800 150 dynaudio partner

Původ slova Censor (jedním z jeho variací je právě Zensor) můžeme vystopovat až do hlubin antického Říma, kde toto slovo označovalo prakticky nejmocnější úředníky. Měli totiž na starosti přesnost a vyváženost státních financí, stejně jako přísnou a dokonalou kontrolu nad financemi obyvatelstva. Těžko odhadovat, co vedlo dánského giganta high fidelity Dali (neboli Danish Audiophile Loudspeaker Industry), aby pojmenoval jednu ze svých entry level řad právě po cenzorském úřadu.

Snad je to ale proto, že tato série by se měla vyznačovat právě takovou všemocnou kontrolou a dohledem nad tím, co je správné – jen nikoliv ve finančním, ale zvukovém světě. Zensor s pořadovým číslem 5 tvoří prostřední model nabídky, jde vlastně o menší variantu sloupku Zensor 7, pod ním už je jen velmi malý regálek Zensor 1.

Desetikilový sloupek nese všechny znaky dánské elegance; přestože se pohybuje ve vodách finanční dostupnosti pro každého, výrobní kvalita je víc než uspokojivá. Jen se podívejte na čisté, perfektně spojené hrany i solidní lakování čelní desky. V celkovém vzhledu není v podstatě nic originálního, detaily jako jemné orámování reproduktorů, jejich červené membrány či obří otvor bassreflexu v čelní stěně a jednoduše střižený kovový podstavec dohromady jednoduchost rozbourávají a oživují, dokonce tvary dovádí až na hranici skutečné elegance.

Zensor 5 jsou velmi kompaktní, rostou pouze od výšky 84 cm, na šířku zaberou jen něco přes 16 a dozadu ne více, než 25 cm. Díky tomu, že jejich opravdu masivní bassreflexový otvor je umístěn vpředu, lehce pod polovinou výšky ozvučnice, doporučuje výrobce usadit je v rozsahu cca 20 – 80 cm od zadní stěny.

Vzhledová jednolitost a čistota je na zadní straně oživena jediným párem masivních reproterminálů (v této cenové relaci až nečekaně velkých, bytelných a dobře vypadajících) v plastové vaničce. Přední, lakovaná strana je kromě již zmiňovaného bassreflexu osazena celkem trojicí reproduktorů, přestože Zensor 5 jsou koncipovány pouze jako dvoupásmové. Tweeter je zasazen v masivním kovovém orámování, průměr jeho textilní membrány je 2,5 cm. Dvojice nízkofrekvenčních měničů má pak průměr necelých 13,5 cm, přičemž membrány jsou z „firemního“ materiálu, jehož základ tvoří dřevěná vlákna. Měniče vychází technologicky z řady Ikon.

Přesto, že Zensor 5 jsou naživo ještě drobnější, než by se mohlo zdát z popisu, nabízí nástup již na hranici 43 Hz (bassreflex je naladěn o 1 Hz výše), poté umí vystoupat až na hranici 26 500 Hz (v toleranci + / - 3 dB). Snadné soužití by měla zajistit impedance 6 Ohm, stejně jako solidní citlivost 88 dB (2,83 V / m). Pro úplnost bychom měli dodat, že výhybka je naladěna na dělící frekvenci 2,4 kHz, pásma jsou však tak dobře integrovaná, že to neuslyšíte.

Maličké sloupky Dali Zensor 5 jsme poslouchali v prostorách Horizon Trading Prague na velmi nadstandardní sestavě, byť v prostoru akusticky v podstatě neupraveném. Kabeláž dodala Supra a úpravu napájení zase značka Xindak, elektroniku potom věhlasný Luxman – nový koncový stereo zesilovač M-200 umožnil díky jednoduché regulaci hlasitosti obejít se bez řídícího stupně, signál dodával „retro“ přehrávač D-30u, pocházející z nové řady Classic. Na stejné sestavě jsme slyšeli i sloupky Usher, ve stejném prostoru pak dříve Dali Zensor 7.

Už od prvního tónu se vám určitě bude zdát, že Zensor 5 v některém z nezachytitelných rozměrů reality schovává nějaký ten litrový objem navíc, protože objem zvuku a pocit z něj byste přisoudili spíše „klasicky“ velkým sloupkům. Nečekaně velký objem tak má i úder do velkého bubnu ve Verdiho „Requiem“ (diriguje Sir Colin Davis | disk Bowers&Wilkins + Londýnský symfonický orchestr). Na danou cenovou třídu jsou Zensor 5 velmi kultivované, snaží se vší silou udržet v nahrávce přehled a klid. V klidných pasážích skladby se Dali drží skutečně skvěle, v komplexních pasážích se ale nutně projeví náraz na fyzikální limity. To ale samozřejmě těžko může být výtka, za šestnáct tisíc nenajdete reprosoustavu, která by Requiem ve vypjatých chvílích skutečně zvládla.

Co ale Zensor 5 zvládá v každém okamžiku, to je velmi dobré vykreslení prostorové scény. Je jedno, zda se jedná o širokou škálu akustických nástrojů ve Stingově „Englishman in New York“ („Die Perfekte Räumlichkeit“ | 2010 | Stereoplay), nebo o „Andreas, André“ (Jienat | „Mira“ | 2010 | JNCD002) s nepočetnými, ale o to lépe „vystřiženými“ perkusemi. Prostor jde poměrně hluboko za reprosoustavy, ale také do šířky, přičemž nástroje mají velikost velmi podobnou skutečnosti. Je to ale hlavně nenásilný, příjemný charakter, který vám tak snadno umožní vnořit se do hudby a vnímat všechny informace o zvukové scéně jako celku, i o jednotlivýcho nástrojích. Zensor 5 se schopností rekonstruovat prostor blíží spíše tak trochu do vod „monitorového“ zvuku.

Zdaleka nejlépe se Dali cítí u nástrojově jednodušší akustické hudby a při reprodukci neelektrifikovaných nástrojů. Cit pro nepřehnané vykreslení barev se projevil nejlépe na Forcioneho „Visions“ („Meet Me in London“ | Naim Label | 1997 | naimcd021), kde podmanivým způsobem zní jak hlas Sabiny Sciubba, tak akustická kytara hlavního interpreta. Energické drnknutí do strun zjevně rozezní dřevěnou ozvučnici s jiskrně kovovými strunami; v dostupné kategorii ne úplně neobvyklý pocit neurčitosti, kdy není tak úplně snadné určit, co vlastně hraje, je Dali Zensor 5 zcela cizí. Na druhou stranu tak trochu chybí intenzivní pocit tlaku a masivnosti kontrabasu v pozadí. Zensor jsou nicméně stále na svou cenovou kategorii a rozměry stále nadprůměrné.

Z výše řečeného byste si ale určitě neměli odnést pocit, že Zensor 5 neumí zahrát basové frekvence. Přestože vám nerozdrnčí okenní tabulky, ani neprobublá vaší bránicí, kontrabas v „The Beat Goes On“ (Patricia Barber | „Companion“ | Koch Records | 2004) má ve chvíli, kdy je na scéně jediným nástrojem, solidní objem i razanci. Jeho vyznění je příjemně měkké a vřelé.

Muzikálnější a pohodový charakter Zensor 5 kupodivu velmi dobře vyhovuje i modernějším žánrům – „Haifisch“ (Rammstein | „Liebe ist für alle da“ | 2010 | Motor) vás strhne svým rytmem, a i když nemá razanci pneumatického kladiva jako na high endových systémech, ale spíše se přes Dali prezentuje klidnějším stylem, hudební zážitek je příjemný a dostatečně patetický a energický, aby si udržel vaši pozornost. Dali Zensor 5 jsou přitom zjevně velmi tolerantní k (ne)kvalitám nahrávky, takže i poměrně nepříjemné sykavky lehce ohladí a překryjí svým muzikálním charakterem.

Sloupečky Dali Zensor 5 jsou ideálními sloupky pro ty, kteří si nemohou velké sloupy z libovolného důvodu dovolit. Pětky zaberou skutečně málo prostoru, vizuálně k těmto drobečkům nemohou říct křivé slovo ani ti, kterým je hi-fi z duše protivné (snad by se to dalo generalizovat na méně tolerantní manželky), a vzato objektivně, v dané cenové kategorii je čelní stěna s hlubokým černým lakem a více než rozumně vypadající folie jen těžko sehnatelným zbožím. Maličké Zensor 5 se dokážou vyrovnat i větším soupeřům, jejich zvuk je velmi celistvý, uvolněný a hlavně radostný. Umí proměnit v podstatě libovolný hudební žánr v téměř jakékoliv kvalitě v příjemně poslouchatelnou hudbu. Je ovšem pravdou, že pro skutečně plnohodnotnou reprodukci basového pásma budete muset sehnat stabilní a energický zesilovač s náležitou kontrolou, protože Zensor 5 jsou v tomto ohledu náročnými partnery. Pokud jejich podmínky ovšem splníte, dostane se vám nesmírně příjemného a (přesně jak hlásá jméno značky) audiofilního zážitku…

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy cca 20 metrů čtverečních. Prostor je mírně akusticky upraven, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 100 Hz a výše, v pásmu 10 – 100 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech, vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhala na Luxman D-30u a M-200 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí stopy v Red Book standardu s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

Na frekvenční charakteristice je znát poměrně vysoká aktivita basového pásma, nicméně v reálném světě je křivka od úrovně 100 Hz spořádaná, bez násilných skoků. Stejně tak se v křivce reflektuje maličko výraznější projev výškového pásma. V běžném poslechovém prostoru, vezeme-li v potaz cenovku, nabízí Dali Zensor 5 víc než dobré výsledky.

Kč 15 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ na danou třídu vynikající výrobní provedení (byť jen a povrchu „jen“ folie)

+ skvostné podání prostoru

+ živý, jemný a dramatický zvuk

+ soudržnost napříč pásmy

ZÁPORY

- v podstatě nic, pokud od nich nečekáte ozvučení stadionu

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Horizon Trade Prague

www.daliaudio.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 222 715 959

Přenosky Ortofon

XAVIAN Prague

GMG Power

Perfect Sound Group

200 200 epaudio

AV Center

Focal powered by Naim

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

maranz model30

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

RP Audio

Rodel Audio

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Kinki Studio EX-P7 [1] + [4]
Kinki Studio EX-B7 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [1]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [3]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [1]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

Amarock Studio

 

Dynaudio Contour i 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

Mitchell Acoustics uStream One Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio