2016 11 18 TST Klipsch R 15PM 1

Gramofony a vinyly, ač začínají svůj raketový boom pomaličku zpomalovat, jsou pořád ještě stylovým, trendy zbožím a rakousko-česká značka Pro-Ject je jedním z hlavních hybatelů tohoto trendu. Je tak až s podivem, že někteří výrobci neudělali dříve krok, k němuž se nyní odhodlal americký Klipsch, který zabalil do jedné krabice své kompaktní aktivní reprosoustavy R-15PM a na zakázku upravený gramofon, který má sice na šasi napsáno Klipsch, ale je to právě jeden ze základních Pro-Jectů.

Aktivní regály R-15PM (Powered Monitor) jsou kompaktní (31,8 x 17,8 x 20,6 cm [ v x š x h] + váha 4,67 kg) reprosoustavy, u kterých ani na vteřinu nemůžete zapochybovat, do jaké stáje patří - v hluboké horně uložený tweeter a měděná barva membrány středobasu se prostě zaměnit nedají, stejně jako tmavý, mírně strukturovaný vinyl na povrchu. R-15PM nejsou vysloveně krásné, ale jejich dokonale pravoúhlá skříň, jejich čelní panel a jejich celkové technicistní vyznění má prostě své kouzlo. Snad jen onen vinyl na povrchu MDF ozvučnice má blíže k americkému než evropskému hodnotovému systému, přijde-li na slova "moc pěkné".

2016 11 18 TST Klipsch R 15PM 2

Zpředu skutečně téměř celou plochu zabírají měniče (a na pravém kanálu ještě indikační dioda poblíž přijímače signálu dálkového ovládání), vzadu přijde na to, na jaký kanál koukáte - ten levý je totiž jen klasickou pasivní reprosoustavou, tedy je tam k vidění pouze plastový bassreflexový nátrubek nahoře a vanička se vzhůru natočenými, poněkud obyčejnými reproterminály dole.

Zato na pravém kanálu je pod bassreflexem více než dostatečná paleta konektorů - vstupní signál můžete dodat analogově klasickými cinchi (u nichž je ještě přepínač mezi linkovou a phono polohou), je tu 3,5 mm stereo jack a v digitální podobě pak buď optikou, případně i přímo z počítače pomocí USB spojení; co vidět není, to je bluetooth konektivita. Pochopitelně je tu jeden pár reproterminálů pro napájení levého kanálu, pokud byste chtěli, máte možnost připojit i subbasovou jednotku přes dedikovaný sub-out. Přepínání vstupů a regulaci hlasitosti přímo na reprosoustavách umožňuje velký knob, pohodlnější je ale rozhodně mít po ruce dálkové ovládání. Trochu neprakticky umístil výrobce zemnící kolík - je úplně na druhé straně než analogové vstupy, kterými připojíte gramofon, což není úplně komfortní. Protože jde o aktivní řešení, je tu pochopitelně i napájecí zásuvka - oproti podobným řešením tu je klasický "velký" konektor, protože transformátor je schovaný uvnitř.

2016 11 18 TST Klipsch R 15PM 3

Přibalený gramofon je absolutní základ z katalogu Pro-Ject, jde o model Primary s přenoskou OM5E od Ortofon. Šasi z dřevotřísky je naprosto jednoduché, obdélníkové, v levém rohu je zasazený motorek, v pravém rameno o délce 8,6 palce; jde vlastně jen o jednoduchou hliníkovou trubičku, signálový kabel prochází skrze šasi a vychází v napevno připojené podobě, zakončené RCA konektory. Talíř má ložisko zhruba uprostřed, pohání ho ten nejzákladnější řemínek - všechno ale funguje, pracuje bez problémů a je to plug & play, protože Primary přichází rovnou z krabice se správně nastavenými parametry a stačí plus mínus správně nasadit závaží na konec raménka a gramofon hraje. Pochopitelně nejde o žádný audiofilský zázrak s širokými možnostmi nastavení, ale svou roli extrémně vstřícného a zaplatitelného řešení plní spolu s R-15PM na jedničku.

Kompresní tweeter R-15PM je usazen ve středně hlubokém čtvercovém zvukovodu Tractrix a používá hliníkovou membránu o průměru 2,54 cm. O střední a spodní frekvence se pak stará woofer s membránou ze vstřikovaného grafitu s měděným dekorem, která má průměr 13,3 cm. Výrobce udává frekvenční rozsah 62 - 24 000 Hz (+/- 3 dB) a dělící frekvenci na úrovni 1 800 Hz. Elektronika použitá k pohonu pochází přímo od Klipsch, bližší specifikace ale výrobce neudává.

2016 11 18 TST Klipsch R 15PM 6

Gramofon pak má celkem běžné, ceně odpovídající parametry - přenoska hraje od 20 do 20 000 Hz, separace kanálů činí nevelkých 22 dB a odstup signálu a šumu činí 65 dB.

Set jsme poslouchali sice i s OPPO BDP-105D nebo Cambridge CXC či připojený k počítači a telefonu, primárním zdrojem byl ale gramofon; hlavně ten dodávaný, nicméně též VPI Scout nebo Pro-Ject Elemental. Porovnávalo se pak s Harbeth Monitor 30, Xavian Premio a Xavian Perla na běžných sestavách od Cambridge CXA80 / Cambridge CXC, přes Norma Revo IPA-70B / ASUS Xonar Essence One MUSES MKII až po Naim Nait XS / Naim FlatCap XS / OPPO BDP-105D. Propojeno bylo kabely ZenSati Authentica, KrautWire z Lifetime série, ale i různými dalšími modely od různých značek, zejména pak z dostupnějších kategorií.

2016 11 18 TST Klipsch R 15PM 7

Když svou osmdesátkovou energii rozproudil Bob James v titulní skladbě alba "Obsession" (1986 | Warner Bros. | 925 495-1), jasně se ukázaly fyzikální limity malých reprosoustav a svrběla nás ruka, chtějící zjišťovat, zda Klipsch nevyrábí i sadu se subwooferem. Pokud máte více jak 10 - 12 m2, bude basu relativně dost málo, respektive jen stěží dosáhnete chtěné váhy a důrazu. Nicméně přesnost v rámci cenové kategorie odpovídá a není tu jen nečitelné basové bublání kdesi dole. Vyšší basy už pak Klipsch začínají být schopné vyzářit rozumně, situaci dále zlepší to, když otočíte hlasitost trochu doprava. Z technického hlediska by se daly R-15PM nazvat solidními nearfiled monitory.

Tomu odpovídá i jejich trochu techničtější a na co nejvyšší dosažitelnou čistotu laděné střední pásmo, kdy třeba hlas Cassandry Wilson ve "Where the sun goes down" z "Traveling Miles" (1999 | Blue Note | 7243 8 54123 1 8) působil maličko strohým dojmem, zněl nicméně velice čistě, jasně a dával najevo i drobné detaily. Spíše sušší podání nepřekoná ani vrozená vřelost vinylu, zejména srozumitelnost a celková čitelnost středního pásma jsou ale zase nad průměrem dané třídy.

2016 11 18 TST Klipsch R 15PM 14

Nejvyšší tóny i přes použití zvukovodu nepůsobily nijak zdůrazněným dojmem, snad byly jen maličko energičtější, jak se ukázalo v "People Ain´t No Good" Nicka Cavea ("Live from KCRW" | 2013 | Kobalt | BS006V). Ťukání do činelu by sice možná sneslo ještě kousek důrazu, ale celkově to v rámci kategorie bylo slušné, navíc rozlišení bylo za dané peníze vysloveně dobré. Linka činelu také už nebyla jen anonymní šum, ale lehce už se z něj začala drát na povrch struktura.

Svěřit malým monitorům velký klavír a očekávat velkolepou dynamiku asi nejde; nicméně R-15PM se díky aktivnímu pohonu podařilo klavír v Chauveauově "Blanc" ("Nocturne Impalpable" | 2014 | Minority Records | MIN33) celkem slušně zvládnout, byť samozřejmě tak nějak s omezeným pocitem velikosti a důrazu nástroje. Trochu techničtěji laděný zvuk se ale vyplácí v jistotě, která klavíru alespoň trochu života už dodá a třeba u smyčců to v rámci dané třídy nebylo dynamicky špatné, zvuk je relativně rychlý a pevný.

2016 11 18 TST Klipsch R 15PM 9

To samé lze v zásadě zopakovat i u rozlišení; v hlubších polohách ve skladbě "Ianouarios" Beaty Hlavenkové ("Theodoros" | 2013 | Minority Records | MIN31) bylo informací celkově pomálu, se stoupající frekvencí to ale bylo v kontextu třídy bez problémů. Díky suššímu studiovému charakteru ale neztratíte ani takové zvuky jako je cvaknutí při domáčknutí klávesy na klavíru, nebo zašustění notového papíru. R-15PM nejsou zvuková lupa, stejně jako gramofon Primary není analytickým nástrojem, ale v zásadě i v dané kombinaci fungují solidně a za dané peníze nemáte pocit, že by jim něco chybělo.

Malé bedničky umí při správném usazení do prostoru vykouzlit scénu o něco větší a vzdušnější, než by se mohlo zdát. Třeba v "A love supreme" v podání Santany a McLaughlina ("Love Devotion Surrender" | 1973 | CBS | SOPL 200) bylo znát, že netrpí směrovostí a třeba už umí naznačit i trošku hloubky, takže tu není obtížně čitelná zvuková koule kdesi uprostřed, ale v pravolevém směru už slušně vykreslené dění několika nástrojů.

2016 11 18 TST Klipsch R 15PM 23

Kdyby tak jen hrál set Klipsch R-15PM / Pro-Ject Primary jen o kousíček sytěji a možná hlouběji, nebylo by mu vlastně vůbec co vytýkat . Taková "Fine Line" Barryho Gibba ("Now Voyager" | 1984 | Polydor | 823429-1) by s trochou basu a vůbec barevné sytosti navíc mohla být super, protože jinak jsou kontrola a rytmus v rámci třídy na velmi solidní úrovni, přednes je čistý a lehký a také přehledný.

Malé Klipsch R-15PM s nevelkým gramofonem Pro-Ject Primary jsou zejména parádně snadno použitelným a pěkně vypadajícím prvním krokem do světa hi-fi. Minimální nároky na nějakou kabeláž, na řešení propojovacích problémů a na umístění z tohoto setu dělají ihned a snadno použitelný produkt pro ty, kteří chtějí mít dobrý pocit z otáčení vinylových desek, aniž by ale třeba omezili moderní funkce, ať už přehrávání z telefonu nebo z televize. Jde o férový set za férové peníze, který by zasloužil trochu více šťavnatosti a subwoofer.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m ve výšce mezi tweeterem a středotónovým měničem, v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 50 metrů čtverečních. Prostor je standardně zatlumen, ovšem bez rozsáhlých akustických úprav, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu (kvůli rušení z exteriéru), vybrána byla střední křivka. Všechna měření probíhala na Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

2016 11 18 TST Klipsch R 15PM m1

Frekvenční odezva odpovídá jak cenové kategorii, tak velikosti reprosoustav, jakkoliv zhruba od 150 Hz výš. Nástup basu někde v rozmezí 60 - 70 Hz, v plné síle spíše 90 Hz přímo vybízí ke koupi subwooferu, pokud nemáte vysloveně malou místnost a nebudete mít R-15PM velmi blízko u zdi.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ +/- ] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 20 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ vyladěná kombinace se slušným zvukem

+ snadné na zapojení i provoz

+ sestava vypadá dobře

+ rozumná cena

ZÁPORY

- chybí bas a je velmi vhodné dokoupit subwoofer

- gramofon je hodně citlivý na přenos vibrací

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: CPT Praha | www.cptpraha.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika