Vizuálně poměrně extravagantní řada Studio 500 od amerických JBL nestačila vlastně v cenících ani pořádně zaschnout a už je tu nová, vlastně zcela opačně pojatá série se stejným názvem, jen s číslovkou 200. Oproti ostrým tvarům a robustní stavbě pětistovkových modelů jsou dvoustovky výrazně jemnější, ale když jim sundáte krycí mřížky, stále to jsou masivní JBL s velkými reproduktory, tak jak se na Ameriku sluší a patří.

V celé řadě najdete celkem tři sloupové modely, které jsou si však velikostí i cenou až překvapivě podobné, kupodivu (měli jsme možnost si sáhnout na všechny tři vedle sebe) ale ne tak charakterem. Králem série je sloupek označený číslem 290 a jde o plnokrevnou třípásmovou reprosoustavu se čtyřmi reproduktory. Vzhledově jde o maximálně konzervativní reprosoustavy, jejichž pravoúhlou dokonalost narušuje jen oblost bočních hran čelní stěny. Jinak jako celek působí Studio 290 až nenápadně, jednoduché křivky i nenápadné povrchové provedení dokážou umně skrýt nadprůměrné rozměry 119,7 x 27,3 x 33 cm (v x š x h) – pak vás dost možná při přesouvání až lehce zaskočí hmotnost 25 kg.

Milovníka robustnosti ale rozhodně potěší pohled zepředu i zezadu – vpředu totiž odhalí čtveřici dynamických reproduktorů, pouze jednoduše obkroužených vkusnou černou linkou. Zezadu je to zase vpravdě obří plastový bassreflexový nátrubek (JBL nazývá svůj design bassreflexu Slip Stream Port a vyznačuje se dvojím prohnutím), kterým protáhne ruku i velmi statný muž. V taktéž plastikové vaničce u paty zadní stěny najdeme dva pár adekvátně robustních reproduktorových terminálů – díky jejich sklonu a rozteči můžete s kabely manipulovat lehce a nemusíte se zdráhat použít ani ty s opravdu masivními koncovkami a velikými průřezy.

Vrátíme-li se zpět dopředu, zaujmou hlavně dva basové měniče, zasahující téměř ke kraji ozvučnice. Mají solidní průměr 20 cm, závěs, který by udržel patrně i vystřelenou kovadlinu a membránu z materiálu PolyPlas se zpevňujícím vroubkováním. Membrána z PolyPlas je nejdříve zformována z papíru, poté je na její povrch nanesena tenoučká vrstva polymeru, která reproduktor příliš nezpomaluje, ale zato významně zpevňuje. Středotónový reproduktor je vlastně tentýž, jen s průměrem zmenšeným na 10 cm. Sestavu reproduktorů završuje jednopalcový tweeter, ponořený poměrně hluboko do ostře řezaného zvukovodu. Pro kopulku membrány zvolili v JBL materiál CMMD Lite, což je zkratka pro „Ceramic Metal Matrix Diaphragms", neboli kombinaci keramiky a kovu.

JBL Studio 290 nabízí také charakteristiky „veliké" parametry – při nominální impedanci 8 Ohm a citlivosti 91 dB (2,83 V / m) umí tento sloupek vyzářit frekvence v rozsahu 38 – 22 000 Hz, ovšem bez blíže specifikované tolerance. Soudě dle poslechových zážitků by to mohla být i referenční tolerance -3 dB.

Poslech JBL Studio 290 jsme absolvovali v pražském studiu Cinema Shop, kde nám naservírovali ještě modely 280 a 270. Zdroj signálu nám byl přehrávač Marantz SA7003, zesiloval pak buď Marantz PM14S1, nebo Harman / Kardon AVR 270, kde se prokázala síla in house vývoje – tito dva, přes výrazně nižší cenu elektroniky, se ukázali být perfektním párem. Ne že by high-endový Marantz byl horší, ale JBL už jeho přednosti nevyužily a v kombinaci s receiverem AVR 270 byl výsledek jaksi muzikálnější. Je to prostě praktický důkaz toho, že hifi je alchymie.

Když se podíváte na rozměry reproduktorů a ozvučnic JBL Studio 290, navíc když vezmete v úvahu jakousi obecně předjímanou charakteristiku „amerického zvuku", možná se budete bát přebytku basu, který bude poněkud překrývat zbytek pásma. Basa v „Momentary Truce" od Flim & The BB´s (1991 | dmp | CD 486) je silná, ale nepůsobí nijak přebuzeně. Sice vystupuje do popředí o ždibec víc než středy a výšky, pokud ale budou mít ozvučnice kolem sebe alespoň metr na všechny strany, nebude ho příliš a nebudete mít pocit, že vám pod spodními oktávami něco uniká. JBL se s jakoukoliv elektronikou rozehrávaly velmi snadno a lehce, takže i jejich velký zvukový objem zůstával klidný a zcela kontrolovaný.

Bachova působivá „Sonáta pro sólové cello #1, BWV 1007" (Janos Starker | „KEF Ultimate Resolution Demonstration Disc 2" | 2010 | Universal | 480 3148) ukazuje v podání Studio 290 poměrně konkrétní nástroj s jasnými konturami a pocitem vzduchu kolem nástroje, byť ten samotný jako kdyby byl poněkud drobnější, zmenšenější, jakkoliv to vynahrazuje schopnost reprosoustav promítnout zvuk plasticky směrem k posluchači. Vnitřní dynamika cella je velmi slušná, JBL umí zreprodukovat plný frekvenční rozsah nástroje, přesto ani zde neucítíte fyzické kopance, zvukové podání je poměrně dost klidné.

Dylanova „Blowin´ in the wind" („DYLAN" | 2007 | Columbia | 88697 16131 2) se opět nese v jemnějším, klidném duchu, tvrdý, kovový nádech strun tu je lehce zjemněný, nijak exponovaný oproti zbytku pásma. I na velkou bednu nabízí JBL Studio 290 velmi soudržný přednes, velmi přesný, u velkých vícepásmových konstrukcí ne vždy běžný. Právě tato skladba také ukázala schopnost těchto reprosoustav velmi dobře lokalizovat jak nástroj, tak vokál – konkrétní pozici určíme v pravolevém prostoru, i tom předozadním. Prostor není protažený do hloubky, spíš je vytažený poměrně dosti vpřed, zprava a zleva není ohraničený osou reprosoustav, pokračuje dále. Přes mírně obroušené ostří tónů proniká z reprodukce naléhavost, přímost a bezprostřednost skladby.

Celková klidnější, přesná charakteristika reprodukce odkazuje na požadované studiové vlastnosti, přesto pro domácí reprodukci nemusí být úplně každému po chuti. Civilní, ne úplně průrazné vyznění výšek a kontrolovaný, nepřehnaný bas ukazují sice opravdu vše, co je na nahrávce, ale tak nějak vás nechává to spíše precizně pozorovat, než aby vás zalila zvukovým mořem po běžném americkém způsobu. Jasně kovové činely tak určují tempo nahrávky spolu s přesným, kulatým kopákem a celkový rockový šmrnc je fajn, byť intenzita atmosféry je spíše střídmější. Nutno dodat, že toto ladění také nechává do zvuku výrazně vstupovat charakter připojeného řetězce, takže si můžete výsledek snadno „doladit".

Dobře se JBL Studio 290 popasovaly i s pianem Simone Dinnerstein. Její uvolněné podání „Largo du Concerto No 5" tu dobře vyniká, transparentní, dostatečně rychlý zvuk dobře vykresluje stisky kláves, rychlý nástup plných tónů vás přesvědčí o dostatečném dimenzování schopností Studio 290, dynamika je uvolněná a velmi dobrá. Barevnost je věrná, snad trochu strohá, opět jako ze studiového prostředí – jednoduše žádné přehánění, pouze v dané cenové třídě co největší věrnost nahrávce.

To ostatně platí i pro střední tóny kolem vokálního pásma. Benediktýni z kláštera Santo Domingo de Silos nahráli v sedmdesátých letech 20. století jednu z nejúžasnějších vokálních nahrávek, desku „Chant", zvláště v úpravě MFSL (1994 | UDCD 725). Klid a dobré rozlišení jsou velmi příjemné, zvláště zde, kde se basy ani nepokouší vměšovat do reprodukce. Sbor je detailní a přehledný navíc je hlasům dobře rozumět, ať už hrajete hlasitě, či poměrně potichu. JBL naznačí i chrámový prostor a celkovou atmosféru, spíše opět s jakýmsi lehkým „profi" odstupem, ale přesto.

Když jsme se zmínili o hlasitosti, přeci jen jde o velké americké bedny, takže jim sluší alespoň trochu hlasitější přednes, kde naplno rozkvetou jejich schopnosti. Patricia Petibon tak v Offenbachově „Orphée aux Enferns" s volume mírně doprava zní velmi autenticky, studiově přesně a lehce, i když barevnost je snad opět poněkud studiová a lehce profesorská. To ale nevadí, i náročné dynamické okamžiky zvládají tyhle sloupky se ctí, bez pocitu hrubosti nebo zkreslení ve zvuku.

Nová řada JBL Studio se vydala lehce nečekanou, ale rozhodně ne špatnou cestou. Tak jak se zjemnil a zklidnil vnější vzhled reprosoustav, tak se zklidnil a zjemnil i jejich zvukový projev, který sází na studiovou autentičnost a civilnost, místo efektního objemu a tlaku, který nabízí rozumnou vyváženost (byť stále chvílemi cítíte lehoučké basovější naladění) a který svou čistotou dává možnost „doladit" zvukový charakter pomocí komponentů v řetězci. Pravdou je, že studiová účelnost návrhu fyzického i zvukového se nemusí líbit každému, protože se vlastně snaží být bez vlastního charakteru (což je ovšem přeci správně). Snad jen poněkud obyčejné zpracování a vzhled nevzbudí u domácích uživatelů to pravé nadšení, i když zájemci o maximální nenápadnost (lze-li něčeho takového u velkých sloupků dosáhnout) by radost mít mohli. Každopádně jsou JBL Studio 290 slušné, civilizované reprosoustavy s férovou hodnotou.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ +/- ]

Kč 24 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ slušná přesnost a kontrola reprodukce

+ velký, plný zvuk

+ snadno se rozehrávají i levnou elektronikou (ideální bylo „in-house" spojení s H/K)

+ vyplní i velký prostor

ZÁPORY

- až příliš účelný vzhled

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: DSI Czech | www.edsi.cz 

XAVIAN Integrale

Perfect Sound Group

RDacoustic EVO-3 antirezonanční podložky

Akce BW 600 S3

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

  • Rotel RB-1590

    Velký, výkonný, ale přitom ne zběsile drahý koncový stupeň – to je meta, na níž míří nejvyšší stereofonní koncový zesilovač japonské „bezmála rodinné“ výrobny hi-fi Rotel. Model RB-1590 je odvážně…

    01. květen 2025

    Kategorie: Zesilovače výkonové Autor: Daniel Březina
  • T+A Symphonia

    Němečtí T+A v posledních letech rozšiřují své víceméně výhradně high-endové portfolio lehce směrem „k normálním lidem“. Co započalo řadou sluchátek Solitaire T se posléze promítlo mimo jiné do „kompaktního high-endu“…

    30. duben 2025

    Kategorie: Zesilovače integrované Autor: Daniel Březina
  • REL S/510 6pack

    Subwoofer S/510 z druhé nejvyšší série anglického specialisty REL jsme na těchto stránkách již hodnotili, nedávno jsme ale měli možnost vyzkoušet si jeho vliv v systému „6pack“, neboli kombinaci tří…

    30. duben 2025

    Kategorie: Subwoofery Autor: Daniel Březina
  • Pro-Ject Debut EVO 2

    Impérium Heinze Lichteneggera je veliké a různorodé, jeho hlavním pilířem je přesto výrobce gramofonů (ale i různorodé elektroniky, doplňků a tak vůbec) Pro-Ject. Tato značka často a výrazně inovuje svou…

    30. duben 2025

    Kategorie: Gramofony a analog Autor: Daniel Březina
  • Quad 33 a 303

    Anglický Quad (Quality Amplifier Domestic) věru patří mezi ikony hi-fi historie, však své první krůčky udělal už ve 40. letech 20. století v čele s Peterem Walkerem a to je…

    27. duben 2025

    Kategorie: Zesilovače výkonové Autor: Daniel Březina
  • Esprit Celesta

    Značka Esprit s kolibříkem ve znaku vyrábí široké spektrum kabeláže a to s velkým podílem ruční práce v maličké obci Confolens zhruba uprostřed trojúhelníku, tvořeném na západě Francie městy Nantes,…

    22. duben 2025

    Kategorie: Kabely reproduktorové Autor: Daniel Březina
  • MoFi SourcePoint 888

    Řada MoFi SourcePoint z konstruktérského pera Andrew Jonese (KEF, TAD, Pioneer, ELAC,…) je vlastně další z řady variací na jeho charakteristické téma – dominantně koaxiální koncepce měničů, pečlivá stavba, vyrovnaná…

    18. duben 2025

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • REL Carbon Special 6pack

    Ačkoliv různých modelů subwooferů je na světě skutečně hodně, specializovaných výrobců právě pro subbasové jednotky zase tak moc ne. Jedním z těch nejznámějších je rozhodně jihoanglický REL, který svou cestou…

    17. duben 2025

    Kategorie: Subwoofery Autor: Daniel Březina
  • XAVIAN Integrale

    Pokud jste fanoušky dobrého zvuku, určitě jste se někdy někde potkali s produkcí české, dnes již bezmála třicetileté, značky XAVIAN, potažmo s řadou XN, která patří v jejich historii mezi…

    16. duben 2025

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • Linn Selekt DSM

    Hrdě skotský Linn, založený v roce 1973 Ivorem Tiefenbrunem, se už šestou dekádu věnuje tvorbě velmi klasických analogových strojů, pro něž byl dlouho předlouho synonymem, do svého portfolia v průběhu…

    25. březen 2025

    Kategorie: Streamery Autor: Daniel Březina

Jak jsem si hrál s Dirac Live

Jednou z posledních aktualizací redakčních sestav se stal koncem minulého roku NODE (Gen 4) s vidinou toho, že přijde upgrade, jehož součástí bude Dirac Live – jeden z těch nejpokročilejších systémů na kompenzaci (téměř bez výjimky nedokonalé) akustiky poslechové místnosti. NODE (Gen 4) dlí v nearfield sestavě spolu s Musical Fidelity M8xi a Fyne Audio F1-5, stojícími na IsoAcoustic stojanech přímo na pracovním stole. Stream vstupuje přes Paul Pang Quad Switch a proud filtruje IsoTek V5 Titan. Vše na kabelech ZenSati Authentica.

Číst dál...

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista