Původ slova Censor (jedním z jeho variací je právě Zensor) můžeme vystopovat až do hlubin antického Říma, kde toto slovo označovalo prakticky nejmocnější úředníky. Měli totiž na starosti přesnost a vyváženost státních financí, stejně jako přísnou a dokonalou kontrolu nad financemi obyvatelstva. Těžko odhadovat, co vedlo dánského giganta high fidelity Dali (neboli Danish Audiophile Loudspeaker Industry), aby pojmenoval jednu ze svých entry level řad právě po cenzorském úřadu.

Snad je to ale proto, že tato série by se měla vyznačovat právě takovou všemocnou kontrolou a dohledem nad tím, co je správné – jen nikoliv ve finančním, ale zvukovém světě. Zensor s pořadovým číslem 5 tvoří prostřední model nabídky, jde vlastně o menší variantu sloupku Zensor 7, pod ním už je jen velmi malý regálek Zensor 1.

Desetikilový sloupek nese všechny znaky dánské elegance; přestože se pohybuje ve vodách finanční dostupnosti pro každého, výrobní kvalita je víc než uspokojivá. Jen se podívejte na čisté, perfektně spojené hrany i solidní lakování čelní desky. V celkovém vzhledu není v podstatě nic originálního, detaily jako jemné orámování reproduktorů, jejich červené membrány či obří otvor bassreflexu v čelní stěně a jednoduše střižený kovový podstavec dohromady jednoduchost rozbourávají a oživují, dokonce tvary dovádí až na hranici skutečné elegance.

Zensor 5 jsou velmi kompaktní, rostou pouze od výšky 84 cm, na šířku zaberou jen něco přes 16 a dozadu ne více, než 25 cm. Díky tomu, že jejich opravdu masivní bassreflexový otvor je umístěn vpředu, lehce pod polovinou výšky ozvučnice, doporučuje výrobce usadit je v rozsahu cca 20 – 80 cm od zadní stěny.

Vzhledová jednolitost a čistota je na zadní straně oživena jediným párem masivních reproterminálů (v této cenové relaci až nečekaně velkých, bytelných a dobře vypadajících) v plastové vaničce. Přední, lakovaná strana je kromě již zmiňovaného bassreflexu osazena celkem trojicí reproduktorů, přestože Zensor 5 jsou koncipovány pouze jako dvoupásmové. Tweeter je zasazen v masivním kovovém orámování, průměr jeho textilní membrány je 2,5 cm. Dvojice nízkofrekvenčních měničů má pak průměr necelých 13,5 cm, přičemž membrány jsou z „firemního“ materiálu, jehož základ tvoří dřevěná vlákna. Měniče vychází technologicky z řady Ikon.

Přesto, že Zensor 5 jsou naživo ještě drobnější, než by se mohlo zdát z popisu, nabízí nástup již na hranici 43 Hz (bassreflex je naladěn o 1 Hz výše), poté umí vystoupat až na hranici 26 500 Hz (v toleranci + / - 3 dB). Snadné soužití by měla zajistit impedance 6 Ohm, stejně jako solidní citlivost 88 dB (2,83 V / m). Pro úplnost bychom měli dodat, že výhybka je naladěna na dělící frekvenci 2,4 kHz, pásma jsou však tak dobře integrovaná, že to neuslyšíte.

Maličké sloupky Dali Zensor 5 jsme poslouchali v prostorách Horizon Trading Prague na velmi nadstandardní sestavě, byť v prostoru akusticky v podstatě neupraveném. Kabeláž dodala Supra a úpravu napájení zase značka Xindak, elektroniku potom věhlasný Luxman – nový koncový stereo zesilovač M-200 umožnil díky jednoduché regulaci hlasitosti obejít se bez řídícího stupně, signál dodával „retro“ přehrávač D-30u, pocházející z nové řady Classic. Na stejné sestavě jsme slyšeli i sloupky Usher, ve stejném prostoru pak dříve Dali Zensor 7.

Už od prvního tónu se vám určitě bude zdát, že Zensor 5 v některém z nezachytitelných rozměrů reality schovává nějaký ten litrový objem navíc, protože objem zvuku a pocit z něj byste přisoudili spíše „klasicky“ velkým sloupkům. Nečekaně velký objem tak má i úder do velkého bubnu ve Verdiho „Requiem“ (diriguje Sir Colin Davis | disk Bowers&Wilkins + Londýnský symfonický orchestr). Na danou cenovou třídu jsou Zensor 5 velmi kultivované, snaží se vší silou udržet v nahrávce přehled a klid. V klidných pasážích skladby se Dali drží skutečně skvěle, v komplexních pasážích se ale nutně projeví náraz na fyzikální limity. To ale samozřejmě těžko může být výtka, za šestnáct tisíc nenajdete reprosoustavu, která by Requiem ve vypjatých chvílích skutečně zvládla.

Co ale Zensor 5 zvládá v každém okamžiku, to je velmi dobré vykreslení prostorové scény. Je jedno, zda se jedná o širokou škálu akustických nástrojů ve Stingově „Englishman in New York“ („Die Perfekte Räumlichkeit“ | 2010 | Stereoplay), nebo o „Andreas, André“ (Jienat | „Mira“ | 2010 | JNCD002) s nepočetnými, ale o to lépe „vystřiženými“ perkusemi. Prostor jde poměrně hluboko za reprosoustavy, ale také do šířky, přičemž nástroje mají velikost velmi podobnou skutečnosti. Je to ale hlavně nenásilný, příjemný charakter, který vám tak snadno umožní vnořit se do hudby a vnímat všechny informace o zvukové scéně jako celku, i o jednotlivýcho nástrojích. Zensor 5 se schopností rekonstruovat prostor blíží spíše tak trochu do vod „monitorového“ zvuku.

Zdaleka nejlépe se Dali cítí u nástrojově jednodušší akustické hudby a při reprodukci neelektrifikovaných nástrojů. Cit pro nepřehnané vykreslení barev se projevil nejlépe na Forcioneho „Visions“ („Meet Me in London“ | Naim Label | 1997 | naimcd021), kde podmanivým způsobem zní jak hlas Sabiny Sciubba, tak akustická kytara hlavního interpreta. Energické drnknutí do strun zjevně rozezní dřevěnou ozvučnici s jiskrně kovovými strunami; v dostupné kategorii ne úplně neobvyklý pocit neurčitosti, kdy není tak úplně snadné určit, co vlastně hraje, je Dali Zensor 5 zcela cizí. Na druhou stranu tak trochu chybí intenzivní pocit tlaku a masivnosti kontrabasu v pozadí. Zensor jsou nicméně stále na svou cenovou kategorii a rozměry stále nadprůměrné.

Z výše řečeného byste si ale určitě neměli odnést pocit, že Zensor 5 neumí zahrát basové frekvence. Přestože vám nerozdrnčí okenní tabulky, ani neprobublá vaší bránicí, kontrabas v „The Beat Goes On“ (Patricia Barber | „Companion“ | Koch Records | 2004) má ve chvíli, kdy je na scéně jediným nástrojem, solidní objem i razanci. Jeho vyznění je příjemně měkké a vřelé.

Muzikálnější a pohodový charakter Zensor 5 kupodivu velmi dobře vyhovuje i modernějším žánrům – „Haifisch“ (Rammstein | „Liebe ist für alle da“ | 2010 | Motor) vás strhne svým rytmem, a i když nemá razanci pneumatického kladiva jako na high endových systémech, ale spíše se přes Dali prezentuje klidnějším stylem, hudební zážitek je příjemný a dostatečně patetický a energický, aby si udržel vaši pozornost. Dali Zensor 5 jsou přitom zjevně velmi tolerantní k (ne)kvalitám nahrávky, takže i poměrně nepříjemné sykavky lehce ohladí a překryjí svým muzikálním charakterem.

Sloupečky Dali Zensor 5 jsou ideálními sloupky pro ty, kteří si nemohou velké sloupy z libovolného důvodu dovolit. Pětky zaberou skutečně málo prostoru, vizuálně k těmto drobečkům nemohou říct křivé slovo ani ti, kterým je hi-fi z duše protivné (snad by se to dalo generalizovat na méně tolerantní manželky), a vzato objektivně, v dané cenové kategorii je čelní stěna s hlubokým černým lakem a více než rozumně vypadající folie jen těžko sehnatelným zbožím. Maličké Zensor 5 se dokážou vyrovnat i větším soupeřům, jejich zvuk je velmi celistvý, uvolněný a hlavně radostný. Umí proměnit v podstatě libovolný hudební žánr v téměř jakékoliv kvalitě v příjemně poslouchatelnou hudbu. Je ovšem pravdou, že pro skutečně plnohodnotnou reprodukci basového pásma budete muset sehnat stabilní a energický zesilovač s náležitou kontrolou, protože Zensor 5 jsou v tomto ohledu náročnými partnery. Pokud jejich podmínky ovšem splníte, dostane se vám nesmírně příjemného a (přesně jak hlásá jméno značky) audiofilního zážitku…

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy cca 20 metrů čtverečních. Prostor je mírně akusticky upraven, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 100 Hz a výše, v pásmu 10 – 100 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech, vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhala na Luxman D-30u a M-200 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí stopy v Red Book standardu s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

Na frekvenční charakteristice je znát poměrně vysoká aktivita basového pásma, nicméně v reálném světě je křivka od úrovně 100 Hz spořádaná, bez násilných skoků. Stejně tak se v křivce reflektuje maličko výraznější projev výškového pásma. V běžném poslechovém prostoru, vezeme-li v potaz cenovku, nabízí Dali Zensor 5 víc než dobré výsledky.

Kč 15 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ na danou třídu vynikající výrobní provedení (byť jen a povrchu „jen“ folie)

+ skvostné podání prostoru

+ živý, jemný a dramatický zvuk

+ soudržnost napříč pásmy

ZÁPORY

- v podstatě nic, pokud od nich nečekáte ozvučení stadionu

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Horizon Trade Prague

www.daliaudio.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 222 715 959

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika