Celý svět tvoří rytmy. Rytmus a pravidelnost je ve všem, stále, pořád kolem a dokola nás. Náš život se tak vlastně proměňuje v jeden monstrózní beat. Alespoň se to může zdát, když se podíváme do různých méně vážných plátků, zabývajících se životem slavných – téměř na každém z nich lze totiž vidět nějaký produkt jedné z nejstylovějších značek konzumní elektroniky současnosti, Monster Beats. Přestože Monster nabízí i velmi seriózní a povedené hi-fi produkty, hlavně v oblasti kabeláže, jeho sluchátková produkce báječně proplouvá na linii mezi čistou, efektně laděnou komercí a principem věrné reprodukce.

Model Studio je druhým nejvýše postaveným kouskem jejich katalogu, přívlastek Studio pak dostal hlavně podle toho, že jeho charakter se snaží dostat mezi firemními kolegy co nejblíže hodnotám high fidelity. A možná také proto, že je ve svém studiu používá známý producent Dr. Dre, držící nad celou řadou záštitu. Už od prvního pohledu je jasné, že Beats Studio jsou stylovým, moderním a sexy a cool produktem pro mladé a úspěšné. Vypovídá o tom jejich design, jejich cena a fluidum, které z nich vyzařuje.

Beats Studio přichází v čistě a účelně vypadajícím, nanejvýš robustním provedení a ačkoliv je tu dominantním materiálem plastik, lesku a hodnotnému dojmu to nepřekáží. Skoro naopak. Mohutný hlavový most přechází zlomem do ještě mohutnějších mušlí se zvláštním kloubovým uchycením, zajišťujícím bezvadné přilnutí měkkých a bohatě polstrovaných náušníků. V celé konstrukci platí, že v jednoduchosti je síla a přes ty nejjednodušší možné tvary je pohodlné nošení naprostou samozřejmostí. Beats Studio také vyhoví každé výrazné individualitě svou barevností – klasickou černou a bílou doplňují výstřední oranžová, zelená nebo růžová a fialová. Barevná škála je tak stejně trendová a moderní jako sluchátka sama.

Beats Studio by Dr. Dre jsou koncipována jako uzavřená aktivní sluchátka, napájená dvojicí AAA baterií. Aktivní řešení má své klady i zápory. Mezi to lepší patří integrované aktivní potlačení hluku, skvěle doplňující pasivní utěsnění mohutných mušlí – okolní šum a ruch je tu cizím slovem. Aktivní pohon membrán také pozitivně ovlivňuje dynamiku, zvláště v oblasti spodních frekvencí. V neposlední řadě je tu i výhoda jednoho znaku výrobce na mušli, který se dá stisknout a tím okamžitě přeruší tok signálu, aby vše po uvolnění stisku vrátilo do původních kolejí – profesionálně jednoduché řešení, které se ale patrně bude opět hodit jen profesionálům. Negativem tohoto řešení je ale nenažranost sluchátek – jeden pár maličkých baterií (vyzkoušeno na GP NiMH 1000) doslova vycucnou klidně za jediný den provozu, slabší baterie ještě rychleji. Zcela nové Duracell pak vydržely asi tři dny provozu. Bez pohonu pak sluchátka zcela ztichnou, což je škoda – obvody klidně mohly být vyvinuty i pro pasivní „nouzový“ režim. Baterie navíc samozřejmě zvyšují už tak ne úplně malou hmotnost sluchátek.

Tak jako u mnoha jiných stylových produktů, lehce se schovávajících za fráze typu „nejde o techniku, ale výsledný zvuk“, ani u Monster se nedozvíte v podstatě nic o použitých technologiích. Jistojisté je jen to, že sluchátka jsou aktivní, uzavřená, mají vestavěné potlačení hluku a dynamické měniče. Faktem také je, že mají vestavěný 3,5mm jack, do kterého lze zapojit kabel dle libosti (dodané jsou dva – jeden „čistý“ a jeden s ovládáním pro přístroje Apple). Kabel vede jen do jedné mušle, což znatelně zvyšuje komfort; toto řešení má kořeny opět ve studiové sféře.

U ostatních parametrů jsou pánové od Monster značně skoupí na slovo. Až urputné hledání napoví, že použité měniče mají průměr membrán solidních 40 mm. I to vysvětluje volbu aktivního řešení – díky zesilovačům není totiž třeba řešit impedanci, citlivost ani další parametry a lze stejně dobře použít Beats Studio s telefonem, přenosným přehrávačem nebo jakýmkoliv high fidelity zdrojem signálu se sluchátkovým výstupem. Sluchátka už si signál přeberou podle svého. Aktivní potlačení hluku utiší okolí o 4 – 14 dB, což je skutečně slušný výkon.

Víc informací ale internet o Beats Studio nevyloví, manuál už vůbec ne a vývojáři také neobjasní nic dalšího. Inu, forma je tu důležitější než obsah a cílovému konzumentovi to stejně bude jedno. Monster Beats studio hrála s integrovaným zesilovačem NAD C370 z Naim CD5i a Pioneer BDP-LX71, dále pak z mobilního přehrávače Philips GoGear Vibe a přímo z výstupu notebooku IBM R50e, případně přes sluchátkové zesilovače NuForce uDAC2 a NuForce Icon HDP.

Už od první setiny sekundy je jasné, že tahle sluchátka nabízí pořádnou, efektní a nablýskanou jízdu. Naprosto bez diskuse je i úplně opačný zvukový charakter, než jaký bychom si představili pod definicí „solidní hifi poslech“. Tady jde o show, o radost a energii poslouchané hudby a podmanivou zábavu bez nutnosti absolutního dodržování věrnosti realitě. Což je…. kupodivu osvěžující. Vyznavač věrnosti reprodukce, který se touží cítit blízko skutečnosti za každých okolností, se tu patrně se zvukem nebude chtít ztotožnit, ale občasný „odskok“ k této nesmírně zábavné a chytlavé formě poslechu má nezpochybnitelné kouzlo i pro náročného posluchače.

Kouzlo je to hlavně proto, že Monster tu s podivem neobětoval ve zvukové kvalitě o moc více než onu střízlivou realitu. O neoddiskutovatelně solidním množství detailů vypovídá Gabrielovo album „Up“ v čele s mnohovrstvou, spletitou a reprodukčně náročnou „Darkness“. Jednotlivé úrovně jsou reprodukovány v temnějším, hutnějším celku, přesto jsou informace dobře rozvrstvené a čitelné, přesně jak bychom čekali u sluchátek cenové úrovně mezi pěti a deseti tisíci. Sluchem lze jasně vystopovat jednotlivé maličké detaily, kterými Gabriel staví větší celky a v celkovém projevu se maličkosti neztratí – jakkoliv vzdušněji hrající sluchátka budou vždy o maličko snáze čitelná. Právě ona lehce scházející volnost a vzdušnost odlišuje Beats Studio od audiofilních sluchátek, Beats to vynahrazují masivní přívalovou vlnou energie a dravosti. Ta dokáže donutit posluchače k vytočení volume daleko doprava a oběhový systém těla se rozběhne naplno, aby rozvezl štědrou porci adrenalinu do každého koutu těla.

Beats Studio přes svůj název nenabízí rovnou frekvenční charakteristiku, zvuku dominuje masivní bas. To je poznat třeba u „Use me“ Pat Barber, kde úvodní basová linka působí nesmírně dominantně, plně a nekompromisně – kontrola spodního pásma je velmi dobrá, ale jakmile se přidají další nástroje, jsou sice přítomny, ale basa zůstává jedním z hlavních prvků, místo aby se integrovala do celku na roveň ostatních. Zdvih v decibelech na spodním pásmu tak bude poměrně velký. Neubírá to přehlednosti napříč pásmem, naopak to subjektivně reprodukci činí více zábavnou a podmanivou – i když realistický zvuk je umírněnější a klidnější. Monster přidává do zvuku určitou blýskavost, naleštěnou či jak správně tento efekt pojmenovat.

Velmi dobré je přes všechny možné předsudky střední pásmo. Hlas Rebeccy Pidgeon na „Spanish Harlem“ (Best Audiophile Voices Vol. 6) je přednášen vytříbeně, plný detailů a emocí. Vlastně snad je tu až příliš intenzivní živost a barevnost hlasu, jako by zpěvačce sluchátka štědře odpouštěla malé nedokonalosti a celkově projev vylepšovala – hlas jakoby měl zvukovou obdobu prvotřídního večerního líčení. I když jednoduše víte, že je to lehce umělé zlepšování reality, výsledek je příliš okouzlující, než abyste se jej vzdali. Stejně jako s výrazně nalíčenou ženou je to ale jen na krátký okamžik jednou za čas. Tedy alespoň pokud je vaším svatým grálem vysoká věrnost a přirozenost.

„Motorizované“ reproduktory Beats Studio mají jednu velkou přednost a tou je dynamika. I tady je ale stejně intenzivní, stejně „nadpřirozená“ jako celková reprodukce sama. Když udeří do své klaviatury Brad Mehldau na „Art of Trio vol. 1“, klavír se rozezní tvrdě a přesně jako poháněný atomovým reaktorem, stejně tak když se naplno rozjede Orffova „Carmina Burana“, příval emocí způsobí posluchači husí kůži a intenzivní, skutečně fyzický zážitek z hudby. Přestože se Monster Beats Studio bez ostychu řadí do komerční sféry a nehraje si na přísně audiofilní produkt, drží se i přirozených barev nástrojů a překypuje detaily. Jedině lehká nevyváženost frekvenčního spektra, respektive jeho „naklonění“ směrem k basové sekci odkazují na to, že posloucháme neživý, reprodukovaný zvuk. Kontrola nad reprodukcí je skutečně skvělá.

Beats Studio si také velmi přirozeně poradí s jakoukoliv elektifikovanou hudbou, jíž dodá šťávu, plynulost a energii, nutně potřebou pro plný prožitek. Tato sluchátka dokážou rozložit i poměrně špatně nahrané skladby do přijatelných vrstev a zahladit svým teplým, příjemným zvukem velkou část nectností – ostrost, zrnitost a syntetický chlad leckterých songů. Queen v „Another One Bites the Dust“ jsou razantní, draví a plní energie, pulzující základní basa nutí pohupovat se do rytmu. Takoví ZZ Top s „Pearl Necklace“ zase vyloudí nekontrolovatelný úsměv na tváři jako projížďka na Harley Davidson po Route 66 – je to skvělý, pohodový zážitek, ale jen pro někoho.

Monster Beats Studio jsou veskrze dobrá a zajímavá sluchátka. Ovšem těžko říci, zda pro ortodoxní audiofily – ti si je určitě na každodenní poslech nepořídí. Jejich až sebejistě agresivní, hodně úderný a pevný projev s bohatostí tónů a barev spolu s přehršlí detailů tvoří velmi specifický charakter, jehož kouzlo buď budete, nebo nebudete mít rádi – až tak jednoduché to je. Nosí se náramně pohodlně i po dlouhou dobu, jejich problematickou stránkou je ale nestřídmé požírání baterií. Pokud jsou vašimi oblíbenými žánry elektrifikované moderní proudy, žánrově lhostejno zda pop či death metal, pak Monster Beats Studio prokážou fantastickou službu – dodají libovolné nahrávce drajv, energii, objem i dravost, svádějící k dalšímu poslechu. Jsou to prostě profesionální showmani. Tíhnete-li k akustickým žánrům či klasické hudbě, jejich přímočaře efektní charakter pravděpodobně nebude to ideální a takové beyerdynamic DT1350 nebo Sennheiser HD700 poskytnou podstatně realističtější informace. Ani u Monsterů ale nebudete ochuzeni o detaily a korektně přednesené textury – jen ještě přes ně bude přetažena těžko definovatelná vrstva lesku a efektu. Kdyby nebylo tohoto ladění, patřily by Beats Studio mezi to nejlepší, co se za dané peníze dá pořídit, ať už předsudky vůči této značce říkají cokoliv. Jelikož ale je charakter Monsterů jaký je, najdou si své uplatnění hlavně u těch, kteří mají rádi styl, pohodu, intenzivní zážitky a silné emoce nehledě na nahrávku. Beats Studio mají takové kouzlo, že jim to ani nejde mít za zlé – jsou prostě své a nelze než jim s úsměvem dát palec vzhůru bez ohledu na „ne-hifi“ charakter.

Kč 7 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ pohodlné nošení i pro rozměrnější hlavy

+ masivní, energický a zábavný zvuk

+ možnost okamžitého „utnutí“ signálu, chceme-li něco slyšet

+ aktivní řešení pohonu membrán dodává dynamiku

+ brilantní potlačení okolního hluku

ZÁPORY

- „požírají“ energii z baterií s vervou Otesánka, navíc bez nich zcela ztichnou

- zvuková neutralita není primárním cílem ani přes označení „Studio“

- basy mají tendenci příliš dominovat

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

BaSys CS

www.basys.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 234 706 700

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika