Oblast high-endových sluchátek je obor s poměrně malým počtem opravdu zajímavých výrobců a produktů, porovnáme-li tato čísla například s výrobou reprosoustav. O sluchátkách se také podstatně méně hovoří, alespoň tedy v našich zeměpisných šířkách a délkách a jak dokazuje nejen dnes testovaný model AH-D7000, je to opravdu škoda. Dle mého názoru by každý, kdo to s poslechem reprodukované hudby myslí opravdu vážně, měl alespoň jednou dát plnohodnotnou šanci poslechu kvalitního systému high-endových sluchátek a adekvátního zesilovacího prvku. Jejich projev se totiž natolik liší od jakýchkoliv reprosoustav, že vám umožní si nahrávky užít ze zcela jiného pohledu. Navíc i ta nejdražší sluchátka se svou cenou pohybují zhruba tam, kde teprve začíná opravdový high-end reprosoustav, spíše však i podstatně níže.

AH-D7000 patří na špici katalogu společnosti Denon, která je v oblasti sluchátkové reprodukce již poměrně zavedeným a velkým hráčem, čemuž odpovídá jak výrobní provedení, tak cenová úroveň – u obého se Denon potýká s těmi nejlepšími. Když jsem si nesl sedmitisícovky poprvé domů, dobrý dojem na mě udělalo už jejich balení v pěkně velké a pevné krabici v modré kůži, po jejímž otevření na vás vykoukne hnědý samet, tvarovaný vnitřek jako v krabičkách na šperky a na tom všem elegantně vyložená D7000, o čemž vás ujišťuje nápis zlatým písmem na krycí vnitřní krabičce pro kabel. Celkový dojem opět evokuje způsoby, jakým jsou představovány šperky. Samotná sluchátka jsou pak ztělesněním elegance a oproti třeba velmi technicistním otevřeným Sennheiser HD800 přímo lákají k nasazení a poslechu už na první pohled, i když je to do značné míry dáno tím, co se bude líbit vašim očím.

Pohled nejvíce lákají uzavřené mušle, z vnější strany pokryté ušlechtilým hnědým dřevem a lakem, za nějž by se nemusel stydět na svých reprosoustavách ani německý Canton nebo český Xavian. Mahagonové dřevo zde má být prostředkem, jak dosáhnout lepšího podání nízkých kmitočtů, nejslabší to stránky sluchátkové reprodukce. A že dobře vypadá, to je prostě příjemný bonus. Mušle pak ukrývají membrány z mikrovlákna, poháněné neodymiovými magnety o solidním průměru 50mm. Kombinace silného „motoru“ a lehké membrány pak jako výsledek nabízí teoretický frekvenční rozsah 5 – 45 000 Hz (bez udání tolerančního pásma, osobně bych vsadil na -10dB) při nominální impedanci 25 Ohm a citlivosti 108 dB. Psané parametry jsou tedy více než slušné, nyní bylo třeba získat poslechové zkušenosti.

Veškeré testy probíhaly na čtyřech různých sestavách. Nejdůležitější byla kombinace PC jako zdroje signálu v kvalitě 24bit / 96 kHz, D/A převodníku Wavelength Audio Cosecant v3 a sluchátkového zesilovače Graham Slee Solo SRGII, to vše spojeno interconnecty KrautWire Guru S. Druhou sestavou pak byl set Pioneer G-Clef MKII – SACD PD-D9MK2-K a integrovaný zesilovač A-A9MK2-K, který pak signál vedený opět signálovými kabely Guru S předával do sluchátek skrz vlastní sluchátkový výstup. Dalším „zkoušedlem“ byl CD přehrávač s variabilním sluchátkovým výstupem Marantz CD6003 a posledním testovacím nástrojem pak high-endový systém typu all-in-one NaimUniti, kde už ale připojení musela napomoci zlacená redukce.

Častou Achillovou patou soužití se sluchátkovou soustavou bývá i to, že si prostě uprostřed poslechu nemůžete odskočit támhle pro časopis, tu pro kávu nebo tam si pohodlněji sednout. Často značně poddimenzovaná délka kabelu z posluchače obyčejně činí tak trochu psíka na krátkém vodítku, u AH-D7000 je situace ale díky třímetrovému signálovému kabelu v pohodě. To už je délka dávající dostatečnou svobodu pohybu, šňůra navíc není z rodu neohebných a zbytečně těžkých, ačkoliv je to kus dobře opleteného drátu, navíc zakončený poměrně masivní pozlacenou „audiofilskou“ koncovkou s průměrem 6,3mm na jednom konci a „ypsilonovým“ rozvodem k oběma mušlím na straně druhé. Ve zkratce řečeno, soužití s Denony je naprosto bezproblémové a pohodové, protože se při konstrukci myslelo evidentně především na pohodlí posluchače. Platí to i pro pevný a dobře nastavitelný hlavový most, který usadí sedmitisícovky na sebevětší a sebevýstředněji tvarovanou hlavu, platí to i pro měkce polstrované kožené circumaurální náušníky, zkrátka pro celou pohodlnou existenci Denon AH-D7000.

Dostal jsem dé-sedmitisícovky zcela nové a nerozehrané, nechal jsem je tedy v klidu týden na střední úroveň hlasitosti non-stop rozehrávat ve své pracovně, abych jim poskytl aspoň 100 hodin provozu před jakýmkoliv seriozním poslechem. Z více zdrojů jsem se ale dozvěděl, že zrovna tato činnost u Denonů není tak stěžejní jako u jiných reprodukčních zařízení a i 20 hodin ustálí sluchátka na optimální provozní úrovni.

Prvním, co jsem si pustil, byla 24 / 96 verze alba „Monk“ (Xanadu Records, 2009) od Petera Bernsteina, což není nic jiného, než převážně kytarováinterpretace skladeb Theloniuse Monka. Zvláště na famózních „Monk´s Mind“ a „Brilliant Corners“ je subjektivně přítomno neuvěřitelné, či spíše naprosto nečekané množství basových tónů, které sice nemají sílu, na níž jsem zvyklý z projevu reprosoustav (logicky je těžko budete cítit v břiše), ale zato jsou perfektně prokreslené a detailní, navíc skvěle drží v homogenním celku se zbytkem pásma. Prostě jako když se na zvuk podíváte mikroskopem – vidíte detaily a jednotlivé části, přesto je všeho jaksi méně. Není to ale na škodu hudebního zážitku, je to – jak jsem napsal na začátku – prostě jen jiný přístup k hudbě a její reprodukci.

Byl jsem velmi zvědav, co Denon AH-D7000 provedou s jednou z mých oblíbených nahrávek – koncertem Patricie Barber, který vlastním na klasickém „Red Book“ CD. Klubová nahrávka s dostatkem vzduchu, analogovou pohodou LP desky a perfektně sejmutým prostorem hudební scény skrz sluchátka vylezla o něco méně vzdušná, jakoby kompaktněji, úderněji předaná, s velmi výrazným podáním detailů, kdy neuteče jediné cinknutí, jediný úder do klávesy klavíru nebo jediné nadechnutí hlavní interpretky. Právě v podání středního pásma, tedy hlasů a valné většiny nástrojů, nenajdete u Denonů žádný problém, natož pak náznaky zkreslení. Stejně tak kontrabas, jehož nejspodnější tóny zní někde kolem 40ti Hz, je interpretován naprosto celý, s nevídanou přesností a citem pro rytmus. Zrovna tento žánr by si ale možná zasloužil maličko relaxovanější projev, jakkoliv je to hlavně záležitostí osobního vkusu.

Ani u reprodukce klasické hudby, konkrétně Straussova opusu „Also Sprach Zarathustra“, není cítit žádný problém, který by v AH-D7000 vznikal, snad jen jejich drobné nedostatky v podání prostoru a vzdušnosti celé zvukové scény, kdy není jednoduché určit kde který nástroj přesně hraje či jak moc jsou od sebe vzdáleny jednotlivé sekce orchestru. Ale nevadí to, protože zátah, s jakým veškerou hudbu přenášejí k uším svého nositele, veškeré nedostatky umně maskuje a vynahrazuje.

Nejvíce limitujícím faktorem na Denon AH-D7000 je jejich potřeba využít opravdu kvalitní sluchátkový zesilovač. Ne snad kvůli citlivosti, která je dostatečně vysoká, aby Denony v klidu „uživil“ i přenosný mp3 přehrávač, ale kvůli tomu, že s „obyčejnějšími“ zesilovači mají tendenci zaostřit některé hrany a reprodukce může být při jejich dravém stylu snadno překročit hranici únavnosti a tím pak padnout k nezábavnosti. A to by byla škoda, protože ošidit se a nedostat z AH-D7000 jejich maximum by znamenalo neslyšet jedna z nejlepších aktuálně dostupných sluchátek.

Denon AH-D7000 jsou bez jakékoliv debaty high-endová sluchátka. High-endová cenou, high-endová provedením, ale především jsou na „vysokém konci“ svým zvukem a schopností téměř dokonale přenést hudbu do vašeho obývacího pokoje či spíše sluchového aparátu. A ačkoliv jsou to sluchátka náročná, pokud sednou do vaší sestavy, dostane se vám dlouhodobých špičkových hudebních zážitků, které stojí bez sebemenšího stínu pochybnosti za každou proinvestovanou korunu.

PS: Ocenění „Hi-Fi Voice doporučuje“ se těmto Denonům vyhnulo jen proto, že v nachlup stejné ceně lze mít Sennheiser HD800, které jsou prostě objektivně ještě o kousek lepší. Ale víte co? Vůbec to nevadí a já bych stejně raději sáhnul po Denonech...

Kč 26 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ vzhled

+ provedení

+ podání detailů

+ dynamika a přímost podání

ZÁPORY

- vyšší cena, i za polovinu ceny můžete dostat velkou část kvality D7000, jsou ale sluchátka i podstatně dražší

- nároky na používaný zesilovač – s průměrným sluchátkovým zesilovačem dokáží být ostré a kladou příliš důrazu na výšky

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

www.eurostar-ostrava.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

200 300 xavian yamaha

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

200 200 avitsmart

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) DOSTUPNÁ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1]
Grandinote Shinai [4]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]
Cambridge CXA80 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71 [2]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
TelluriumQ Black [2]
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

En ten týky...

...dva špalíky, čert vyletěl z elektriky. I když ve známém dětském rozpočítadle se elektrikou myslí tramvaj, vlastně by se v našem malém, trochu zvláštním světě špičkové reprodukce zvuku dal čert najít leckdy i v té elektrice ve zdi a zásuvkách, budeme-li čertem rozumět nejproblematičtější (a patrně i kupodivu nejmasověji ignorované) místo většiny audio sestav.

Číst dál...

200 200 eurostar 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock 2019 200 200 htp

corner amarock studio