ROTEL Michi zesilovače

Tato firma na rozdíl od Vincenta, Advance Acoustic nebo Prima Luny, vznikla a od počátku působí za dlouhou čínskou zdí. Její sortiment je velice široký, v podobných cenových relacích můžeme nalézt přístroje mimořádně vydařené, ale i méně povedené. Je třeba prostě vyzobat z jejich produkce ty zralé třešničky. A protože ve světě je velice známá, tento výběr už za nás udělali recenzenti mnoha jiných věhlasných periodik. Ze skvělých produktů té nižší cenové kategorie byl po dlouhých úvahách nakonec vybrán integrovaný zesilovač XA 6200 a přehrávač CD 06. Jak se později ukázalo, byla to ta správná volba a trefa do černého.

Mimořádně poutavý vzhled XA 6200 nezapře inspiraci u firmy Ayre. Čelní panel tvoří dokonale opracovaný masívní plát škrábaného hliníku, vrchní deska a boky, mající tvar radiátorů, jsou rovněž z nemagnetických materiálů a slouží současně jako chladiče. Atraktivitu vzoru Ayre připomínají i takové detaily, jako vyfrézované prohlubně kolem modrých kontrolek volby vstupů a červené pro zapínání přístroje. Pohled na zadní stranu přístroje vzbuzuje důvěru jak provedením čtyř zlacených vstupů RCA a jednoho nezlaceného vstupu XLR, tak masívními zlacenými konektory pro pohodlné připojení reproduktorů všemi běžnými způsoby.

Rovněž vnitřek přístroje je atraktivní a velmi solidně provedený. Jedná se o zesilovač hybridní, kde v části předzesilovací pracují pro každý kanál zvlášť dvě dvojité triody E88CC firmy JJ Electronic. Koncový stupeň je naproti tomu osazen bipolárními tranzistory NPN BUV21 firmy Motorola, vždy po jednom páru na kanál. Všechny použité součástky jsou kvalitní, např. kondenzátory Nichicon a Elna, nebo v předzesilovači Philips a Wima. Krátké signálové cesty jsou vedeny stíněnými kabely z postříbřené mědi v teflonu atd., napájecí část je příkladem toho, co všechno lze udělat i v této cenové relaci. Z toroidního transformátoru, vzorně stíněného silným krytem, je vyvedeno zvlášť samostatné filtrované napětí pro každý kanál výkonového stupně, pro každý kanál předzesilovače a rovněž pro žhavení lamp. Regulaci hlasitosti má na starosti motorizovaný potenciometr Alps černé řady, ovládat ho můžeme celokovovým dálkovým ovládáním, které umožňuje rovněž volbu vstupu. Protože signál ze symetrických konektorů je dále stejně převeden na nesymetrický, jeví se jako výhodnější využití terminálů RCA.

Přehrávač CD 06, který je základním modelem značky, se vyznačuje jednoduchou tvarovou linií se stejně opracovaným, masívním hliníkovým čelním panelem, jako zmiňovaný zesilovač. Spolu k sobě perfektně ladí. Přestože v módě jsou přehrávače s mnohonásobnými upsamplingy, tento přístroj využívá nesporných kvalit oblíbeného legendárního 16 bitového proudového DA převodníku Philips TDA 1543. Mimořádná čistota a barevnost zvuku CD 06 však není dosažena pouze zásluhou tohoto čipu, ale rovněž použitím speciálního obvodu, který místo vzorkovací frekvence 44,1KHz a rozlišení 16 bitu využívá vzorkovací frekvenci 176,4KHz. Napájecí část je osazena toroidním transformátorem z něhož je vyvedeno napětí samostatně pro část analogovou i digitální, jako transport byl vybrán model CD 18 od firmy Philips a použitý laser je osvědčený typ Sony 213C.

Z konstrukce je zřejmé, že konstruktéři rezignovali na bohatost funkcí a dali přednost jednoduchosti a zvukové kvalitě. Standardní komfort obsluhy samozřejmě zůstal zachován, včetně ztlumení a vypnutí displeje. Finanční úspory se v žádném případě netýkají vnitřku přístroje, za který by se nemusely stydět přehrávače ani 2x dražší.

Pro mnoho posluchačů, kteří dosud hleděli na tuto značku s určitým odstupem, se mohou její výrobky vzhledem k velmi atraktivním cenám a promyšleným konstrukcím, mnohdy zajímavějším než jsou ty „evropské“, stát nejlepší volbou v jednotlivých cenových relacích. Abychom se o zvukových kvalitách přesvědčili, nezbývá než poslouchat a poslouchat, jak různé žánry, tak různé kombinace přístrojů při různých hlasitostech, náladách i okolních podmínkách. A věřte, že je co poslouchat. Zesilovač hraje tonálně vyváženým zvukem s velmi dobrou kontrolou nejnižších kmitočtů, dobrou dynamikou a výborným rozlišením.

Zvuk je rychlý, plný a vyrovnaný. Podání středních a vysokých frekvencí připomíná spíš zvuk lampových zesilovačů, za kontrolu basů by se naopak nemusel stydět ani kterýkoli výkonný koncový zesilovač, což jsem si potvrdil přímým srovnáním. Ani náročné soustavy mu nečiní žádné problémy, basy jsou pevné, svalnaté, dynamické a rychlé, jdou tak hluboko jak to běžné soustavy dovolí. Možná reproduktory z cenových relací nad 100 tisíc Kč, které zvládají frekvence kolem 35-40Hz by dokázaly odhalit měkčí podání nejnižších frekvencí, ale k takovým tento levný přístroj není předurčen. Zajímavé poznatky lze získat výměnou triod v předzesilovací části přístroje; místo nainstalovaných JJ Electronic lze vyzkoušet lampy jiných výrobců a posunout zvuk směrem k hladšímu podání středů, čistšímu přechodu mezi středy a výškami, či přiblížení podání jednotlivých hlasů v prostoru. I při takových pokusech však celkový charakter zvuku zůstává zachován.

K tomuto velmi vydařenému zesilovači s neskutečně věrným a příjemným zvukem můžeme bez obav připojit kterýkoli přehrávač z vysokých cenových pater, a bude to spojení oprávněné. My jsme však mimo jiné vyzkoušeli osvědčený tandem stejné značky a připojili CD 06. A tento konstrukčně vyrafinovaný přístroj nezklamal, hrál mimořádně hladkým a plynulým, můžeme říci „analogovým“ zvukem. V těchto cenových relacích lze získat takto „oddigitalizovaný“ zvuk s výbornou koherencí jen výjimečně. Velmi dobré je rovněž rozlišení i barvy nástrojů.

U znatelně dražších přehrávačů však lze pozorovat ještě lepší rozlišení scény do hloubky a přesnější zobrazení vzájemných rozdílů mezi nástroji postavenými blíže a dále. Přesto tento přehrávač můžeme bez obav použít i v dražších systémech a určitě nebudeme zklamáni. Sám jsem ho konfrontoval se samostatným převodníkem i s přehrávačem 7x dražším a rozhodně se za svůj projev stydět nemusel. V každém případě mě tento tandem velmi příjemně překvapil a soužití s těmito přístroji jsem si náležitě vychutnal. Vykreslení něžných i strhujících kytarových pasáží v podání J.McLaughlina, dynamické a barevně rozlišené, prostorově výborně čitelné podání perkusí Zakira Hussaina či strhující a naléhavý, přesto ne agresívní zvuk saxofonu Jana Garbarka na desce „Making Music“ bylo opravdovým zážitkem. Totéž lze říci o hutném a dynamickém, dobře konturovaném kontrabasu Arilda Andersena nebo klavíru V.Tsabropoulose na albu „Achirana“. Ani při poslechu mnoha dalších alb tato kombinace přístrojů nezklamala, pokud bych přece jen měl vyzdvihnout pouze jeden z nich, myslím že zvláštní pochvalu si zaslouží opravdu vynikající zvuk zesilovače XA 6200.

Mohu jen potvrdit to co již uváděly recenze v cizích periodikách dávno, a sice, že i v nízkých cenových relacích je možno najít velmi vydařené přístroje, jak provedením, tak hlavně zvukem. V tomto případě se snoubí oboje. Podrobné technické parametry naleznete na stránkách hifi studia Panský Dvůr ( http://www.panskydvur.unas.cz ), kterému děkujeme za zapůjčení komponentů k poslechu i za příjemné chvilky s nimi strávené.

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies