2025 05 18 high end mnichov 2025

Něco vždycky začíná, něco jiného zase končí. Po 21 letech to platí i pro největší evropskou a jednu z nejdůležitějších světových výstav hi-fi a high-endu v německém Mnichově. Třetí květnový týden roku 2025 se tu totiž uskutečnil poslední ročník – od roku 2026 se akce přesouvá do Vídně (města mnohem hezčího a konferenčního centra výrazně modernějšího). Tím pádem jsme si od 14. do 18.5. 2025 zajeli užít rozlučkový ročník.

Ten začal již ve středu odpoledne „předvýstavní“ akcí značky Loewe. Bohužel tři představené novinky jsou stále pod přísným embargem – uvedení se ale očekává tu v červenci, tam v září. Podělit se s vámi tak můžeme jen o fotografie s výrobky zakrytými černým suknem a maličký náznak toho, že jeden z nich je TV… Nicméně nebylo to nezajímavé.

M.O.C.
Na úvod bychom asi rádi řekli, že letošním trendem (byť patrným v jisté míře už po docela dlouhou dobu) bylo „vyčnívat z davu“ – je vidět, že většina produktů také není vyráběna s cílem oslovit evropskou klientelu, respektive že se bere ohled zejména na konta Blízkého a Dálného Východu. A možná též to, že se řeší čím dál tím extrémnější detaily a nuance.

PŘÍZEMÍ – HALY
V halách v přízemí prostoru jsou tradičně desítky a desítky stánků se stovkami výrobků. Také letos byl součástí veletrh komponentů s profi zaměřením a rovněž nezměrná sluchátková sekce. Jistě, spoustu sluchátek si tak úplně neužijete v otevřeném, hlučném prostředí, ale jinak je to jedinečná šance osahat si mnohé.

Přestože je k vidění (občas i ke slyšení) naprosto enormní množství produktů, spousta z nich byla vlastně jen menší či větší evolucí již viděného.

Rozhodně nás zaujaly třeba reinkarnované „válečky“ od Musical Fidelity.

Zajímavě působí také nová generace Atalante 7 Évo od Revival Audio.

Sexy byl nový výkonový monoblok Riviera Labs AFM70.

Maličko „šílenější“ se zdál být podlahový systém na čištění vinylů Degritter Fonoteek, kombinující mechanické a ultrazvukové čistění, aktivní sušení apod.

Rozhodně „ne z jiného světa“ jsou maličké regálovky Chesky Audio LC1 (cena by mohla v ČR vycházet ke 30 tisícům za pár), produkt náctiletého syna Davida Cheskyho.

Jak vidíte v galerii níže, bylo toho ale celkově mnoho a mnoho…

Audio Group Denmark
Ambiciózní dánská skupina měla v přízemí poměrně dost prostoru, soustředila se na všechny segmenty své nabídky. Mohli jste tak (podobně jako na Audio Video Show Praha 2025) slyšet nové velikánské phono Aavik R-880 z vrcholu katalogu, ale také vlastně nejlevnější modely Axxess. A všechno hrálo rozhodně fajn. Plus jste mohli zahlédnout třeba 3. generaci antivibračních a elektricky-purifikačních doplňků DarkZ a SortZ. A nebo Børresen Bass Module – tak trochu jiný firemní subwoofer.

Clarisys Audio / Diamond Sound
K vidění a slyšení byly OBROVSKÉ top modely firmy jménem Atrium. Tři masivní věže vykreslily asi největší zvukový obraz, který jsme kdy měli tu možnost slyšet. Právě tady jsme narazili na první (a rozhodně ne poslední) českou stopu na výstavě. Všude totiž byly použity zemnící jednotky Diamond Sound.

 

1. PATRO

Advance Paris
Francouzští Advance chtěli ukázat zejména integráč A-I190. 190 Wattů, DSP pro korekci místnosti (nezávisle pro přední kanály a dva subwoofery) – co je nejlepší, tak cena, která by neměla být úplně mimo realitu běžného člověka.

Aries Cerat
Ambiciózní kyperský projekt Aries Cerat přivezl nové, typicky „hodně jiné“ reprosoustavy a též další kousky. A celou akustiku dostali na starosti pánové z RDacoustic (jak je jistě poznat z použitých difúzně-absorpčních panelů). Také pod předzesilovač nakonec majitel Aries Cerat (prý po 3 dnech zkoušení) umístil jejich podložky EVO-3. Takový hezký malý český úspěch.

Audia
Italové z Audie měli na bednách od Marten „pověšené“ svoje nové dělené řešení Strumento Signature – monobloky číslo 8 a předzesilovač číslo 1. Nechyběl SACD přehrávač FLS 20.

Audio Reference
Tradičně nejambicióznější stánek na výstavišti má německý dovozce Audio Reference. Letos nás tam zaujal třeba malý subwoofer Perlisten R8s, základní integráč D’Agostino nebo třeba "skromný" stojánek pro elektroniku D’Agostino, který vzniká ve spolupráci s Bassocontinuo.

Avalos
Z ranku drobných šíleností byly i reprosoustavy Avalos s ozvučnicemi z kombinace dřeva panzerholz a akrylových polymerů. Cena? Něco kolem 4 milionů…

Burmester
Berlínská luxusní high-end manufaktura překvapila. Nejen odvážnými barevnými kreacemi svého integráče 232, ale také celou novou řadou s výrazně jiným a přesto rozpoznatelným designem. Předzesilovač 249, koncák 259 a gramofon 257 mají představovat to skoro nejlepší z firemního portfolia.

Canor
Slovenský Canor slaví 30 let a k nim si nadělil retro lampáček TP101 ve výroční edici. Ukazoval ale i nový hybridní all-in-one zesilovač Virtus A3 nebo šik stylovou super moderně vypadající dvojici Virtus I4S / Verto D4S.

Canton
U Canton se vše točilo hlavně kolem nových mega sloupků Reference Alpha 2. Plný rozsah, typický nový designový směr a cena 40 000 EUR za pár (ne malá, ale v kontextu zde vystavovaného high-endu racionální) se nám líbí…

Constellation
U ambiciózních Constellation nás zaujala nová generace Revelation 2. Systém hrál na Watt / Puppy od Wilson Audio a to velmi, velmi intenzivně, přitom ale ne vulgárně (jako se to stalo leckde jinde).

ELAC
Po zhruba dekádě od uvedení původního konceptu Concentro se objevil u ELAC nový model. Modernější vzhled ale není všechno – nejvíc pozornosti poutá bezesporu pole šesti výškáčů kolem hlavního páskového tweeteru JET. A kupodivu nedochází k nějakému rozkolu a zvuk byl rozhodně zajímavý.

EverSolo
Inovace u draků z EverSolo byla rozhodně jedním z největších očekávání výstavy – a nezklamali jsme se. Čistý digitální transport T8, nový D/A převodník DAC-Z10, sluchátkový zesilovač s lehce exotickým nádechem Luxsin nebo třeba all-in-one „za pár korun“ s názvem play jsou fajn, vyplňují mezery v nabídce. Hrající sestavu DMP-A10 a v můstku zapojeném páru AMP-F10 na sloupku od Fink bylo radost poslouchat. High-endové ambice bez nesmyslů a extrémních cenovek.

Fischer & Fischer
K přátelům – rodině Fischerových a jejich souputníkovi Michaelu Mudrovi – jsme se podívali hlavně ze společenských důvodů. Malá firmička se drží stávajících modelů a reálně nemění úspěšný koncept. Letos hrála malá sestava sloupků SN-370 AMT a integráče Octave a byl to důstojný zážitek v příjemném kontrastu k mnohým okolním šílenostem.

Fyne Audio
Prezentace skotských Fyne Audio stála na mohutných F704 s přídomkem Special Production. Kabinety zůstávají, vnitřek se ale přebírá do velké míry z vyšší řady F1 a byl to tedy skutečně hutný a masivní zvukový zážitek.

Göbel
Menší sloupky Göbel hrály na krásné elektronice od Riviera Labs a WADAX (ani jedno neinklinuje k hraničnímu přednesu), ale přesto se – těžko říct proč – jejich poměrně dost „vytažená“ prezentace s prvky ukřičenosti nedala úplně libě poslouchat. Ale vizuálně moc hezký systém.

Harman Group
Americká skupina si připravila hned několik „špeků“. Mezi nimi tři pěkné nové modely reprosoustav z vrcholé řady Summit. Makalu, Pumori a Ama. Hezky zpracované, hezky hrající, klasické dospělé JBL. Ceny? Střední statisíce až něco přes milion za pár. K tomu se nám líbily i nové modely Mark Levinson – předzesilovač No. 626, stereo koncák No. 632 a mono verze No. 631 s působivou věžovitou architekturou.

Chord Electronics
Ačkoliv britští Chord mají poslední dobou docela dost novinek, nejžhavější bylo určitě Ultima Phono. Gramofonový předzesilovač, který díky výraznému vzhledovému pojetí určitě nepřehlédnete.

Innuos
Ve stánku portugalských Innuos se to hemžilo novinkami, ale tou zásadní byl nový vrcholný server Nazaré. V přímém porovnání byl s „bývalým králem“ Statement a to na D/A převodnících MSB, zesilovačích z vrcholu nabídky Gryphon a bednách Marten. Oba servery hrály paralelně, přes stejný DAC i totožný model USB kabelu a světě div se – Nazaré nabízí měkký, proporčně větší, výrazně hladší a pohodovější (možná méně zaostřený) zvukový charakter. A pak že jsou to jenom jedničky a nuly…

Klipsch & Onkyo
U Klipsch byly k vidění regálovky na retro vlně OJAS. Hodně „jiný“ koncept si ale své příznivce asi najde. Přestože expozice nebyla uzpůsobena na hrající prezentaci, k vidění byly též nové modely Onkyo – po dlouhé době ukázala firma streamující interáč A-50, stereo koncák M-80 a streamující předzesilovač P-80.

Lansche
U Lansche Audio nás víc než nové, designově překvapivě střídmé a čisté bedny s plasmovým výškáčem bavil gramofon Klaudio Magnezar s dost originální konstrukcí, laserovým naváděním a tak vůbec.

Linn
Angličtí Linn vsadili na Klimax DSM jako řídící prvek a celkem osmičku zesilovačů pro své sloupky – přesně podle maximalistické, ale přitom nenápadné vize Linn. S kabely Transparent to vůbec nehrálo špatně.

Lyngdorf
Dámy a pánové z Lyngdorfu ukázali prostřední zesilovač z řady TDAI – model 2210. Room Perfect, plně digitální zesílení, prostě klasický Lyngdorf.

Magico
Moc fajnově hrály menší sloupky Magico za podpory full house sestavy od Wadax (druhý plně zapojený Studio Player s hodinami a napájením v Mnichově) a mohutným koncákem Pillium.

Magnepan
Planární reprosoustavy Magnepan nás v kombinaci s Nu-Vista řadou od Musical Fidelity dostaly svou bezprostředností, artikulací a energií. Skvěle zábavné, trochu dravé, ale přitom ne únavné. Perličkou byl gramofon Platine Verdier, reinkarance dávného modelu, kterou prý pro svou vlastní potěchu připravil Heinz Lichtenegger.

Marten
Seveřané z Marten pyšně rozhodili na několik míst po areálu (bohužel jen pasivně) své monumenty Coltrane Supreme Extreme. Hlavní sloupek s napasovanou basovou věží je snad až příliš velký, ale působivé to je. Reálně však hráli na Signature verzích zesilovačů Audia a svém modelu Coltrane Quintet Extreme.

Moon by Simaudio
U Moon stále nevyčerpali potenciál své skvělé North Collection a proto na ni vsadili i v letošní prezentaci, tentokrát s reprosoustavami Dynaudio Contour Heritage. Zvuk trochu temný, ale zato sytý a náležitě dramatický.

NEO High-End
Slovenští výrobci nádherného hi-fi nábytku a nejnověji i antivibračních nožiček měli v podstatě svou klasickou nabídku, inovací byla přítomnost závitové tyčky, takže nově lze Ceradisc namontovat rovnou na reprosoustavy a nemusíte spoléhat na kontakt přes hroty.

Ortofon
Ortofon se soustředil na „středně high-endové“ sestavě s Mark Levinson a Audiovector na novou řadu přenosek MC X. Čtyři modely, různé hroty, různé ceny, ale stále relativně nohama na zemi (odhadem do 30 000,- za top model).

Piega
Druhá generace řady Premium byla největší hvězdou stánku švýcarských Piega.

PMC
V PMC pochopitelně skákali hlavně kolem nejnovější modelové série prophecy. Dokonce jsme byli na prezentaci, kde vysvětlovali principy a některé informace z vývojového zákulisí, což bylo zajímavé. Také jsme viděli měření vlivu netypicky tvarovaných zvukovodů například, ale i poctivou výhybku s filtry 4. řádu / strmostí 24 dB na oktávu.

Revox
U Revoxu byl k vidění gramofon a kotoučák v duchu estetiky Alice Coopera – černá a červená ale obstojí i bez slavného jména, bylo to pěkné.

Siltech
Holandští Siltech představili svoje doposud nejambicióznější kabely a to je co říct – Master Crown jsou notně macaté a mají přepínatelné stínění. V místnosti se hrálo také na elektroniku Siltech a to s reprosoustavami Sphinx (odhadem prý zhruba 70 000 EUR / pár) a bylo to přeci jen poněkud vykřičené.

Soulution
U švýcarských soulution byl určitě největším překvapením nový gramofon 787. Čistý, jednoduchý kus, ale hrající sebejistě a plnokrevně.

T+A
U T+A se nehrálo zase až tak moc na nový hardware (i když Symphonia, která si odbyla premiéru v Praze, tu samozřejmě byla), jako na připravovanou novou softwarovou platformu. Zajímavým náznakem věcí příštích byl receiver R 1200 E, který můžeme očekávat příští rok.

TAD
Nálož dynamiky představily sloupky Grand Evolution One a elektronika řady Evolution od TAD. Masivní, přesto kontrolovaná dramatičnost byly prostě super.

Technics
U Technics nebyla k vidění žádná zásadní horká novinka, nás nejvíc zaujal gramofon SL-1000R s tangenciálním ramenem.

TIDAL
„Lifestyle úkrok“ představili v TIDAL. Krom pasivně stojící řady pro Bugatti jste si mohli poslechnout high-endový minimalismus – sloupek AP 1 v aktivním provedení, kdy na řízení stačil streamer / DAC / kontrolér a bylo vymalováno. A zvuk to byl famózně konkrétní a dynamický.

WiiM
Značce WiiM nelze upřít snahu přinášet spoustu nových impulsů do dostupné cenové ligy. Úplně stejný úkol má i WiiM Amp Ultra. Zvenku jde v podstatě o streamer Ultra, ale s menší konektivitou, zato výkonovou částí odvozenou od Vibelink Amp. Na rozdíl od něj má však ne jeden, ale rovnou dva výkonové čipy a může tedy jít o překvapivě atraktivní řešení „pro každého“.

Yamaha
U Yamahy vlastně nebyly k vidění žádné dramatické novinky, nás však nejvíc zaujala kombinace streamujícího zesilovače R-N2000A s regálovkami NS-3000.

ZenSati
Jakkoliv většinou ZenSati preferuje efektnost před opravdu působivými výsledky, letošní mix elektroniky Vitus a bedniček SV Audio (Storgaard & Vestekov) Fenja, vše původem z Dánska, působil dobře. Tedy dokud nedojde na extrémní cenovky použitých kabelů…

2. PATRO

Audiovector
Dánští Audiovector se představili s novou vlajkovou lodí, sloupkem R 10. Dvojitý výškáč, štíhlá, ale vysoká stavba, spoustu komponentů pracujících uvnitř skříně a skrytých oku. Bas vyzařuje dopředu i dozadu, kde pumpuje rovnou osm aktivních basáků.

dCS
U anglických dCS nejsou novinky v portfoliu úplně nejčastější událostí, proto je jejich aktivita v posledních letech až neobvyklá. Na letošní výstavě byl k vidění luxusní systém Verése, sestava však stála na ještě novějším kousku – Lina DAC X. Viděli jsme také předprodukční vzorek CD mechaniky – ovšem zda jde o doplněk k Varése či náznak něčeho dalšího, to zůstalo utajeno.

Grandinote
Max Magri každý rok stupňuje svou snahu. Vloni se soustředil na basové věže a integráč nové generace Solo, letos k reprosoustavám bez výhybky Mach 2 Esterma a korespondujícím pasivním subwooferům vzal Solo rovnou dvakrát. To proto, že řídícím centrem byl Alfadue – streamer + dvojitý R2R D/A převodník (jeden pro hlavní kanály a druhý pro subwoofery). Místnost byla tedy hudbou rozhodně velmi zaplněná.

IsoAcoustics
Kanaďané z IsoAcoustics taktéž nepatří mezi nejpravidelnější inovátory, o to zajímavěji ale působila nová generace nožek pod reprosoustavy (či cokoliv jiného, u čeho vám to dává smysl). Gaia Neo jsou k dispozici v krásném provedení a samozřejmě v klasickém dělení podle toho, jak moc je chcete zatížit.

Kroma Atelier
Až nečekaně na nás zapůsobila expozice v čele s premiérovanými reprosoustavami Kroma Atelier Callas, které podporovaly zesilovače Engström a – jako v překvapivě mnoha jiných místech – také skvostný zdroj signálu Wadax Studio Player. Propojeno bylo přes Jormu a postaveno na Solid Tech.

Lorenzo Audio Labs
Hodně zajímavé a dost své byly též Lorenzo Audio Labs LM1 MK2. Pronikavé výšky a středy, přesto ne agresivní, k tomu osvědčený mix DACu Lampizator a Roon jádra Taiko Audio Olympus.

Luxman
Černá edice Luxman k úctyhodnému stému výročí existence je opravdu, ale opravdu krásná na pohled. Nicméně v kombinaci s jedovatě zelenými YG Acoustics nás zvuk vlastně příliš neoslovil. Jde ale spíše o danou kombinaci, než co jiného…

Métronome
Francouzští Métronome inovují hlavně ve své kompaktní řadě, k vidění a slyšení tak byla primárně „věžička“ DSC Mini / DSS 2 / DST – právě poslední jmenovaný komponent je nejčerstvější novinkou a funguje jako CD transport.

Rockport Technologies
U amerických Rockport byly pochopitelně vystavené nové Lynx – tak jako v Praze. Na elektronice Absolare (opět krmené Wadax Studio Player) to hrálo velmi suverénně. A potěchou pro oko byla rozříznutá verze, ukazující na extrémní kovovou stavbu šasi.

WADAX
Ačkoliv model Studio Player španělských WADAX byl k vidění v mnoha a mnoha systémech, přímo v „tovární“ expozici už byl zapojen do nového napájecího zdroje spolu s externími hodinami. Tedy svého druhu také „věžička“, ovšem ultimativního formátu.

Wolf von Langa
Specialista na field coil reproduktory a netypická řešení ukázal maličké regálovky 11334 Serendipity+. Měniče Purify a deklarovaný rozsah od nějakých 48 Hz dost připomíná dílko mladého pana Cheskyho – ovšem v ambicióznější a dražší verzi.

YG Acoustics
Není lepšího příkladu v tom „odlišování“ se citovaném v úvodu textu, než nejnovější top model amerických YG Acoustics. Šílená pětipásmová věž Gemini z nové série Ultimate má všechny typické značky firmy, ale všeho je tak nějak víc. Symetrické vertikální uspořádání, podtržené dedikovaným basákem, samozřejmě uzavřená ozvučnice, externí výhybka s možností zapojení až pěti zesilovačů na kanál a samozřejmě hliník, hliník, hliník a hliník. Škoda, že sestavička nehrála…

TELEGRAFICKY ZÁVĚREM

Protože času bylo rozhodně méně, než zajímavostí, přinášíme na závěr stručný seznam atraktivních novinek, které ovšem nejsou na našich fotkách:

* Audiolab D7 a D9 – nové D/A převodníky, navazující na kompaktní M-DAC z let minulých
* Audio Technica AT-LPA2 – nový gramofon s plně akrylovým šasi i talířem, rovným ramenem a přenoskou AT-OC9XEN
* Dali – krom nových barev top modelu Kore byl k vidění i subwoofer V-16 F – 50 kg a 2 500 Wattů basové síly s měničem od Purifi
* Cyrus – novinky řady 80 jsou poprvé v klasickém „běžně širokém“ formátu
* Electrocompaniet EC 5.0 – nový, designově na poměry seveřanů odvážný předzesilovač oživuje nabídku firmy
* Gryphon – dánská značka oslavila 30 let svého druhu reedicí nejprodávanějšího koncáku pod názvem Antileon Revelation
* NAD – přídomku V2 a technického osvěžení se dočkaly modely M23 a M33 z Master Series
* Nagaoka MP-700 – nová přenoska z vrcholu nabídky vznikla k oslavě 85. výročí společnosti
* Qobuz Connect – po Spotify a TIDAL nyní můžete snadno (tedy jste-li v regionu, kde si Qobuz můžete zaplatit a nainstalovat si aplikaci) přehrávat do řady kompatibilních zařízení též z Qobuz
* Quad – nový integráč ve stylu 33 / 303 je na cestě, což je ale krom vzhledu vycházejícího z retro řady zatím vše, co se ví
* WiiM – krom výše zmíněné novinky byl na stánku také model Sound, za nás v podstatě variace na Apple HomePod a snaha dostat se opravdu všude
* Wharfedale Evo 5 – inovované modely nahrazují stávající Evo 4 a zůstávají pravověrně dostupným hi-fi

DALŠÍ ŠTACE

Bohužel jsme na rozlučkovém ročníku v Mnichově neměli dostatek času a prostoru pro navštívení dalších tradičních expozic mimo areál, ať už se bavíme o Motorworldu hned naproti M.O.C. (respektive tam jsme byli, ale většina místností byla určená jen obchodníkům), nebo HiFi Deluxe v Marriotu. To je mimochodem akce, která v Mnichově zůstává, i když se High End přesouvá do Vídně (tedy tam prý bude v nějakém malém formátu také) a bude se konat v září 2026.

IMG 9106

Každopádně tedy „sbohem a dík za ryby“, v tomto případě spíše za 15 let vzpomínek, zážitků, nekonečného chození a tak vůbec. Mnichov je mrtev, ať žije Vídeň!

XAVIAN Integrale

Perfect Sound Group

RDacoustic EVO-3 antirezonanční podložky

Akce BW 600 S3

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista