Německý Quadral byl dlouhou dobu v našem regionu přehlíženým a podceňovaným výrobcem, snad jen nejvyšší modelová řada Aurum Phonologue byla vždy respektovaným high-endovým zbožím. Že je a byla to škoda dokazují Čechům až poslední léta, kdy v podstatě každý výrobek se značkou Quadral zaznamenává úspěch i oblibu, míněno od nejnižších spotřebních řad pro domácí kino až po skutečný high-end, vše se navíc pohybuje v poměrně zajímavých cenových relacích.

Série Rhodium je ekvivalentem Škody Octavia - střední třída se všemi klady i několika málo zápory, s nimiž se ale dá dobře žít. Na rozdíl od Škodovky se ale nejvyšší model Rhodium 90 vejde se svou cenou na hranici 30ti tisíc korun za pár ještě do všeobecně uznávané kategorie „pro každého". Třípásmová koncepce je vtěsnána do pravoúhlé dýhované ozvučnice s přední stranou ve vysokém lesku. Celá reprosoustava stojí na malé leštěné desce, která se klasickými šrouby přidělává ke spodní straně ozvučnice (připravte si křížový šroubovák) a do níž lze poté našroubovat masivní odhmotňovaní hroty. Bi-wiringové / bi-ampingové terminály jsou v klasické plastové kolébce, na pohled působí mírně subtilním dojmem, ale dají se velmi dobře dotáhnout a udrží i masivní „audiofilský" kabel, zakončený holým vodičem, vidličkou a po dnes již povinném „odšpuntování" i banánky. O kousek výš na zadní straně je otvor poměrně úzkého bassreflexového nátrubku z plastiku.

Quadral Rhodium 90 hostí čtveřici reproduktorů, dva osmnácticentimetrové měniče s membránami pokovenými titanem se starají o tlak na basových frekvencích až do 330 Hertzů, jeden měnič stejné koncepce, ovšem s průměrem třináct a půl centimetru reprodukuje nejdůležitější pásmo středních frekvencí až do dvou tisíc sedmi set Hz a odtud až k neslyšitelným 46 000 Hertz operuje nově vyvinutý dvou a půl centimetrový tweeter s hliníkovým vrchlíkem.

Impedance reprosoutav je - chce se říci typicky německy - stanovená rozsahem mezi čtyřmi a osmi Ohmy, citlivost pak na velmi slušných 89dB. Je pravdou, že k vysoké poslechové hlasitosti stačí velmi málo výkonu, celkově není třeba Quadralům dopřávat přehnaně silný zesilovač, byť ani několik set Wattů do jednoho kanálu je nezaskočí a jejich projev je slyšitelně kontrolovanější, přesnější.

Testovací poslech probíhal na několika sestavách, vystřídaly se zesilovače Vincent SA-T1 / SP331MK, Lyngdorf TDAI 2200, Marantz PM-KI Pearl a Myryad MXA2150 / MXP2000. Zdrojem signálu byly Marantz SA-KI Pearl, Myryad MXC7000 a skrz digitální výstup do Lyngdorfu také počítač a na pevném disku uložené FLAC a WAV soubory ve vysokém i normálním rozlišení. Kabeláž, ať už napájecí, signálová či reproduktorová nesla značky KrautWire, Vincent, Monster Cable a Proson. Jako konkurence posloužily Bowers&Wilkins 683, AdamVox SET / HE-W-ET a KR Audio SP-2.

Tak jako je první vizuální dojem z Rhodium 90 velikost, respektive mohutnost, díky solidnímu basovému zátahu panuje tentýž pocit i u prvního dojmu sluchového. Album „Chamber Music Society" z dílny Američanky Esperanzy Spalding - mimochodem jedinečné multiinstrumentalistiky a hlavně jazzové basistky a zpěvačky - začíná jemnou, klidnou a tichou skladbou „Little Fly", stojící právě na base hlavní protagonistiky a smyčcích. V první chvíli jako by se zdálo, že basu je až moc, zaplňuje celou místnost víc, než je zdrávo. Stačí ale umístit reprosoustavy ještě o kousek dále od zdí, vlastně o dost dále, než by jejich kubatuře logicky příslušelo, a problém je téměř vyřešen. Přesto zůstává důraz na bas velmi znatelný, činí to sice poslech atraktivním a příjemným, navíc s výborným pocitem timingu a plynutí, ovšem u již z mixu nabasovanějších nahrávek může nastat až „diskotékový syndrom", kdy zvuk basovou složkou a duněním překryje zbytek reprodukce.

Příjemná je i otevřenost a neagresivní přesnost výšek, dobře čitelná z nahrávek Trenta Reznora a jeho Nine Inch Nails, zvláště pak z posledních alb „The Slip" a „Ghosts", volně stažitelných z internetu ve vysokém rozlišení. Strojově přesné činely jsou vykresleny razantně, ohraničeně a na poměry dané cenové kategorie přirozeně kovově. Nechybí ani detail, přesto jako kdyby výšky byly prostě svou silou o půl kroku za basovou stěnou. Stejně tak jemný šelest a cinkání činelů na tracku „Where or When" Diany Krall je ve srovnání s konkurencí příjemně uvěřitelný, přesto má občasnou tendenci se lehce přiostřit - tento „tvrdší" charakter se ale s postupným rozehráváním uvolňoval, přesto hraje tweeter Quadral Rhodium 90 pevněji a úderněji, než je běžné.

Mohutnost a pádnost zvukového projevu je atraktivní také pro poslech orchestrální klasiky - Mussorgského „Velká brána Kyjevská" z audiofilsky-ochutnávkového alba „Crystal Cable Arabesque", hraná Minessotskými filharmoniky v čele s Eiji Ouem zní skutečně pompézně a drtivě. Zvláště závěrečná gradace, postavená na úderech do velkých bubnů a na dechových nástrojích vyplní i středně velký prostor beze zbytku. Zvuk bubnu je bez komprese, jasně ohraničený a s výborně čitelným dozvukem, snad až opět příliš jasný oproti zbytku pásma, ovšem stále v míře, kdy se zvuk nezdá být přebasovaný.

Velmi atraktivně zní Rhodium 90 i tam, kde v nahrávce nefigurují příliš hluboké kmitočty a basáky jsou tak víceméně v klidu. Například kostelní nahrávka „Pie Jesu" z Rutterova „Requiem" ukazuje homogenní, do šířky i hloubky roztažený smíšený sbor s dobrou lokalizací hlavní zpěvačky, občasné zadunění chrámového pedálu pravda opět strhává pozornost spíše na sebe, než že by jemně podtrhovalo zpěv, ale není to rušivé. Celkově je zvuk vřelejší a měkčí, přesto adekvátně pevný a jasně čitelný.

Ačkoliv Quadraly nejsou příkladně neutrální, svůj zajímavý přednes udržují napříč všemi hudebními žánry. Navíc v jejich zvuku není žádný slyšitelný propad, jejich otevřený a dopředu mírně tlačený projev je homogenní a úderný. Quadral Rhodium 90 také díky své vysoké citlivosti dokáží hrát snadno i do velmi vysokých poslechových úrovní, navíc ani při této hlasitosti se příliš nemění jejich charakter. Pravdou je, že tichý poslech není jejich nejsilnější stránkou, od střední hlasitosti (tam, kde se bez problémů ještě lze bavit se spolu-posluchačem) výše pak ale hrají naprosto jasně. Až při hlasitostech, kde už systém svým hlukem konkuruje leteckému proudovému motoru je znát ztráta kontroly a slévání, není ovšem cílem schopnost hrát v této cenové kategorii dokonale i při těchto úrovních. Rhodium 90 za svou cenu nabízí velmi slušné výrobní zpracování, atraktivní zvuk, možná až lehce příliš naleštěný, ale plný a neunavující. Zvláště pokud tedy poslechovým preferencích dominují žánry jako rock, pop a další moderní elektrifikovaná hudba, budou Rhodium 90 výbornou volbou, neztratí se ale ani tam, kde je třeba reprodukovat akustické nástroje.

Kč 30 000,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ mohutný zvuk

+ dobré výrobní provedení

+ atraktivní, plný zvuk

+ vysoká citlivost a schopnost vyvinout velký akustický tlak

ZÁPORY

- basová složka je hodně silná, vyžadují pečlivé umístění, případně umístění na žulu a další kroky

- poměrně výrazná směrovost

- subjektivně lehce „uťápnuté" středy

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

K+B Expert

http://www.kbexpert.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 272 122 111

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika