2022 12 31 TST Solid Tech Rack of Silence 1

Značka Solid Tech z Malmö patří mezi mírně nenápadné a nijak hlasitě adorované výrobce hi-fi nábytku. Marcus Friman společnost založil v roce 1995 jakožto vystudovaný fyzik, který sama sebe popisuje jako audiofila. Od té doby si klade za cíl nabídnout řešení pro co nejúčinnější potlačení vibrací a zároveň zachování co nejpřátelštějších cen – možná právě cenová politika s nohama na zemi je jedním z důvodů, proč jméno Solid Tech nezáří mezi všemi těmi složitými a propracovanými racky za mimořádné částky.

Firma má v nabídce velmi širokou škálu nábytku a příslušenství, včetně různorodých nožiček a puků. Zásadní je pak konstrukční přístup, postavený na praktické aplikaci dostupných technologií – nenajdete tu žádné exotické materiály, super komplikovaná řešení nebo věci, které se mohou časem pokazit, jako jsou různá vzduchová odpružení a podobně.

Nejdražším a nejpropracovanějším modelem v katalogu je Rack of Silence, respektive rodina produktů Rack of Silence, protože nejen, že tento stojan lze mít v provedení Standard nebo Reference, ale každý si můžete přizpůsobit nejen standardními kroky jako je volba počtu pater, ale také máte možnost dokoupit různé doplňky – další vrstvu pružné izolace, všechny možné desky (jinak dostanete jen dřevěný kříž), rozmanité typy nožiček pod komponenty nebo třeba různé podložky pod hroty stojanu jako takového.

2022 12 31 TST Solid Tech Rack of Silence 2

Základní konstrukci tvoří čtyři nohy (o výšce 30, 60 nebo 90 cm). Jsou to kulaté sloupky s vertikálním žebrováním, které slouží jako drážka pro výškové nastavení pater. Každá nožka je zakončena masivním hrotem a lze snadno odklopit její vrchní krytku, aby bylo možné rack vysypat třeba křemičitým pískem nebo broky nebo jednoduše čímkoliv, co si usmyslíte. Čtyři pilíře spojuje dřevěný kříž, jehož jádro (tedy místo prostředního spoje čtyř ramen) tvoří opět kovový kroužek.

Vrcholné provedení Reference má v ceně rovnou dvojité zavěšení těchto křížových pater – jeden kroužek obemyká nohu a přes pružinky je na něj zavěšený kroužek druhý, ten se však ničeho nedotýká. Tím je každé patro v praxi plovoucí, nicméně tuhé a relativně krátké pružinky jej zároveň drží poměrně pevně na místě.

2022 12 31 TST Solid Tech Rack of Silence 3

Na každé horizontální dřevěné noze jsou pak nasazené gumové silentbloky Silence Apparatus. Jde v praxi o hliníkové tělíčko tvaru Y, v místě doteku s dřevem dole najdete gumovou plošku a tatáž je i nahoře, kde se Silence Apparatus stýká buď přímo s komponentem nebo s nějakou z dostupných desek či s některým z firemních izolátorů (Feet of Silence, IsoBlack, Discs of Silence,…), které jsou koncipovány pro snadné nacvaknutí na příplatkový obdobný prvek Isolator Supports.

Z popsaného je jistě patrné, že ačkoliv Rack of Silence není vlastně nijak komplikovaný ve svém řešení, nabízí přeci jen dostatek variant, abyste se na chvilku zapotili při jejich volbě a vhodném kombinování právě pro svůj systém.

2022 12 31 TST Solid Tech Rack of Silence 4

My jsme k racku přišli už jako ke složenému, nicméně bylo nám řečeno, že skládání je v jednom člověku přijatelné, nicméně ve dvou ideální, zejména v prvních krocích. Rack každopádně dostanete v krabici už částečně složený, není to žádná Ikea. Jakmile je ale jednou vše pohromadě, zdá se na poklep i na dotek, že rack drží pevně a bez problémů. Zajímavé je, že každý rack je ručně vyroben v dílně ve Švédsku z výhradně evropských materiálů, nejde o žádné velkoprůmyslové řešení z Dálného Východu.

Jak už bylo řečeno, konstrukce nepoužívá žádné vesmírné materiály nebo ultra složité finesy – jde o kombinaci dostatečně pevných hliníkových profilů, slušně zpracovaného dřeva a hlavně pružinek průmyslové kvality, které se ani pod zátěží nevytahávají. Zajímavé je i to, že u různých firemních nožiček si počtem per regulujte to, jakou váhu mají nést.

2022 12 31 TST Solid Tech Rack of Silence 5

Solid Tech Rack of Silence jsme zkoušeli přímo u dovozce v showroomu a to jednoduchým způsobem – zdrojový komponent Kalista DreamPlay XC jsme poslouchali na racku, na zemi na standardní dřevěné poličce a pak ještě na Solid Tech komponentových nožkách. Zbytek sestavy tvořil Vitus SIA-030, Rockport Avior II a patrně všechno myslitelné napájecí a antivibrační příslušenství od Nordost / QRT, které si můžete představit – Sort Kones, napájecí lišty, Q Point, lineární zdroje,… Streaming zajišťovaly switche a kabely od SOtM.

Tento text bude popisovat dva extrémy – tedy zvuk sestavy se zdrojovým komponentem na podlaze a na Rack of Silence. Tak 2/3 kvality se totiž podařilo „dohnat“ ve chvíli, kdy jsme v pozici na zemi podložili DreamPlay XC nožkami Discs of Silence, které sdílí základní technologii s rackem, konkrétně pružinkové uchycení nosné plochy.

2022 12 31 TST Solid Tech Rack of Silence 12

Vliv stojanu byl velmi jednoduše rozpoznatelný na prvních deseti vteřinách první puštěné skladby. Třeba basa Esperanzy Spalding v „Little Fly“ („Chamber Music Society“ | 2010 | Heads Up | 31810-20) byla s rackem velmi autoritativní, pevná a skutečně suverénně frázovaná – vnímáte jen hudbu a skvostně definovaný nástroj, neomezený hloubkou, čitelností, prostě ničím. Tohle je ta pravá audiofilská nirvána. Jakmile jsme však přehrávač sundali, hudba jako kdyby splaskla a to snad výrazněji, než když vyměníte obyčejný napájecí kabel za špičkový. Rozdíl byl výraznější, než předřazení dobrého napájecího filtru a najednou jako kdyby rozdíly mezi jednotlivými brnknutími byly sotva poloviční, mnohem hůře čitelné. Míra degradace byla skutečně překvapivá.

Vokál Barbry Streisand v „All The Children“ („Guilty Pleasures“ | 2005 | Columbia | 8287672662 2) zněl v plné sestavě nádherně autenticky, plný života a energie, místy ve své živosti až řízný a nahraný s referenční konkrétností, nebývalou pro čistě popovou nahrávku. Jakmile se Kalista ocitla na podlaze, ono fascinující zaostření zmizelo a hlas jako kdyby se roztřepil. Ne že by to pořád nebyl drahý high-endový zvuk, ale rozdíl mezi oběma polohami byl až nepříjemně výrazný, v takhle bezprostředním srovnání prostě ten „neodpružený“ zvuk poslouchat nechcete, protože ztratil dost zřetelnou část jiskry i čistoty.

2022 12 31 TST Solid Tech Rack of Silence 7

Na výškách v „Albatross“ od Fleetwood Mac („The Pious Bird of Good Omen“ | 2004 | nahráno 1968 | BHOR | 0184719000367) je cítit, že systém má krásně precizní zvuk, činely byly excelentně rozstrukturované a způsob, jakým se každé cinknutí neslo precizně ohraničené prostorem, bylo něco fascinujícího. Je to ten typ naprosto špičkového zvuku, u kterého si i na naprosto běžné střední hlasitosti užíváte myriády dozvuků a nuancí. Po přemístění přehrávače na podlahu se část informací jakoby rozpustila v méně konkrétní reprodukci, ale hlavně jsme měli pocit, že celý zvuk je pocitově vulgárnější, tvrdší a rozhodně nebylo tak snadné se do hudby ponořit.

Vivaldiho „Concerto No. 2 in C, RV 188-1“ v podání I Solisti Italiani („12 Concerti Op. 7“ | 1993 | Denon | CO-75498) byla svižná, živoucí a bohatá, prezentovaná s nadřazenou kontrolou velkého high-endového řetězce, sladěného během let k perfektním výsledkům. Dynamika má veliké rezervy a můžete se rochnit v dynamických nuancích jednotlivých nástrojů i celého orchestru dle libosti, protože je to prostě boží. Jakmile jsme přemístili Kalistu do méně důstojné přízemní pozice, dynamika byla pořád velmi dobrá, ale jako kdyby se zvuk poněkud vyfoukl a ztratil velkou část svého šmrncu. Je to jako kdyby se orchestr méně soustředil a v přímém srovnání téměř jako by bylo něco špatně – tak výrazné dynamické rozdíly tu jsou.

2022 12 31 TST Solid Tech Rack of Silence 11

Vrstevnatá a nápaditá „Medley“ Davida Sanborna („Another Hand“ | 1991 | Elektra | 7559-61088-2) prověří velmi dobře rozlišení každého systému a jeho schopnost udržet „pozornost“ zároveň na všech nástrojových linkách i na drobných nuancích. Tato sestava to umí báječně, není pochyb – je to opravdu drahý zvuk, špičkově čistý, konkrétní a ve své přirozenosti limitovaný (ale nijak moc) kvalitou nahrávky. Každý nástroj, každý tón, každý záchvěv tu jsou skvostně ohraničené a naprosto netechnicky fluidní, všechno se to skládá tak „lidsky“, že se v hudbě doslova rozpouštíte a ztrácíte pojem o čase. Stačí ale sundat přehrávač na podlahu a najednou se obraz lehce rozpraská, detaily nejsou tak přirozeně čitelné, jako kdyby hudba byla více poházená na velké hromadě, místo precizního rozprostření. Samozřejmě, že to není špatný zvuk, ba naopak – ale je jakoby „špinavější“.

Velmi zajímavý byl také rozdíl v prezentaci prostoru nahrávek. Třeba Dolphyho „Gazzelloni“ z „Out to Lunch!“ 1999 | nahráno 1964 | Blue Note | 7243 4 98793 2 4) má fantastický vzduch, je široká až za ozvučnice a hluboká, takže mezi nástroji je spousta a spousta místa, jsou tím pádem naprosto zřetelné a mají velmi věrohodné proporce. Sundání zdroje signálu z Rack of Silence znamenalo zřetelné zúžení scény v obou hlavních osách, ale hlavně se objevil pocit jakoby těžiště v prostředku stereofonního obrazu, jakási kotva, kdy najednou – přestože je hudba stále víc než dobře čitelná – nemáte ten pocit volnosti a lehkosti.

2022 12 31 TST Solid Tech Rack of Silence 15

I taková lehce říznější nahrávka, jako je „Man of Our Times“ od Genesis („Duke“ | 2007 | Atlantic | 0603497996438), zní na daném systému v pohodě, krásně rozkvétá a i když dává najevo jistou hrubost některých momentů, tak se to poslouchá snadno a můžete si užít hudbu bez starostí – ostatně to v multimilionové sestavě tak nějak čekáte. Odstranění Kalisty z pružného racku změnila reprodukci směrem k jednoznačně hrubší (tj. více vylézaly ony nepříjemné momenty), méně zábavné či možná únavnější a hůře čitelné, slitější verzi. Ačkoliv i „podlahová“ verze stále nese znaky špičkového zvuku a bez přímého porovnání s vlivem racku by popis sršel superlativy, tak stačí pár pružinek a situace je diametrálně jiná.

Rack of Silence od Solid Tech možná nevypadá kdovíjak luxusně, ale je to účelné řešení, které dělá přesně to, co chcete – a v porovnání s jinými high-endovými racky za zlomek jejich ceny. Možná můžete získat pocit, že vcelku jednoduchá hliníková konstrukce a nijak sofistikované pružinkové zavěšení jsou trochu příliš obyčejným řešením pro špičkovou sestavu, ale byla by škoda takovým případným předsudkem zahodit přínos racku, který je dost možná největší, s jakým jsme se kdy měli možnost potkat. Za racionální peníze si můžete postavit podporu, která vašim komponentům umožní prakticky plavat a tím se blýsknout v jejich maximálním potenciálu. Možná se tomu těžko věří, ale Solid Tech Rack of Silence je bombastické řešení, které byste si rozhodně, ale rozhodně měli zajít někam poslechnout, máte-li doma komponenty z high-endového světa a chcete pro ně maximum.

MĚŘENÍ

Měření probíhalo s akcelerometrem přilepeným na mechanice Kalista DreamPlay XC a měřící signál byl pouštěn přes výše zmíněný poslechový řetězec na vysokou hlasitost +/- 100 dB (měřeno z poslechového místa).

2022 12 31 TST Solid Tech Rack of Silence m1

Přístroj položený jednoduše na podlaze (respektive na dřevěné polici z běžného racku).

2022 12 31 TST Solid Tech Rack of Silence m2

Přístroj položený na antivibračních nožkách Solid Tech Discs of Silence.

2022 12 31 TST Solid Tech Rack of Silence m3

Přístroj položený na horní polici Rack of Silence a podepřený nožkami Solid Tech Discs of Silence. Zbyl v podstatě jen hlavní rezonanční kmitočet, zbytek je prakticky odfiltrován.

Kč 58 530,- - 4 patrový model v provedení Reference včetně podložek Appratus

Kč 6 124,- - 4 ks Isolator Supports (náhrada za Apparatus – větší styčná plocha pro firemní izolátory)

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ rozhodně cena

+ slyšitelná i měřitelná účinnost

+ možnosti postupného upgradu

+ bohatá nabídka příslušenství pro každý typ komponentu

+ jeden z nejúčinnějších (a z nich nejlevnější!) rack, s kterým jsme se zatím měli možnost setkat

ZÁPORY

- vzhled je veskrze praktický

--- --- --- --- ---

DOVOZCE PRO ČR: Amarock Studio | www.amarockstudio.cz 

PRODEJCE PRO SR: TOPHUDBA | www.tophudba.sk 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

  • Robert Mayer Turntables

    Je to takový klasický příběh audiofila – nejprve objevíte kouzlo hudby, pak šarm hi-fi a následně zjišťujete, že právě pro ten váš úplně specifický vkus (protože každý máme maličko jiný)…

    22. duben 2024

    Kategorie: Značky Autor: Daniel Březina
  • Musical Fidelity Nu-Vista Vinyl 2

    Antony Michaelson od prvních krůčků značky Musical Fidelity v roce 1982 chtěl vytvářet přístroje, které kombinují kouzlo elektronek a zvuku čisté třídy A. Po nějakém tom roce (fakticky po 15…

    03. duben 2024

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina
  • EverSolo AMP-F2

    Komponenty EverSolo jsou krásným příkladem toho, že lze (pravda, za podmínek nastavených ekonomickou realitou Číny) vyrobit audio zařízení dobré, vlastně spolehlivé a komfortní a finančně dostupné zároveň. K portfoliu streamerů…

    03. duben 2024

    Kategorie: Zesilovače výkonové Autor: Daniel Březina
  • Burmester 217

    Dieter Burmester byl rozhodně vizionář, navíc obdařený notným obchodním talentem. Vybudoval tak pod svým jménem skutečně luxusní značku, ač je nutno říci, že zároveň rozhodně neošidil ani technickou stránku věci.…

    01. duben 2024

    Kategorie: Gramofony a analog Autor: Daniel Březina
  • Pro-Ject Tube Box DS3

    Rakouský Pro-Ject se snaží předefinovat sortiment, který pomáhal takzvaně „dostat do světa“ – tedy dostupné vinylové sestavy. K tomu, že firma začíná přesvědčovat širokou audiofilskou veřejnost o důležitosti celkové symetrie…

    01. duben 2024

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina
  • Synergistic Research HFT 2.0

    Synergistic Research ze slunné Kalifornie patří k průkopníkům řekněme alternativního pohledu na hi-fi – konkrétně na doplňky všeho druhu od v nabídce dominujících kabelů, přes napájecí řešení až po roztodivné…

    01. duben 2024

    Kategorie: Příslušenství a doplňky Autor: Daniel Březina
  • Estelon AURA

    Estonský Estelon nabízí skutečně luxusní reprosoustavy už nějakých 14 let a za tu dobu se ustálil jak na nezaměnitelném tvarovém i materiálovém rukopisu. A pak, relativně nedávno, se Alfred Vassilkov…

    26. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • HiFi ROSE RS520

    Jižní Korea patří mezi technologické velmoci a proto i počet tamních výrobců audio / video techniky není nijak zanedbatelný – jedním z nich, který je momentálně rozhodně na vzestupu, je…

    21. březen 2024

    Kategorie: All-in-one systémy Autor: Daniel Březina
  • AudioSolutions Figaro L2

    Příběh litevské firmičky AudioSolutions začíná v roce 2011 v litevském Vilniusu neúnavnou chutí Gediminase Gaidelise „něco vyrábět“ – prošel rychle a účinně výrobou reprosoustav, nápadně připomínajících ikonické světové modely různých značek…

    18. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • Carbide Base Diamond

    Wikipedia říká: „Karbidy jsou sloučeniny uhlíku s elektropozitivnějšími prvky s výjimkou vodíku. Karbidy mají významné použití v průmyslu: karbid vápníku CaC2 je výchozí surovinou pro řadu výrob chemického průmyslu a…

    14. březen 2024

    Kategorie: Příslušenství a doplňky Autor: Daniel Březina

Felix Sit Annus Novus

Posledních 365 dní poněkud uteklo... Jako by to bylo každý rok rychlejší a rychlejší. Možná je to však i tím, kolik věcí se děje a kolik se jich stalo právě i v roce 2023.

Číst dál...

RYCHLÝ DOTAZ

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies