Nejspíš se SHODNEME, jak moc je BEZVA, že rodiče malé Gruzínky Ketevan se v roce 1993 sbalili (pod vlivem gruzínské občanské války v Osetii a Jižní Abcházii, byť sami bydleli v Batumi na gruzínsko-tureckých hranicích) a ze „sovětské” Gruzie do Severního Irska utekli / emigrovali. Tatínek malé Ketavan (podomácku Ketino - takže ke KATIE to byl vlastně jen „kousíček”) je naštěstí výborný kardiochirurg a uspěl ve výběrovém řízení do belfastské Royal Victoria Hospital. Po pěti letech přišel další rodinný „přesun” a to do Redhill v hrabství Surrey (to je poklidné městečko v jižní části (širšího) Londýna na křižovatce dálnic M23 a M25 (to pro ty kdo sledují britské televizní auto-pořady / čtou britské auto-magazíny).

Tím jsme se dostali už jen krůček od toho, kdy patnáctiletá Katie Melua vyhrává talentovou soutěž „Stars Up Their Noses" pořádanou televizním kanálem ITV a zaujme britského skladatele, hudebníka, producenta a místopředsedu britského gramofonového průmyslu MICHAELa PHILIPa (častěji Mike) BATTa, který s ní v jejích 18ti podepíše profesionální smlouvu a zajistí první nahrávací studio. Již první výsledek jejich (Mike byl autorem poloviny skladeb, hrál na klávesové nástroje, je autorem všech aranží a producentem desky - popravdě nejinak to bylo i u dalších alb, jeho vliv trochu oslabil až u THE HOUSE) práce, album „Call Of The Search" z roku 2003 se dočkal celkem velkého ohlasu - tj. pochvaly kritiků a současně solidních prodejních čísel, která později (až do „nebeských výšin") vystoupala albem „Piece By Piece" (vyšlo LP 2005), určitě hlavně díky na něm obsaženém MEGAHITu „Nine Milion Bicycles" (jehož autorem je - opět Mike Batt). Velmi ambiciózní třetí řadové album Pictures (2007) s pěkným hitem „If You Were a Sailboat" (zase Mike Batt) rozhodně nezapadlo, a je velmi pestré a nápadité, přesto mu (maličké) „cosi" jakoby chybělo - a to „cosi" byla (zřejmě) ruka „dalšího/jiného" producenta. Takže PROTO (jak se domnívám) byl „povolán" pro aktuální THE HOUSE William Orbit (a DOBŘE že tak ... se domnívám ;-)).

Koho zpěv Katie Melua zaujal a „nechce" se mu pořizovat starší alba, pro toho je určen 17ti skladbový výběr z prvních tří alb doplněný třemi novými skladbami a bonusovým DVD diskem s 90ti minutovým záznamem koncertu v Rotterdam(u) + dokumentem ze zákulisí tohoto turné.

Ještě předtím se Katie stihla zapsat do Guiness(ovy) knihy rekordů „nejhlubším" kdy konaným koncertem, když 2. října 2006 (po několikaměsíční přípravě - kdo se někdy potápěl ví/tuší, o čem je řeč) vystoupila na norské těžební plošině, 303 metrů pod úrovní moře (DVD se záznamem koncertu se prodává pod názvem „Concert Under The Sea".

Ostatně k adrenalinovým zážitkům má Katie vůbec sklony (přitom v její hudbě je takový klid a pohoda ... no možná právě proto :-)); nejen, že miluje horské dráhy, ale má za sebou kurzy létání a všechny možné varianty skákání (tzn. nejen z letadla) padákem a tak podobně...

Její první (dosavadní) tři (řadová) alba vždy produkoval Mike Batt (na THE HOUSE je „jen" executive producer), tentokrát si Katie zvolila hlavně z MADONNinA alba „Ray of Light" známého William(a) Orbit(a). Snad i proto je některými kritikami toto album označováno za POPové a dokonce „slabší" (mám opačný názor, je to jednoznačně „nejdospělejší" KATEino dosavadní album a domnívám se že nejlépe to vystihl jeden z diskutujících pod jednou z takových recenzí, když napsal, že po prvním poslechu viděl tohle album jako „ne špatné, ale také ne nijak mimořádné", ale s dalšími poslechy názor změnil a .... a já to vidím/cítím STEJNĚ ... Nechci křivdit, ale mám pocit, že někteří (profesionální) recenzenti prostě jen po prvním poslechu zapomněli dát REPEAT - každý dalším poslechem tohoto alba totiž můžete objevovat jeho další stránky, oceňovat výborné aranže, „doposlouchávat" se do sympatických „lidských" textů atd atd. - prostě tohle album sice LZE „používat jako (zvukovou) kulisu", ale ROZHODNĚ ho lze i „aktivně poslouchat" a ... a tak to (popřípadě) dělejte (prosím) i vy - odvděčí se vám za to/stojí to za to...

A k té „POPovosti" (výborného) producenta Williama Orbita (krom toho, že na tomto albu odvedl VYNIKAJÍCÍ práci) - já bych místo spolupráce s Madonnou spíše ocenila jeho produkční práci v nahrávce „Adagio pro smyčce" SAMUELa BARBERa (která byla použita jako hlavní téma v jednom (velmi) „veselém" filmu OLIVERa STONEa s názvem Platoon).

Na THE HOUSE lze zaslechnout (náladu z desek např.) Kate Bush či Peter(a) Gabriel(a) ... NE, nebojte se, nejde o nějaké trapné napodobování (vykrádání), prostě jen „ovlivnění" - cítíte/vnímáte co (asi) malá Katie poslouchala (nebo její spoluautor u většiny skladeb na této desce, Guy Chambers) - popravdě její styl je tak nějak nenápadný, přesto výrazný, že jí (a asi skoro JEDNOZNAČNĚ - a víceméně VŽDY) poznáte a nemusí zrovna zpívat „9 Million Bicycles"

I šéfredaktor těchto stránek se (nenápadně - v testu sluchátek Koss PRO4AAT) „vyznal" ze svého vztahu k této desce (k této slečně? ;-) a já se mu NEdivím (s majetkem 20 milionů liber je to prý nejbohatší britská umělkyně do 30ti let... (a navíc ještě TAK pěkně zpívá ... ,-)

Ne vážně, její zpěv (i vystupování) je prostě „sexy" - ne nějakým hloupým, trapným, podbízivým způsobem - právě naopak. Sympaticky čistý, příjemný hlas v kombinaci s perfektní výslovností a skvělým timingem je ... prostě (moc) příjemně poslouchatelný a v kombinaci s velmi dobrým výběrem skladeb a (většinou velmi) povedenými aranžemi je výsledek prostě ... sexy. Ehm a popravdě nejen pro muže - dle bulvárních zpráv máme u Katie šanci všichni.

Ale k hudbě! Skladby na albu jsou (až) neuvěřitelně „vyrovnané", žádný úvodní hit a pak „vycpávka". Po jasně HITové úvodní „I´d Love To Kill You" (která vzdáleně připomene/evokuje - žádná kopie, jen podobná „nálada" skladby - předloňský hit A & E od Goldfrapp) následuje snad ještě lepší (v NEJlepším slova smyslu HITová - možná „nejkomplexnější" skladba alba - ostatně právě ona byla „vyslána" předem jako úvodní singl alba THE HOUSE) „The Flood" a NEuvěřitelné, v 3tí „A Happy Place" dál držíme (nasazené - neskutečně VYSOKÉ) tempo/laťku a to se (s maličkými odchylkami) daří všem 12ti skladbám, po celých 45 minut 44 sekund.

4tá „A Moment Of Madness" přináší zklidnění a pohodu (v hudbě, v textu je to spíše naopak). Následující „Red Balloons" (jejichž motiv je na celém vnitřním 3obalu i na samotném disku) lze zaslechnout (těžko popsatelnou, ale „za 1na") atmosféru (pra)dávného alba Bee Gees - Trafalgar. Následující „Tiny Alien" zaujme (asi trochu autobiografickým) TEXTem.

V 7mé "No Fear Of Heights" (spolu se závěrečnou THE HOUSE je u nich autorkou sama Katie) se dozvíme jak je to s těmi jejími adrenalinovými sporty, v následující 8mé "The One I Love is Gone"

V ní (zdáli) zaslechneme snad i blues, ostatně žánrová nezařaditelnost Katie je jejích VELKÝM kladem (v „odborných" materiálech o ní, se v kolonce žánr objevuje: folk, pop, jazz, blues, ale i pop - osobně myslím že Katie skládá hraje zpívá VŠEchno DOHROMADY a jde jí to/kombinuje to: NA VÝBORNOU.

9tá skladba „Plague of Love" je autobiografická už na 100% (tady je někdo ale HODNĚ zamilovaný ;-)) navíc je „posazená" na jednoduché, ale opravdu „pěkné" hudbě s chytlavým refrénem.

Text 10té skladby „God On Drums, Devil On The Bass" (tentokrát jediné z pera Mika Batta) perfektně vystihuje „dění" ve skladbě. Na první pohled jednoduchý popěvek/refrén je donekonečna poslouchatelný a přitom úrovní (možná i díky velmi „přesné" aranži) neurážející (takový můj „černý kůň" alba).

Při svižnější "Twisted" se ozve vzpomínka na (mladá léta) Suzanne Vega (snad konkrétně na skladbu "Caramel", kterou Katie zařadila mezi svých 10 nej.

Kate se loučí křehkou jemnou (tak nějak „do ztracena" mizící, jak „nejněžnější pohlazení" působící) skladbou „The House" (na všech skladbách krom jedné je spoluautorkou, u této a ještě u sedmé je autorkou ona sama) a nám nezbývá než čekat a těšit se na příští album s pocitem, že kdyby vyšlo „už za měsíc" - je to (hrozně) pozdě. TAK silné jsou dojmy a pocity při/po poslechu posledního CD „malé Ketavan" (a to je - a poslední dobou obzvlášť - VELMI výjimečné). Není to (zřejmě) nějaké „zlomové" album, je to ale (určitě) velmi příjemný, dobře propracovaný soubor 12ti povedených skladeb nahraných, zazpívaných, zaranžovaných spíše v poklidnějším duchu, přesto rozhodně „neuspávajících" (skoro právě NAOPAK) a velmi, opravdu VELMI ... no nekomplikujme to, je to prostě příjemně se poslouchající, povedené album.

Nechte Katie Melua(u) a její „The House" vstoupit do svých domovů (automobilů, přenosných mp3 přehrávačů ...) a NEbudete litovat. TAKové (popové? ;-) album jen tak nepotkáte. Nevím jak to Katie (a Mike a William) udělali, ale při a po jeho poslechu vám bude (tak nějak) lépe a příjemněji než „před" ním - a to je jedna z HLAVNÍCH „funkcí" hudby.

Jste-li „lapeni" do Kate(iných) sítí (hudby) máte šanci jí během léta potkat/naživo slyšet na některém z evropských letních hudebních festivalů, na podzim má naplánováno velké turné Británií...

Tuhle dávku (hudby) všem holčičkám i chlap(c)ům vřele DOPORUČUJI, (tak nějak celkově/posluchačsky - myšleno pro „středněnáročného" posluchače) lepší album letos už (asi) NEvyjde (a dost možná nejen letos).

Prostě IDEÁLní deska k poslouchání a poslouchání a poslouchání a poslouchání a .. (že by to přece jen byl POP??! ;-)

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio