2018 03 23 VYST AVS 2018

Jako již tradičně se v březnu konala v Praze výstava hi-fi a high-endu se špetkou obrazu a chytrého bydlení na zpestření. Již počtvrté se Audio Video Show Praha odehrála v hotelu Don Giovanni a již počtvrté zabrala (téměř) celých pět pater, v nichž své přístroje rozložilo na 70 vystavovatelů s více než třemi stovkami značek, byť letos jen s malým počtem skutečných premiér.

Tak jako každý rok, pokud jste neměli možnost se na výstavě ukázat, nabízíme rychlý průlet celou akcí:

LOBBY

V roce 2018 uváděla výstavu ještě před samotným hotelem expozice Dynaudio v luxusním Mercedesu, kde bylo znát, že s trochou péče lze téměř-hi-fi-zvuk vozit si s sebou na cestách. Krom toho byl v lobby k vidění i gramofon české rodinné manufaktury 440 Audio, která sbírá úspěchy i ve světě a - nijak překvapivě - to zejména na designových soutěžích.

 

1. PATRO

Don Pedro [ KETOS ]

Salonek Don Pedro patřil české pobočce firmy Ketos, která tu předvedla ambiciózně pojaté elektronky Bittner v kombinaci s elektronikou Octave a zejména s Dynaudio Consequence. Kousek přede dveřmi pak byl k dispozici stojan s průřezem nabídky sluchátkové značky HIFIMAN.

Zerlina [ XAVIAN ]

Tradičně již patřil rohový sál Zerlina českému výrobci Xavian, kteroužto značku založil Roberto Barletta již před 21 lety. Svou premiéru měl na výstavě ambiciózní a rozhodně povedený sloupek Xavian Prometeo, poháněný tradičně elektronikou Norma. Svou prezentaci v tomto salonku si udělalo také české zastoupení značky Yamaha s přehlídkou aktuálních modelů.

Donna Elvira [ CPT PRAHA ]

V sále Donna Elvira se rozevřel energický "rockový" koutek s mohutnými sloupy Klipsch, poháněnými nejvyššími modely elektroniky Onkyo pro ty, kteří mají rádi mohutnost a tah na branku.

Donna Anna [ VOICE AUDIO ]

Polská firma Voice v sále Donna Anna předváděla zejména nahrávky MFSL na gramofonu Kuzma díky svému nového zastoupení pro obě značky, hrálo se na tradičním systému Chord a reprosoutsavách Audiovector s kabely Cardas.

Business Center [ IBD CZECH ]

Nový prostor Business Center obsadila firma IBD Czech, zastupující tradičně značku Esoteric, poctivé filtry Mudra a břidlicové reprosoustavy Fischer&Fischer - letos pak doplněné o designová řešení LOGaudio, která mají kombinovat hi-fi zvuk s možností snadné instalace kdekoliv v domácnosti a to buď v monofonním nebo i stereofonním systému.

Teatro [ SOUNDSTYLE ]

Severomoravští Soundstyle se letos stali dovozcem americké značky Parasound, takže velká část expozice se točila právě kolem ní - v kombinaci s regálovým modelem OceanWay tak - s ohledem ne zbytek firemního portfolia - šlo vlastně o dostupné řešení, doplněné subwoofery GoldenEar SuperSub X. K vidění byla i nekompromisní elektronika D´Agostino na piedestalech a také lehce nenápadně i gramofony a příslušenství značky Oracle nebo ukázka z katalogu GoldenEar.

Leporello [ BASYS CS ]

Firma BaSys letos v předsálí udělal expozici výjimečně pěkných OLED televizí od Loewe a to zejména proto, že v sále Leporello stála vrcholně designová záležitost - premiérově hrající "vajíčka" Concentro od severoněmeckých ELAC. Hrálo se přes gramofon téže značky a dostatečnou sílu dodávaly zesilovače Devialet.

Don Ottavio [ AQ ]

Velkou parádu u AQ dělal hlavně gramofon EAT, opravdu mohutný stroj s opravdu precizní konstrukcí. Ostudu rozhodně nedělal ani působivý dělený zesilovač C49 / P49 od britské klasiky Arcam.

Masetto [ RP AUDIO ]

Jednu z rozhodně nejdražších sestav přivezli ostravští RP Audio - bi-ampingová konfigurace monobloků a předzesilovače Audionet Heisenberg / Stern spolu s největšími Vividy je něco, co se rozhodně nevidí každý den.

Foyer [ METRO COMPANY ]

Do foyer své sluchátkové portfolio v čele se značkou Marshall přivezla společnost Metro Company.

Ochoz [ KRAUTWIRE - LP ]

KrautWire dnes již není jen výroba kabelů, ale i dovoz konektorů WBT, antivibračního příslušenství SSC nebo lampové elektroniky NAT Audio. Kolem se pak dalo vybrat z velké nabídky LP, ať už z katalogu firmy Bontonland nebo od malých prodejců.

 

2. PATRO

Don Giovanni 1 [ EUROSTAR OSTRAVA ]

Firma Eurostar se letos rozhodně upnout pozornost zejména na novou řadu 700 S2 od Bowers&Wilkins, doplněnou o špičkové modely značky Rotel - tedy vlastně na dostupný high-end. Ani ve velké místnosti se poměrně kompaktní sestava nemusela za nic stydět.

Don Giovanni 2 [ E.P. AUDIO ]

Přesně opačným směrem se pak vydali u E.P. Audio - vrcholný model italských Sonus faber Aida se představil ve své inovované podobě, krmily ho (téměř) nejvyšší monobloky McIntosh MC1.25KW a vůbec výkvět svítivé a opulentní elektroniky americké značky.

Don Giovanni 3 [ TYKON ]

Ačkoliv v expozici Tykon stály za pozornost třeba maličké, ale zajímavé reprosoustavy Neat nebo třeba elegantní Avantgarde, největší pozornost definitivně přitahoval nekompromisní systém z karmínových Estelon, obřího koncáku Audia, pasivního předku Bespoke Audio a jednoho z nejlepších přehrávačů - děleného EMM Labs.

Foyer [ CLASSIC MUSIC DISTRIBUTION ]

Jen výběr z jednoho z největších katalogů audiofilských CD / DVD / SACD / LP (a prostě nosičů všeho druhu vůbec) přivezli pánové z firmy Classic Music Distribution.

 

3. PATRO

300 + 302 [ WDQ ]

U WDQ vsadili krom prezentace nových modelů OPPO zejména na poměrně nově zastupovanou značku Emotiva v kompletním domácím kině i ve stereu.

304 + 306 + 308 [ HORN DISTRIBUTION ]

Tři pokoje největšího východoevropského distributora Horn (počítáme-li v to všechny země) se nesly v duchu moc pěkně připravených expozic - vyšší modely Focal si notovaly s vyššími dělenci Naim Audio, průřez značkou Dali zase s elektronikou QUAD a Audiolab a stylový svět zastupovaly Focal Kanta No. 2 s multifunkčním strojem M-One od Micromega. Naim a Audiolab pak hrál také s Cantony.

312 [ ORCHESTRA INSTRUMENTS ]

Severomoravský výrobce Orchestra Instruments nejenže vyrábí vlastní přístroje a kabely, ale také zastupuje pro Českou republiku stylové reprosoustavy Zingali a britské kompaktní komponenty Cyrus, které si prostě s ničím nespletete.

314 [ SROLL ]

Značka Sroll se - snad - blíží dotažení celého řetězce podle idejí svého zakladatele Luďka Šrolla. Nejnovější verze zesilovače Lyric a USB převodníku Epos MK2 letos doplnily zbrusu nové, originálně pojaté reprosoustavy Sound Garden a super-neutrální kabely Purity Kapton. Nebylo pak možné neocenit také snahu o dosažení parádní akustiky.

316 [ AUDIO-VISUAL TECHNOLOGY ]

Plzeňští Audio-Visual Technology používají snad s výjimkou upraveného OPPO UDP-205 ve svém systému výhradně komponenty RIHA - letos to byly opět tradiční dělený zesilovač s dvěma koncovými stupni a nové reprosoustavy Mega V2 Plus.

317 [ STUDIO PANSKÝ DVŮR ]

Studio Panský dvůr soustředilo svou prezentaci na produkci reprosoustav polských Pylon Audio.

318 [ ALTEI ]

Firma Altei letos vsadila na poctivé postavení skutečné temné místnosti, v níž vynikla fantasticky živá projekce projektorů SONY - nejzajímavější byl short-trow model cenové relace 500 000,- Kč, který i přes pozici úplně u zdi dokázal vytvořit díky laserovému zdroji brilantní obraz.

319 [ FINALE AUDIO ]

Jednoduchá prezentace Finale Audio byla postavena na krásných Accordo od Franco Serblin a hlavně na nových koncových stupních Jadis, řízených přes přehrávač McIntosh.

320 [ MAREKA AUDIO ]

Jednu z celkem výrazných premiér výstavy si užilo studio Mareka Audio - ti jsou totiž nově dovozcem značky German Physiks a elektroniky SIMAUDIO. A oboje, zdá se, společně vážně dobře funguje...

324 + 326 [ PANTER ]

Všechna sluchátka Sennheiser a také reprosoustavy a elektronika Quadral byla tradičně k vidění u Panter.

328 [ BASYS CS ]

Příjemně originální sluchátkový bar přivezli do 3. patra z BaSys CS - bylo rozhodně zajímavé si užít sluchátka beyerdynamic a Pioneer na domácí i mobilní elektronice obou zmíněných značek a také na Marantzu.

332 [ GOTHIC ]

Dalším tradičním účastníkem výstavy jsou sluchátkoví specialisté z firmy Gothic - k vyzkoušení bylo nepřeberné množství modelů a značek, včetně třeba moc pěkného všuměla ADL Stratos.

334 [ ELFTON ]

Malosériový černošický výrobce reprosoustav Elfton uvedl premiérově svůj regálových model Vigo s bambusovou ozvučnicí a středobasem z papíru a papyru. Z malých reprosoustavy vycházel nečekaně sebejistý zvuk.

336 [ MEDINCO ]

Mnohá zajímavá řešení pro dnešní trable s obrazem ve vysokém rozlišení prezentovala slovenská firma Medinco - tažení obrazu beze ztrát, jeho možnost rozvedení na více míst nebo naopak svedení více zdrojů na jedno místo umožňují jejich malé chytré krabičky. Jakoukoliv konektivitu v AV sestavě nemůžete vyřešit, tady ji pravděpodobně vyřešíte...

338 [ BUCHARDT AUDIO ]

Milým překvapením byl mladý Mads Buchardt z Dánska, který přivezl ukázat své kompaktní a ne nesmyslně drahé (cca 50 000,- Kč) S400, které se reálně začnou dodávat až v květnu. Plnokrevný zvuk jim dodává pasivní zářič na zadní straně.

342 [ ROTH AUDIO ]

U Roth Audio prezentovali zejména portfolio slovenského dovozce 4CE Distribution - tedy elektroniku Hegel a reprosoustavy Raidho a Scansonic HD.

354 [ PROJEKTOR DOMA ]

Specialista na domácí projekci Projektor doma ukázal high-endové řešení od BenQ.

355 [ NEO AUDIO ]

Slovenský výrobce NEO nevyrábí jen klínovité reprosoustavy Alpha, ale také širokou škálu krásných stolků.

356 [ GRANDINOTE ]

Svůj kompletní základní systém - streamer Volta, integráč Shinai a sloupky s hliníkovou ozvučnicí Mach 4 (kvůli 4 středobasovým měničům - dělají se i Mach 36). Krásná, živá, bohatá a energická hudba, tak jak se na high-endový sladěný systém sluší a patří.

357 [ VIENNA PHYSIX ]

Když uvidíte nezaměnitelné oranžové horny v poloaktivní koncepci, víte, že jste u Vienna Physix. Jejich model Diva zůstává nicméně stále stejný...

358 [ ERTEA ]

Že zvuk solidní kvality nemusí produkovat jen dělené systémy, ale že to jde i v nenápadné podobě, to ukázaly "samohrajky" Riva.

359 [ MEDIA TRADING ]

U Media Trading se letos rozhodli pojmout expozici spíše prezentačním způsobem a soustředit se na své speciality jako jsou třeba neviditelné reproduktory (tedy bezešvě vestavěné do sádrokartonu), případně zajímavé ochrany reprosoustav nebo samozřejmě i špičkové 4K projektory JVC.

360 [ ALLEGRO AUDIO ]

Maďarský výrobce Allegro Audio sice teprve začíná, ale jejich integrovaný model Flow s reprosoustavami Chario měl rozhodně své kouzlo. Nejen díky originálně tvarovanému čelnímu panelu z brazilského dřeva.

361 [ STUDIO ESO ]

Svůj retro koutek přivezlo Studio ESO, byť původní idea prezentace nových reprosoustav jejich vlastní konstrukce bohužel nevyšla. Staré Revoxy nebo Nagra ale udělaly spoustu parády i tak.

362 [ HANZEL AUDIO ]

Skutečně luxusní design byl k vidění u Hanzel Audio - nejen výjimečný zesilovač Kostase Metaxase, ale i divoce načrtnuté reprosoustavy Stark Jane (www.stark.audio) slovenské provenience.

366 [ EXAUDIO ]

U eXaudio si svou místní premiéru odehrály velké stojanové reprosoustavy Kawero! Furioso Mini na elektronice Thrax. Méně nápadnou novinkou byl ambiciózně pojatý stoj iFi iDSD Pro.

368 [ HIGH-END AUDIO STUDIO ]

U High-End Audio Studio se představili jednak jako dovozce sortimentu SVS, ale také C.E.C. / Pathos / Diapason či kabelů Van Den Hul a mnoha dalších, tedy toho tradičního, co firma již dlouhá léta vozí.

370 [ PRAHA MUSIC CENTER ]

Trochu volnější koncept se spoustou barev, ale i kytarou byl k vidění u Praha Music Center. Ze "seriózního" světa stojí za zmínku rozhodně Genelec jako jeden z tradičních výrobců aktivních reprosoustav.

374 [ HIFI PARTNER ]

U Hifi Partner byla k dispozici "pobočka" RP Audio, kde bylo možné poslechnout v klidu reprosoustavy Castle nebo elektroniku z řady Smart od francouzských Advance Paris, tedy systémy za rozumné peníze.

376 [ RD ACOUSTIC ]

Největší změnu u RD Acoustic bylo nové povrchové provedení - zejména malý model Euphonria byl v tmavém provedení rozhodně hodně šik.

378 [ KETOS ]

Svou malou "sekundární" expozici Ketos pojal v znamení chytrého ozvučení od SONOS nebo Bluesound.

380 [ AMAROCK STUDIO ]

Nová severomoravská firma Amarock Studio přeivezla ukázat pěkně vyladěný systém - nový koncový stupeň Pass XA25, nové phono VPI Voyager a relativně nové reprosoustavy Spendor D9. To vše samozřejmě na kabelech Nordost a příslušenství QRT.

 

11. PATRO

Mozart Lounge [ Perfect Sound Group ]

V nejvyšším patře bylo krom krásného výhledu na Prahu možnost užít si i kompletní systém Accuphase s novou řadou Tannoy v tradiční "skříňové" podobě, ale i lesklou sestavu elektroniky a reprosoustav Burmester. Ve vedlejší místnosti pak sám zakladatel IsoTek Keith Martin dával lekce o tom, proč a jak správně napájet.

LOSOVÁNÍ VĚCNÝCH CEN

Každý rok se na výstavě rozdává nemalé množství krásných věcných cen - i letos losoval tým zástupců organizace UNICEF, která dostává výtěžek ze vstupného.

Všechny vylosované výherce můžete najít na https://www.audio-video-show.cz/soutez-pro-navstevniky-2018.

Jelikož výstava je za námi už nějakou chvíli, je čas trochu si odpočinout a těšit se na březen 2019. Čekání si můžete zpestřit jednak online procházkou Audio Video magazínem: https://www.audio-video-show.cz/soutez-pro-navstevniky-2018, nebo návštěvou mnichovské akce v květnu, případně výletem do Varšavy na sklonku roku. Tedy vzhůru za dobrým zvukem a za rok opět v Praze!

Více na www.audio-video-show.cz 

Přenosky Ortofon

XAVIAN - ručně vyráběné reprosoustavy

GMG Power

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

AV Center

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

 

Všechny nepravidelníky

HiFiGram

Dynaudio Contour i 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Amarock Studio