800 150 voix

 2016 11 23 PRF Xavian Factory tour 01

Kořeny firmy Xavian je třeba hledat v hlavě Roberta Barletty, rodáka z italského Turína, jehož rodina pochází z mnohem jižnějších částí Itálie kolem Bari a Matera. Vyrůstal v muzikální rodině a své první reprosoustavy postavil někdy kolem roku 1984, za studií v roce 1989 dokonce postavil jako školní projekt zesilovač třídy A, aby následně začal pracovat jako vývojář reproduktorů a zesilovačů pro jednu italskou společnost. A tak, jak sám říká, cesta začala.

V roce 1994 pak přijel mladý Barletta do Prahy, kde o dva roky později založil svou společnost a pojmenoval ji Xavian, což je odkaz na řeckou mytologii, respektive na místo, kde se na Krétě setkávaly múzy.

Několik let fungoval Xavian téměř "garážově" ze suterénu na pražských Vinohradech, svůj rozkvět zažil v průmyslové části Kladna a dnes sídlí v prostorách velkého starého mlýna v Hostivici na hranici Prahy. V onom suterénním prostoru byl Xavian čistou one-man-show, téměř stoprocentní manufakturou však zůstal dodnes, ač vývojový a výrobní tým tvoří dvouciferný počet pracovníků.

V posledních letech se pak Xavian probojoval i do světa a veze se na vlně úspěchu, zejména neobvyklým použitím masivního dřeva jako stavebního materiálu pro ozvučnice, ale také díky zavedení výroby vlastních měničů v Itálii pod značkou AudioBarletta.

 2016 11 23 PRF Xavian Factory tour 06 poslech

Bylo nám ctí projít si všechna patra hostivického mlýna, kde jsme nahlédli do tajů výroby i vývoje modelů Xavian.

MUZEUM

Když vejdete do firemních prostor, uvítá vás decentně dekorovaná místnost, kde naleznete reprezentativní průřez historií Xavian - od atypických jednopásmových Solista po aktuální Virtuosa, od malých regálovek po velké sloupky. Pokud by vám tohle nestačilo, stačí udělat pár kroků a projít dveřmi do šedesáti metrů čtverečních, které slouží jako referenční poslechová místnost.

POSLECHOVÉ PROSTORY

V krásném a nenápadně, přesto účinně akusticky upraveném prostoru najdete téměř úplně všechny v současnosti vyráběné modely v mnoha různých povrchových provedeních. Čistě "přírodní" feeling prostoru souzní s láskou ke dřevu, kterou jsou truhláři v Xavian známí již po mnoho let.

Protože firma dováží také výtečnou elektroniku Norma Audio, velké sestavy jsou napojovány právě na ni, případně na nejvyšší modely Onyko, za nevelkou knihovnou se pak nachází druhý poslechový koutek, simulující řekněme tu nejběžnější českou poslechovou místnost, tedy ani ne dvacetimetrový obývák s komponenty Marantz, Creek, Yamaha..... Tady si můžete poslechnout ty nejdostupnější modely na elektronice a v akustice, kterou lze právě v běžné domácnosti očekávat.

VÝROBA

To nejzajímavější je ale pochopitelně výroba...

Cesta reprosoustav začíná v podobě desek masivu (které přijedou nádherně účelným výtahem), ty se posléze opracovávají povětšinou na různých CNC a dalších strojích. Přesné obrobky se pak v dílně ručně lícují, lepí a vkládají se do nich jak tlumící materiály, tak vyztužující příčky. Po určité době zrání se tvarují hrany a další detaily, utvářející právě ten dojem, který nakonec z produktů Xavian máte.

Je krásné cítit, jak ve výrobních prostorách panuje dojem staré dobré manufaktury, jak každý jeden pár bez ohledu na cenu podstupuje důslednou ruční kúru a starost i o ty nejmenší detaily.

V druhé části výrobního procesu přechází vyzrálý a vytvarovaný korpus o pár kroků dál do lakovny, kde se nanáší vrstva za vrstvou výhradně ručně.

Ve třetí části výrobních prostor probíhá osazování měniči, kompletace a osazování výhybek a finální výstupní kontrola včetně měření. Právě v téhle fázi si můžete užít pohled na poctivě a dobře udělané komponenty, tvořící ony výjimečně dobré výsledky v podobě reprosoustav Xavian. Tady se mimochodem také hadicí vsypává písek jako zátěž do některých firemních modelů.

ZÁVĚREM

Právě v posledních prostoru, kde hotové reprosoustavy putují do krabic, jsme narazili na ještě blíže nespecifikovaný a nepříliš veřejný projekt nového obrovského modelu, který svým ražením jasně odkazuje na zlatá léta hi-fi zejména v Anglii.

Bylo poučné vidět, jak Xavian i po 20 letech a nějakých 15 000 vyrobených párech reprosoustav zůstává vlastně malou manufakturou, soustředěnou na krásnou práci se dřevem a nádherný zvuk. Na každém kroku je vidět, jak zkušení a šikovní řemeslníci vyrábí s chutí a nadšením něco, na co můžeme v Čechách být právem hrdí a co si zaslouženě získává respekt i ve stále větší části světa.

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio