Analog? Digitál? Tentokrát digitál z Polského studia Audiomagic, zařízení pro přehrávání hudby (nejen) z PC. Přemýšlel jsem nedávno nad tím, že mezi sebou zavedení výrobci audia válčili (vyzbrojeni svými Hi-Res formáty a licencemi) tak dlouho, že si pod sebou málem podřízli větev a dali tak šanci výrobcům počítačů a jejich zvukových karet. Kdo z audiofilů by si před nějakými 5 lety pomyslel, že centrem jejich AV sestavy bude notebook... Naštěstí si toho ale někteří včas všimli a v lecčem se na počítačovém trhu inspirovali: v nabídce se objevují top-quality audio komponenty pro přenos hudby z PC, za rozumnou "počítačovou" cenu. Jedním z takových produktů je NuForce Icon HDP.

NuForce Icon HDP: co by měl umět

Jedná se o D/A převodník, předzesilovač a sluchátkový zesilovač, s linkovým (analogovým) vstupem, digitálním vstupem Coaxial/Toslink a rozhraním USB, viz stránky výrobce: http://www.nuforce.com/hp/products/iconhdp/index.php. Vlastně je to velmi dobře vybavený převodník s ambicemi stát se vstupní branou do počítačového High-Endu, svým pojetím podobný např. Benchmark DAC1 USB. Již (elegantní a nápaditý) obal dává světu hrdě na vědomí, že tato krabička umožní posluchači přehrát Hi-Res formáty s rozlišením 24/96 přes USB, a hlavně až 24/192 po koaxiálu nebo optice. USB rozhraní podporuje standard 2.0, pro CD formát i starší 1.0/1.1. Sluchátkový zesilovač třídy A by měl mít malé zkreslení a poskytuje dostatečný "standardní" výkon 96mW@600R. Line výstup předzesilovače by měl vydávat audiofilní zvuk se zkreslením THD+N do 0,001% a odstupem lepším než 100dB.

Icon HDP by měl také posluchače nechat prožít v praxi, jak správně vypadá detailnost, rychlost, soundstage, midrange, atd., tak jak to uvádí "příbalový leták" se stručným popisem základních pojmů atributů kvalitního audia. Něco mezi wikipedií a testovacím diskem Davida Cheskyho... Malá krabička s velkými ambicemi!

NuForce Icon HDP: co skutečně umí

Ta černá cihlička v silikonovém podstavci, úhledným a na omak příjemným eloxem váží alespoň půl kilogramu... aspoň to nebude cestovat po podložce. Takto vyzněl můj první pocit. Vzápětí přichází další vjemy: regulátor hlasitosti má v nulové koncové poloze spínač, podobně jako tomu bylo svého času u malých tranzistorových rádií, to mi přijde takové laciné. Ale konektory jsou kvalitní, na výstupu Line-out dokonce s teflonovou izolací, to už rozhodně laciné není. Ale do čeho zapojím optický kabel?? Odpověď nacházím v krabičce s příslušenstvím, kde je přibalena redukce Toslink/Jack3,5mm.

Z manuálu a z webu výrobce se dozvídám o poctivém konstrukčním a obvodovém řešení přístroje, je zde zmínka o využití DAC stejného typu jako je osazen v podstatně dražším firemním playeru CDP-8 a analogové části podobně řešené jako v preampu P-8S. Digitální část je na separátní desce a má i oddělenou napájecí část od analogových obvodů. Dokonce je ke stažení srovnávací měření základních parametrů několika D/A konvertorů různých výrobců, kde NuForce nacházející se kdesi uprostřed dokumentu vykazuje více než nadprůměrné hodnoty... Zní to slibně, takže jde se na to – poslech hudby.

Bohužel prakticky míjím sluchátkový výstup Icon HDP, pouze jsem zkontroloval mými ne-zcela-hifi sluchátky že to hraje, srovnatelně dobře jako Benchmark DAC1. Věnoval jsem se o to více Line-out výstupu – přes interconnect Supra Sword Anniversary do sestav Per-DIY Mosfet + Oehlbach AirBlue 5Star + Shan Sněhulák, a pro srovnání také do "více komerční" sestavy preamp JH.Sound + modifikovaný Denon UPA-F88 + Per-DIY Oehlbach SilverLine + Xavian Primissima Mk I. Zdrojem signálu byl notebook Fujitsu-Siemens Amilo, hrající do RME Fireface400, kde také probíhala volba nastavení samplovací frekvence digitální části. Výstup RME byl zapojen analogem do preampu JH.Sound, optikou (MonsterCable LightSpeed Pro) střídavě do DAC1 a samozřejmě do Icon HDP. Toto zapojení umožnilo vzájemně srovnat hlasitosti všech těchto převodníků a přímo je vzájemně porovnávat v akci. Na závěr jsem ještě vyzkoušel připojení HDP přímo k notebooku přes USB, nicméně většina poslechových testů probíhala po optice – zejména kvůli přehrávání formátů v 24/192.

Nuže k vlastním zvukovým kvalitám převodníku Icon HDP: poslech byl velmi příjemný, spíše prezentní, s dostatkem výšek a dobrou analytičností. Takový veselý zvuk, ovšem s velmi dobrým prostorem. Zkoušel jsem výstupní rozlišení 16/44.1, pak 24/96. Pokud byla zdrojová nahrávka v CD kvalitě, obě nastavení zněla velice srovnatelně. Dostatek výšek, snadno čitelné vokály, dobré střední pásmo i basy, ty ovšem byly spíše jemnější a nepříliš průrazné. Dan Bárta, Diana Krall, nebo Toots Thielemans a jeho foukací harmonika, to vše mi připadalo věrohodné, známé, jakoby jdoucí mi jásavě naproti. Nahrávky ve vyšším rozlišení pak k těmto atributům přidaly o něco lepší nadhled ve vykreslení prostoru a separaci nástrojů, celkový charakter ale zůstal prakticky bez změny.

Při přímém porovnání zněl Benchmark DAC1 o něco pevněji na basech a dával pocit jistějšího ale jakoby uzavřenějšího pásma vokálů, s více centralizovaným děním na pódiu. RME mělo podobný projev na basech jako HDP, méně nápadné výšky, ale o něco plastičtější a věrohodnější prostor. HDP poskytuje celkově více přítomné vyšší pásmo, ale možná na úkor neutrality, s náznaky takové lehké básnické rozevlátosti. Celkově však hraje velice pěkně a dlouhodobě poslouchatelně – až mi přestala vadit ta hrdá úvodní lekce o atributech hifi zvuku v návodu.

Při výstupním rozlišení 24/192 se situace ještě o poznání zlepšila, skladby jsou teď více než podobné DAC1 i RME, což samo o sobě stojí za slova uznání.. Střední pásmo a vokály jsou krásně jemné a výšky jsou teď se zbytkem pásma více v souladu, dokonce se mi chce říct: plně pod kontrolou. DAC1 má stále hmatatelnější bas, ale jinak hraje srovnatelně. RME rovněž, snad o píď jemněji, ale to už ty nuance musíte ve zvuku cíleně hledat. NuForce Icon HDP je těmto přístrojům rovnocenným soupeřem. Když se tak na tu krabičku dívám, napadá mě: je to mazel :-)

NuForce Icon HDP: střípky klípky

Analogový vstup hraje pěkně, ale řekl bych že o něco temněji než digitální, nicméně nějak cítím, že pokud bude tento vstup v praxi někdy využíván, tak jen jako doplňkový, a pak budou jeho kvality stejně nedoceněny. Hlasitost je celkem shodná s digitální částí, takže při přepínání nebude zřejmě nutné hned upravovat i hlasitost. Výborně. Stejně výborné je i to, že když jsem poprvé připojil USB konektor k PC, v pravém dolním rohu se sama od sebe mihla zpráva o úspěšném nainstalování zařízení a hned to začalo fungovat, opravdové Plug&Play. Zvuk bez rozdílu oproti optice, alespoň ne tak abych si toho všiml.

Horší bylo, že když mi usnul computer, po jeho probuzení nastala chvilka vrkání a krkání, která záhy skončila modrou obrazovkou smrti (anglicky v originále BSOD, Blue Screen Of Death) a já se přes hodinu snažil dostat do původního stavu ovladače zvukovky, napájení (baterie) a myši. Je jasné, že ovladače a toto chování souvisí mnohem více s Windows7 a ostatním HW na mém notebooku, ale stalo se. Čert zdá se nikdy nespí...

Co já na to?

Takový přirozený a přívětivě znějící zvuk, srovnatelný s více jak dvojnásobně dražším RME nebo s trojnásobně dražším Benchmarkem? Beru.

Co na to Daniel Březina?

Jen snad krátké doplnění k sluchátkovému poslechu Icon HDP – využil jsem souhry okolností, kdy se v mé poslechové místnosti nacházela sluchátka Ultrasone Edition 8 Ruthenium, Ultrasone PRO 2900, beyerdynamic T5p a některá další včetně Sennheiser IE8 nebo Koss Porta Pro 25th Anniversary Edition či Koss GT5 a vyposlechl jsem HDP jako čistě sluchátkový zesilovač s USB připojením (tak jako uDAC-2 stejného výrobce).

Nutno podotknout, že u velkých a složitých sluchátek je cítit nedostatek výkonové rezervy (ale dobrá, přímé porovnání proběhlo také s referenčním sluchátkovým zesilovačem SPL Phonitor, který má až děsivě vysoký výkon), nebýt nutnosti využít u audiofilních sluchátek redukci z 6,3 mm na 3,5 mm jack, dal by se NuForce Icon HDP považovat za základní stupeň dospělého sluchátkového zesilovače – charakter zvuku je přesně takový, jak byl popsán výše, jemný a příjemný, otevřený a neúnavný.

Za danou cenu 1 599 zlotých, tedy v přepočtu asi Kč 9 600,-, se jedná o přístroj hodný zvážení a plně konkurující i takovým hračkám, jako je tolik oblíbený Cambridge Audio DACMagic.

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Sklep Audiomagic

www.audiomagic.pl  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+48 668 478 461

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Marantz | luxusní audio z Japonska

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

ELAC

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Beyerdynamic

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Ale já to nepoznám

Poslední rok se – z logických důvodů – výrazně zvýšila frekvence vašich čtenářských dotazů. Všichni nakonec více či méně sedíme doma a dobrý poslech hudby a zážitky z filmů to pomáhají snášet. Spolu s někdy až nižšími desítkami dotazů denně se také zvýraznil některé zažité mýty a „legendy“ audiofilského světa.

Číst dál...

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio