2016 01 27 HDB Aanonymous Feelings

Tu opravdu nejlepší hudbu, tu si užijete kdykoliv a kdekoliv, lhostejno zda zrovna hraje z domácí sestavy za milion, nebo z obyčejných reproduktorů v autě. Jenže takových srdečních záležitostí je málo a většinou nám poslechový zážitek více či méně kazí samotná zvuková kvalita nahrávky. Není úplně tak ojedinělé, že výsledný mix je přizpůsoben pro domácí věžičky a pecky připojené k telefonům, takže poslech na opravdu dobré sestavě vám může vehnat slzy do očí. A to ne zrovna bohatstvím hudebních nápadů a v notách skrytými emocemi...

I když, abych byl fér, stále se najde relativně dost takových, kteří umí nahrát hudbu opravdu pěkně, čistě a živě, aby neurazila ani opravdu náročného posluchače s opravdu dobrým aparátem. Přesto je velmi málo těch, kteří se odváží neprohnat nahrané zvukové stopy výraznými kompresory, levellery a dalšími běžnými "šidítky", které vtěsnají dynamiku skladeb do kuchyňských věžiček.

Jedním z takových odvážlivců (no dobře, ne zcela - jakási základní komprese proběhla i zde) je i švédské uskupení Aanonymous. Jejich cílem (a tím jejich myslím několik hudebníků aktivních na národní i mezinárodní úrovni, kteří ale pro tento projekt chtějí zůstat v naprosté anonymitě, neb "hudba je to důležité, ne tváře, které ji hrají") je nabídnout hudbu, která zvukově plně využije potenciál dynamiky domácích hi-fi sestav a nedělá zvukové kompromisy větší, než je nutné.

K nám se dostala verze ve formátu FLAC s rozlišením 24 bit a vzorkovací frekvencí 48 kHz, která je prý velmi podobná záznamu přímo ze studia, kde se pracovalo s rozlišením 24 / 96. Ke stažení jsou ale i různé další formáty s nižším rozlišením, zejména aby bylo možné porovnat si v klidu rozdíly mezi nimi.

Album "Feelings" má sedm skladeb, všechny napsané, zahrané a nahrané členy Aanonymous v jejich vlastním studiu (kromě bubnů, které nahráli ve studiu Dugout Productions, kde nahrávají mimo jiné i Dimmu Borgir, In Flames nebo Behemoth). Zmíněné externí studio pak provádělo také mastering. Předem ale nutno říct, že celková hodnota Dynamic Range (měřená pomocí pluginu ve foobar2000) dosahuje přes všechnu péči průměrné hodnoty 9 - to ale na druhou stranu odpovídá i velmi poklidnému charakteru akustické hudby a (což je smutné) je to v dnešní době úspěch. Na druhou stranu opravdu dobře nahrané jazzové nebo orchestrální skladby mohou dosáhnout i dvojnásobné dynamiky... Ale na třetí stranu, třeba nejnovější album Foo Fighters, tedy "Sonic Highways" má ve verzi z HD Tracks průměrnou dynamiku 6, slavné "Quiet Nights" Diany Krall ve verzi z téhož serveru zase 13, takže "Feelings" patří někam do vod moderního standardu. Tolik pro "měřiče" a vyznavače suchých čísel.

Zajímavé je spíše zdůvodnění tvůrců. Jde prý o tu nejlepší hodnotu pro zachování přirozeného vyznění prostoru nahrávky a všech frekvencí. Hovořili jsme poměrně obsáhle i o dynamice v závislosti na frekvenci, kdy průměrné číslo vypadnuvší z měřáku není příliš vypovídající. Věřte tedy, že i když "Feelings" dosahují průměrné dynamiky 9, může se směle srovnávat třeba s nahrávkami Avishai Cohena, které dosahují leckdy až k dvojnásobnému číslu a přitom pocitově zní živěji dost možná právě Aanonymous.

Hudba jako celek je klidná, tichá, postavená zejména na akustické kytaře, přesné base a procítěném vokálu, kdy vše podkreslují jen lehoučce hrající bicí. Třeba piano má zjevně určité dynamické rezervy třeba vůči dobře pojatým nahrávkám klasické hudby, ale celková transparentnost je naprosto fantastická, celková čistota a přehlednost je prvoligová (a leckterý audiofilský label si může trhnout nohou), je to celkově příjemně nepřehnané, obyčejné, naprosto přirozené a trochu jako když sedíte ve zkušebně zkušené, spokojené kapely a ona jen tak hraje. Je to velmi autentický zážitek.

Zvuková stránka je v dnešním světa na jedničku s hvězdičkou, o tom žádná. Hudební stránka je věcí velmi individuální, co se týká mých preferencí, pak je všech sedm skladeb v podstatě variací na pomalý, klidný rytmus a na to, aby co nejlépe vynikla technická kvalita nahrávky (což se dost dobře daří), ne až tak hudební nápady. Chvílemi možná budete mít problém poznat, která část alba zrovna hraje a když šikovně přeskočíte z jedné skladby na druhou, dost možná to při nesoustředěném poslechu ani tak moc nepoznáte.

Je ale fakt, že třeba "Diamonds" je docela působivá houpavá balada s vysloveně pěknou, trochu ke country odkazující kytarovou linkou, za kterou by se nemusel stydět leckterý americký band. Stejně tak vám "Rangarök" dá svou melancholií ochutnat onen mytologický severský konec světa.

Celkově je album "Feelings" od Aanonymous geniálně pojatým políčkem do tváře zvukového mainstreamu a povinností pro každého, kdo si chce trochu demagogicky užít maximální pocit kvality zvuku na své sestavě. Je také fajn odpočinkově-melancholickou záležitostí pro milovníky klidu a severské ponurosti. A je rozumnou investicí pro kohokoliv, i když hudebními nápady zrovna nehýří. Kéž by ale právě takhle bylo provedené každé album - pokud zvládne parta lokálních nadšenců ve vlastním malém studiu natočit a vyvážit desku tak, že se fantasticky poslouchá v průměrném autě, na telefonu, na bluetooth reproduktoru i na sestavě za čtvrt milionu i za dva a půl milionu, pak jsou veškeré výmluvy málo platné. Rozhodně doporučujeme koupit a vyzkoušet!

14,22 USD na bandcamp.com (FLAC 24 / 48)

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: http://aanonymous.se/ 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika