Celý svět tvoří rytmy. Rytmus a pravidelnost je ve všem, stále, pořád kolem a dokola nás. Náš život se tak vlastně proměňuje v jeden monstrózní beat. Alespoň se to může zdát, když se podíváme do různých méně vážných plátků, zabývajících se životem slavných – téměř na každém z nich lze totiž vidět nějaký produkt jedné z nejstylovějších značek konzumní elektroniky současnosti, Monster Beats. Přestože Monster nabízí i velmi seriózní a povedené hi-fi produkty, hlavně v oblasti kabeláže, jeho sluchátková produkce báječně proplouvá na linii mezi čistou, efektně laděnou komercí a principem věrné reprodukce.

Model Studio je druhým nejvýše postaveným kouskem jejich katalogu, přívlastek Studio pak dostal hlavně podle toho, že jeho charakter se snaží dostat mezi firemními kolegy co nejblíže hodnotám high fidelity. A možná také proto, že je ve svém studiu používá známý producent Dr. Dre, držící nad celou řadou záštitu. Už od prvního pohledu je jasné, že Beats Studio jsou stylovým, moderním a sexy a cool produktem pro mladé a úspěšné. Vypovídá o tom jejich design, jejich cena a fluidum, které z nich vyzařuje.

Beats Studio přichází v čistě a účelně vypadajícím, nanejvýš robustním provedení a ačkoliv je tu dominantním materiálem plastik, lesku a hodnotnému dojmu to nepřekáží. Skoro naopak. Mohutný hlavový most přechází zlomem do ještě mohutnějších mušlí se zvláštním kloubovým uchycením, zajišťujícím bezvadné přilnutí měkkých a bohatě polstrovaných náušníků. V celé konstrukci platí, že v jednoduchosti je síla a přes ty nejjednodušší možné tvary je pohodlné nošení naprostou samozřejmostí. Beats Studio také vyhoví každé výrazné individualitě svou barevností – klasickou černou a bílou doplňují výstřední oranžová, zelená nebo růžová a fialová. Barevná škála je tak stejně trendová a moderní jako sluchátka sama.

Beats Studio by Dr. Dre jsou koncipována jako uzavřená aktivní sluchátka, napájená dvojicí AAA baterií. Aktivní řešení má své klady i zápory. Mezi to lepší patří integrované aktivní potlačení hluku, skvěle doplňující pasivní utěsnění mohutných mušlí – okolní šum a ruch je tu cizím slovem. Aktivní pohon membrán také pozitivně ovlivňuje dynamiku, zvláště v oblasti spodních frekvencí. V neposlední řadě je tu i výhoda jednoho znaku výrobce na mušli, který se dá stisknout a tím okamžitě přeruší tok signálu, aby vše po uvolnění stisku vrátilo do původních kolejí – profesionálně jednoduché řešení, které se ale patrně bude opět hodit jen profesionálům. Negativem tohoto řešení je ale nenažranost sluchátek – jeden pár maličkých baterií (vyzkoušeno na GP NiMH 1000) doslova vycucnou klidně za jediný den provozu, slabší baterie ještě rychleji. Zcela nové Duracell pak vydržely asi tři dny provozu. Bez pohonu pak sluchátka zcela ztichnou, což je škoda – obvody klidně mohly být vyvinuty i pro pasivní „nouzový“ režim. Baterie navíc samozřejmě zvyšují už tak ne úplně malou hmotnost sluchátek.

Tak jako u mnoha jiných stylových produktů, lehce se schovávajících za fráze typu „nejde o techniku, ale výsledný zvuk“, ani u Monster se nedozvíte v podstatě nic o použitých technologiích. Jistojisté je jen to, že sluchátka jsou aktivní, uzavřená, mají vestavěné potlačení hluku a dynamické měniče. Faktem také je, že mají vestavěný 3,5mm jack, do kterého lze zapojit kabel dle libosti (dodané jsou dva – jeden „čistý“ a jeden s ovládáním pro přístroje Apple). Kabel vede jen do jedné mušle, což znatelně zvyšuje komfort; toto řešení má kořeny opět ve studiové sféře.

U ostatních parametrů jsou pánové od Monster značně skoupí na slovo. Až urputné hledání napoví, že použité měniče mají průměr membrán solidních 40 mm. I to vysvětluje volbu aktivního řešení – díky zesilovačům není totiž třeba řešit impedanci, citlivost ani další parametry a lze stejně dobře použít Beats Studio s telefonem, přenosným přehrávačem nebo jakýmkoliv high fidelity zdrojem signálu se sluchátkovým výstupem. Sluchátka už si signál přeberou podle svého. Aktivní potlačení hluku utiší okolí o 4 – 14 dB, což je skutečně slušný výkon.

Víc informací ale internet o Beats Studio nevyloví, manuál už vůbec ne a vývojáři také neobjasní nic dalšího. Inu, forma je tu důležitější než obsah a cílovému konzumentovi to stejně bude jedno. Monster Beats studio hrála s integrovaným zesilovačem NAD C370 z Naim CD5i a Pioneer BDP-LX71, dále pak z mobilního přehrávače Philips GoGear Vibe a přímo z výstupu notebooku IBM R50e, případně přes sluchátkové zesilovače NuForce uDAC2 a NuForce Icon HDP.

Už od první setiny sekundy je jasné, že tahle sluchátka nabízí pořádnou, efektní a nablýskanou jízdu. Naprosto bez diskuse je i úplně opačný zvukový charakter, než jaký bychom si představili pod definicí „solidní hifi poslech“. Tady jde o show, o radost a energii poslouchané hudby a podmanivou zábavu bez nutnosti absolutního dodržování věrnosti realitě. Což je…. kupodivu osvěžující. Vyznavač věrnosti reprodukce, který se touží cítit blízko skutečnosti za každých okolností, se tu patrně se zvukem nebude chtít ztotožnit, ale občasný „odskok“ k této nesmírně zábavné a chytlavé formě poslechu má nezpochybnitelné kouzlo i pro náročného posluchače.

Kouzlo je to hlavně proto, že Monster tu s podivem neobětoval ve zvukové kvalitě o moc více než onu střízlivou realitu. O neoddiskutovatelně solidním množství detailů vypovídá Gabrielovo album „Up“ v čele s mnohovrstvou, spletitou a reprodukčně náročnou „Darkness“. Jednotlivé úrovně jsou reprodukovány v temnějším, hutnějším celku, přesto jsou informace dobře rozvrstvené a čitelné, přesně jak bychom čekali u sluchátek cenové úrovně mezi pěti a deseti tisíci. Sluchem lze jasně vystopovat jednotlivé maličké detaily, kterými Gabriel staví větší celky a v celkovém projevu se maličkosti neztratí – jakkoliv vzdušněji hrající sluchátka budou vždy o maličko snáze čitelná. Právě ona lehce scházející volnost a vzdušnost odlišuje Beats Studio od audiofilních sluchátek, Beats to vynahrazují masivní přívalovou vlnou energie a dravosti. Ta dokáže donutit posluchače k vytočení volume daleko doprava a oběhový systém těla se rozběhne naplno, aby rozvezl štědrou porci adrenalinu do každého koutu těla.

Beats Studio přes svůj název nenabízí rovnou frekvenční charakteristiku, zvuku dominuje masivní bas. To je poznat třeba u „Use me“ Pat Barber, kde úvodní basová linka působí nesmírně dominantně, plně a nekompromisně – kontrola spodního pásma je velmi dobrá, ale jakmile se přidají další nástroje, jsou sice přítomny, ale basa zůstává jedním z hlavních prvků, místo aby se integrovala do celku na roveň ostatních. Zdvih v decibelech na spodním pásmu tak bude poměrně velký. Neubírá to přehlednosti napříč pásmem, naopak to subjektivně reprodukci činí více zábavnou a podmanivou – i když realistický zvuk je umírněnější a klidnější. Monster přidává do zvuku určitou blýskavost, naleštěnou či jak správně tento efekt pojmenovat.

Velmi dobré je přes všechny možné předsudky střední pásmo. Hlas Rebeccy Pidgeon na „Spanish Harlem“ (Best Audiophile Voices Vol. 6) je přednášen vytříbeně, plný detailů a emocí. Vlastně snad je tu až příliš intenzivní živost a barevnost hlasu, jako by zpěvačce sluchátka štědře odpouštěla malé nedokonalosti a celkově projev vylepšovala – hlas jakoby měl zvukovou obdobu prvotřídního večerního líčení. I když jednoduše víte, že je to lehce umělé zlepšování reality, výsledek je příliš okouzlující, než abyste se jej vzdali. Stejně jako s výrazně nalíčenou ženou je to ale jen na krátký okamžik jednou za čas. Tedy alespoň pokud je vaším svatým grálem vysoká věrnost a přirozenost.

„Motorizované“ reproduktory Beats Studio mají jednu velkou přednost a tou je dynamika. I tady je ale stejně intenzivní, stejně „nadpřirozená“ jako celková reprodukce sama. Když udeří do své klaviatury Brad Mehldau na „Art of Trio vol. 1“, klavír se rozezní tvrdě a přesně jako poháněný atomovým reaktorem, stejně tak když se naplno rozjede Orffova „Carmina Burana“, příval emocí způsobí posluchači husí kůži a intenzivní, skutečně fyzický zážitek z hudby. Přestože se Monster Beats Studio bez ostychu řadí do komerční sféry a nehraje si na přísně audiofilní produkt, drží se i přirozených barev nástrojů a překypuje detaily. Jedině lehká nevyváženost frekvenčního spektra, respektive jeho „naklonění“ směrem k basové sekci odkazují na to, že posloucháme neživý, reprodukovaný zvuk. Kontrola nad reprodukcí je skutečně skvělá.

Beats Studio si také velmi přirozeně poradí s jakoukoliv elektifikovanou hudbou, jíž dodá šťávu, plynulost a energii, nutně potřebou pro plný prožitek. Tato sluchátka dokážou rozložit i poměrně špatně nahrané skladby do přijatelných vrstev a zahladit svým teplým, příjemným zvukem velkou část nectností – ostrost, zrnitost a syntetický chlad leckterých songů. Queen v „Another One Bites the Dust“ jsou razantní, draví a plní energie, pulzující základní basa nutí pohupovat se do rytmu. Takoví ZZ Top s „Pearl Necklace“ zase vyloudí nekontrolovatelný úsměv na tváři jako projížďka na Harley Davidson po Route 66 – je to skvělý, pohodový zážitek, ale jen pro někoho.

Monster Beats Studio jsou veskrze dobrá a zajímavá sluchátka. Ovšem těžko říci, zda pro ortodoxní audiofily – ti si je určitě na každodenní poslech nepořídí. Jejich až sebejistě agresivní, hodně úderný a pevný projev s bohatostí tónů a barev spolu s přehršlí detailů tvoří velmi specifický charakter, jehož kouzlo buď budete, nebo nebudete mít rádi – až tak jednoduché to je. Nosí se náramně pohodlně i po dlouhou dobu, jejich problematickou stránkou je ale nestřídmé požírání baterií. Pokud jsou vašimi oblíbenými žánry elektrifikované moderní proudy, žánrově lhostejno zda pop či death metal, pak Monster Beats Studio prokážou fantastickou službu – dodají libovolné nahrávce drajv, energii, objem i dravost, svádějící k dalšímu poslechu. Jsou to prostě profesionální showmani. Tíhnete-li k akustickým žánrům či klasické hudbě, jejich přímočaře efektní charakter pravděpodobně nebude to ideální a takové beyerdynamic DT1350 nebo Sennheiser HD700 poskytnou podstatně realističtější informace. Ani u Monsterů ale nebudete ochuzeni o detaily a korektně přednesené textury – jen ještě přes ně bude přetažena těžko definovatelná vrstva lesku a efektu. Kdyby nebylo tohoto ladění, patřily by Beats Studio mezi to nejlepší, co se za dané peníze dá pořídit, ať už předsudky vůči této značce říkají cokoliv. Jelikož ale je charakter Monsterů jaký je, najdou si své uplatnění hlavně u těch, kteří mají rádi styl, pohodu, intenzivní zážitky a silné emoce nehledě na nahrávku. Beats Studio mají takové kouzlo, že jim to ani nejde mít za zlé – jsou prostě své a nelze než jim s úsměvem dát palec vzhůru bez ohledu na „ne-hifi“ charakter.

Kč 7 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ pohodlné nošení i pro rozměrnější hlavy

+ masivní, energický a zábavný zvuk

+ možnost okamžitého „utnutí“ signálu, chceme-li něco slyšet

+ aktivní řešení pohonu membrán dodává dynamiku

+ brilantní potlačení okolního hluku

ZÁPORY

- „požírají“ energii z baterií s vervou Otesánka, navíc bez nich zcela ztichnou

- zvuková neutralita není primárním cílem ani přes označení „Studio“

- basy mají tendenci příliš dominovat

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

BaSys CS

www.basys.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 234 706 700

Audiohappening 2024

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

AAI - ultimativní audiofilské kabely

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Moon 250i v2
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
s314 Omicron

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
SOtM sPS-500
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

HiFi Morava - Audiovector

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audiohappening 204

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies