2015 04 01 APR hi fit 1

Protože hi-fi a poslech hudby je koníček krásný, ale po fyzické stránce značně pasivní (snad krom prvotního rozbalování a zapojování sestavy), rozhodli jsme se, že je třeba pečovat nejen o audiofilovu psýchu, nýbrž i o jeho tělo. Nadchlo nás, jak blízko hifista má všechny nástroje, aby se zocelil a vydržel dlouhé a náročné poslechové hodiny.

Přinášíme vám tak 5 základních tipů a triků, jak zůstat fit a v kondici.

1/ PROTAŽENÍ

Protože tělo při dlouhodobém sezení trpí a hifista-purista v zásadě svůj život tráví vsedě, je každý den třeba pořádného protažení. Nejsnazším cvikem je tak skákání. Odpojíme tedy reproduktorový kabel (doporučujeme set alespoň 2x2m v závislosti na výšce postavy), pokročilejší či sebevědomější mohou odpojit oba, stoupneme si rovně, chytíme kabel pevně za koncovky (doporučujeme robustní WBT) a skáčeme přes něj jako přes švihadlo. Dva kabely pak pomohou navodit výrazně zajímavější situace a jsou výrazně větší výzvou.
Toto cvičení protáhne ztuhlé nohy a bederní páteř namoženou od neustálého naklánění směrem k reprosoustavám, aby hifistům neunikl jediný detail. Účinnost cviku můžeme zvýšit robustnějšími, „více-hifi" kabely.

Doporučujeme 50 opakování.

2/ POSÍLENÍ RUKOU A ZAD

Toto cvičení je určeno převážně hifistům s regálovými reprosoustavami, předvedeme si ale i variantu pro majitele sloupových modelů.
Přistoupíme k reprosoustavě, pevně ji uchopíme, zatneme zádové svaly a pomalým, plynulým pohybem zvedáme nad hlavu. Tam chvíli podržíme (doporučujeme využívat dýhované reprosoustavy – ty s klavírním lakem hrozí vyklouznutím z rukou a roztříštěním hifistovy lebky včetně cenného sluchového aparátu) a plynule přecházíme do předklonu (pokud máte větší regálovky, jako například TAD Compact Reference, je povoleno ruce nemít napnuté), kde na konci pohybu odložíme regálovku na podlahu. Poté se narovnáme, nadechneme a pohyb opakujeme, tentokrát však zvedáme ze země.
Variantou pro majitele sloupků je možnost uchopit sloupek za horní část a plynulým pohybem jej naklonit až k zemi. Nepokrčujte nohy, váhu nejprve neste rukama a poté zády. Tip pro odvážné: je možné uchopit reprosoustavu za podstavu a horní část, lehnout si na záda a po klasickém způsobu vzpírat – nejlépe se reprosoustava chytá za bassreflex. Nedoporučujeme tuto variantu pro majitele Focal Grande Utopia EM, Ante Supersonic One a podobných šíleností. Případně doporučujeme sjednat životní pojištění.

Doporučujeme 10 opakování.

2015 04 01 APR hi fit 2
Tento návod vám rozhodně nepomůže vypadat takhle. Toto není hifista...

3/ POSÍLENÍ NOHOU A PASU

Ideálním nástrojem pro posílení nohou a zejména pasu, kritických bodů tělesné stavby křehkého audiofila, je LP deska, v pokročilé fázi pak CD. Pro ultra-pokročilé experty pak doporučujeme minidisc, zbavený plastového obalu.
Najdeme si kousek volné, kluzké plochy (pokud máte své LP / CD / minidisc rádi, nedoporučujeme kámen, hlínu a jiné, naopak skvěle se hodí plovoucí podlaha či koberec), položíme zvolený nástroj na podlahu a stoupneme si na něj oběma nohama. Kotníky přimknuté, pas zpevněný, ruce v pěst a přitáhnout k hrudníku, bradu vzhůru. Nyní se snažíme zůstat bez pohybu krom horní části stehen a pasu, kterými opakovaně tlačíme doleva a doprava, čímž vytváříme krouživý pohyb.
Pokud se na tento cvik necítíte, lze štíhlejším postavám (nebo odvážlivcům...) doporučit postavit se při cvičení přímo na gramofon, jehož talíř klouže snáze a ulehčí první fáze cvičení. Upozorňujeme, že je důležité mít v tomto případě alespoň Clearaudio Statement a podobně robustní cvičící nástroje.

Doporučujeme 50 opakování.

4/ CVIČENÍ ROVNOVÁHY

Po obou silových cvičeních z bodu 2 a 3 se přesuneme ke gramofonu a třesoucími se, vyčerpanými prsty uchopíme raménko. Na talíři musí být položena naše nejcennější LP deska. Tento cvik se nehodí pro gramofony s přímým náhonem, je totiž třeba druhou rukou roztočit talíř na co nejvyšší otáčky a tyto udržovat.
Poté se snažíme unavenou rukou v mírném předklonu s pokrčenýma nohama (takzvaně „na bobku") přiložit přenosku k LP desce tak, abychom nezprznili ani jedno, ani druhé. Pokud se nám to povede, přenosku zvedneme a přikládáme znovu.

Doporučujeme 5 opakování.

5/ ZÁVĚREČENÉ MEDITOVÁNÍ

Až se hifistovo tělo vyčerpáním zhroutí a nebude moci dále, nastává optimální fáze pro závěrečnou meditaci. Doporučujeme využít kompaktního disku TelluriumQ Quantum Meditation – otevřeme krabičku, uchopíme disk a hluboce se zamyslíme, jak a proč vlastně disk vložíme do naší mechaniky. Protože zjistíme, že je to vyčerpáním nemožné, zůstaneme v klidu sedět a uvědomíme si, že i ticho je krásné...
Stačí opakovat pouze jednou.

* upozorňujeme, že dodržování těchto cvičení povede nejen k lepší kondici, ale také k masivním finančním ztrátám, případně i ke ztrátě rozumu :)

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio