2024 02 29 TST Klipsch The Sevens 1

Americký Klipsch vytváří reprosoustavy již od roku 1946 a v současnosti má v nabídce množství řešení včetně ozvučení pro „běžný lid“. Mezi ně patří i několik aktivních reprosoustav – The Fives, The Nines a v neposlední řadě The Sevens, které – jak název napovídá – jsou velikostí uprostřed mezi zmíněnými modely. Stále jde však o kompletní systém, vestavěný do stereofonního páru reprosoustav.

Esteticky drží The Sevens linii nastavenou oběma zmíněnými sourozenci. Jde o klasické regálovky Klipsch, jedna z nich je řídící a druhá řízená, přičemž vpředu vidíte klasický čtvercový zvukovod Tractrix pro výškáč a pod ním středobas, též vsazený do mělkého vlnovodu. U kraje horní strany aktivního kanálu je volič vstupu a hlasitosti v podobě způli zapuštěných koleček. Ovládání je pak možné i jednoduchým dálkáčem, ovšem trochu škoda je, že zepředu vlastně nevidíte žádný vizuální indikátor vstupu či hlasitosti. K dispozici je však alespoň aplikace pro chytrá zařízení, v níž lze využít ekvalizéru, ovládat všechny běžné funkce nebo lehce upravovat projev The Sevens podle pozice v místnosti.

Při pohledu na zadní stranu ozvučnic z MDF panelů s vnějším dekorem z pravé dýhy uvidíte obdélníkové bassreflexové nátrubky nahoře a dole buď panel s kompletní konektivitou a nebo pouze jeden kulatý čtyřpinový propojovací vstup, skrze který dodává aktivní kus energii tomu pasivnímu.

2024 02 29 TST Klipsch The Sevens 3

Deska s elektronikou nabízí solidní množství vstupů. Jeden pár cinchů můžete pomocí páčky proměnit z běžného linkového na phono s podporou úrovně MM přenosek, případně lze využít 3,5 mm vstupní analogový jack. Digitální část zahrnuje optiku a USB ke spojení s počítačem. K ozvučení v běžném obýváku dost možná využijete i HDMI ARC.

Je škoda, že ani tady Klipsch neimplementoval alespoň nějakou formu streamování, nepočítáme-li Bluetooth. Z dalších konektorů lze zmínit monofonní výstup na subwoofer, servisní USB pro aktualizaci firmware (protože z výše zmíněných důvodů si The Sevens nesáhnou na internet), je tu také šoupátko, jímž systému říkáte, zda aktivní bedna slouží jako levý či pravý kanál.

2024 02 29 TST Klipsch The Sevens 2

Napájení je vedeno přes klasickou zásuvku, máte kolébkový vypínač (jinak se musíte spolehnout na automatický standby režim) a ještě tu je pochopitelně výstup pro druhou reprosoustavu a také zemnící kolík pro gramofonový vstup. Ten je však překvapivě daleko od konektorů a dost možná nebude jednoduché najít vhodný kabel.

Použitá elektronika je pak také optimalizovaná pro co nejsnazší použití – kupříkladu tím, že basové frekvence podléhají automatické ekvalizaci a jejich energie se mění spolu s nastavenou hlasitostí, abyste v každém okamžiku cítili sílu, kterou si výrobce představuje.

2024 02 29 TST Klipsch The Sevens 5

Veškeré příchozí signály jsou pomocí DSP zpracovány jednak podle nastavených ekvalizací, tak jsou převzorkovány na 24 bit / 192 kHz. Zesílení mají na starosti celkem čtyři moduly, pracující ve třídě D – 80 W na kanál je tu pro středobas a 20 W pro levý a 20 W pro pravý tweeter.

Vysokotónový reproduktor má průměr 2,5 cm a kopulku vyrobenou z titanu, doplňuje ho 16,5 cm široký kónus z kompozitních vláken. Jeho závěs je měkký, aby umožnil dlouhý výkmit.

2024 02 29 TST Klipsch The Sevens 7

Frekvenční rozsah The Sevens začíná u 39 a končí u 25 000 Hz (+/- 3 dB), výrobce říká, že při 35% hlasitosti umí basák zajít až k 28 Hz, při vyšší úrovni už by jej takové frekvence ale přetížily.

The Sevens mají výšku 41,6 cm, šířku 20,6 cm a hloubku 27,6 cm, přičemž pasivní kus váží 9 kg a aktivní kousek přes 10 kg.

2024 02 29 TST Klipsch The Sevens 9

Bohatý basový základ „Looping Leaves“ (Laurent Rochelle | „Polychrome Sounds from the Underground“ | 2020 | Linoleum) je podaný s pro tuto řadu reprosoustav charakteristickým lehce přidaným objemem, ovšem není to přebujelé nebo díky tučnějšímu spodku příliš pomalé či hutné. Charakterem připomínají The Sevens trochu gumové kladivo – síla, pružnost a váha, ovšem definice kontur tu je spíše rozumná, nežli precizní. Sluší jim pak spíše hlasitější hraní, tam trochu více zkonkrétní. Temná a objemná zhoupnutí basklarinetu nicméně působí pěkně bohatě – pro popovou hudbu, filmy nebo třeba hry to bude dobré.

Struny kytary Syda Baretta v „Terappin“ („The Madcap Laughs“ | 1994 | nahráno 1968 | EMI | 7243 8 28906 2 1) byly překvapivě konkrétní a zřetelné, je tu znát slušná dávka kovového napětí. Na jeho zpěvu je však znát, že The Sevens mají trochu svůj styl, ve vokálním rozsahu trochu jemnější a méně expresivní, než by snad mohl být – na druhou stranu třeba méně povedené a ostřejší nahrávky tu budou stále v klidu poslouchatelné. V kontextu dané třídy to je ovšem ok.

2024 02 29 TST Klipsch The Sevens 17

Radostně zvonivé nejvyšší tóny „A Baptist Beat“ Jeffa Goldbluma a The Mildred Snitzer Orchestra („Plays Well with Others“ | 2023 | Decca | 0602448399649) jsou podané decentně, vlastně nevtíravě, ve spíše lehce tenčím objemu. Rozlišení je odpovídající, celkové ladění jemnější, opět řekněme „tolerantní“ pro jakékoliv i ostřejší nahrávky. Vyladění všech pásem k sobě ovšem stylově sedí.

Dynamika nástrojů v „Koncertu pro klarinet a orchestr III“ Maleka Jandaliho (Vienna Radio Symphony Orchestra | „Concertos“ | 2022 | Cedille Records | 0735131922029) působí naopak velmi solidně, zejména při alespoň střední či vyšší hlasitosti, kdy se subjektivně vše „probudí“. Ani tady The Sevens ovšem neopouští jisté zdání uhlazenosti. Pro středně velké prostory však mají The Sevens dostatek páry.

2024 02 29 TST Klipsch The Sevens 22

Detaily hýřící „Factory Girl“ irských Beoga („Live at Stockfisch Studio“ | 2010 | Stockfisch Records | 4013357405325) byla dobře čitelná, prokreslená pak adekvátně v kontextu kategorie. The Sevens nehýří detaily, ani nedávají na odiv nějakou intenzivní analytičnost, prostě hrají hladce a klidně, zato bez jediné ostré hrany nebo nepříjemnosti napříč celým spektrem reálně využitelné hlasitosti. Můžete tím pádem nekonfliktně poslouchat, nač zrovna máte náladu.

„Hot Liquorice“ Dicka Waltera („Pure Big Band – Part 1“ | 1993 | KPM Music | LC 2061) měla slušně podaný prostor v pravolevé ose, nicméně aby vše zafungovalo adekvátním způsobem, je celkem třeba The Sevens roztáhnout do šířky, stejně jako je dobré sedět alespoň nějaké tři metry od nich, kde se zvuk nejlépe „poskládá“. Právě v takové konfiguraci se začne objevovat i nějaká ta hloubka stereofonní scény.

2024 02 29 TST Klipsch The Sevens 26

Těmto Klipsch s jejich poklidnějším, hladkým charakterem sluší skladby jako „In My Secret Life“ Leonarda Cohena („Absolutely Bass Voice“ | 2017 | ABC Records | HD-177). Je tu hezky hebký a slušně temný zvuk baskytary, všechno plyne poklidně a decentně, celkově snadno. Není to zvuk, který by vás přikoval do sedačky, ale odpovídající, solidní hi-fi se snadnou použitelností kdykoliv máte chuť si něco poslechnout.

Aktivní Klipsch The Sevens představují atraktivní koncept, kterému k ideálu chybí už jen vestavěná streamovací platforma. Kvalitou reprodukce představují víceméně tutéž hodnotu, k níž byste dospěli poskládáním pasivních reprosoustav, zesilovače a D/A převodníku v souhrnné ceně do 40ti tisíc a to rozhodně není špatné. Hledáte-li tak kompaktní systém, který se navíc díky uhlazenému a neagresivnímu zvuku dá snadno poslouchat kdykoliv a jakkoliv a umí se lehce „probudit“ se stoupající hlasitostí, máte-li zrovna náladu na trochu víc energie, pak jsou Klipsch The Sevens decentním řešením. Jsou vhodnější pro menší prostor než The Nines, mají méně objemu, ale i méně wow efektu a tedy jsou „víc hi-fi“.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (basové pasti a absorpčně-difúzní panely Sonitus Acoustics, koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2024 02 29 TST Klipsch The Sevens m1

Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Frekvenční odpověď je v zásadě relativně vyrovnaná, je tu vidět malé zdůraznění na 50 Hz, také je vidět, že když The Sevens nenatočíte přímo na sebe, energie výšek má tendenci upadat relativně rychle. Drobný propad kolem 3 kHz zase může být zárukou neagresivity.

2024 02 29 TST Klipsch The Sevens m2

Frekvenční odezva – v ose (červená) a vertikálně pod úhlem 30° pod osou (žlutá) a 30° nad osou tweeteru (zelená)

2024 02 29 TST Klipsch The Sevens m3

Frekvenční odezva – s mřížkou (červená) a bez mřížky (zelená)

Nasazená mřížka funguje na výškách jako frekvenční filtr, ještě více zdůrazňuje zklidnění kolem 3 kHz.

2024 02 29 TST Klipsch The Sevens m4

Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli

2024 02 29 TST Klipsch The Sevens m5

Frekvenční odezva na poslechovém místě (FFT) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)

2024 02 29 TST Klipsch The Sevens m6

Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)

2024 02 29 TST Klipsch The Sevens m7

Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) – celý pár

2024 02 29 TST Klipsch The Sevens m8

Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)

2024 02 29 TST Klipsch The Sevens m9

Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou

2024 02 29 TST Klipsch The Sevens m10

Waterfall

2024 02 29 TST Klipsch The Sevens m11

Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru

2024 02 29 TST Klipsch The Sevens m12

Step response @ 1 m v ose tweeteru

2024 02 29 TST Klipsch The Sevens m13

CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V

2024 02 29 TST Klipsch The Sevens m14

Porovnání výstupu z akcelerometru a klidového stavu ozvučnice

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]

Kč 34 490,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi „americký styl“, pokud máte rádi špetku zábavného efektu

+ celkově dobrá výbava a funkcionalita

+ solidní pocit dynamičnosti

+ praktický a solidně fungující koncept

ZÁPORY

- je škoda chybějícího streamingu

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: CPT Praha | www.cptpraha.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies