2015 02 10 TST JBL na cesty 1

Hudba je všudypřítomná. Nejde jen o hudbu v téměř každé vteřině téměř každého filmu, v restauracích, ve výtazích, dopravních prostředcích, ale hlavně pořád po ruce – v mobilních zařízeních, jako jsou telefony a tablety. Můžeme se bavit o tom, že to hudbu devalvuje a že lidé kolem 20 neumí hudbě dát tolik času a prostoru, kolik by si zasloužila, ale zjevný trend se tím nezmění. Vstříc mu vyšla jako jedna z prvních firma Harman jako celý koncern, kde se stále častěji v produktovém katalogu objevují přístroje pro jednouché, ale zvukově solidní přehrávání hudby.

Změna a rychlý příklon k tomuto trendu je znát i u tradiční hifistické značky JBL, u níž najdete třeba sérii různě pojatých mobilních reproduktorů, primárně pomocí bluetooth rozšiřujících schopnosti mobilních telefonů a tabletů v oblasti přehrávání zvuku. Skupina Harman (konkrétně tedy hlavně harman/kardon, ale i JBL) patří mezi pionýry a právě u produktů těchto značek lze do velké míry sledovat, kam se budou v budoucnu obracet i další výrobci. Právě proto je Harman nejsilnějším producentem multimediálních reproduktorů a vede vlnu, na kterou v současnosti ostatní teprve naskakují.

2015 02 10 TST JBL na cesty 2

K nám se dostalo pět firemních zástupců, čtyři právě od značky JBL a pro porovnání ještě pátý s logem harman/kardon. Bez osobní zkušenosti se jen obtížně vnímá, že i v tomto segmentu a cenové třídě, navíc u tak podobné koncepce, jsou rozdíly více než zřetelné.

2015 02 10 TST JBL na cesty 3

Měli jsme možnost osahat hlavně „válečky", velký model Charge 2, svítící Pulse, kompaktní Flip 2 a pak trochu atypický, připínací a odolný Clip. Sekundoval jim elegantní harman/kardon Esquire Mini, u kterého byste snad na první pohled ani neřekli, že slouží jako reproduktor.

2015 02 10 TST JBL na cesty 4

Nejvýraznějším a také nejdražším zařízením je JBL Pulse. Jde skutečně o váleček, který lze postavit buď na jednu z podstav, případně díky gumové opěrce i podélně, neboli naležato. Je o přístroj zaměřený hodně na styl, mřížka s malými oky je téměř po celém obvodu krom gumového podstavce. Pod mřížkou je tkanina a za ní efektně zvládnutý systém barevných diod, které umí (jak už název napovídá) jednak pulzovat do taktu hudby, jednak si můžete dotykovými tlačítky v gumové „hlavě" přístroje zvolit barvu a styl pulsování. Na zadní straně je dobíjecí USB konektor a 3,5 mm analogový jack – třeba pro notebook. Pulse má vydržet až 10 hodin hraní (při bluetooth spojení a divočejší barevné show je realistická spíše polovina, ale i tak to bohatě stačí). Platí to nejen pro Pulse, ale vlastně pro všechny válečky – svádí svým provedením k tomu, že vyzařují omnipolárně, opak je však pravdou – mají skutečně předek a zadek, je tedy vhodné nasměrovat si je vždy logem k sobě. Lze ho ovládat také aplikací JBL Music

2015 02 10 TST JBL na cesty 5

2015 02 10 TST JBL na cesty 6

Druhým nejdražším modelem od JBL je Charge 2, největší z celé řady. A také nejodolnější, bohatě rámovaný gumou. I Charge 2 můžete postavit na bok, ovšem trochu se tím obíráte o basy; na obou bocích jsou totiž basové pasivní zářiče. Měniče opět najdete na přední straně za logem, dole má přístroj gumovou základnu, nahoře ovládací prvky – je zde i možnost základního ovládání hovoru a tedy použití v roli handsfree s redukcí šumu. Charge 2 se dodává v různých barvách, to je ale jediná hra na efekt, které se od něj dočkáte. Jinak po nabití pouze hraje a vydrží to téměř půl dne. Jediným zdrojem signálu tu je bluetooth a souběžně se mohou připojit až tři uživatelé, jde tedy o jakýsi párty mód. USB vstup tu neslouží jen pro vstup energie pro nabíjení, ale i pro její výstup – Charge 2 zvládne díky adaptéru nabít mobilní zařízení a díky kapacitě baterie 6 000 mAh při tom ještě v klidu zahrát. Opět lze ovládat i pomocí JBL Music.

2015 02 10 TST JBL na cesty 7

Třetím do party JBL je model Flip 2, jakýsi elegantnější (alespoň v černé – dělá se i v křiklavějších provedeních) a menší váleček, zaměřený výhradně na reprodukci bez dalších funkcí. I tento lze postavit na bok, dokonce (a to soudě i dle fáze signálu) je to pro něj přirozená poloha. Opět má hlavně bluetooth připojení, umí ale přijmout signál i 3,5 mm analogovým jackem. Lze jej také použít jako handsfree a to díky vestavěnému mikrofonu. Předností jsou tu hlavně kompaktní rozměry a pěkný design. Na druhou stranu, oproti svým souputníkům vydrží hrát jen něco kolem pěti hodin.

2015 02 10 TST JBL na cesty 8

Nejmenším reprezentantem přenosných reproduktorů JBL byl Clip, co je velice kompaktní reproduktor velikosti menší mužské dlaně; je to vlastně jen obestavěný reproduktor. Tělo je kompletně plastové, robustní a vybavené mohutnou karabinkou, díky které se prostě někam přicvakne a hraje. Dokonce asi nebude vadit ani to, že spadne z výšky na zem. Zaměřením je tu zjevně na kompaktnost a odolnost. Objevíte tu také zabudovaný signálový kabel s 3,5 mm jackem na konci, takže není problém kdykoliv připojit svá mobilní zařízení.

2015 02 10 TST JBL na cesty 9

2015 02 10 TST JBL na cesty 10

Pro srovnání jsme měli ještě obdobný koncept, zabalený ale značkou harman/kardon – model Esquire Mini. Ten je také skutečně „mini", opět zhruba velikosti dlaně, pro snazší přenositelnost vybavený poutkem a pro snadný poslech zase vzadu vyklápěcí opěrnou nožkou. Z celého přístroje dýchá elegance a kvalitní zpracování, to mezi přístroji nemá konkurenci a odráží to zacílení na manažerskou třídu. Na tenoučkou hranu se vešla vedle poutka dvojice USB (jedno je pro nabíjení Esquire Mini, druhé USB naopak umožňuje jeho energii předat jiným zařízením) a 3,5 mm analogový vstup. Na zařízení je také mikrofon, opět jej lze použít jako handsfree. Do malých rozměrů se podařilo dostat baterii dostatečně velkou, aby vystačila na zhruba osm hodin provozu. Pokud lze nějaký ze zkoušených produktů označit za prémiový, je to právě Esquire Mini.

2015 02 10 TST JBL na cesty 11

Na otestování basové složky, byť žádný z malých přístrojů samozřejmě žádný ultra hluboký bas nevykouzlí, jsme zvolili „Sonátu pro sólové cello op. 8" v podání Alisy Weilerstein. Největší kontrolu a objem měl o několik řádů Charge 2, stejně jako šel nejhlouběji, což už vytvořilo dojem velkého nástroje. Na velikost válečku je to excelentní. Téměř stejně velký Pulse vedle toho jako kdyby na bas rezignoval a hrál až od vyšších poloh (ale zato s mohutnými světelnými efekty). Od malého válečku Flip 2 jsme dramatický zátah odspodu ani nečekali, přesto na svou velikost zahrát totéž, co Pulse, což je rozhodně zajímavý výkon. Šok ale zažijete u maličkého Clip, který i téměř bez ozvučnice dokáže jít v hloubce někam mezi Charge 2 a Flip 2 – korekce a ladění zvuku je evidentně dobře vyladěné. Obdobné pocity zažijete i s Esquire Mini, neb i zde má cello plnost a hloubku, která by teoreticky neměla být fyzicky možná.

2015 02 10 TST JBL na cesty 12

2015 02 10 TST JBL na cesty 13

Jemná Cara Dillon s tradiční „The Parting Glass" prověřila rozlišení středního pásma. Nejčistší, už poměrně slušnou čistotu nabízí opět velký Charge 2, byť cítíte trochu efektu a snahu o robustnost. Naopak Pulse, možná i díky utlumenějšímu projevu na basech, hraje vokální pásmo asi nejlépe ze všech – zpěvačce je již příjemně rozumět a hlas vzhledem k typu přístroje velmi dobré prokreslení. Flip 2 je v tom podobný, ale ne tak otevřený jako Pulse, jaksi opatrnější, zato Clip se opět k Pulse blíží, což je vzhledem k ceně skutečně vynikající. Decentní kultivovanost s příjemnou sytostí ukázal Esquire Mini od harman/kardon.

2015 02 10 TST JBL na cesty 14

2015 02 10 TST JBL na cesty 15

Druhá část skladby „NuNu" Avishai Cohena je plná chřestítek, cinkátek a vůbec kovových perkusí, což je pro malé přístroje velký zátěžový test. Ve výškách se totiž bez výjimky při vyšších hlasitostech sem tam objevil náznak tvrdosti, malé měniče prostě úplně uvolněný přednes zvládnout ani nemohou, a pokud mají být výšky alespoň trochu slyšitelné vůči zbytku pásma, musí prostě být asi takhle vybalancované. Asi nebude překvapením, že nejlépe si opět poradil Charge 2, kde případnou tvrdost změkčuje mohutný bas. Pulse naopak nechal vyznít právě výšky velmi dobře a výrazně, aniž by překročil hranici ostrosti. U Flip 2 by zase na druhou stranu zvuku slušelo trochu expresivnosti navrch, neb výšky působily méně dominantně, než u kolegů. Výborně si s výškami poradil Esquire Mini co se týká rozlišení, údery do činelů měly pěkné kontury, ovšem jemnost a decentnost by snad také zasloužila trochu pošťouchnout. A znovu zabodoval Clip, který i přes velmi „užitkový" exteriér nabídl výšky jednoduché, ale dobře čitelné a jisté, bez plechovosti a ostrosti, což jsme ani nečekali.

2015 02 10 TST JBL na cesty 16

2015 02 10 TST JBL na cesty 17

U malých přístrojů v poslední době díky pokrokům v naladění DSP je znát i pocitově velmi solidní dynamika – nejinakému bylo i u válečků JBL. Zátah ve „Sněhurce" Rimského-Korsakova byl díky plnému basu nejpřitažlivější u JBL Charge 2, Pulse měl naopak tenčí, ale ne líný přednes. Očekávání předčil Flip 2, který i přes nevelké rozměry dokázal táhnout hudbu kupředu téměř jako Charge 2. Malý Clip se naproti tomu blížil k Pulse, takže ani živost u něj vůbec nebyla špatná. Malý Esquire Mini hrál kultivovaně, měkce, a ač bez známek ochuzení, přeci jen s neokázalou dynamikou.

2015 02 10 TST JBL na cesty 18

2015 02 10 TST JBL na cesty 19

Ne, dnes představované produkty nejsou ortodoxní hi-fi. Ba naopak, hrají bez skrupulí „hezky", snaží se vzbudit ve zvuku muzikálnost, energii a plnost. Pokud na cestách nechcete poslouchat přes sluchátka a pokud chcete skutečně přenosná zařízení, mnoho možností nemáte (byť trend vyrábět přenosné bluetooth reproduktory je velmi zřetelný). JBL vás osloví hrou na pohodu, zejména modely Charge 2 a Clip nás potěšily výkonem vzhledem k ceně. Jejich prémiovou obdobu harman/kardon Esquire Mini pak využije každý gentleman. Model Pulse by snad měl stát vzhledem k výkonu méně a válečky by nemusely hrát tak směrově, to jsou ale v praxi jediné výtky k těmto dostupným modelům.

JBL Pulse – Kč 5 390,-
JBL Charge 2 – Kč 3 990,-
Harman/Kardon Esquire Mini – Kč 3 990,-
JBL Flip 2 – Kč 2 790,-
JBL Clip – Kč 1 390,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ Charge 2 má plný, silný a čistý zvuk

+ Esquire Mini je skutečně prémiově zpracovaný, čistý a i když nemá moc basu, pro poslech na cestách je ok

+ Flip 2 je snadno přenosný, čistý, byť s menším basem

+ celkový koncept by mohl nasměrovat mladé lidi k lepšímu poslechu, než jen přes mobilní telefony

+ Clip je vůči velikosti a ceně nebývale energický

ZÁPORY

- Pulse je jednoduše příliš drahý

- ač svádí k tomu, že budou hrát kolem dokola, jsou směrové

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: DSI Czech | www.edsi.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

ELAC

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Beyerdynamic

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Ale já to nepoznám

Poslední rok se – z logických důvodů – výrazně zvýšila frekvence vašich čtenářských dotazů. Všichni nakonec více či méně sedíme doma a dobrý poslech hudby a zážitky z filmů to pomáhají snášet. Spolu s někdy až nižšími desítkami dotazů denně se také zvýraznil některé zažité mýty a „legendy“ audiofilského světa.

Číst dál...

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio