ROTEL Michi zesilovače

Společnost Wadia Digital patří k prvním, které ve světě věrné reprodukce zvuku napřely svou snahu výhradně k oboru digitální reprodukce. Však se mu začala věnovat již v roce 1988. Dnes patří pod křídla stejné skupiny, jako třeba Audio Research, McIntosh, Sonus Faber, nebo třeba Sumiko. O pokrokovosti myšlení techniků této firmy vypovídá i fakt, že již v roce 1992 uvedli zvukově nekompromisní digitální regulaci hlasitosti, nebo že jako opět jedni z prvních spojili high-endový zvuk a skutečně prvotřídní design v nejnovějším modelu Intuition 01, takže společně například s francouzským Devialet pronikají i tam, kam běžné „krabice" nesmí.

Zajímavé je, že katalog americké firmy byl a je nesmírně úzký, přesto se alespoň jeho část vždy dá považovat za etalon. Dnes představovaný model Intuition 01 je v současnosti jediným „plnoformátovým" produktem, ostatní dva kousky v produkci jsou zástupci bujícího „mikroformátu" (ono v době již zvládnuté digitální technologie už opravdu nejde hodnotit přístroj podle rozměrů).

Wadia říká, že návrh vnější slupky zesilovače svěřila Italům (dost možná těm samým, kteří tvoří ty nádherné křivky „sesterských" reprosoustav Sonus Faber), nutno říci, že je to vidět. Absolutní jednoduchost tvarů tak přes minimum výrazových prvků působí elegantně a hodnotně. Vypouklá horní a spodní strana jsou vlastně hliníkové krycí desky, skrývající uprostřed sladkou náplň elektronických součástek. Tak jako na každém jiném správném dezertu, i zde je nahoře krásná ozdoba v podobě poosvětleného loga firmy.

Aby spodní strana nebyla brzy odřená a přístroj díky vypouklému tvaru neklouzal jako káča, leží na poměrně úzkém kovovém kruhu a několika malých kouscích gumy. Zdá se však, že návrháři věděli co a jak – ani při zatížení zadní strany těžkými kabely se nic nehýbe a nemá tendenci se naklápět, přestože celý přístroj i přes nemalé rozměry 38 x 38 x 6 cm váží pouhých 6 kg.

Pro maximálně elegantní efekt jsou přední a obě boční strany překryty látkou, skrz kterou prosvítají jednak informační LEDky tlačítek (vlevo zapínání, vpravo regulace hlasitosti), jednak i samotný displej, tvořený extra velkými body. Lhostejno, zda si vyberete černé či stříbrné provedení, obě působí maximálně moderně a elegantně.

Zadní strana dá konečně nahlédnout do možností tohoto přístroje (který, když se na něj díváte ze správného úhlu dostatečně dlouho, maličko připomíná létající talíř). Wadia Intuition 01 je sice čistě digitální přístroj, ale přesto přímo uprostřed zadní strany najdete dva páry analogových RCA terminálů pro připojení „běžných" přístrojů. Nalevo od nich jsou dva koaxiální, jeden optický a jeden AES/EBU digitální vstupy, doplněné USB konektorem a dvojicí Wadia Link HDMI konektorů. Půjdeme-li více doprava, objevíme zásuvku pro napájecí kabel s kolébkovým spínačem a jednoduché zapuštěné reproterminály, určené v této podobě výhradně pro banánkové konektory.

Stejně jako je čtvercový samotný přístroj, tak je čtvercové i dálkové ovládání. Pravdou je, že jeho tvary jsou spíše stylové, než ergonomické, kopírují tvar těla Intuition 01 do velkých podrobností. Na to, že se na ovladači nachází pouze dvě tlačítka pro regulaci hlasitosti, dvě pro volbu vstupů a jedno pro odříznutí výstupního signálu (Mute), tak je ovladač opravdu hodně velký a těžký. Nicméně ovládat Wadii přímo na těle přístroje sice lze, je to ale krajně nepohodlné, takže si spíše zvyknete.

Jak už jsme říkali, Wadia patří k průkopníkům digitálu, není proto divu, že na rozdíl od mnoha ostatních jsou její možnosti v tomto ohledu velkolepé a dostačující i pro v současnosti nejkvalitnější nahrávky. Přes koaxiální, optický a AES/EBU vstup protlačíte signál s rozlišením až 24 bitů / 192 kHz, přes USB dokonce fantastických 32 bitů / 384 kHz – Wadia zjevně věří tomu, že budoucnost bude dominantně „počítačová" (což je při pohledu na stav a směřování technologického vývoje více než jasné).

Wadia Intuition 01 je také označována spíš jako Power DAC, než jako integrovaný digitální zesilovač – je to i kvůli tomu, že v srdci systému leží čip, provádějící A/D a D/A konverzi a předzesílení v rozlišení 32 bitů a se vzorkovací frekvencí dokonce 1,5 MHz. Může za to nejen poslední generace firemní technologie Digimaster (zde pod jménem Delta-SigMaster), pracující právě s upsamplingem jakéhokoliv signálu na 1,536 MHz. Samotný digitálně-analogový převod má na starosti SabreDAC ESS 9018. To je momentálně patrně nejlepší dostupný čip, byť také zdaleka nejdražší v porovnání s běžně vídanými produkty Wolfson, Texas Instruments a podobnými.

Výhodou digitálních zesilovačů byl vždy vysoký výkon z kompaktních rozměrů, nejinak je tomu i u Intuition 01. Koncový stupeň ve třídě D dodá do zátěže 4 Ohmy celých 350 Wattů, do dvojnásobné pak stále skvělých 190 Wattů – u „digitálu" je však maximální výkon vždy vyvážen výraznějším zkreslením; na „plný knedlík" tak Wadia udává THD 1%, což je stále nesmírně solidní hodnota a u takových 185 / 345 Wattů už je udávaných 0,005%, neb právě ve třídě D (byť Wadia tu svou modifikaci nazývá D+) zase zkreslení rychle klesá a není se tak třeba podobné hodnoty bát.

Zesilovač v Intuition 01 je také slušně rychlý; nabízí frekvenční rozsah 3 – 45 000 Hz v toleranci -3 dB (při 1 W / 8 Ohm) a skvělý odstup signálu a šumu 113 dB. Jitter u digitálních vstupů je pak je pak pod hranicí 1pS.

Zesilovač, nebo možná spíše Power DAC Wadia Intuition 01 jsme měli možnost poslouchat hlavně přes USB s hi-res soubory, převážně z produkce severského vydavatelství 2L. Jako (digitálně-)analogové zdroje, hlavně pro srovnání kvalit USB a digitálních vstupů s analogovými jsme měli k dispozici ASUS Xonar Essence One MUSES, Musical Fidelity V90-DAC a Pioneer BDP-LX71. Jako alternativní zesilovače pak byly k dispozici NAD C370 a Electrocompaniet ECI 6 DS. Poslouchali jsme na našich Harbeth Monitor 30, Sonus Faber Olympica I, Polk Audio RTiA7, Tannoy Mercury V4i a Xavian Bonbonus. Vše se odehrávalo přes kabeláž ProAc, QUAD, KrautWire, Eagle Cable a Monster Cable.

Nenechte se zmást vnějšími rozměry a podobou Wadia Intuition 01, její vnitřní síla je veliká. První poslech jsme absolvovali v čase hluboko po půlnoci, takže hlasitost nesměla rušit spící domácnost a byla stažena do blízkosti minimální slyšitelné hranice. Velice příjemný byl pocit hlubokého zvuku, tónů s reálnou vahou a silou už i v této úrovni. Waitsův klidný, ale velmi specifický vokál v „Everything you can think" z desky „Alice" reprodukci dominoval svou uvolněností, lehkostí a přitom hlubokým prokreslením, kterýžto pocit ještě roste se stoupající hlasitostí; ale v praxi zůstává charakter Intuition 01 stejný napříč celým rozsahem použitelné hlasitosti. Působivá je kontrola spodní části spektra, basy na vás doslova dýchají.

Kontrola a autorita jsou vůbec jedněmi z nosných charakteristik projevu největšího zesilovače Wadia. Intuition 01 perfektně zvládl rozvrstvení nástrojů v pravolevém i předozadním směru v „Ralph´s New Blues" a vůbec celé desce „Concorde" od Modern Jazz Quartet. Každý z nástrojů má jasně vymezený prostor, suverénně vykreslené kontury a dostatek vzduchu kolem sebe, navíc máte pocit velmi uvěřitelné, přirozené velikosti, Wadia na objemu nepřidává, možná dokonce o špetku ubírá. Fenomenálně lehké podání svědčilo obzvláště dominantnímu xylofonu, dozvuk úderů je předlouhý a můžete ho sledovat až do přirozeného utichnutí, bez pocitu předčasného useknutí.

Mozartův „Houslový kvartet #4 v D Moll KV218" v podání Trondheimsolistene se opět nese v autoritativním, samozřejmém duchu. Sice se tu nedostavuje úplně drtivá „hmota" zvuku, která provází reprodukci high endových koncepcí třídy A, ale občas i A/B. Wadia je maličko světlejší, lehčí, byť v míře ničemu nevadící a bez plného soustředění nijak nápadné. Lehký, velmi transparentní zvuk však hlavně nechává vyniknout prvotřídní, nekomprimovanou dynamiku, díky čemuž jsou právě housle skutečně nádherně živé. Na strunách si navíc uvědomíte, jak je Wadia „nedigitální" – ba naopak je zvuk měkký a uvolněný; pokud už má nějakou „digitální" charakteristiku, je to přesnost, kontrola a rychlost.

Stylový zesilovač (nebo vlastně power-dac?) Wadia Intuition 01 si pořídí spíše progresivně smýšlející posluchači, kteří zřejmě nebudou chtít poslouchat pouze jazzové a klasické nahrávky. Wadii nezaskočí vůbec žádný žánr, právě díky pocitu lehkosti a jednoduchosti, s níž „prostě hraje". Oldfieldovy kytarové orgie „Outcast" z „Tubular Bells III" jsou skutečná jízda; Wadia vás vtáhne do děje, rytmus fantasticky odklepává, navíc umí Intuition 01 rozplést chumel vzájemně se překřikujících kytar a každou naprosto čistě vykreslit a dát jí vlastní prostor. Zvuk má prostě pořádný rockový drajv a šťávu, i když basů je i tady tak akorát, Intuition 01 sází na jejich maximální kontrolu a ne nabobtnalost.

Přesto si není proč stěžovat ani na varhanní přepis „Bridge over troubled water" z alba „Orgelmusikken fra deUSYNLIGE" Iver Kleiveho. Hlavně kvůli talentu pro přenos energie, kdy Wadia umí vzbudit až kostelní dojem – z části je to díky maximální transparentnosti, z části díky perfektní kontrole a z části díky vykreslení drobných ambientních detailů. Intuition 01 sice nehýří vřelostí, ani neumí (nebo spíš nechce) rozvibrovat basem tabulky ve vašich sklech a probourat zeď k sousedům, ale vůbec o to nejde. Opět už od nízkých úrovní hlasitosti totiž umí vytvořit zvuk, který „dýchá". Důležité je, že ho také dokáže protlačit i málo citlivými reprososutavami.

Přestože Wadia Intuition 01 nehraje „hezky", umí vzbudit emoce vybudování křehké, něžné atmosféry; přes svou digitální přesnost a autoritu se nezalekne jiskřící, éterické „Wichita Lineman" od Barb Jungr. Piano je naprosto uvolněné, lehké a velmi přirozené, myriády cinkajících perkusí pak vyplní každý krychlový centimetr poslechové prostoru nostalgií a něhou. Bez připomínek je hlas Barb Jungr, prokreslený do detailu a velice uvěřitelný svou barvou i ostatními atributy.

Wadia Intuition 01 je originální počin. Nejen, že na rozdíl od drtivé většiny reprodukční zvukové techniky dostojí i opravdu vysokým nárokům na vzhled a provedení, ale také skvěle hraje. Z provedení a možností je jasné, že cílí především na vyznavače digitální cesty o A do Z – je jedno, zda budete mít přímo připojený svůj počítač, nebo třeba pomocí nějakého dobrého streameru budete tahat do přístroje data ve vysokém rozlišení ze svého serveru, nebo nakonec budete chtít digitální cestou posílat i tradiční „placky" z některého diskového přehrávače, Wadia si ve všech případech zachovává svůj transparentní, rychlý a maximálně čistý charakter, který je důkazem, že i „digitálnost" nemusí být rozhodně nepříjemná. Intuition 01 nepustí v žádném okamžiku zvuk z pod své kontroly, čímž dává maximální prostor pro vyniknutí samotné hudby, od které vás nebude nic oddělovat.

Kč 179 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ styl a elegance

+ dostatek vstupů

+ solidní výkon a drajv

+ detaily a rychlost

ZÁPORY

- dálkové ovládání je spíš stylové, než praktické

- vyvážení je o něco málo světlejší, pokud budeme přísní

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: TYKON | www.tykon.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

ELAC

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Beyerdynamic

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio