2018 08 30 TST Teac CG 30M 1

Čas - lineární neprostorové kontinuum, které je jedním z definujících parametrů našeho vesmíru. Je to právě čas a jeho neúprosně nevratný tok, který z něj dělá (nakonec) tu nejcennější a nejdůležitější komoditu na světě. A je to - chtě nechtě - čas, který je extrémně důležitý i v tak (z celkového pohledu) malicherné hře, jakou je svět domácí reprodukce zvuku. Gigant oboru Teac je i díky svým zkušenostem z profi segmentu jedním z výrobců, kteří času přikládají nesmírnou důležitost - a i proto v jejich nabídce najdete samostatný generátor ultra přesného hodinového signálu.

Komponentové "hodiny" CG-10M jsou i přes svou ne úplně nízkou cenu patrně nejdostupnějším takovým generátorem na trhu. Možná stojí ale za to říct, proč byste vlastně vůbec o něčem takovém měli uvažovat. Ačkoliv ve studiovém světě se jednotný hodinový signál používá primárně pro synchronizaci mnoha zařízení, v domácím prostředí jde spíše o nahrazení často kompromisních generátorů hodinového taktu za přesnější a ještě k tomu lépe odstíněný a tím stabilnější zdroj časové informace - to pak vede k přesnějšímu a tedy přirozenějšímu (nebo možná spíše původnímu záznamu věrnějšímu) zvukovému výstupu. Z řečeného vyplývá, že CG-10M jsou tak ideálním partnerem pro D/A převodníky.

Teac se rozhodl CG-10M uzavřít do "poloviční" skříně své řady Reference, jde tedy o 29 cm široký, 24,9 cm hluboký a jen 8,4 cm vysoký objekt, který stojí na robustních antivibračních nožkách a v přední části vyčuhují boční panely kupředu ve formě maličkých madel, evokujících profi původ.

2018 08 30 TST Teac CG 30M 2

Čelní stěna je mimořádně jednoduchá - je tu jen typická spínací páčka, jemně naznačené logo a dominantou uprostřed je kruhový otvor, za nímž září ručičkový ukazatel stupně "topení". Jeho podsvícení lze plynule regulovat otočným prvkem na zadní straně, hned vedle standardní napájecí zásuvky.

No a pak jsou tu už jen čtyři zlacený BNC konektory, očíslované a definované jako 10 MHz reference s 50 ohmovým konektorem. Každý konektor má vlastní, kompletně izolované obvody, jediným společným bodem tak je toroidní transformátor.

První dvě minuty po zapnutí CG-10M "žhaví" - použitý krystalový oscilátor OCXO je totiž i tepelně stabilizovaný (pracuje tedy v "troubě" - Oven Controlled Crystal Oscillator). Díky tomu dokáže udržet opravdu špičkovou frekvenční přesnost s chybou jen 0,1 části z milionu. Teplotu v okolí krystalu pak CG-10M udrží dokonale stabilní s téměř neměřitelnými odchylkami. Vlivem teploty vznikne chyba jen v méně než třech případech z miliardy.

2018 08 30 TST Teac CG 30M 3

Hodiny Teac CG-10M jsou ideálním doplňkem pro NT-503 / NT-505 a UD-503 / UD-505 z firemní nabídky, s redakčním Teac NT-503 jsme také hodiny hodnotili. Zkoušeli jsme tuto dvojici jak při sluchátkovém poslechu přes beyerdynamic Amiron Home nebo Sennheiser HD 26 Pro, ale také s koncovým stupněm Emotiva XPA-DR2 na KEF LS50, zkoušeli jsme dvojici vložit mezi OPPO UDP-205 a Norma Revo IPA-140 při poslechu přes Harbeth Monitor 30, ale též za Cambridge CXC a před Cambridge CXA80 s Fischer&Fischer SN-70. 50 ohm propojovací kabel k hodinám jsme nakonec nechali vyrobit na míru, protože sehnat jej v rozumné kvalitě a pro domácnost smysluplné délce je obtížné.

Na basové lince v Rossiniho "Duetu pro cello a kontrabas" ("The Absolute Sound Reference" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) bylo cítit, že při zařazení hodin se bez diskuse zpevní kontury tónů, že bas je pocitově razantnější a konkrétnější - je to obdobný pocit, jako když do řetězce zařadíte dobrý napájecí filtr. Máte jednoduše pocit, že kontrabas má zřetelnější texturu a jeho zvuk je lépe diferencovaný. Byl to efekt rozhodně výraznější, než jsme si původně slibovali.

2018 08 30 TST Teac CG 30M 5

Ne nepodobným způsobem změnily hodiny i podání hlasu Doris Day v "Over the rainbow" ("Diamond Voices of the Fifties" | 2015 | STS Digital | STS-6111140) - ačkoliv se potenciometr hlasitosti ani nehnul, vokál zněl pocitově hlasitěji, jasněji. Jako kdyby byl také tak nějak "oprášen", vytažen trošku blíž k vám, takže objevíte jemnější nuance, delší dozvuk a celkově máte pocit jaksi větší komplexnosti, všechno je to klidnější a usazenější. Máte prostě lepší pocit z poslechu, byť charakter se celkově nemění a nemáte pocit dramatických změn - je to ale ten typ změny, kterou stěží rozeznáte, když hodiny zařadíte, ale okamžitě cítíte, že něco ne úplně snadno definovatelného není dobře, když je z řetězce vyjmete.

Do cinkotu činelu a dalších perkusí ve Floexově "Prenatal Hunters" ("Extended Dynamic Experience 5" | 2017 | STS Digital | STS-6111158) přinesl přesnější hodinový takt pocit větší jemnosti a klidu, také jaksi plynulejší doznívání, či jak to vhodně nazvat. Zvuk má, zdá se, prostě přesnější kontrolu a tím působí přirozeněji.

2018 08 30 TST Teac CG 30M 8

Na schopnost převodníku NT-503 zvládat dynamické špičky ve Stravinského "Ptáku Ohnivákovi" ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139) mělo zařazení CG-10M jen nevelký vliv. Ano, při pečlivém zkoumání a opakovaném poslouchání máte pocit, že lepší kontrola možná přináší trochu dramatičtější celkové vyznění, ale je to opět v rovině čitelnosti a rozlišení obecně, kde je vliv hodin znát - snáze se můžete zorientovat v orchestru, ale nemáte pocit, že by nějak více zabíral.

Nemáte ani pocit, že by v sobě po zapojení hodin zvuk nesl více informací, na druhou stranu na příkladu "Pie Jesu" v podání Ellen van Zomeren ("Incredible Music Vol. 4" | 2012 | STS Digital | STS-6111130) je celkem zřetelně znát, že informace v reprodukci obsažené jsou "blíž", jsou konkrétnější, lépe a přesněji definované, takže i zvukový celek působí prokresleněji, organičtěji, zřetelněji.

2018 08 30 TST Teac CG 30M 10

U "Dream about you" od Evy a Stevieho B. ("STS Test Demo CD Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111134) jsme pak měli pocit tak nějak větší kompaktnosti, jak kytara, tak zpěv jsou o krůček konkrétnější, usazenější. Není to najednou efekt srovnatelný s nasazením 3D brýlí, ale organizovanější reprodukce každopádně je.

Japonský Teac udělal s uvedením CG-10M vlastně velmi odvážný krok - rozhodl se totiž jít s kůží na trh s produktem, který rozhodně není levný a přitom je de facto jen doplňkem, který několika vybraným firemním produktům nabídne teoreticky pracovní podmínky blízké ideálu. Od CG-10M jsme zcela upřímně řečeno čekali jen kosmetický vliv, takové to řešení "pro pocit", ale jak se ukázalo, za své peníze skutečně (tedy minimálně na NT-503) dostanete přínos. Je to investice opravdu výrazná, ale jak se ukazuje, v digitální doméně poměrně žádoucí a tak pokud vám jako majitelům některého z kompatibilních zařízení Teac (či pravděpodobně samozřejmě i jiných zdrojů signálu, které jsou schopny pojmou 10 MHz referenční signál) vyhovuje zvuková charakteristika systému, ale chtěli byste jej posunout o krok směrem k přesnosti a realističnosti, díky čemuž se bude zdát jeho zvuk detailnějším, lépe organizovaným a jasnějším, tak CG-10M jsou komponentem ke zvážení. Minimálně u nás stále dokola hlodá nenápadný červík touhy si hodiny pořídit - a to o něčem vypovídá.

Kč 45 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ změny nebyly drastické, ale byly zřetelné (a pozitivní)

+ přesnější, lépe čitelný zvuk

+ velmi dobré zpracování

ZÁPORY

- cena není zrovna malá

- v balení by mohl být nutný 50 ohm BNC kabel

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: HIFI GUIDE | www.hifi-guide.cz 

XAVIAN Integrale

Perfect Sound Group

RDacoustic EVO-3 antirezonanční podložky

Akce BW 600 S3

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

  • Audio Happening 2025

    Zhruba měsíc po velké pražské výstavě se zopakovala akce Audio Happening, tentokrát "smrsknutá" do Ostravy a Brušperku. Zúčastnila se studia TYKON, RP Audio, Studio Špalíček plus Diok Audio a HaNa.…

    30. duben 2025

    Kategorie: Lokální akce Autor: Daniel Březina
  • Voodoo Labs Godspeed

    Voodoo Labs, hamburský výrobce originální kabeláže, podložené ovšem racionálně formulovanými interpretacemi fyzikálních zákonů, byť nahlížených z neobvyklého pohledu, nedávno do svého portfolia přidal první kabel pro propojení gramofonů a phono…

    27. duben 2025

    Kategorie: Kabely signálové Autor: Daniel Březina
  • MoFi SourcePoint 888

    Řada MoFi SourcePoint z konstruktérského pera Andrew Jonese (KEF, TAD, Pioneer, ELAC,…) je vlastně další z řady variací na jeho charakteristické téma – dominantně koaxiální koncepce měničů, pečlivá stavba, vyrovnaná…

    18. duben 2025

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • REL Carbon Special 6pack

    Ačkoliv různých modelů subwooferů je na světě skutečně hodně, specializovaných výrobců právě pro subbasové jednotky zase tak moc ne. Jedním z těch nejznámějších je rozhodně jihoanglický REL, který svou cestou…

    17. duben 2025

    Kategorie: Subwoofery Autor: Daniel Březina
  • Aries Cerat Heléne

    Jméno kyperské společnosti Aries Cerat odkazuje na beraní rohy a vývoji originálních audio produktů pod touto značkou se Stavros Danos věnuje od roku 2010. Jak sám říká, jeho cílem bylo…

    08. duben 2025

    Kategorie: D/A převodníky Autor: Daniel Březina
  • Audio Video Show Praha 2025

    Ačkoliv jsme si s tradiční výstavou Audio Video Show Praha dali zejména kvůli nepříznivým ekonomickým okolnostem poměrně dlouhou pauzu, podařilo se nakonec 8. ročník zorganizovat – konal se v pátek 28.3. a…

    01. duben 2025

    Kategorie: Audio Video Show Praha Autor: Daniel Březina
  • SONY MDR-M1

    Monitorovací sluchátka od profi divize elektronického giganta SONY jsou ve studiích oblíbeným standardem. Jedním z posledních přírůstků je model MDR-M1, uzavřená variace na téma otevřených MDR-MV1. Jednoduchá vzhledem, ale zaměřená…

    26. březen 2025

    Kategorie: Sluchátka Autor: Daniel Březina
  • Cary Audio SLI-80HS

    Město Raleigh v Severní Karolíně na východním pobřeží Spojených států je domovem jednoho ze známých amerických výrobců hi-fi techniky – Cary Audio. Jejich výrobní program elektroniky je celkem široký, sahá…

    26. březen 2025

    Kategorie: Zesilovače integrované Autor: Daniel Březina
  • Linn Selekt DSM

    Hrdě skotský Linn, založený v roce 1973 Ivorem Tiefenbrunem, se už šestou dekádu věnuje tvorbě velmi klasických analogových strojů, pro něž byl dlouho předlouho synonymem, do svého portfolia v průběhu…

    25. březen 2025

    Kategorie: Streamery Autor: Daniel Březina
  • Lindemann Limetree Phono II

    Německý Lindemann, pojmenovaný jednoduše příjmením svého zakladatele, začal vyrábět vcelku klasické hi-fi komponenty v roce 1993, když se zrodil AMP 1. Prošel dlouhou cestu, na níž byste našli třeba i…

    24. březen 2025

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina

Jak jsem si hrál s Dirac Live

Jednou z posledních aktualizací redakčních sestav se stal koncem minulého roku NODE (Gen 4) s vidinou toho, že přijde upgrade, jehož součástí bude Dirac Live – jeden z těch nejpokročilejších systémů na kompenzaci (téměř bez výjimky nedokonalé) akustiky poslechové místnosti. NODE (Gen 4) dlí v nearfield sestavě spolu s Musical Fidelity M8xi a Fyne Audio F1-5, stojícími na IsoAcoustic stojanech přímo na pracovním stole. Stream vstupuje přes Paul Pang Quad Switch a proud filtruje IsoTek V5 Titan. Vše na kabelech ZenSati Authentica.

Číst dál...

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista