Přestože estetika je záležitostí značně subjektivní, dovolím si konstatovat, že mezi designově nejatraktivnější podlahové reproduktorové soustavy na tuzemském a jistě i světovém trhu patří model FH001 londýnské společnosti Ferguson Hill Studios. Zmiňovanou firmu založili v roce 2003 letecký konstruktér Timothy Hill a jeho společník Len Lauk. Cílem jmenovaných protagonistů není pouze dosažení maximální věrnosti reprodukce, ale také vytvoření esteticky dokonalých komponentů.

Technická část

Model FH001 se výrazně liší od klasicky konstruovaných reproduktorových soustav. Představovaný komponent lze stručně popsat jako širokopásmový (lidově řečeno „jednopásmový“) dipól s exponenciálním akustickým vlnovodem, v konstruktérské praxi nazývaným horn. Jeho srdce tvoří speciální modifikovaný reproduktor Lowther DX3. Jde o kusově vyráběný širokopásmový měnič s lehkou dvojitou pergamenovou membránou kónického tvaru, robustním litým košem ze slitiny hliníku a mimořádně silným neodymiovým magnetem. Tento vysoce citlivý reproduktor (98 dB; 1 W/1 kHz/1 m) je mj. vybaven patentovanou technologií Hi-Ferric™, zpřesňující kontrolu pohybu kmitací cívky v pracovní vzduchové mezeře magnetického obvodu. V konkrétní modifikované verzi je unikátní měnič Lowther DX3 opatřen osově situovaným velkým fázovým nástavcem rotačního tvaru, precizně vysoustruženým ze slitiny hliníku. Reproduktor je společně se zvukovodem uchycen k robustnímu trubkovému podlahovému stojanu z nerezové oceli se saténovým povrchem. Vnitřní prostor robustního rámu obsahuje protirezonanční výplň.

Představovaná soustava nemá ozvučnici. Jde o akustický dipól, což v konkrétním případě znamená, že reproduktor je vzadu zcela otevřen a zadní plochou membrány vyzařuje i směrem od posluchače (na zadní straně měniče je pouze minimální akustická překážka v podobě nákladného permanentního magnetu válcového tvaru a nezbytných nosných sloupků litého koše).

Tím nejnápadnějším a designově nejatraktivnějším konstrukčním dílem na celé soustavě je průhledný exponenciální vlnovod (horn) s kruhovým vnitřním hrdlem a rozměrným eliptickým vyústěním, širokým 92 a vysokým 165 centimetrů. Vizuálně působivý horn je vytvarován z 8 mm silného transparentního akrylátu, vyhovujícího estetickým i akustickým požadavkům. Připomenu, že akrylát, do značné míry pohlcující mechanické rezonance, se poměrně často používá například v konstrukcích šasi a talířů high-endových gramofonů. Popisovaný exponenciální zvukovod mj. výrazně zvyšuje účinnost reproduktoru. Výsledkem kombinace vysoce účinného měniče, absence elektronické kmitočtové výhybky a velkoryse tvarovaného vlnovodu je mimořádně vysoká charakteristická citlivost soustavy 100 dB (1 W/1 kHz/1 m). Ta umožňuje dostatečně hlasitou reprodukci i v kombinaci s audiofilskými jednočinnými elektronkovými zesilovači s velmi malým výkonem. Výrobcem doporučený minimální výkon zesilovače je pouhé tři watty! Zesilovač však může být výrazně výkonnější – reproduktory Lowther DX3 akceptují stálý příkon až 100 wattů.

Soustava vyzařuje v kmitočtovém rozsahu 150 Hz až 20 kHz. Pokud by měl hornový systém účinně vyzařovat i v pásmu nižších basů, muselo by vyústění zvukovodu mít mnohametrový průměr. Avšak takovéto gigantické vlnovody si lze jen obtížně představit ve standardně zařízeném interiéru. Konstrukce veškerých soustav na této planetě jsou vždy výsledkem nutných technických kompromisů. Fyzikální zákony jsou nesmlouvavé, a řada konstrukčních požadavků si vždy zákonitě vzájemně odporuje. Bez rozumně zvolených kompromisů nelze postavit žádnou reprosoustavu, včetně těch zcela nejnákladnějších. Vždy je třeba dát přednost nějakému technickému řešení na úkor jiného. Navíc asi jen málokdo touží mít doma třeba šest metrů vysoké a čtyři metry hluboké vlnovody. Z naznačeného důvodu považuji výšku hornu 165 centimetrů u nyní představované soustavy za rozumný konstrukční kompromis. Hornový monitor FH001 je však prakticky nutné doplnit vhodnou hlubokotónovou jednotkou.

Součást výrobního programu společnosti Ferguson Hill Studios tvoří dělený hlubokotónový systém, sestávající ze dvou pasivních subwooferových modulů FH002 a externího dvoukanálového zesilovače FH003 (maloobchodní cena třídílného subbasového kompletu je 164.990 Kč). Zcela průhledné a designově přitažlivé sférické ozvučnice modulů FH002, jejichž vnitřní objem činí 150 litrů, mají průměr 60 cm. Každá z obou kulových ozvučnic, vyrobených opět z transparentního akrylátu, je osazena jedním 30centimetrovým subbasovým reproduktorem. Externí zesilovač, pracující ve třídě B, disponuje výkonem 2x 100 wattů při zátěži 4 ohmy. Výkonové tranzistory účinného dvojčinného zesilovače jsou bipolární. Horní oddělovací kmitočet v přístroji zabudované aktivní výhybky o strmosti 24/okt. je nastaven na 250 Hz.

Zvuk

Recenzovaný monitor jsem poslouchal ve více různých kombinacích komponentů. Soustavy byly připojeny k elektronkovým i tranzistorovým předzesilovačům a výkonovým zesilovačům. Zdroj signálu představoval většinou CD přehrávač Primare D30.2, ke kterému byl mezi jinými připojen polovodičový předzesilovač Primare PRE30 a výkonový zesilovač Primare A30.2, anebo elektronkové přístroje v podobě předzesilovače D. Klimo Merlin Plus a dvou monofonních výkonových zesilovačů D. Klimo Beltaine. Komponenty byly propojeny kabely Neotech; konkrétní model veledůležitých reprokabelů se jmenuje Neotech NS-241260.

Vynikající výkonový zesilovač Primare A30.2 měl nejen technicky, ale i subjektivně reproduktory pod kontrolou, a jeho výkonová rezerva byla prakticky předimenzována i při nejhlasitějším poslechu. I přes nesporné klady polovodičových přístrojů mne však během subjektivního testování hornových Ferguson Hill FH001 ještě více oslovila kombinace s elektronkovými komponenty D. Klimo, které reprodukci obohatily krásným „přírodním“ témbrem. Jak elektronkový předzesilovač, tak i výkonové monobloky D. Klimo Beltaine, pracující ve třídě A, se mi v dané kombinaci jevily jako ideální. Zdánlivě malý výkon audiofilských 7wattových monobloků Beltaine se v praxi jevil jako naprosto dostačující. Výsledný zvuk byl natolik dynamický, že většina konvečně konstruovaných vícepásmových soustav si o tak živém a znělém projevu může nechat jenom zdát.

Je obecně známým faktem, že zvuk hornových soustav se nikdy netrefí do vkusu všech posluchačů. Pokud případný zájemce nemá předešlou zkušenost s podobnými širokopásmovými hornovými systémy, může být zaskočen zcela odlišným zvukových charakterem, než na jaký je zvyklý z obvyklých hifi systémů. Posluchač, který hledá příjemně sametový či diplomatický charakter přednesu s líbivě potlačenými středy a zdobivě zdůrazněnými cinkavými výškami, zřejmě nebude osloven expresivním a nepřikrášleným přednesem hornového systému. Naopak nadšen bude ten, kdo vyžaduje nepřikrášlenou znělost, velkou dynamičnost, maximální koherenci zvuku a podobně.

Částečnou objektivní nevýhodou je skutečnost, že hornové soustavy mají zúženou charakteristiku směrového vyzařování, což v praxi znamená, že ideální místo poslechu se nachází pouze v průsečíku os reproduktorů a v jeho blízkém okolí. Pokud systém posloucháte například shora (ve stoje) či ze strany, slyšitelně poklesne úroveň vysokých tónů. Popisovaný jev je však zároveň výhodou. Totiž v tomto případě se vysokotónové vlny odráží od bočních stěn, podlahy a stropu poslechového prostoru pouze v zanedbatelné míře, což přináší zpřehlednění reprodukce v ideální poslechové pozici. Příznivý důsledek úzké směrové charakteristiky výšek vynikne obzvlášť ve velkých místnostech, ve kterých dochází k většímu časovému rozdílu mezi přímými a odraženými zvukovými vlnami.

Soustavy jsem pro upřesnění představy o jejich zvuku poslouchal také samostatně (hluboké basy mne až tak příliš nechyběly), ale v obvyklém provozu je přeci jen nutné doplnit sestavu citlivě naladěným subwooferem. Jak jsem se již zmiňoval v technické části recenze, firma Ferguson Hill Studios vyrábí speciální dělenou hlubokotónovou jednotku FH002/FH003. Ta však v době konání testu nebyla k dispozici. Proto jsem sestavu doplnil neutrálně znějícím a praxí prověřeným aktivním subwooferem Velodyne SPL-800 Series II, jehož vestavěný pulzní zesilovač disponuje krátkodobým výkonem až 2000 W. I když na první pohled se může zdát, že popisované komponenty nemůžou tvořit harmonický celek, ve skutečnosti zněla sestava kompaktně, dynamicky a bez slyšitelného „švu“.

Závěr

Originálně konstruované hornové soustavy FH001 londýnské společnosti Ferguson Hill Studios zcela jistě osloví jak příznivce špičkového designu, tak vyznavače širokopásmových monitorů a hledače maximálně koherentního, živého a výrazného přednesu. Hlavní zdroj zvuku je u testovaného modelu téměř bodový, což mj. přináší velice přesné a zároveň přirozené zobrazení prostorové scény. Pokud se recenzované soustavy připojí k citlivě zvolenému výkonovému zesilovači a dalším znalecky vybraným elektronickým komponentům, posluchač bude odměněn kompaktní, hypnoticky energickou a především velmi hudební reprodukcí.

Za zapůjčení děkujeme studio High End Audio Studio Praha.

Cena za pár reprosoustav FH001: 319.990 Kč

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika