HIFIStyl

Přestože estetika je záležitostí značně subjektivní, dovolím si konstatovat, že mezi designově nejatraktivnější podlahové reproduktorové soustavy na tuzemském a jistě i světovém trhu patří model FH001 londýnské společnosti Ferguson Hill Studios. Zmiňovanou firmu založili v roce 2003 letecký konstruktér Timothy Hill a jeho společník Len Lauk. Cílem jmenovaných protagonistů není pouze dosažení maximální věrnosti reprodukce, ale také vytvoření esteticky dokonalých komponentů.

Technická část

Model FH001 se výrazně liší od klasicky konstruovaných reproduktorových soustav. Představovaný komponent lze stručně popsat jako širokopásmový (lidově řečeno „jednopásmový“) dipól s exponenciálním akustickým vlnovodem, v konstruktérské praxi nazývaným horn. Jeho srdce tvoří speciální modifikovaný reproduktor Lowther DX3. Jde o kusově vyráběný širokopásmový měnič s lehkou dvojitou pergamenovou membránou kónického tvaru, robustním litým košem ze slitiny hliníku a mimořádně silným neodymiovým magnetem. Tento vysoce citlivý reproduktor (98 dB; 1 W/1 kHz/1 m) je mj. vybaven patentovanou technologií Hi-Ferric™, zpřesňující kontrolu pohybu kmitací cívky v pracovní vzduchové mezeře magnetického obvodu. V konkrétní modifikované verzi je unikátní měnič Lowther DX3 opatřen osově situovaným velkým fázovým nástavcem rotačního tvaru, precizně vysoustruženým ze slitiny hliníku. Reproduktor je společně se zvukovodem uchycen k robustnímu trubkovému podlahovému stojanu z nerezové oceli se saténovým povrchem. Vnitřní prostor robustního rámu obsahuje protirezonanční výplň.

Představovaná soustava nemá ozvučnici. Jde o akustický dipól, což v konkrétním případě znamená, že reproduktor je vzadu zcela otevřen a zadní plochou membrány vyzařuje i směrem od posluchače (na zadní straně měniče je pouze minimální akustická překážka v podobě nákladného permanentního magnetu válcového tvaru a nezbytných nosných sloupků litého koše).

Tím nejnápadnějším a designově nejatraktivnějším konstrukčním dílem na celé soustavě je průhledný exponenciální vlnovod (horn) s kruhovým vnitřním hrdlem a rozměrným eliptickým vyústěním, širokým 92 a vysokým 165 centimetrů. Vizuálně působivý horn je vytvarován z 8 mm silného transparentního akrylátu, vyhovujícího estetickým i akustickým požadavkům. Připomenu, že akrylát, do značné míry pohlcující mechanické rezonance, se poměrně často používá například v konstrukcích šasi a talířů high-endových gramofonů. Popisovaný exponenciální zvukovod mj. výrazně zvyšuje účinnost reproduktoru. Výsledkem kombinace vysoce účinného měniče, absence elektronické kmitočtové výhybky a velkoryse tvarovaného vlnovodu je mimořádně vysoká charakteristická citlivost soustavy 100 dB (1 W/1 kHz/1 m). Ta umožňuje dostatečně hlasitou reprodukci i v kombinaci s audiofilskými jednočinnými elektronkovými zesilovači s velmi malým výkonem. Výrobcem doporučený minimální výkon zesilovače je pouhé tři watty! Zesilovač však může být výrazně výkonnější – reproduktory Lowther DX3 akceptují stálý příkon až 100 wattů.

Soustava vyzařuje v kmitočtovém rozsahu 150 Hz až 20 kHz. Pokud by měl hornový systém účinně vyzařovat i v pásmu nižších basů, muselo by vyústění zvukovodu mít mnohametrový průměr. Avšak takovéto gigantické vlnovody si lze jen obtížně představit ve standardně zařízeném interiéru. Konstrukce veškerých soustav na této planetě jsou vždy výsledkem nutných technických kompromisů. Fyzikální zákony jsou nesmlouvavé, a řada konstrukčních požadavků si vždy zákonitě vzájemně odporuje. Bez rozumně zvolených kompromisů nelze postavit žádnou reprosoustavu, včetně těch zcela nejnákladnějších. Vždy je třeba dát přednost nějakému technickému řešení na úkor jiného. Navíc asi jen málokdo touží mít doma třeba šest metrů vysoké a čtyři metry hluboké vlnovody. Z naznačeného důvodu považuji výšku hornu 165 centimetrů u nyní představované soustavy za rozumný konstrukční kompromis. Hornový monitor FH001 je však prakticky nutné doplnit vhodnou hlubokotónovou jednotkou.

Součást výrobního programu společnosti Ferguson Hill Studios tvoří dělený hlubokotónový systém, sestávající ze dvou pasivních subwooferových modulů FH002 a externího dvoukanálového zesilovače FH003 (maloobchodní cena třídílného subbasového kompletu je 164.990 Kč). Zcela průhledné a designově přitažlivé sférické ozvučnice modulů FH002, jejichž vnitřní objem činí 150 litrů, mají průměr 60 cm. Každá z obou kulových ozvučnic, vyrobených opět z transparentního akrylátu, je osazena jedním 30centimetrovým subbasovým reproduktorem. Externí zesilovač, pracující ve třídě B, disponuje výkonem 2x 100 wattů při zátěži 4 ohmy. Výkonové tranzistory účinného dvojčinného zesilovače jsou bipolární. Horní oddělovací kmitočet v přístroji zabudované aktivní výhybky o strmosti 24/okt. je nastaven na 250 Hz.

Zvuk

Recenzovaný monitor jsem poslouchal ve více různých kombinacích komponentů. Soustavy byly připojeny k elektronkovým i tranzistorovým předzesilovačům a výkonovým zesilovačům. Zdroj signálu představoval většinou CD přehrávač Primare D30.2, ke kterému byl mezi jinými připojen polovodičový předzesilovač Primare PRE30 a výkonový zesilovač Primare A30.2, anebo elektronkové přístroje v podobě předzesilovače D. Klimo Merlin Plus a dvou monofonních výkonových zesilovačů D. Klimo Beltaine. Komponenty byly propojeny kabely Neotech; konkrétní model veledůležitých reprokabelů se jmenuje Neotech NS-241260.

Vynikající výkonový zesilovač Primare A30.2 měl nejen technicky, ale i subjektivně reproduktory pod kontrolou, a jeho výkonová rezerva byla prakticky předimenzována i při nejhlasitějším poslechu. I přes nesporné klady polovodičových přístrojů mne však během subjektivního testování hornových Ferguson Hill FH001 ještě více oslovila kombinace s elektronkovými komponenty D. Klimo, které reprodukci obohatily krásným „přírodním“ témbrem. Jak elektronkový předzesilovač, tak i výkonové monobloky D. Klimo Beltaine, pracující ve třídě A, se mi v dané kombinaci jevily jako ideální. Zdánlivě malý výkon audiofilských 7wattových monobloků Beltaine se v praxi jevil jako naprosto dostačující. Výsledný zvuk byl natolik dynamický, že většina konvečně konstruovaných vícepásmových soustav si o tak živém a znělém projevu může nechat jenom zdát.

Je obecně známým faktem, že zvuk hornových soustav se nikdy netrefí do vkusu všech posluchačů. Pokud případný zájemce nemá předešlou zkušenost s podobnými širokopásmovými hornovými systémy, může být zaskočen zcela odlišným zvukových charakterem, než na jaký je zvyklý z obvyklých hifi systémů. Posluchač, který hledá příjemně sametový či diplomatický charakter přednesu s líbivě potlačenými středy a zdobivě zdůrazněnými cinkavými výškami, zřejmě nebude osloven expresivním a nepřikrášleným přednesem hornového systému. Naopak nadšen bude ten, kdo vyžaduje nepřikrášlenou znělost, velkou dynamičnost, maximální koherenci zvuku a podobně.

Částečnou objektivní nevýhodou je skutečnost, že hornové soustavy mají zúženou charakteristiku směrového vyzařování, což v praxi znamená, že ideální místo poslechu se nachází pouze v průsečíku os reproduktorů a v jeho blízkém okolí. Pokud systém posloucháte například shora (ve stoje) či ze strany, slyšitelně poklesne úroveň vysokých tónů. Popisovaný jev je však zároveň výhodou. Totiž v tomto případě se vysokotónové vlny odráží od bočních stěn, podlahy a stropu poslechového prostoru pouze v zanedbatelné míře, což přináší zpřehlednění reprodukce v ideální poslechové pozici. Příznivý důsledek úzké směrové charakteristiky výšek vynikne obzvlášť ve velkých místnostech, ve kterých dochází k většímu časovému rozdílu mezi přímými a odraženými zvukovými vlnami.

Soustavy jsem pro upřesnění představy o jejich zvuku poslouchal také samostatně (hluboké basy mne až tak příliš nechyběly), ale v obvyklém provozu je přeci jen nutné doplnit sestavu citlivě naladěným subwooferem. Jak jsem se již zmiňoval v technické části recenze, firma Ferguson Hill Studios vyrábí speciální dělenou hlubokotónovou jednotku FH002/FH003. Ta však v době konání testu nebyla k dispozici. Proto jsem sestavu doplnil neutrálně znějícím a praxí prověřeným aktivním subwooferem Velodyne SPL-800 Series II, jehož vestavěný pulzní zesilovač disponuje krátkodobým výkonem až 2000 W. I když na první pohled se může zdát, že popisované komponenty nemůžou tvořit harmonický celek, ve skutečnosti zněla sestava kompaktně, dynamicky a bez slyšitelného „švu“.

Závěr

Originálně konstruované hornové soustavy FH001 londýnské společnosti Ferguson Hill Studios zcela jistě osloví jak příznivce špičkového designu, tak vyznavače širokopásmových monitorů a hledače maximálně koherentního, živého a výrazného přednesu. Hlavní zdroj zvuku je u testovaného modelu téměř bodový, což mj. přináší velice přesné a zároveň přirozené zobrazení prostorové scény. Pokud se recenzované soustavy připojí k citlivě zvolenému výkonovému zesilovači a dalším znalecky vybraným elektronickým komponentům, posluchač bude odměněn kompaktní, hypnoticky energickou a především velmi hudební reprodukcí.

Za zapůjčení děkujeme studio High End Audio Studio Praha.

Cena za pár reprosoustav FH001: 319.990 Kč

XAVIAN Aria | mimořádně citlivé regálové reprosoustavy

Perfect Sound Group

DENON SHOP | e-shop hi-fi a domácí kino

AV Center - hi-fi studio Praha Vinohrady

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

Mareka Audio

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

High-End Audio Studio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower (pro RME) [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
NEO HIGH END Tripod [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs 200 200 elfton 2021 200 200 rodel audio 200 200 hifiguide Panter | dovozce značek Sennheiser a ProAc

Musical Fidelity

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Výhodné sestavy domácího kina Denon a Polk Audio

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies