USB vstup tu neslouží jen pro vstup energie pro nabíjení, ale i pro její výstup – Charge 2 zvládne díky adaptéru nabít mobilní zařízení a díky kapacitě baterie 6 000 mAh při tom ještě v klidu zahrát. Opět lze ovládat i pomocí JBL Music.

2015 02 10 TST JBL na cesty 7

Třetím do party JBL je model Flip 2, jakýsi elegantnější (alespoň v černé – dělá se i v křiklavějších provedeních) a menší váleček, zaměřený výhradně na reprodukci bez dalších funkcí. I tento lze postavit na bok, dokonce (a to soudě i dle fáze signálu) je to pro něj přirozená poloha. Opět má hlavně bluetooth připojení, umí ale přijmout signál i 3,5 mm analogovým jackem. Lze jej také použít jako handsfree a to díky vestavěnému mikrofonu. Předností jsou tu hlavně kompaktní rozměry a pěkný design. Na druhou stranu, oproti svým souputníkům vydrží hrát jen něco kolem pěti hodin.

2015 02 10 TST JBL na cesty 8

Nejmenším reprezentantem přenosných reproduktorů JBL byl Clip, co je velice kompaktní reproduktor velikosti menší mužské dlaně; je to vlastně jen obestavěný reproduktor. Tělo je kompletně plastové, robustní a vybavené mohutnou karabinkou, díky které se prostě někam přicvakne a hraje. Dokonce asi nebude vadit ani to, že spadne z výšky na zem. Zaměřením je tu zjevně na kompaktnost a odolnost. Objevíte tu také zabudovaný signálový kabel s 3,5 mm jackem na konci, takže není problém kdykoliv připojit svá mobilní zařízení.

2015 02 10 TST JBL na cesty 9

2015 02 10 TST JBL na cesty 10

Pro srovnání jsme měli ještě obdobný koncept, zabalený ale značkou harman/kardon – model Esquire Mini. Ten je také skutečně „mini", opět zhruba velikosti dlaně, pro snazší přenositelnost vybavený poutkem a pro snadný poslech zase vzadu vyklápěcí opěrnou nožkou. Z celého přístroje dýchá elegance a kvalitní zpracování, to mezi přístroji nemá konkurenci a odráží to zacílení na manažerskou třídu. Na tenoučkou hranu se vešla vedle poutka dvojice USB (jedno je pro nabíjení Esquire Mini, druhé USB naopak umožňuje jeho energii předat jiným zařízením) a 3,5 mm analogový vstup. Na zařízení je také mikrofon, opět jej lze použít jako handsfree. Do malých rozměrů se podařilo dostat baterii dostatečně velkou, aby vystačila na zhruba osm hodin provozu. Pokud lze nějaký ze zkoušených produktů označit za prémiový, je to právě Esquire Mini.

2015 02 10 TST JBL na cesty 11

Na otestování basové složky, byť žádný z malých přístrojů samozřejmě žádný ultra hluboký bas nevykouzlí, jsme zvolili „Sonátu pro sólové cello op. 8" v podání Alisy Weilerstein. Největší kontrolu a objem měl o několik řádů Charge 2, stejně jako šel nejhlouběji, což už vytvořilo dojem velkého nástroje. Na velikost válečku je to excelentní. Téměř stejně velký Pulse vedle toho jako kdyby na bas rezignoval a hrál až od vyšších poloh (ale zato s mohutnými světelnými efekty). Od malého válečku Flip 2 jsme dramatický zátah odspodu ani nečekali, přesto na svou velikost zahrát totéž, co Pulse, což je rozhodně zajímavý výkon. Šok ale zažijete u maličkého Clip, který i téměř bez ozvučnice dokáže jít v hloubce někam mezi Charge 2 a Flip 2 – korekce a ladění zvuku je evidentně dobře vyladěné. Obdobné pocity zažijete i s Esquire Mini, neb i zde má cello plnost a hloubku, která by teoreticky neměla být fyzicky možná.

2015 02 10 TST JBL na cesty 12

2015 02 10 TST JBL na cesty 13

Jemná Cara Dillon s tradiční „The Parting Glass" prověřila rozlišení středního pásma. Nejčistší, už poměrně slušnou čistotu nabízí opět velký Charge 2, byť cítíte trochu efektu a snahu o robustnost. Naopak Pulse, možná i díky utlumenějšímu projevu na basech, hraje vokální pásmo asi nejlépe ze všech – zpěvačce je již příjemně rozumět a hlas vzhledem k typu přístroje velmi dobré prokreslení. Flip 2 je v tom podobný, ale ne tak otevřený jako Pulse, jaksi opatrnější, zato Clip se opět k Pulse blíží, což je vzhledem k ceně skutečně vynikající. Decentní kultivovanost s příjemnou sytostí ukázal Esquire Mini od harman/kardon.

2015 02 10 TST JBL na cesty 14

2015 02 10 TST JBL na cesty 15

Druhá část skladby „NuNu" Avishai Cohena je plná chřestítek, cinkátek a vůbec kovových perkusí, což je pro malé přístroje velký zátěžový test. Ve výškách se totiž bez výjimky při vyšších hlasitostech sem tam objevil náznak tvrdosti, malé měniče prostě úplně uvolněný přednes zvládnout ani nemohou, a pokud mají být výšky alespoň trochu slyšitelné vůči zbytku pásma, musí prostě být asi takhle vybalancované. Asi nebude překvapením, že nejlépe si opět poradil Charge 2, kde případnou tvrdost změkčuje mohutný bas. Pulse naopak nechal vyznít právě výšky velmi dobře a výrazně, aniž by překročil hranici ostrosti. U Flip 2 by zase na druhou stranu zvuku slušelo trochu expresivnosti navrch, neb výšky působily méně dominantně, než u kolegů. Výborně si s výškami poradil Esquire Mini co se týká rozlišení, údery do činelů měly pěkné kontury, ovšem jemnost a decentnost by snad také zasloužila trochu pošťouchnout. A znovu zabodoval Clip, který i přes velmi „užitkový" exteriér nabídl výšky jednoduché, ale dobře čitelné a jisté, bez plechovosti a ostrosti, což jsme ani nečekali.

2015 02 10 TST JBL na cesty 16

2015 02 10 TST JBL na cesty 17

U malých přístrojů v poslední době díky pokrokům v naladění DSP je znát i pocitově velmi solidní dynamika – nejinakému bylo i u válečků JBL. Zátah ve „Sněhurce" Rimského-Korsakova byl díky plnému basu nejpřitažlivější u JBL Charge 2, Pulse měl naopak tenčí, ale ne líný přednes. Očekávání předčil Flip 2, který i přes nevelké rozměry dokázal táhnout hudbu kupředu téměř jako Charge 2. Malý Clip se naproti tomu blížil k Pulse, takže ani živost u něj vůbec nebyla špatná. Malý Esquire Mini hrál kultivovaně, měkce, a ač bez známek ochuzení, přeci jen s neokázalou dynamikou.

2015 02 10 TST JBL na cesty 18

2015 02 10 TST JBL na cesty 19

Ne, dnes představované produkty nejsou ortodoxní hi-fi. Ba naopak, hrají bez skrupulí „hezky", snaží se vzbudit ve zvuku muzikálnost, energii a plnost. Pokud na cestách nechcete poslouchat přes sluchátka a pokud chcete skutečně přenosná zařízení, mnoho možností nemáte (byť trend vyrábět přenosné bluetooth reproduktory je velmi zřetelný). JBL vás osloví hrou na pohodu, zejména modely Charge 2 a Clip nás potěšily výkonem vzhledem k ceně. Jejich prémiovou obdobu harman/kardon Esquire Mini pak využije každý gentleman. Model Pulse by snad měl stát vzhledem k výkonu méně a válečky by nemusely hrát tak směrově, to jsou ale v praxi jediné výtky k těmto dostupným modelům.

JBL Pulse – Kč 5 390,-
JBL Charge 2 – Kč 3 990,-
Harman/Kardon Esquire Mini – Kč 3 990,-
JBL Flip 2 – Kč 2 790,-
JBL Clip – Kč 1 390,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ Charge 2 má plný, silný a čistý zvuk

+ Esquire Mini je skutečně prémiově zpracovaný, čistý a i když nemá moc basu, pro poslech na cestách je ok

+ Flip 2 je snadno přenosný, čistý, byť s menším basem

+ celkový koncept by mohl nasměrovat mladé lidi k lepšímu poslechu, než jen přes mobilní telefony

+ Clip je vůči velikosti a ceně nebývale energický

ZÁPORY

- Pulse je jednoduše příliš drahý

- ač svádí k tomu, že budou hrát kolem dokola, jsou směrové

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: DSI Czech | www.edsi.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika