2015 02 03 TST mbl 1611 f 1

mbl, respektive jejich produkty, jednoznačně nepřehlédnete, ani nepřeslechnete. Ač vše se značkou mbl působí od pohledu díky svébytné estetice až lehce futuristicky (zejména fascinující reprosoustavy s měniči ve tvaru ragbyového míče), jedná se o výrobce s desítkami let výrobní tradice. My jsme měli možnost poslechnout si a osahat tu nejlepší sestavu, kterou tahle „třípísmenná" firma dokáže vyrobit.

Již jste měli možnost počíst si o vskutku výjimečných a divokých reprosoustavách mbl 101 X-treme, nyní se zaměříme na elektroniku s akcentem na D/A převodník 1611 F, ortodoxně pojatý stroj, jímž se poměrně konzervativní značka opatrně rozkoukává i v moderním světě počítačového audia.

2015 02 03 TST mbl 1611 f 2

Převodník mbl 1611 F přiřadíte do portfolia berlínské firmy naprosto bez váhání – pokud by vás do správným vod nenasměrovalo obrovské logo na masivním plátu na horní straně přístroje, pak to určitě zvládnou originální křivky. Přístroj svou nemalou váhu tří desítek kilogramů rozkládá na čtveřici masivních noh v každém z rohů. Samotné tělo je pak opticky rozčleněno na základnu, která se nachází mezi nožkami a vrchní, širší část, sahající ven až za nohy. 1611 F je robustní nejen opticky – koho by zmíněná váha při ještě relativně rozumných rozměrech 48 x 15 x 43 cm nepřesvědčila, toho určitě přesvědčí prostý dotek. Kvalita zpracování je naprosto fantastická, plně odpovídající cenové třídě.

Zepředu je vizuální dominantou rozhodně mírně vypouklý displej s velkými modrými znaky, rámovaný po stranách svislými liniemi malých tlačítek s označením 1 – 10. O „patro níž" pod displejem je pak mohutný nápis Digital Analog Wandler spolu s popisem základních technických charakteristik přístroje a ještě další čtyři tlačítka pro základní ovládání.

2015 02 03 TST mbl 1611 f 3

V zadní části přístroje se nachází nejen řada vstupů a výstupů, ale také pozice pro případné příplatkové moduly (to pokud byste snad cítili potřebu znásobit si konektivitu mbl 1611 F). Už v základu tu však najdete dostatečnou škálu konektorů – z digitálních vstupů profi standard AES/EBU, klasický koaxiální, BNC a optický TOSLINK. Optika je tu ještě druhá, ve formě volitelného standardu Glas ST, která pracuje s pětinásobnou šířkou pásma a také s výrazně silnějším signálem. Digitální signál můžete pro specifická použití také opět nezpracovaný vyvést přes BNC nebo koaxiální výstup. Vzhledem k povaze přístroje ovšem využijete spíše analogové výstupy – i těch je požehnaně; na každý kanál je tu symetrický XLR a dvojice nesymetrických RCA konektorů.

V mbl se ani u svých nejvyšších přístrojů příliš nešíří o použitých technologiích, důležitý je zvuk a styl, ne cesta k nim. I tak ale některé údaje najdete. Jde zejména o základní koncept převodu, kdy jsou použity víceúrovňové čipy delta sigma, schopné přijmout vstupní signál s rozlišením až 24 / 192. V digitálním filtru proběhne šestnáctinásobné převzorkování a poté ještě jedno vyhlazení, které je dokonce 128násobné. Tím se signál dostane na vzorkovací frekvenci SACD formátu – 2,82 MHz.

2015 02 03 TST mbl 1611 f 4

Výrobce udává, že čip má teoretický odstup signálu a šumu na hranici 110 dB, který je pro PCM signál dostatečný, využitelná dynamika je však na úrovni 97 dB – nejmodernější čipy již mají vyšší dynamiku, související také s podporou DSD formátu, kterou u tohoto čipu nenajdete. Naopak naprosto perfektní je celkové harmonické zkreslení, nepřesahující úroveň 0,0007%.

D/A převodník mbl 1611 F jsme poslouchali jako součást zmíněné referenční sestavy mbl: předzesilovače 6010 D, koncových stupňů 9008 A i 9011 a CD transportu 1621 A. Systém rozhýbával skvostné 101 X-treme a propojen byl kabeláží WireWorld. Mnohé nahrávky jsme měli k dispozici na LP, CD i jako soubor FLAC, u některých vzorků i ve vysokém rozlišení. Porovnávali jsme hlavně CD proti počítačovým souborům, LP se roztáčela na gramofonu Avid Diva. Přesto budou následující dojmy hlavně popisem zvuku celé sestavy...

2015 02 03 TST mbl 1611 f 5

Ač prost DSD a moderních „manýr", respektive trendů v oblasti D/A převodníků, je charakter mbl 1611 F velice otevřený a čistý, schopnost rozebrat dodaný digitální signál pak skvělá. Přirozenou, suverénní kontrolu má převodník již od spodního pásma, kontrabas Charlieho Hadena v „American Dreams" ze stejnojmenné desky (2002 | Universal | 064 096-2) krásně dýchal, měl impuls a sílu tektonického pohybu a definici výbornou. Basové pásmo bylo také velice přesné, ač v celkové objemnosti a nenásilnosti nepůsobí kontury až nepřirozeně dokonalé, jak se občas stává u těch nejmodernějších špičkových převodníků – posluchač si tu uvědomí, jak se celkový směr zvukové reprodukce změnil za těch zhruba sedm let od uvedení 1611 F na trh.

Zvuk systému mbl Reference je přeci jen poněkud větší, což bylo jasně znát na kytarách v „Mediterranean Sundance" trojice DiMeola / McLaughlin / DeLucia („Friday Night in San Franciso" | Philips | 800 047-2). Byly proporčně přeci jen velké, zvuku bylo hodně, ovšem vynahradí vám to naprosto fantastická rychlost a transparentnost přednesu, které ovšem kdesi v základech neschází analogový feeling, činící z mnoha novějších konkurentů matematicky přesné chirurgy s odstupem. mbl naopak hraje hudbu, což je moc příjemné. Na druhou stranu rozlišení je sice vynikající, detaily jsou ovšem spíše součástí propojeného hudebního proudu. Pokud chcete, můžete ale zaslechnout až neskutečně drobné informace – tu vrznutí židle, tu dokonce nádech, nic se však nedere kupředu. mbl 1611 F dokázal kytary prokreslit skutečně vynikajícím způsobem, navíc naprosto neokázale.

2015 02 03 TST mbl 1611 f 6

Výbornému rozlišení jsme přišli na chuť i ve výškách – opět je jich rozhodně dost. Možná i víc než dost. Vibrafon v „Django" od Modern Jazz Quartet („Pyramid" | 2012 | Warner | 8122797197) byl znělý, jistý a energický. Každý úder měl také solidní hloubku a váhu, opanoval prostor na svou chvilku s dokonalou jistotou a pak opět ustoupil stranou a pomaličku dozněl. Ševelící činel byl i na staré nahrávce velmi solidně rozlišený; úder metličkou opět budí dojem fyzické přítomnosti, rozezní pěkně plasticky vykreslenou hmotu, ne jen jediný bod. Výšky nemají tendenci přehánět to s energií – žádná nacinkanost, žádná přehnaná dominance, ale ani žádná upozaděnost. Výšky jsou všudypřítomné s decentní nevtíravostí dobře vycvičeného Jeevese.

Ač jsme u vrcholných komponentů jiných značek (nutno podotknout, že výrazně dražších) zaznamenali ještě o něco lepší dynamiku, ani pár let starý mbl 1611 F se nemá ještě v současné konkurenci zač stydět. Čajkovského „Patetická, č. 6, op. 74" v podání RSO Frankfurt pod taktovkou Eliahu Inbala byla úžasně pevná a soustředěná. Vlastně máte pocit, že krom nejnovějších nahrávek, zejména špičkových DSD a DXD tracků, nebudete cítit dynamické limity – mikrodynamika nástrojů je příjemně živoucí, kontrolovaná, zvuk je bohatý a celková dynamika je pak dokonce vynikající. Už jsme v kategorii, kde je nejkritičtějším bodem kvalita nahrávky a přístroj sebevětší nároky zvládá.

2015 02 03 TST mbl 1611 f 7

„Blues" Rolanda Luna Carilla („Nagra Solo Piano Competition 2007" | 2007 | Nagra) opět ukázala na suverénní, ale poklidné zpracování hudebního signálu – každá rozechvělá struna v klavíru měla své jasné místo, jasný kontext, vše bylo nádherně propojené a uvolněné, jak už to u skutečně dobrého high endu bývá. Systém mbl je ve věrnosti převodu nahrávky velmi daleko, plasticky vykreslil nástroj tak, jak to jen mikrofony uvnitř nástroje, budící ve finále dojem, že máte hlavu přímo v nástroji, dovolily. Rozlišení je naprosto nenásilné, zvuk působí nemechanicky, opět se všude vtírá slovo „analogově". Každý stisk klávesy vykreslí pevný a jistý tón, jehož dozvuk visí v prostoru velmi dlouho – možná na první poslech nepůsobí tak jako některé novější přístroje, které i tichoučké pasáže před úplným utichnutím tónu akcentují (čímž se snaží být co nejdetailnější), ovšem přednes je na informace skutečně velice bohatý.

Velký odstup mezi kanály podporoval také dobrý pocit z rekonstrukce prostoru nahrávky – „Ysabel´s Table Dance" od Charlese Minguse („Tijuana Moods" | 2000 | BMG | 74321749992) byla vykreslena nádherně plasticky a hlavně opět s pocitem opravdu silného propojení. Systém od mbl jako kdyby skutečně otevíral okno do nahrávacího prostoru a DAC na tom má nemalý podíl. Když jsme vyměnili CD za LP, vše jako kdyby se rozvolnilo a zmatnělo, jako bychom mezi sebe a reprodukci dali sklo – byť čisté, pořád působící jako jasná překážka. FLAC s vysokým rozlišením naproti tomu stále zůstává pocitově uvolněný, netechnický, až analogový. Nástroje měly dobrou lokalizaci, byť díky omnipolárům v ne úplně ideální místnosti nebyl obraz tak přehledný, jak byste od sestavy za tolik milionů snad čekali – protože ale v jiných prostorách a za jiných podmínek naopak i v tomto aspektu systém vynikal, nesvádíme to na techniku.

2015 02 03 TST mbl 1611 f 8

Buckinghamův živák „Live at Bass Performance Hall" (2008 | Reprise | 9362-49903-1), respektive jeho úvodní skladba „Not Too Late" nás nadchla skutečnou živostí – není tu extrémně čistý zvuk (míněno v nahrávce), zato má ale atmosféru a převodník jí neubírá na působivosti. Jiné živáky, přehrávané v podobě elpíček, tak atmosférické a vtahující nebyly, jako kdyby se ztratila část plasticity, navíc je tu opět ten měkký, příjemný a klidný analogový pocit, kolem kterého se přednes točí, aniž by to znamenalo „příjemné zapatlávání". Přitom se ale přes všechnu něhu neztrácí ani malé detaily, jako je ozvěna v hale nebo šum v publiku, což vás skutečně přibližuje živému zážitku.

Ono vtažení do zážitku je cítit také díky rytmické přesnosti. Není to technická, mechanická dokonalost, ale spíše plynulost a propojenost. Watersova „5:06 AM (Every Strangers Eyes)" („Pros And Cons of Hitchhiking" | 1984 | Columbia | CK 39290) uháněla vpřed s přesností sladěného vojenského šiku a energií pravé rockové jízdy. Přednes je skvěle organizovaný, skutečně přirozený a živý a to tak, že co je okolo vás pozbývá po dobu poslechu důležitosti a hudba se chtě nechtě dostává do centra vaší pozornosti, protože je všude.

2015 02 03 TST mbl 1611 f 9

D/A převodník mbl 1611 F je sice digitální přístroj, ale se zjevným talentem rozbít každou stopu po digitálním původu signálu. Pokud přistoupíte na designovou hru a vyberete si jedno z mnoha provedení, pokud nelpíte na nejmodernějších trendech (rozumějte DSD po USB), pak v zásadě nemá tenhle převodník žádnou slabou stránku. Ano, je opravdu nepěkně drahý, ale patří do kontextu high endu pro nejbohatší, kam se mbl vždy pasovalo a tam prostě cena důležitá není. Tam je důležitá jen spokojenost s hudbou – a přesně to 1611 F nabízí, je-li součástí té nejlepší sestavy, kterou si od mbl můžete dopřát. Je výsostně analogově jemný, hladký a příjemný, přitom má ale suverénní, byť nijak na obdiv stavěné rozlišení i dynamiku. Jeho plný, muzikální zvuk je znakem toho, že mbl nevytvořilo precizního zvukového analytika, kterýžto trend je často patrný u moderních špičkových konstrukcí, ale skutečného milovníka hudba, který radost z ní umí předat dál.

Kč 559 000,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ ani proti gramofonu neztrácí v oblasti „analogového" feelingu

+ čistý, rychlý a pevný zvuk

+ dostačující množství konektorů pro téměř každý systém

+ celková plnost a muzikálnost

ZÁPORY

- nepodporuje DSD

- estetiku buď budete zbožňovat, nebo nenávidět

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: HIFI GUIDE | www.hifi-guide.cz 

Audiohappening 2024

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
SOtM sPS-500
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audiohappening 204

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies