2022 07 30 TST AQ Canto 3 1

Nedaleko Olomouce, poblíž litovelského pivovaru, se v nevelké a nijak nápadné továrničce vyrábí reprosoustavy Acoustique Quality (častěji již dnes jen pod zkráceným AQ) již pěknou řádku let, tradice výroby sahá až do začátku 90. let 20. století. Značka je známá mimo jiné tím, že nabízí i podle svých konstruktérů „účelné“ pojetí svých reprosoustav v duchu decentního zevnějšku a soustředění na vnitřní provedení a tedy zvuk. Nejnovější série Canto nicméně zkouší jít jinou cestou.

Naprosto jasně je to znát už od prvního pohledu na ozvučnice modelu regálového Canto 3 i sloupového Canto 5. Jasně vnímáte různá zakulacení a zjemnění, měnící účelnost v eleganci. Půdorys má kuželovitý tvar, směrem vzad se boční stěny klenou až k relativně úzké oblé zadní straně. Konstrukce kombinuje části z běžných MDF profilů (základní „kostra“) s ohýbanou bukovou skořepinou po obou stranách, pocházející od malé lokální firmy se stotřicetiletou tradicí. Firma se pyšní tím, že tento přístup také výrazně snižuje spotřebu méně ekologických materiálů, jako jsou lepidla, tmely apod.

Podobný koncept má samozřejmé výhody – je tu praktická absence souběžných ploch, nelepená oblina je z principu velmi pevná, obě vlastnosti jsou zrovna u ozvučnic vcelku zásadní. Canto 3 jsou pak koncipované pro usazení na klasické skříňky a police, do spodní strany jsou našroubované tři hroty.

2022 07 30 TST AQ Canto 3 17

Všechny hrající prvky jsou osazeny v čelní desce z černého matu (na tu navazuje stejně provedená stěna horní, boky jsou k dispozici v rozličných dekorech), nahoře výškáč v celkem hlubokém zvukovodu, pod ním středobas a dole nátrubek bassreflexu. Zadní strana je tak úzká, že si vyžádala uspořádání reproduktorových terminálů ve vertikále, jsou tu osazeny celkem čtyři konektory pro možnost bi-ampingu / bi-wiringu. Stojí za zmínku, že Canto 3 jsou k dispozici i ve verzi Forte, která má vestavěnou elektroniku a vychází tak vstříc požadavkům na minimalistické instalace.

Výběr osazených komponentů sází na bílou membránu středobasového reproduktoru od severských SB Acoustics, vybavenou výraznou vlnkou závěsu a středovou protiprachovou kopulkou, naznačující solidní průměr kmitací cívky. Šestipalcový kónus je vyrobený z hliníku a dále zpevněný keramickou vrstvičkou, dodávající onu nepřehlédnutelnou barvu.

2022 07 30 TST AQ Canto 3 2

Výškám slouží textilní vrchlík s průměrem jednoho palce a vlastním hliníkovým zvukovodem pro optimalizaci vyzařování. Dvoupásmovou koncepci zajišťuje ručně skládaná frekvenční výhybka s pájenými kontakty a strmostí filtrů nastavenou na 12 dB / oktáva. Propojení všech částí zajišťují kabely od AudioQuest.

Výrobce u tohoto modelu udává kmitočtový rozsah 45 – 40 000 Hz v tolerančním pásmu 8 dB, charakteristická citlivost dosahuje lehkého nadprůměru 87 dB / W / m a nominální impedance činí 8 ohm. Ještě jsme nezmínili celkové rozměry, kdy výška dosahuje 47 cm, šířka (vpředu) 20 cm a hloubka 33 cm. Jeden kus pak váží 9 kg.

2022 07 30 TST AQ Canto 3 3

AQ Canto 3 jsme poslouchali v hlavní redakční sestavě, kde je poháněl systém GMG Power Harmonic Hammer 3000P / Métronome DSC1 / Norma Revo SC-2 LN / Norma Revo PA 160 MR s propojením mixem kabelů Nordost Valhalla 2, Nordost Heimdall 2 a VYDA Laboratories ORION. K porovnání byly samozřejmě redakční Xavian Quarta Evoluzione. Canto 3 hrály ale také v druhé, podstatně skromnější sestavě, kde se přes Cambridge CXC / Teac NT-503 / Cambridge CXA81 představily na kabelech Dynamique Audio Horizon 2 proti Fischer & Fischer SN-70. Více o jednotlivých sestavách a příslušenství v pravém sloupci -->.

Ačkoliv jsou Canto 3 vybavené jen jedním středobasem, s basovou linkou v Jacksonově „Rock with You“ („Off the Wall“ | 2009 | epic | 88697 53621 2-1) si poradily dobře – tóny byly uspořádané a přitom i docela příjemně houpavé, rytmický kopák dominuje nad baskytarou a celé je to nepřehnané a korektní, jak je u AQ zvykem. Oproti běžnému firemnímu ladění tu ale konstruktér pustil bas alespoň trochu dopředu, takže vnímáte nejen kontury, ale také hloubku, takže výsledkem není nějaká strohá věcnost, ale dokonce trochu měkčí střih s mile brumlajícím přídechem, dodávajícím zvuku na plnosti.

2022 07 30 TST AQ Canto 3 6

Hlas Renée Fleming v „River“ („Haunted Heart“ | 2006 | Rounder | 0602517032798) byl velmi netypicky podaný – zněla zaostřeně, velice konkrétně a zároveň byl posazený hodně daleko za reprosoustavami. Celý obraz mimochodem dost reaguje na to, jak reprosoustavy v prostoru usadíte a jakkoliv z obecného pohledu funguje téměř libovolná pozice, stojí za to šoupat s nimi chvíli sem a tam, abyste našli místo, v kterém budou vyhovovat právě vám. Zaslouží si krom jiného hlavně výraznější pravolevý rozestup, aby zejména právě ve středním pásmu nebyly přesaturované. Nutno říct, že na takový netypický pocit jsme si při poslechu museli chvíli zvykat. Pak ale bylo jasné, že zpěv je dobře srozumitelný, dobře proporčně načrtnutý a má takovou tu nezbarvenou věcnost a přesnost, typickou pro AQ, jen lehce okořeněnou plnějším dotekem, podobně jako v basovém spektru.

Líbilo se nám rozhodně to, jak nenuceně, lehce a jasně zněly výšky v „Use Me“ od Vanessy Fernandez („Use Me“ | 2014 | Groove Note | 0660318105028). Na jednu stranu je cinkání nevtíravé, nijak dramaticky pronikavé, vlastně v dobrém souladu s celkovou urovnanou prezentací. Nečekejte žádná cingrlátka a perličky, nechtějte nějaká zdůraznění – zvuk je čistý, jednoduše přehledný a takříkajíc „oběma nohama na zemi“.

2022 07 30 TST AQ Canto 3 7

Canto 3 dokázaly držet docela důstojně krok s přívalem hudební energie ve „Wheel of Fortune“ z pera bombastika Hanse Zimmera („The Dali CD, Vol. 4“ | 2015 | Dali | 474 564 6). Není to přednes chrlící mohutný zvuk jako sopka, naopak drží se firemní tradice s důrazem spíše na přesnost, na korektnost a na čitelnost, jakkoliv se reprosoustavy snaží (a celkem s úspěchem) o přidání mohutnosti a sytosti do tohoto tradičního mixu. Zvuk není nijak extra dravý, je ho dost a v rámci dané kategorie nabízí dobrou kontrolu – chce se říct, že jde o typické AQ s lifestylovým dotekem.

„Mercy Street“ nahraná Christy Baron a produkovaná Davidem Cheskym („Retrospective“ | 2004 | Chesky Records | 0090368026965) je plná až expresivních a řízně vykřesaných detailů, Canto 3 jim trochu přitáhly uzdu a zklidnily jakýkoliv případný náznak agresivnosti. Detaily a informace jsou slyšet dobře, přirozeně, přitom stále jaksi celkově hladce. Oproti klasickému ladění AQ je to klidnější a přesto stále dobře uchopitelné, je to jako dívat se na obraz v pastelových, tlumenějších barvách, které ale nijak nesnižují jeho dobrou čitelnost a hmatatelnost.

2022 07 30 TST AQ Canto 3 8

Vydolovat – minimálně v naší místnosti – z Canto 3 ten správný třírozměrný hudební obraz chvilku trvalo. Jakmile stály v základním ustavení, kde je 9 z 10 reprosoustav bezproblémově dobře, zvuk jako by byl příliš „natěsnaný“, příliš nasycený a chtělo to o nějaký metr je roztáhnout, dopřát jim místo, aby se mezi ně vešlo „více vzduchu“, tedy pocit skutečného prostoru. V Bachově orchestrální suitě BWV 1066 (Academy of St. Martin in the Fields & Neville Marriner | 1991 | Decca | 430 387-2) ale poté ukázaly solidní, byť opět v poklidu podanou scénu s nástroji dobře rozpoznatelnými i konkrétně umístěnými. Je to obraz trochu nenápadný, spíše větší a zajímavě posazený dozadu do hloubky.

„Northern Star“ (Christine McVie | „In the Meantime“ | 2004 | Koch | 0099923960027) zněla poddajně, hladce a přesto vespod a zejména na středech s dávkou jasné energie. Je to celkově „na pohodu“, přednes staví na typickém, nekompromisně rovném a analytickém ladění AQ, ovšem tam, kde byste čekali až tvrdost nebo suchost, tam dostanete najednou měkčí, líbivější zvuk s celkem odvážným basem a kultivovaně nenucenými výškami. Nad vyrovnanou celkovou odezvou lehounce vyplývá řečový rozsah, ne ovšem nějak nepřiměřeně. Je to příjemné a vlastně nekonfliktní za prakticky jakýchkoliv poslechových podmínek.

2022 07 30 TST AQ Canto 3 15

Regálovky Canto 3 jsou rozhodně výrazně jiné, než dosavadní produkce tradiční značky z Červenky. Jsou moc pěkně vyrobené a mají svůj moderní styl s dotekem elegance, přesto se nejedná o čistou „lakýrku“ pro ozdobu interiéru. Je znát, že se v AQ rozhodli jít cestou všeobecně zvukově přístupnější pro širší masu posluchačů, aniž by ale zmizel základ, v němž rozpoznáte klasické hodnoty Acoustique Quality – vyrovnanost a analytičnost. Jsou však zabaleny podstatně měkčeji, hladčeji a ve finále celkově „chutněji“, než byste asi čekali. Za pozornost stojí také jasné cílení na běžné interiéry, ať už je to již zmíněným designovým pojetím, přípravou na usazení na běžný nábytek díky integrovaným nožkám nebo tím, že za nevelký příplatek můžete získat plně aktivní verzi s praktickými vstupy, kdy už najednou nebudete potřebovat nic dalšího. Canto 3 jsou pěkné regálovky střední třídy – pěkné ve všech významech toho slova, které si u hi-fi můžete představit.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (basové pasti a absorpčně-difúzní panely Sonitus Acoustics, koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2022 07 30 TST AQ Canto 3 m1

Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Pomineme-li lehký propad na grafu v obvyklé oblasti 180 Hz (vlastnost měřící pozice a poslechového prostoru), jsou Canto 3 v rozsahu 45 – 20 000 Hz bezproblémové, mají sice lehounký akcent na střední pásmo, ale jinak jsou víceméně „do roviny“, což je ladění u AQ obvyklé. Snad hlavně díky zvukovodu vysokotónového měniče není ani nijak velký rozdíl mezi různými natočeními reprosoustav, ačkoliv jsou zjevně více vyrovnané, jsou-li nasměrovány na posluchače.

2022 07 30 TST AQ Canto 3 m2

Frekvenční odezva – v ose (červená) a vertikálně pod úhlem 30° pod osou (žlutá) a 30° nad osou tweeteru (zelená)

2022 07 30 TST AQ Canto 3 m3

Frekvenční odezva – basová část (červená) a středo-výšková část (zelená)

Přestože to výrobce sám nedefinuje, zdá se, že pásma se překrývají v bodě mezi 1 800 a 1 900 Hz.

2022 07 30 TST AQ Canto 3 m4

Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli

Jednotlivé komponenty jsou odladěné čistě, propad na 10 kHz je artefaktem blízkého měření zvukovodu. Je vidět rezonanci bassreflexu na 1 kHz, je ale potlačená natolik, že nepromlouvá do výsledné odezvy.

2022 07 30 TST AQ Canto 3 m5

Frekvenční odezva na poslechovém místě (FFT) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)

2022 07 30 TST AQ Canto 3 m6

Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)

2022 07 30 TST AQ Canto 3 m7

Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)

Celkové zkreslení je jednak velmi nízké, jednak velmi homogenní, v žádné části rozsahu na sebe neupozorňuje.

2022 07 30 TST AQ Canto 3 m8

Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou

2022 07 30 TST AQ Canto 3 m9

Waterfall

2022 07 30 TST AQ Canto 3 m10

Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru

2022 07 30 TST AQ Canto 3 m11

Step response @ 1 m v ose tweeteru

2022 07 30 TST AQ Canto 3 m12

Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)

Impedance se bez problémů drží nad hranicí 5 ohm, ladící frekvenci lze odhadnout kousek nad 50 Hz a ačkoliv jsou tu mikroskopické stopy po rezonancích (třeba na 430 Hz), jde o stopy naprosto minimální, bez vlivu na výsledek. Impedance je poklidná, stejně jako elektrická fáze, Canto 3 nebudou rozhodně žádným strašákem pro prakticky jakoukoliv elektroniku.

2022 07 30 TST AQ Canto 3 m13

CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ +/- ] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]

Kč 49 800,- - pasivní verze

Kč 59 990,- - aktivní verze „Forte“

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ esteticky pěkné

+ možnost pořízení aktivní verze

+ netypické, celkově se odlišující zvukové ladění

+ jdou pocitově pěkně do hloubky

ZÁPORY

- zdály se být dosti citlivé na správný rozestup – chtějí mezi sebou více prostoru

- zvukové ladění nemusí sedět fanouškům typických AQ

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: AQ | www.aq.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

Audio Video Kino Bratislava 2024

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Pure Sound Karlovy Vary

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies