Tato firma na rozdíl od Vincenta, Advance Acoustic nebo Prima Luny, vznikla a od počátku působí za dlouhou čínskou zdí. Její sortiment je velice široký, v podobných cenových relacích můžeme nalézt přístroje mimořádně vydařené, ale i méně povedené. Je třeba prostě vyzobat z jejich produkce ty zralé třešničky. A protože ve světě je velice známá, tento výběr už za nás udělali recenzenti mnoha jiných věhlasných periodik. Ze skvělých produktů té nižší cenové kategorie byl po dlouhých úvahách nakonec vybrán integrovaný zesilovač XA 6200 a přehrávač CD 06. Jak se později ukázalo, byla to ta správná volba a trefa do černého.

Mimořádně poutavý vzhled XA 6200 nezapře inspiraci u firmy Ayre. Čelní panel tvoří dokonale opracovaný masívní plát škrábaného hliníku, vrchní deska a boky, mající tvar radiátorů, jsou rovněž z nemagnetických materiálů a slouží současně jako chladiče. Atraktivitu vzoru Ayre připomínají i takové detaily, jako vyfrézované prohlubně kolem modrých kontrolek volby vstupů a červené pro zapínání přístroje. Pohled na zadní stranu přístroje vzbuzuje důvěru jak provedením čtyř zlacených vstupů RCA a jednoho nezlaceného vstupu XLR, tak masívními zlacenými konektory pro pohodlné připojení reproduktorů všemi běžnými způsoby.

Rovněž vnitřek přístroje je atraktivní a velmi solidně provedený. Jedná se o zesilovač hybridní, kde v části předzesilovací pracují pro každý kanál zvlášť dvě dvojité triody E88CC firmy JJ Electronic. Koncový stupeň je naproti tomu osazen bipolárními tranzistory NPN BUV21 firmy Motorola, vždy po jednom páru na kanál. Všechny použité součástky jsou kvalitní, např. kondenzátory Nichicon a Elna, nebo v předzesilovači Philips a Wima. Krátké signálové cesty jsou vedeny stíněnými kabely z postříbřené mědi v teflonu atd., napájecí část je příkladem toho, co všechno lze udělat i v této cenové relaci. Z toroidního transformátoru, vzorně stíněného silným krytem, je vyvedeno zvlášť samostatné filtrované napětí pro každý kanál výkonového stupně, pro každý kanál předzesilovače a rovněž pro žhavení lamp. Regulaci hlasitosti má na starosti motorizovaný potenciometr Alps černé řady, ovládat ho můžeme celokovovým dálkovým ovládáním, které umožňuje rovněž volbu vstupu. Protože signál ze symetrických konektorů je dále stejně převeden na nesymetrický, jeví se jako výhodnější využití terminálů RCA.

Přehrávač CD 06, který je základním modelem značky, se vyznačuje jednoduchou tvarovou linií se stejně opracovaným, masívním hliníkovým čelním panelem, jako zmiňovaný zesilovač. Spolu k sobě perfektně ladí. Přestože v módě jsou přehrávače s mnohonásobnými upsamplingy, tento přístroj využívá nesporných kvalit oblíbeného legendárního 16 bitového proudového DA převodníku Philips TDA 1543. Mimořádná čistota a barevnost zvuku CD 06 však není dosažena pouze zásluhou tohoto čipu, ale rovněž použitím speciálního obvodu, který místo vzorkovací frekvence 44,1KHz a rozlišení 16 bitu využívá vzorkovací frekvenci 176,4KHz. Napájecí část je osazena toroidním transformátorem z něhož je vyvedeno napětí samostatně pro část analogovou i digitální, jako transport byl vybrán model CD 18 od firmy Philips a použitý laser je osvědčený typ Sony 213C.

Z konstrukce je zřejmé, že konstruktéři rezignovali na bohatost funkcí a dali přednost jednoduchosti a zvukové kvalitě. Standardní komfort obsluhy samozřejmě zůstal zachován, včetně ztlumení a vypnutí displeje. Finanční úspory se v žádném případě netýkají vnitřku přístroje, za který by se nemusely stydět přehrávače ani 2x dražší.

Pro mnoho posluchačů, kteří dosud hleděli na tuto značku s určitým odstupem, se mohou její výrobky vzhledem k velmi atraktivním cenám a promyšleným konstrukcím, mnohdy zajímavějším než jsou ty „evropské“, stát nejlepší volbou v jednotlivých cenových relacích. Abychom se o zvukových kvalitách přesvědčili, nezbývá než poslouchat a poslouchat, jak různé žánry, tak různé kombinace přístrojů při různých hlasitostech, náladách i okolních podmínkách. A věřte, že je co poslouchat. Zesilovač hraje tonálně vyváženým zvukem s velmi dobrou kontrolou nejnižších kmitočtů, dobrou dynamikou a výborným rozlišením.

Zvuk je rychlý, plný a vyrovnaný. Podání středních a vysokých frekvencí připomíná spíš zvuk lampových zesilovačů, za kontrolu basů by se naopak nemusel stydět ani kterýkoli výkonný koncový zesilovač, což jsem si potvrdil přímým srovnáním. Ani náročné soustavy mu nečiní žádné problémy, basy jsou pevné, svalnaté, dynamické a rychlé, jdou tak hluboko jak to běžné soustavy dovolí. Možná reproduktory z cenových relací nad 100 tisíc Kč, které zvládají frekvence kolem 35-40Hz by dokázaly odhalit měkčí podání nejnižších frekvencí, ale k takovým tento levný přístroj není předurčen. Zajímavé poznatky lze získat výměnou triod v předzesilovací části přístroje; místo nainstalovaných JJ Electronic lze vyzkoušet lampy jiných výrobců a posunout zvuk směrem k hladšímu podání středů, čistšímu přechodu mezi středy a výškami, či přiblížení podání jednotlivých hlasů v prostoru. I při takových pokusech však celkový charakter zvuku zůstává zachován.

K tomuto velmi vydařenému zesilovači s neskutečně věrným a příjemným zvukem můžeme bez obav připojit kterýkoli přehrávač z vysokých cenových pater, a bude to spojení oprávněné. My jsme však mimo jiné vyzkoušeli osvědčený tandem stejné značky a připojili CD 06. A tento konstrukčně vyrafinovaný přístroj nezklamal, hrál mimořádně hladkým a plynulým, můžeme říci „analogovým“ zvukem. V těchto cenových relacích lze získat takto „oddigitalizovaný“ zvuk s výbornou koherencí jen výjimečně. Velmi dobré je rovněž rozlišení i barvy nástrojů.

U znatelně dražších přehrávačů však lze pozorovat ještě lepší rozlišení scény do hloubky a přesnější zobrazení vzájemných rozdílů mezi nástroji postavenými blíže a dále. Přesto tento přehrávač můžeme bez obav použít i v dražších systémech a určitě nebudeme zklamáni. Sám jsem ho konfrontoval se samostatným převodníkem i s přehrávačem 7x dražším a rozhodně se za svůj projev stydět nemusel. V každém případě mě tento tandem velmi příjemně překvapil a soužití s těmito přístroji jsem si náležitě vychutnal. Vykreslení něžných i strhujících kytarových pasáží v podání J.McLaughlina, dynamické a barevně rozlišené, prostorově výborně čitelné podání perkusí Zakira Hussaina či strhující a naléhavý, přesto ne agresívní zvuk saxofonu Jana Garbarka na desce „Making Music“ bylo opravdovým zážitkem. Totéž lze říci o hutném a dynamickém, dobře konturovaném kontrabasu Arilda Andersena nebo klavíru V.Tsabropoulose na albu „Achirana“. Ani při poslechu mnoha dalších alb tato kombinace přístrojů nezklamala, pokud bych přece jen měl vyzdvihnout pouze jeden z nich, myslím že zvláštní pochvalu si zaslouží opravdu vynikající zvuk zesilovače XA 6200.

Mohu jen potvrdit to co již uváděly recenze v cizích periodikách dávno, a sice, že i v nízkých cenových relacích je možno najít velmi vydařené přístroje, jak provedením, tak hlavně zvukem. V tomto případě se snoubí oboje. Podrobné technické parametry naleznete na stránkách hifi studia Panský Dvůr ( http://www.panskydvur.unas.cz ), kterému děkujeme za zapůjčení komponentů k poslechu i za příjemné chvilky s nimi strávené.

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika