2019 12 31 TST TelluriumQ Black II 1

Britská firma TelluriumQ, za níž stojí bodrý a sympatický Geoff Merrigan, promovaný chemik s praxí ve vývoji materiálů pro průmyslové nasazení, je na světě už nějaký ten rok a stihla si za tu dobu vydobýt renomé výrobce dobrých audio kabelů, které nezruinují peněženku ani běžnému nadšenci do hi-fi. Výrobce své série dělí podle barevného klíče s různými přídomky, ty zaměřené na svět řekněme běžně dostupného hi-fi jsou Blue a Black. Kabel Black pak byl prvním výrobkem TelluriumQ a po letech se dočkal další generace.

Tedy konkrétněji řečeno, druhou generaci dostal - zatím - jen reproduktorový kabel Black, tedy v této chvíli Black II. Ten v sobě nese prvky, které charakterizují celý výrobní program anglické firmy. Jde zejména o to, že kabel je plochý, poměrně úzký a působí nejen vizuálně, ale i na omak jako spolehlivý - můžete ho vést kudy chcete, je odolný a snadno ohebný a přitom cítíte, že ho namáhání jen tak nezničí.

Pouzdro kabelu je z matně černého materiálu, na obou koncích se vodiče rozdělují a obě koncovky zůstávají velmi ploché. Použité banánky (na přání lze mít také vidličky) jsou také velice kompaktní, takže snadno zapadnou do jakýchkoliv přístrojů i reprosoustav. Šipky na smršťovacích prvcích kolem banánků indikují směrovost kabelu.

2019 12 31 TST TelluriumQ Black II 2

TelluriumQ pak nikde oficiálně neuvádí ani používané materiály, ani využívané technologie nebo třeba technické parametry svých kabelů. Geoff Merrigan říká, že kabel je filtrem, který signál ovlivňuje svou izolací, geometrií, použitými materiály a navrch samozřejmě tím, jak spolu tyto jednotlivé prvky fungují v rámci celku. Z toho pak vyplývá, že kabel musí sednout právě do vašeho systému a že je dobré místo parametrům věnovat pozornost prostě tomu, jaký máte z kabelu pocit.

Reproduktorový kabel TelluriumQ Black II jsme poslouchali na standardních redakčních systémech - tedy s OPPO UDP-205 / Norma Revo IPA-140 / Harbeth Monitor 30 proti kabelům Nordost Heimdall 2, s Cambridge CXC / Cambridge CXA80 / Fischer&Fischer SN-70 proti kabelům Nordost Red Dawn a na Teac NT-503 / Emotiva XSP-1 / Emotiva XPA-DR2 / KEF LS50 proti kabelům InAkustik LS-1603. Poslouchalo se ale také s Hegel H120 a Hegel H390, poslouchalo se s Xavian Premio Esclusivo a řadou dalších komponentů, které prošly redakčním testováním během posledního kvartálu roku 2019. Společnost často Black II dělal i signálový kabel Black nebo napájecí kabel Blue Ultra II od stejného výrobce. Srovnávat jsme mohli i s TelluriumQ Silver, Klotz LY240B nebo "noname" dvoulinkou. Krátce jsem ale zkoušeli kabel i v dalších místech, třeba v showroomu firmy Perfect Sound Group s KEF Reference 1, KEF R3 nebo elektronikou Burmester a Exposure.

2019 12 31 TST TelluriumQ Black II 8

U basové složky v "Power" Marcuse Millera ("M2" | 2001 | Telarc | CD-83534) bylo znát, že jednotlivé tóny mají solidní razanci, bas má energii a má také celkem slušnou dávku objemu - hudba hraje "od podlahy" a s tóny příjemně zakulacenými a už celkem dobře oddělenými. Není to rozhodně jen "jednoduchý" nebo "monotematický" bas a jistá obyčejnost, vlastní většině kabelů v této cenové relaci tu patrná nijak není, naopak se začíná objevovat decentní hudebnost "opravdového hi-fi".

Tak se děje i ve středním pásmu, na vokálu Bobbyho McFerrina v "Hush Little Baby" ("Hush" | 1992 | SONY Masterworks | SK 48177) byla cítit pěkná objemnost, kabel jako kdyby vokál lehce zdůrazňoval, mírně nafoukl a jaksi podsunul dopředu k obdivování, ale bez vnucování se. Detailnost je oproti zkoušeným kabelům vyšší úrovně omezená, na druhou stranu rozdíl mezi Black II a třeba Silver už není nijak jednoduše postřehnutelný. Přednes je rozhodně férově kultivovaný.

2019 12 31 TST TelluriumQ Black II 7

Black II měl tendenci dávat dost prostoru výškám, třeba cinkot činelů v "Take Five" od Davea Brubecka ("Time Out" | 2009 | Columbia | 88697 39852 2) byl na danou třídu vlastně nebývale znělý a dosti objemný. Není to takový ten zaostřený cinkot, ten "pinktlich" zvuk, ale má své kouzlo, detailů je přiměřeně a zvuk působí jiskrně.

Kabel fungoval ve všech systémech trochu zvláštním, mírně ambivalentním způsobem - kupříkladu "Two Bass Hit" Dizzy Gilespieho ("Night in Tunisia" | 2006 | Bluebird | 82876 84866 2) působila na jedné straně poměrně dost zklidněným, uvolněným dojmem, na druhé tu byla slušně patrná dynamičnost, v ten správný okamžik nechybělo vzkypění energie a vlastně Black II kombinuje celkově spíše klidný a mírný dojem se schopností nechat problesknout živost bez pocitu lenosti. Opět - v rámci své cenové třídy snese srovnání s kabely mezi 10 a 20 000,- Kč od "velkých značek".

2019 12 31 TST TelluriumQ Black II 5

Black II nabízí také vkusné rozlišení, takovou "Tribal Dance" od Peter Green Splinter Group ("Destiny Road" | 2010 | Snapper Music | SBLUECD055) připojení kabelu udrželo pěkně "nohama na zemi" a se solidní čitelností a to i v porovnání s kabely o dost dražšími. Necítíte takovou tu úplně precizní zaostřenost a preciznost, všechno přichází s jistým dotekem jemnosti, ale přesto dobře čitelné.

Také podání prostoru nahrávek není špatné - v přímém porovnání s oněmi (podstatně) dražšími kabely nezněla "Allegro Moderato" Ralpha Vaughan Williamse ("Symphony No. 9" | 1994 | Everest | EVC 9001) tak otevřeně a tak expanzivně v pravolevém ani předozadním směru, na druhou stranu to vůbec není špatné a třeba ve srovnání s modelem Silver upřímně řečeno vede v pocitu plastičnosti právě Black II. Ve srovnání s úplně základním kabelem typu Klotz LY240B jde ale o úplně jiný vesmír a oproti vlastně čemukoliv, co lze považovat za "základní" otevírá Black II svět skutečného hi-fi.

2019 12 31 TST TelluriumQ Black II 4

To platí i z pohledu intenzity muzikálního zážitku - k "Please Read the Letter" od Roberta Planta a Alison Krauss ("Raising Sand" | 2007 | Decca | 475 9382) přistoupil kabel s jistou rozvážností, pomaleji, jemněji, ale pěkně bohatě a celkově s dobrou plynulostí, která láká k poslechu. Člověku se chce říct, že když přepojí základní kabel za Black II, dostane okamžitě prostě více hudby. Je to bezprostřednější zážitek, bohatší a zábavnější.

Reproduktorový kabel TelluriumQ Black II představuje skvělý standard toho, co by dostupný kabel měl do systémů přinášet. Tedy jistou dávku klidnosti a hladkosti, ale také plnost a pocit, že hudba šlape jak má. Ve srovnání s čímkoliv základním si Black II vede výtečně a systémy nabízí prostě bohatší hudební zážitek. Dokonce se neztrácí ani ve srovnání s dražší konkurencí a leckde ani dvojnásobně drahý kabel neznamená lepší poslech. V poměru cena / výkon patří tenhle nenápadný britský kabel rozhodně mezi výtečné. Pokud tak máte rádi bohatší, barevnější a o špetku jemnější, klidnější reprodukci, tak Black II nabídne rozhodně víc, než "známé firmy" a nebýt nedávného setkání s Dynamique Audio Horizon 2, byl by na vrcholu seznamu doporučeníhodných dostupných reprokabelů.

Kč 8 860,- - reproduktorový kabel 2x 2,5 m

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ příjemně klidný přednes

+ snadná manipulace

+ pěkné, jemné podání středů

+ patří do hi-fi světa a "snesou" i srovnání s dražší konkurencí

ZÁPORY

- v některých sestavách může být zvuk trochu moc "zakulacený"

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Navrátil Audio | www.navratilaudio.cz 

DOVOZCE: Szymański Audio | www.sz-audio.pl 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

  • Robert Mayer Turntables

    Je to takový klasický příběh audiofila – nejprve objevíte kouzlo hudby, pak šarm hi-fi a následně zjišťujete, že právě pro ten váš úplně specifický vkus (protože každý máme maličko jiný)…

    22. duben 2024

    Kategorie: Značky Autor: Daniel Březina
  • Musical Fidelity Nu-Vista Vinyl 2

    Antony Michaelson od prvních krůčků značky Musical Fidelity v roce 1982 chtěl vytvářet přístroje, které kombinují kouzlo elektronek a zvuku čisté třídy A. Po nějakém tom roce (fakticky po 15…

    03. duben 2024

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina
  • EverSolo AMP-F2

    Komponenty EverSolo jsou krásným příkladem toho, že lze (pravda, za podmínek nastavených ekonomickou realitou Číny) vyrobit audio zařízení dobré, vlastně spolehlivé a komfortní a finančně dostupné zároveň. K portfoliu streamerů…

    03. duben 2024

    Kategorie: Zesilovače výkonové Autor: Daniel Březina
  • Burmester 217

    Dieter Burmester byl rozhodně vizionář, navíc obdařený notným obchodním talentem. Vybudoval tak pod svým jménem skutečně luxusní značku, ač je nutno říci, že zároveň rozhodně neošidil ani technickou stránku věci.…

    01. duben 2024

    Kategorie: Gramofony a analog Autor: Daniel Březina
  • Pro-Ject Tube Box DS3

    Rakouský Pro-Ject se snaží předefinovat sortiment, který pomáhal takzvaně „dostat do světa“ – tedy dostupné vinylové sestavy. K tomu, že firma začíná přesvědčovat širokou audiofilskou veřejnost o důležitosti celkové symetrie…

    01. duben 2024

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina
  • Synergistic Research HFT 2.0

    Synergistic Research ze slunné Kalifornie patří k průkopníkům řekněme alternativního pohledu na hi-fi – konkrétně na doplňky všeho druhu od v nabídce dominujících kabelů, přes napájecí řešení až po roztodivné…

    01. duben 2024

    Kategorie: Příslušenství a doplňky Autor: Daniel Březina
  • Estelon AURA

    Estonský Estelon nabízí skutečně luxusní reprosoustavy už nějakých 14 let a za tu dobu se ustálil jak na nezaměnitelném tvarovém i materiálovém rukopisu. A pak, relativně nedávno, se Alfred Vassilkov…

    26. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • HiFi ROSE RS520

    Jižní Korea patří mezi technologické velmoci a proto i počet tamních výrobců audio / video techniky není nijak zanedbatelný – jedním z nich, který je momentálně rozhodně na vzestupu, je…

    21. březen 2024

    Kategorie: All-in-one systémy Autor: Daniel Březina
  • AudioSolutions Figaro L2

    Příběh litevské firmičky AudioSolutions začíná v roce 2011 v litevském Vilniusu neúnavnou chutí Gediminase Gaidelise „něco vyrábět“ – prošel rychle a účinně výrobou reprosoustav, nápadně připomínajících ikonické světové modely různých značek…

    18. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • Carbide Base Diamond

    Wikipedia říká: „Karbidy jsou sloučeniny uhlíku s elektropozitivnějšími prvky s výjimkou vodíku. Karbidy mají významné použití v průmyslu: karbid vápníku CaC2 je výchozí surovinou pro řadu výrob chemického průmyslu a…

    14. březen 2024

    Kategorie: Příslušenství a doplňky Autor: Daniel Březina

Felix Sit Annus Novus

Posledních 365 dní poněkud uteklo... Jako by to bylo každý rok rychlejší a rychlejší. Možná je to však i tím, kolik věcí se děje a kolik se jich stalo právě i v roce 2023.

Číst dál...

RYCHLÝ DOTAZ

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies