Hudba je všudypřítomná. Nejde jen o hudbu v téměř každé vteřině téměř každého filmu, v restauracích, ve výtazích, dopravních prostředcích, ale hlavně pořád po ruce – v mobilních zařízeních, jako jsou telefony a tablety. Můžeme se bavit o tom, že to hudbu devalvuje a že lidé kolem 20 neumí hudbě dát tolik času a prostoru, kolik by si zasloužila, ale zjevný trend se tím nezmění. Vstříc mu vyšla jako jedna z prvních firma Harman jako celý koncern, kde se stále častěji v produktovém katalogu objevují přístroje pro jednouché, ale zvukově solidní přehrávání hudby.
Změna a rychlý příklon k tomuto trendu je znát i u tradiční hifistické značky JBL, u níž najdete třeba sérii různě pojatých mobilních reproduktorů, primárně pomocí bluetooth rozšiřujících schopnosti mobilních telefonů a tabletů v oblasti přehrávání zvuku. Skupina Harman (konkrétně tedy hlavně harman/kardon, ale i JBL) patří mezi pionýry a právě u produktů těchto značek lze do velké míry sledovat, kam se budou v budoucnu obracet i další výrobci. Právě proto je Harman nejsilnějším producentem multimediálních reproduktorů a vede vlnu, na kterou v současnosti ostatní teprve naskakují.
K nám se dostalo pět firemních zástupců, čtyři právě od značky JBL a pro porovnání ještě pátý s logem harman/kardon. Bez osobní zkušenosti se jen obtížně vnímá, že i v tomto segmentu a cenové třídě, navíc u tak podobné koncepce, jsou rozdíly více než zřetelné.
Měli jsme možnost osahat hlavně „válečky", velký model Charge 2, svítící Pulse, kompaktní Flip 2 a pak trochu atypický, připínací a odolný Clip. Sekundoval jim elegantní harman/kardon Esquire Mini, u kterého byste snad na první pohled ani neřekli, že slouží jako reproduktor.
Nejvýraznějším a také nejdražším zařízením je JBL Pulse. Jde skutečně o váleček, který lze postavit buď na jednu z podstav, případně díky gumové opěrce i podélně, neboli naležato. Je o přístroj zaměřený hodně na styl, mřížka s malými oky je téměř po celém obvodu krom gumového podstavce. Pod mřížkou je tkanina a za ní efektně zvládnutý systém barevných diod, které umí (jak už název napovídá) jednak pulzovat do taktu hudby, jednak si můžete dotykovými tlačítky v gumové „hlavě" přístroje zvolit barvu a styl pulsování. Na zadní straně je dobíjecí USB konektor a 3,5 mm analogový jack – třeba pro notebook. Pulse má vydržet až 10 hodin hraní (při bluetooth spojení a divočejší barevné show je realistická spíše polovina, ale i tak to bohatě stačí). Platí to nejen pro Pulse, ale vlastně pro všechny válečky – svádí svým provedením k tomu, že vyzařují omnipolárně, opak je však pravdou – mají skutečně předek a zadek, je tedy vhodné nasměrovat si je vždy logem k sobě. Lze ho ovládat také aplikací JBL Music
Druhým nejdražším modelem od JBL je Charge 2, největší z celé řady. A také nejodolnější, bohatě rámovaný gumou. I Charge 2 můžete postavit na bok, ovšem trochu se tím obíráte o basy; na obou bocích jsou totiž basové pasivní zářiče. Měniče opět najdete na přední straně za logem, dole má přístroj gumovou základnu, nahoře ovládací prvky – je zde i možnost základního ovládání hovoru a tedy použití v roli handsfree s redukcí šumu. Charge 2 se dodává v různých barvách, to je ale jediná hra na efekt, které se od něj dočkáte. Jinak po nabití pouze hraje a vydrží to téměř půl dne. Jediným zdrojem signálu tu je bluetooth a souběžně se mohou připojit až tři uživatelé, jde tedy o jakýsi párty mód. USB vstup tu neslouží jen pro vstup energie pro nabíjení, ale i pro její výstup – Charge 2 zvládne díky adaptéru nabít mobilní zařízení a díky kapacitě baterie 6 000 mAh při tom ještě v klidu zahrát. Opět lze ovládat i pomocí JBL Music.
Třetím do party JBL je model Flip 2, jakýsi elegantnější (alespoň v černé – dělá se i v křiklavějších provedeních) a menší váleček, zaměřený výhradně na reprodukci bez dalších funkcí. I tento lze postavit na bok, dokonce (a to soudě i dle fáze signálu) je to pro něj přirozená poloha. Opět má hlavně bluetooth připojení, umí ale přijmout signál i 3,5 mm analogovým jackem. Lze jej také použít jako handsfree a to díky vestavěnému mikrofonu. Předností jsou tu hlavně kompaktní rozměry a pěkný design. Na druhou stranu, oproti svým souputníkům vydrží hrát jen něco kolem pěti hodin.
Nejmenším reprezentantem přenosných reproduktorů JBL byl Clip, co je velice kompaktní reproduktor velikosti menší mužské dlaně; je to vlastně jen obestavěný reproduktor. Tělo je kompletně plastové, robustní a vybavené mohutnou karabinkou, díky které se prostě někam přicvakne a hraje. Dokonce asi nebude vadit ani to, že spadne z výšky na zem. Zaměřením je tu zjevně na kompaktnost a odolnost. Objevíte tu také zabudovaný signálový kabel s 3,5 mm jackem na konci, takže není problém kdykoliv připojit svá mobilní zařízení.
Pro srovnání jsme měli ještě obdobný koncept, zabalený ale značkou harman/kardon – model Esquire Mini. Ten je také skutečně „mini", opět zhruba velikosti dlaně, pro snazší přenositelnost vybavený poutkem a pro snadný poslech zase vzadu vyklápěcí opěrnou nožkou. Z celého přístroje dýchá elegance a kvalitní zpracování, to mezi přístroji nemá konkurenci a odráží to zacílení na manažerskou třídu. Na tenoučkou hranu se vešla vedle poutka dvojice USB (jedno je pro nabíjení Esquire Mini, druhé USB naopak umožňuje jeho energii předat jiným zařízením) a 3,5 mm analogový vstup. Na zařízení je také mikrofon, opět jej lze použít jako handsfree. Do malých rozměrů se podařilo dostat baterii dostatečně velkou, aby vystačila na zhruba osm hodin provozu. Pokud lze nějaký ze zkoušených produktů označit za prémiový, je to právě Esquire Mini.
Na otestování basové složky, byť žádný z malých přístrojů samozřejmě žádný ultra hluboký bas nevykouzlí, jsme zvolili „Sonátu pro sólové cello op. 8" v podání Alisy Weilerstein. Největší kontrolu a objem měl o několik řádů Charge 2, stejně jako šel nejhlouběji, což už vytvořilo dojem velkého nástroje. Na velikost válečku je to excelentní. Téměř stejně velký Pulse vedle toho jako kdyby na bas rezignoval a hrál až od vyšších poloh (ale zato s mohutnými světelnými efekty). Od malého válečku Flip 2 jsme dramatický zátah odspodu ani nečekali, přesto na svou velikost zahrát totéž, co Pulse, což je rozhodně zajímavý výkon. Šok ale zažijete u maličkého Clip, který i téměř bez ozvučnice dokáže jít v hloubce někam mezi Charge 2 a Flip 2 – korekce a ladění zvuku je evidentně dobře vyladěné. Obdobné pocity zažijete i s Esquire Mini, neb i zde má cello plnost a hloubku, která by teoreticky neměla být fyzicky možná.
Jemná Cara Dillon s tradiční „The Parting Glass" prověřila rozlišení středního pásma. Nejčistší, už poměrně slušnou čistotu nabízí opět velký Charge 2, byť cítíte trochu efektu a snahu o robustnost. Naopak Pulse, možná i díky utlumenějšímu projevu na basech, hraje vokální pásmo asi nejlépe ze všech – zpěvačce je již příjemně rozumět a hlas vzhledem k typu přístroje velmi dobré prokreslení. Flip 2 je v tom podobný, ale ne tak otevřený jako Pulse, jaksi opatrnější, zato Clip se opět k Pulse blíží, což je vzhledem k ceně skutečně vynikající. Decentní kultivovanost s příjemnou sytostí ukázal Esquire Mini od harman/kardon.
Druhá část skladby „NuNu" Avishai Cohena je plná chřestítek, cinkátek a vůbec kovových perkusí, což je pro malé přístroje velký zátěžový test. Ve výškách se totiž bez výjimky při vyšších hlasitostech sem tam objevil náznak tvrdosti, malé měniče prostě úplně uvolněný přednes zvládnout ani nemohou, a pokud mají být výšky alespoň trochu slyšitelné vůči zbytku pásma, musí prostě být asi takhle vybalancované. Asi nebude překvapením, že nejlépe si opět poradil Charge 2, kde případnou tvrdost změkčuje mohutný bas. Pulse naopak nechal vyznít právě výšky velmi dobře a výrazně, aniž by překročil hranici ostrosti. U Flip 2 by zase na druhou stranu zvuku slušelo trochu expresivnosti navrch, neb výšky působily méně dominantně, než u kolegů. Výborně si s výškami poradil Esquire Mini co se týká rozlišení, údery do činelů měly pěkné kontury, ovšem jemnost a decentnost by snad také zasloužila trochu pošťouchnout. A znovu zabodoval Clip, který i přes velmi „užitkový" exteriér nabídl výšky jednoduché, ale dobře čitelné a jisté, bez plechovosti a ostrosti, což jsme ani nečekali.
U malých přístrojů v poslední době díky pokrokům v naladění DSP je znát i pocitově velmi solidní dynamika – nejinakému bylo i u válečků JBL. Zátah ve „Sněhurce" Rimského-Korsakova byl díky plnému basu nejpřitažlivější u JBL Charge 2, Pulse měl naopak tenčí, ale ne líný přednes. Očekávání předčil Flip 2, který i přes nevelké rozměry dokázal táhnout hudbu kupředu téměř jako Charge 2. Malý Clip se naproti tomu blížil k Pulse, takže ani živost u něj vůbec nebyla špatná. Malý Esquire Mini hrál kultivovaně, měkce, a ač bez známek ochuzení, přeci jen s neokázalou dynamikou.
Ne, dnes představované produkty nejsou ortodoxní hi-fi. Ba naopak, hrají bez skrupulí „hezky", snaží se vzbudit ve zvuku muzikálnost, energii a plnost. Pokud na cestách nechcete poslouchat přes sluchátka a pokud chcete skutečně přenosná zařízení, mnoho možností nemáte (byť trend vyrábět přenosné bluetooth reproduktory je velmi zřetelný). JBL vás osloví hrou na pohodu, zejména modely Charge 2 a Clip nás potěšily výkonem vzhledem k ceně. Jejich prémiovou obdobu harman/kardon Esquire Mini pak využije každý gentleman. Model Pulse by snad měl stát vzhledem k výkonu méně a válečky by nemusely hrát tak směrově, to jsou ale v praxi jediné výtky k těmto dostupným modelům.
JBL Pulse – Kč 5 390,-
JBL Charge 2 – Kč 3 990,-
Harman/Kardon Esquire Mini – Kč 3 990,-
JBL Flip 2 – Kč 2 790,-
JBL Clip – Kč 1 390,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ Charge 2 má plný, silný a čistý zvuk
+ Esquire Mini je skutečně prémiově zpracovaný, čistý a i když nemá moc basu, pro poslech na cestách je ok
+ Flip 2 je snadno přenosný, čistý, byť s menším basem
+ celkový koncept by mohl nasměrovat mladé lidi k lepšímu poslechu, než jen přes mobilní telefony
+ Clip je vůči velikosti a ceně nebývale energický
ZÁPORY
- Pulse je jednoduše příliš drahý
- ač svádí k tomu, že budou hrát kolem dokola, jsou směrové
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: DSI Czech | www.edsi.cz