2015 02 13 TST Marantz PM8005 1

Řada 8005 od jedné z ikonických značek říše reprodukce zvuku, americké firmy Marantz, balancuje někde mezi vyššími úrovněmi hi-fi a počátkem high endu. Reflektuje také moderní trendy, protože krom tradiční kombinace zesilovače a SACD přehrávače v ní najdete i streamer – s modelem NA8005 jste se na stránkách Hi-Fi Voice již mohli setkat.

Integrovaný zesilovač PM8005 je pěkný kousek techniky, v němž se potkává styl nižších řad i legendárních tvarů referenční série. Čelní panel se symetrickým rozložením prvků je mohutný, dvě krajní čtvrtinky jsou oddělené prohlubní a mírně prohnuté směrem dozadu, čímž zesilovači dodávají až aerodynamické tvary.

2015 02 13 TST Marantz PM8005 2

Dojmu dominují mohutné knoby, ten vlevo s příjemným odporem přepíná vstupy, ten vpravo zase s velmi pohodlnou plynulostí řídí hlasitost. V úrovni jejich os je mezi nimi tenký pásek s výrazně modrými diodami, jež svým světlem indikují právě navolený vstup. O kousek pod touto linkou jsou čtyři maličká tlačítka – dvě vlevo řeší aktivní reproterminály, dvě vpravo pak deaktivují předzesilovač a vyřazují z činnosti korekční obvody.

U spodní hrany najdete vlevo spínací tlačítko, pak v řadě 6,3 mm sluchátkový výstup a čtveřici velkých prvků, sloužících k regulaci pásmových korekcí i vyvážení kanálů.

2015 02 13 TST Marantz PM8005 3

Na zadní straně není mnoho konektorů, ale rozhodně stačí pro každý běžný systém. Všechny konektory mají formu pěkných, kvalitních zlacených RCA konektorů. Pět pár konektorů slouží jako klasické linkové vstupy, jeden pak jako linkový výstup, tvořící páskovou smyčku. Je tu ještě jeden vstup doplněný o zemnící kolík, ten je určený pro gramofon, respektive pro signál z MM přenosek. Vše doplňuje výstup pre-out a také přímý vstup do koncového stupně.

Na druhé straně panelu je krom napájecí zásuvky i vstup a výstup pro signál dálkového ovládání, tradičně u Marantz vyvedený v podobě oranžově zbarvených RCA konektorů. Skutečně pohledné a robustní jsou reproduktorové terminály – je jich celkem osm, jsou určené pro dva páry reprosoustav či bi-wiring a jejich zpracování je vynikající. Jsou velké, snadno se utahují a vetknete do nich bez problémů holý vodič, lopatku i banánek.

2015 02 13 TST Marantz PM8005 4

Přístroj o rozměrech 44 x 12,8 x 37,9 cm (š x v x h) stojí na čtveřici velmi robustních nožek, které bez problémů rozkládají poměrně citelných 12 kg váhy. Jak váha, tak trojité kovové šasi pomáhají redukovat vibrace.

Základem pevného zvuku je poměrně robustní toroidní transformátor, obvodové řešení je diskrétní a využívá charakteristické firemní moduly HDAM, zde ve verzi SA3. Zesilovací část má výraznou proudovou zpětnou vazbu, což je taktéž běžný postup, který u Marantz používají. Cílem je minimalizovat vliv náročných zátěží, typicky tedy „hladových" reprosoustav. Obvody jsou navrženy plně symetricky.

2015 02 13 TST Marantz PM8005 5

Výkonové tranzistory dodávají do zátěže 8 Ohm již rozumných 70 Wattů na kanál (a 100 Wattů do zátěže poloviční), zajímavější je však maximální hodnota výstupního proudu, dotýkající se hodnoty 14 Ampér. Dobrou kontrolu nad reprosoustavami zajistí i tlumící faktor 100, na danou cenovou třídu dobrý. Odstup signálu a šumu dosahuje na 106 dB, to je také velice dobrá hodnota. Celkové harmonické zkreslení činí v celém frekvenčním rozsahu maximálně 0,02% - to je sice více, než u premiantů, ale není to hodnota nijak dramatická.

Marantz PM8005 jsme poslouchali s již zmiňovaným síťovým přehrávačem NA8005, ale také s Yamahou CD-S2100 a proti Yamaze A-S2100, stejně jako s T+A DAC8 a proti T+A AMP8 či dvojici Naim CD5si / Nait XS. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30, Xavian Bonbonus, Gryphon Mojo, Yamahu NS-F901 nebo Cabasse MC40 Minorca. Napájecí čistotu zajišťoval IsoTek EVO3 Sigmas. Používali jsme kabely Naim, ProAc, KrautWire, Eagle Cable, Monster Cable, TelluriumQ a Vincent, ale také Kubala Sosna.

2015 02 13 TST Marantz PM8005 6

Na zesilovač střední třídy předváděl Marantz i s poměrně náročnými Gryphon Mojo velice solidní jistotu od spodních oktáv – u ostatních, „lehčích" reprosoustav to bylo ještě zřetelnější. „My Flower" Ahmada Jamala („Playing our songs" | 1999 | Telarc | CD-83470) potvrdila, že PM8005 zvládne s nadhledem uřídit i kontrabas. Bas nebyl dunivý a ani nijak výrazně dominantní a velký, objem byl přirozený a tóny syté. Důležitější je ale klid a měkkost, tvořící velmi příjemný základ reprodukci. Marantz není ve spodních patrech frekvenčního spektra suchý a autoritativní, spíše muzikální a laskavý, ale moc hezky se poslouchá.

Tenhle dojem pokračuje i do středních frekvencí, kde ale panuje i velice potěšující, přesvědčivé rozlišení. Hlas Kurta Ellinga v „The Sleepers" („Nightmoves" | 2007 | Concord | 0888072302631) byl vyloženě skvěle prokreslený, je dokonce již slyšet Ellingovo charakteristické jemňoučké pomlaskávání jazykem mezi slovy, které často u méně rozlišujících přístrojů překrývá zvuk nástrojů. Parádní, nejen s ohledem na cenovou třídu, je uvolněnost a celková srozumitelnost, lehce je tu ale cítit těžší spodek a maličko temnější vyvážení.

2015 02 13 TST Marantz PM8005 7

Možná to však není přímo přebytkem basu, ale spíše umírněnějšími, jemnějšími výškami, jak ukázala „Teen town" od Weather Report („Heavy Weather" | 1997 | Columbia | CK65108). Činelů a kovových perkusí bylo objemově o něco méně a byly měkčí. Ovšem to nevadí, protože nejvyšší pásmo je informačně dostatečně bohaté a čisté. Úder do činelu má spíše průměrně dlouhý dozvuk, ale zato jistý – průběh tónu je dobře kontrolovaný.

Titulní skladba alba „Birds of Fire" od Mahavishnu Orchestra (2000 | Columbia | CK66081) byla dynamicky velmi autoritativní. I když velký činel na začátku sklady je o něco menší, má úder dost energie a solidní hloubku. Zvláště působivá je basová linka, ta dokázala vytvořit až fyzický tlak, zesilovač také dobře pracuje na mikrodynamické úrovni a je cítit, že elektronika má nadstandardní rezervy.

2015 02 13 TST Marantz PM8005 8

Zappova „Dupree´s Paradise" z atypické desky „Make a jazz noise here" (1991 | Rykodisc | RCD10555/56) byla také dobře řízená, přehledná a hezky rozvrstvená. PM8005 ještě nepatří do high endových vod, neumí úplně dokonale zrekonstruovat scénu a nejjemnější detaily komplexního obrazu živého vystoupení, organizace hudební scény je ale na poměry třídy vynikající, nástroje jsou plastické, mají jasné kontury a působí uvěřitelně. Marantz neklade důraz na rozpitvávání detailů a jejich autoritativní prezentaci, přirozeně dává přednost hudebnímu celku a nechává vyniknout propojenou hudbu – pokud chcete, můžete detaily z reprodukce lovit, snazší je se ovšem uvolnit a nechat se obejmout muzikou, plynoucí kolem.

2015 02 13 TST Marantz PM8005 9

PM8005 velmi precizně dodržuje oddělení pravého a levého kanálu, buduje také pevnou a propojenou scénu. Ta v „Perfect love...gone wrong" ze Stingovy desky „...all this time" (2001 | A&M | 493 156-2) šla poměrně výrazně směrem za reprosoustavy, nástroje měly své místo a ze všeho byl jasně cítit onen příjemný nadhled a jistota. Marantz vás asi neoslní, i zde je spíše neokázalým milovníkem hudby, než zvukovým technikem, který by budoval holografickou iluzi.

Přes klid a hutnost má Marantz PM8005 dost šťávy, aby skrz reproduktory prohnal i něco svižnějšího, jako je „Thirsty & Miserable" v podání Lemmyho Kilmistera („Rise Above" | 2002 | Sanctuary | SANCD125). Slabší zvuková kvalita nahrávky je značně zpříjemněna těžším, sytějším charakterem zesilovače, který ohladí nepříjemné hrany a dokonce je zpěvákovi i dobře rozumět.

2015 02 13 TST Marantz PM8005 10

Marantz PM8005 je velice příjemný zesilovač. Už je na něm znát elegance a výjimečně dobré zpracování z vyšších pater firemního katalogu, přitom ale zůstává cenově nohama na zemi. To důležité, to je ale muzikální, příjemný, jemný charakter přednesu – zesilovač má i dost sil, aby hudbu protlačil skrz v podstatě libovolné reprosoustavy. PM8005 má přeci jen o něco těžší zvuk s trochu výraznějšími basy, velmi snadno a příjemně se zato poslouchá a přesto se dokáže udržet v mezích vyhrazených věrnému zvuku. Pokud tak v prvé řadě hledáte suverénní přednes hudby a ne zvukovou analýzu, pak se může stát Marantz PM8005 skvělým, nekonfliktním a zábavným partnerem.

Kč 34 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velice pěkné výrobní provedení

+ pěkně plný, muzikální přednes

+ velká síla a kontrola pro libovolné reprosoustavy

+ dobrá konektivita

ZÁPORY

- vlastně nic, pokud se vám hutný, měkký zvuk líbí

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: BaSys CS | www.basys.cz 

XAVIAN Integrale

Perfect Sound Group

RDacoustic EVO-3 antirezonanční podložky

Akce BW 600 S3

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

  • Rotel RB-1590

    Velký, výkonný, ale přitom ne zběsile drahý koncový stupeň – to je meta, na níž míří nejvyšší stereofonní koncový zesilovač japonské „bezmála rodinné“ výrobny hi-fi Rotel. Model RB-1590 je odvážně…

    01. květen 2025

    Kategorie: Zesilovače výkonové Autor: Daniel Březina
  • T+A Symphonia

    Němečtí T+A v posledních letech rozšiřují své víceméně výhradně high-endové portfolio lehce směrem „k normálním lidem“. Co započalo řadou sluchátek Solitaire T se posléze promítlo mimo jiné do „kompaktního high-endu“…

    30. duben 2025

    Kategorie: Zesilovače integrované Autor: Daniel Březina
  • REL S/510 6pack

    Subwoofer S/510 z druhé nejvyšší série anglického specialisty REL jsme na těchto stránkách již hodnotili, nedávno jsme ale měli možnost vyzkoušet si jeho vliv v systému „6pack“, neboli kombinaci tří…

    30. duben 2025

    Kategorie: Subwoofery Autor: Daniel Březina
  • Pro-Ject Debut EVO 2

    Impérium Heinze Lichteneggera je veliké a různorodé, jeho hlavním pilířem je přesto výrobce gramofonů (ale i různorodé elektroniky, doplňků a tak vůbec) Pro-Ject. Tato značka často a výrazně inovuje svou…

    30. duben 2025

    Kategorie: Gramofony a analog Autor: Daniel Březina
  • Quad 33 a 303

    Anglický Quad (Quality Amplifier Domestic) věru patří mezi ikony hi-fi historie, však své první krůčky udělal už ve 40. letech 20. století v čele s Peterem Walkerem a to je…

    27. duben 2025

    Kategorie: Zesilovače výkonové Autor: Daniel Březina
  • Esprit Celesta

    Značka Esprit s kolibříkem ve znaku vyrábí široké spektrum kabeláže a to s velkým podílem ruční práce v maličké obci Confolens zhruba uprostřed trojúhelníku, tvořeném na západě Francie městy Nantes,…

    22. duben 2025

    Kategorie: Kabely reproduktorové Autor: Daniel Březina
  • MoFi SourcePoint 888

    Řada MoFi SourcePoint z konstruktérského pera Andrew Jonese (KEF, TAD, Pioneer, ELAC,…) je vlastně další z řady variací na jeho charakteristické téma – dominantně koaxiální koncepce měničů, pečlivá stavba, vyrovnaná…

    18. duben 2025

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • REL Carbon Special 6pack

    Ačkoliv různých modelů subwooferů je na světě skutečně hodně, specializovaných výrobců právě pro subbasové jednotky zase tak moc ne. Jedním z těch nejznámějších je rozhodně jihoanglický REL, který svou cestou…

    17. duben 2025

    Kategorie: Subwoofery Autor: Daniel Březina
  • XAVIAN Integrale

    Pokud jste fanoušky dobrého zvuku, určitě jste se někdy někde potkali s produkcí české, dnes již bezmála třicetileté, značky XAVIAN, potažmo s řadou XN, která patří v jejich historii mezi…

    16. duben 2025

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • Linn Selekt DSM

    Hrdě skotský Linn, založený v roce 1973 Ivorem Tiefenbrunem, se už šestou dekádu věnuje tvorbě velmi klasických analogových strojů, pro něž byl dlouho předlouho synonymem, do svého portfolia v průběhu…

    25. březen 2025

    Kategorie: Streamery Autor: Daniel Březina

Jak jsem si hrál s Dirac Live

Jednou z posledních aktualizací redakčních sestav se stal koncem minulého roku NODE (Gen 4) s vidinou toho, že přijde upgrade, jehož součástí bude Dirac Live – jeden z těch nejpokročilejších systémů na kompenzaci (téměř bez výjimky nedokonalé) akustiky poslechové místnosti. NODE (Gen 4) dlí v nearfield sestavě spolu s Musical Fidelity M8xi a Fyne Audio F1-5, stojícími na IsoAcoustic stojanech přímo na pracovním stole. Stream vstupuje přes Paul Pang Quad Switch a proud filtruje IsoTek V5 Titan. Vše na kabelech ZenSati Authentica.

Číst dál...

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista