Na letošní výstavě Home Cinema v Praze měl premiéru reproduktorový kabel KrautWire Ultima II. Zaujal mě svým neobvyklým až agresivním designem i celkově průměrnou a akceptovatelnou cenovkou a tak jsem rád, že mi bylo umožněno podívat se mu na zoubek i po zvukové stránce.

Z firmy KrautWire mi bylo sděleno, že se jedná o obnovenou výrobu již před delší dobou ukončeného modelu Ultima, ovšem ve značně modifikované verzi. Dříve byla geometrie kabelu ukryta v konvenční černé nohavičce. Nyní je kabel odhalen, což si myslím je velmi působivé. Navíc je na výběr dosti výrazné černo-červené provedení, ale také „přírodní“ stříbrné, černo-stříbrné či červeno-stříbrné podle přání uživatele. Změnou prošla i geometrie a počet vodičů oproti starší verzi. Co zůstává jsou použité materiály a základní filozofie. Tou je styk stříbra s teflonem, od kterého se materiály odvíjí. Rovněž využití lanka jako vodiče zůstává zachováno. V jiných modelech totiž KrautWire dle vlastních slov postupně přechází na plné „solid core“ vodiče. Kabel je tedy z hybridního materiálu stříbra a mědi, kde stříbro je na povrchu vodičů. Spleten je křížově z 16ti teflonem izolovaných vodičů o průřezu 0,55 mm2, takže ve výsledku kabel poskytuje průřez 2x 4,4 mm2, což při použitých materiálech je průřez dostatečný. Použita je technologie tzv. křížového propletu - tj. jednotlivé vodiče se vždy v každém oku prokříží. To lze uskutečnit pouze ruční výrobou - strojově toto uspořádání nelze aplikovat protože po osmi propletech by se stroj zákonitě zasekl - žádný totiž neumí zároveň rozplétat. Tím se výrazně liší od podobně vypadající konkurence. To, zda křížový proplet je opravdu tak vhodnou a účinnou geometrií, chceme v tomto testu ověřit.

Kabel je zakončen ve standardu Nextgen zlacenými konektory WBT nové generace. Buď roztahovacími úhlovými banánky nebo lopatkami. Za příplatek lze mít osazení obdobnými konektory z vyšší série WBT v čistém masivním stříbře.

Zajímavostí je, že firma KrautWire dodává za zvýhodněnou cenu „poloviční“ kabel s názvem Mini Ultima pro ty, kteří mají bi-wiringové propojení a to pro výškové sekce. Na první pohled se zdá být Mini verze vlastně jen zmenšeným formátem svého soukmenovce co do tvarů, materiálů apod.

Zapojování kabelů Ultima II je velmi snadné a pohodlné, protože kabel je bezproblémově ohebný. Žádné „tvrdé péro“, které vám shazuje přístroje ze stojanů či kácí bedny k zemi svou tuhostí a vahou. Tělo kabelu lze s trochou dobré vůle i velmi snadno schovat z dohledu, pokud se zrovna jeho výrazný vzhled nehodí k vašemu interiéru.

Nyní konečně ke zvukovým kvalitám. Nejprve mi byl kabel představen u výrobce v Praze v jeho sestavě. Abych se přiznal, mezi těmi všemi ostatními kabely, v cizí místnosti a na přístrojích, které jsou sice určitě kvalitní, leč mě nepříliš známé, jsem se těšil, až si kabel zapojím v systému svém. Když jsem odcházel, byl jsem ještě výrobcem upozorňován, že kabel je potřeba zpočátku „zahořet“. Myslím, že to už ti výrobci tak trochu přehání - jaképak zahořování kabelů? Ten snad buď vede signál, nebo jej pokřiví či zkreslí.

Zapojil jsem ho tedy do svého systému. Ten byl složen z gramofonu Simon York Series 10 s raménkem S.7.1 a přenoskou Koetsu Rosewood, CD přehrávače Ancient Audio Lektor Prime CD, DIY zesilovače dle Nelsona Passe a reprosoustav Hansen Audio The Emperor. Propojeno bylo kabely Belden 1673J (signálové cinch) Nirvana S-X Ltd (symetrické XLR), Stealth Sakra (ke gramofonu) a pro porovnání byl použit reprokabel Monster Sigma a Steelth Cloud 99.

Trochu musím dát za pravdu výrobci, rozehrávání kabelu je znát. Ze začátku jsem byl z kabelů rozpačitý, Monster totiž se mi zdál být lepší, hlavně na basech. Ovšem po oněch doporučovaných 100 hodinách a po přehození to již nebyla pravda. KrautWire kabel byl na basech důraznější a nejen prokreslenější, ale začal podávat subbasy, které jsem při požití Monsteru neznal - a to má Monster Sigma větší průřez.

Co se začalo odehrávat na středech, to už je jiná písnička. Zde jsem nechápal, že „obyčejný“ kus drátu může mít takový vliv. Hudebníci se jaksi zpřítomnili a zreálněli. Je to nepochybné zhmotnění reality. K tomu přispívá fakt, že Ultima II fenomenálně přenáší nízkoúrovňové detaily - třeba při flažoletech je zřetelně slyšet i jejich dozvuk. Díky této detailnosti je i podání prostorové scény bezchybné. Otevírá se plastický, velký a hluboký prostor, přesně s jeho vrstvením zepředu dozadu - tj. např. fakt, že zpěvačka je blíže, zatímco bubeník v rockové kapele je slyšet až za ní je dobře rozlišeno. Kabel Ultima prostě přenáší signál tak, že využívá potenciál Hi-Fi zařízení naplno.

Mírnou obavu jsem měl z použití „lanek“ v kabelu na přenos nejvyšších kmitočtů. Je sice pravdou, že tím vzniká větší povrch vodivé vrstvy a tím se zlepšuje „skinefekt“ a teoreticky by přenos měl být dokonalejší. Mé zkušenosti z dřívějška však byly spíš opačné - lepší pocit jsem míval ze „solid core“ plných drátů. Vždy se mi toto řešení zdálo čistší než lanka, kde jsem měl pocit jakéhosi zazrnění výšek. Na druhou stranu musím konstatovat, že šlo vždy doposud o čistě měděné verze lanek s jiným dielektrikem. V případě Ultima II jsem byl velmi překvapen právě čistotou a důrazností nejvyšších kmitočtů bez sebemenšího náznaků zrna. Inu člověk se stále má co učit. Vysvětluji si to použitím stříbra jako vodiče a je možné, že teorie s tím „skinefektem“ má vlastně pravdu. I když na druhou stranu nechápu proč v jiných modelech přechází výrobce na plné vodiče? Druhým možným vysvětlením je právě použitá geometrie křížové rotace. Ta výrazně snižuje hodnoty indukčnosti a tím logicky je podání výšek tak přesvědčivé. Středů je dávkováno akorát a tak jako celé spektrum působí velmi detailně s výbornou dynamikou. Úder bubínku je prostě úderem a ne jakýmsi sypáním fazolí. Na tomto aspektu bude mít pravděpodobně značný podíl použití Teflonu jako dielektrika.

Jako celek působí KrautWire Ultima II velmi přirozeně a myslím, že ovlivňuje signál zcela minimálně. Výsledkem je ona zhmotnělá realita a potvrzení kvalit, v této cenové kategorii očekávaných či dokonce spíš vyšších.

Díky známostem a příjemné shodě okolností jsem měl též možnost provést různá proměření kabeláže u profesionální firmy s odpovídajícím vybavením. Sám sice nejsem příznivcem množství čísel a hodnot, ale pro úplnost a dokreslení dojmů bude na místě je zde uvést. Kdo má s interpretací těchto hodnot zkušenosti, snadno potvrdí, že Ultima II se zařadí k tomu lepšímu, co lze na současném trhu sehnat.

Odpor -10 mOhm/m ; Indukčnost: - 0,12 microH/m ; Kapacita: - 162,4 pF/m

Cena: Kč 34 990,- (cena platná pro ČR) / EUR 2 900,- (cena platná pro EU)

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies