Elysian 1

Značce reproduktorů Wharfedale bude příští rok devadesát let, takže lze právem hovořit o tradičním výrobci. Výrobce reproduktorů je však bohatý nejen na léta, ale také na kreativitu: V současné době jsou k dispozici dva nové přírůstky do vlajkové řady Elysian, kompaktní dvoupásmový reproduktor Wharfedale Elysian 1 a Wharfedale Elysian Center, díky nimž je nejvyšší řada vhodná pro domácí kino.

Wharfedale Elysian 1 - Špičkový kompaktní model
Řada Elysian se dosud skládala ze dvou třípásmových modelů, Elysian 2 a Elysian 4 - druhý jmenovaný je podlahový reproduktor a s téměř 56 kilogramy na kus je to pořádný kus. Stejně tak "kompaktní" Elysian 2: je vysoký 70 cm a váží 35 kg.

Nový Wharfedale Elysian 1 je na kompaktní reproduktor komerčnější, ale má také úctyhodné rozměry 49 x 26 x 28,5 cm (VxŠxH) a váží dobrých 15 kg. Jak již bylo zmíněno, Elysian 1 je dvoupásmová konstrukce se speciálně vyvinutým basovým a středovým reproduktorem se 7palcovou matricovou membránou ze skleněných vláken a transformátorem Air Motion vlastní výroby.

Díky "vysoce účinnému pohonu" wooferu a tzv. štěrbinové konstrukci bassreflexu s profilovaným portem - speciálnímu řešení downfire, které má minimalizovat hluk proudění - je možné dosáhnout silné reprodukce basů až do 49 Hz (-3 dB), což je jinak u běžných pasivních kompaktních reproduktorů této velikosti stěží možné, uvádí německý distributor IAD v tiskové zprávě.

Tvar skříně reproduktoru přispívá nejen ke kvalitnímu vzhledu reproduktoru Wharfedale Elysian 1, ale nabízí také akustické výhody: Vyhýbáme se rovnoběžným stěnám, takže se snižuje stojaté vlnění uvnitř a tím i rezonance skříně - to zajišťuje ještě přirozenější, uvolněnější zvukový dojem. Povrchy všech reproduktorů Elysian jsou opatřeny čtyřvrstvým klavírním lakem a jsou k dispozici v bílé, černé nebo ořechové barvě.

Společnost Wharfedale nabízí také vlastní stojany na reproduktory: Jejich základová deska navazuje na design reproduktorů Elysian díky odpovídajícímu klavírnímu laku, zatímco nastavitelné hroty zajišťují účinné odpojení.

Stojany pro Wharfedale Elysian 1
Cena odpovídajících stojanů pro Wharfedale Elysian 1 je 590 eur za pár.

Čtyři sloupky stojanu jsou vyrobeny z obzvláště tvrdé nerezové oceli, a proto by měly zajistit nepohyblivý stojan i při nejvyšších úrovních hlasitosti a "krvelačných basových bouřích".

Cena v páru Wharfedale Elysian 1: 3 690 eur (stojany na reproduktory: 590 eur)

Wharfedale Elysian Centre
Elysian Centre, který je také novinkou, je vybaven dvěma 8,5palcovými basovými měniči, 6palcovým středovým měničem a obvyklým transformátorem Air Motion - měniče jsou tedy stejné jako v nejvyšším modelu Elysian 4.

Wharefedale Elysian Centre s černým stojanem

Poměrně velký středový reproduktor (83 x 32 x 34 cm, ŠxVxH; 30,2 kg) má spodní mezní frekvenci 35 Hz (-3 dB) a lze jej volitelně objednat s odpovídajícím stojanem (viz obrázek výše).

Jednotková cena Wharfedale Elysian Center: 3 990 eur (stojan na reproduktory: 690 eur)

XAVIAN Concerto - výročí 25 let založení firmy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

HiFi Studio TYKON

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Je dražší nutně lepší?

Všemožné diskuse pod články, ale i s prodejci či dovozci hi-fi techniky, nemluvě o výrobcích posledních týdnů a měsíců mě přivedly k zajímavé otázce – je dražší nutně lepší? Není tím teď nutně míněno „dražší produkt“, ale zejména „dražší součástka“.

Číst dál...

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

CPT Praha 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

  Studio Špalíček AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies