Na úplný začátek je třeba obeznámit čtenáře se dvěma v nadpisu obsaženými a dnes ne každému známými jmény. Nuže – Patricia Barber je jazzová zpěvačka, pianistka a skladatelka 21. století, Cole Porter pak fenomenální broadwayský skladatel a aranžér, k jehož skladbách z první poloviny 20. století se vracely a vracejí legendy světového jazzu jako Miles Davis, ale i moderní hvězdy jako U2, Annie Lennox či právě zpěvačka a klavíristka Patricia Barber, u níž tento návrat vyústil v jednu z nejpochvalovanějších jazzových nahrávek posledních deseti let.

O kvalitativní úrovni tvorby Pat Barber vypovídá zdaleka nejlépe to, jací spoluhráči jsou ochotni přijít „dělat křoví“ na její nahrávky. Na Cole Porter Mix je to hlavně extraligový tenor saxofonista Chris Potter, ale i kytarista Neal Alger, mimo jiné jeden z učitelů na Chicago Jazz Institute nebo třeba špičkový bubeník a perkusista Eric Montzka, velkou měrou svázaný s tvorbou a činností Patricie Barber. Samotná klavíristka by bez špičkové a sehrané doprovodné kapely sotva dokázala dosáhnout takových úspěchů.

Jakkoliv by se podle názvu alba mohlo zdát, že jde vlastně jen o jakousi interpretaci muzikálových písní Cole Portera, opak je pravdou. Barber jako zkušená a talentovaná skladatelka, aranžérka i pianistka beze jeho skladby za základ ní kámen a obaluje jej svým velmi neortodoxním aranžmá, a drobnými improvizacemi, jakkoliv v nich stále zůstává dojem swingové „porterovosti“. Barber se ale i na tomto albu angažovala jako autorka, když celé tři skladby napsala v duchu skladatelských postupů páně Portera. Tomu se říká pravá pocta, mít odvahu jít svou cestou a přesto zachovat kouzlo původní hudby.

Rozebírat skladbu po skladbě snad ani nemá cenu, protože zvuk se drží prostě v mezích toho, co jsou společně schopni vyprodukovat zkušení hudebníci, mezi nimiž hraje prim piano Patricie Barber a ostatní vhodně doplňují kompozici. Nejlepším kouskem alba je „Just One of those Things“, kde saxofon, kontrabas a zpěv hlavní postavy celého alba tvoří strhující rytmický celek, pevný a svižný, který chcete prostě jen tak poslouchat stále dokola a když skladba skončí, je to prostě příliš rychle.

Celé album si po celých padesát minut od první jemné bossanovy „Easy to Love“ do poslední „New Year´s Eve Song“ zachovává schopnost udržet posluchače, bavit různorodými písněmi i tím, že vše na sebe dobře navazuje – tam kde je třeba tempo zvolní, aby se pak zase zrychlilo tou správnou měrou. Poslech je prostě tak nějak v pohodě, nenudí, neunavuje náročností, proplouvá, obaluje pohodou a nechává na posluchači, jak moc hluboko se zaposlouchá.

Barber si občas neodpustí ani balancování na hranici kýčovitých francouzských písniček – konkrétně ve skladbě C´Est Magnific. Ale ani zde se posluchač neuráží či nenudí, stačí jen mít tu správnou náladu, o níž se postarají předchozí tracky. „In the Still of the Night“ se zhmotňuje pozitivní energie celé nahrávky, rychlá samba skoro nutí k tanci. Hodně svérázného provedení se dočkala skladba „Get out of Town", která by se hezky hodila třeba do filmů o Kmotrovi.

Zvuková kvalita nahrávek patří obecně u všech alb Pat Barber k tomu lepšímu, spíše dokonce až k tomu nejlepšímu. Zvláště edice jejích alb na vinylu jsou opravdové extraliga. Ani Cole Porter Mix pak není výjimkou, na slušném (a lepším) hi-fi si užijete skvělou lokalizaci nástrojů a křišťálově čistý zvuk nízko položeného hlasu Patricie Barber. Všechno se zdá být opravdu pozorně nahrané a zpracované, celé album je vyprodukováno s úmyslem přehrávat jej na co nejkvalitnějších systémech, kde při správné hlasitosti a zavřenýma očima skoro uvěříte, že piano, kontrabas i další nástroje stojí přímo před vámi. Celá zvuková scéna je pevná, nástroje neputují ze svých míst, je kolem nich dostatek prostoru a jednoduše řečeno je Cole Porter Mix dobrým příkladem pro všechny zvukaře, jak by nahrávka měla vypadat (či přesněji hrát).

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika