A aby laskavý čtenář neřekl, že jej zanedbáváme, přinášíme pohled na High End Praha 2011 okem a slovem Jiřího Petráka.

3.patro

Mediacontrol – Ante: nejzvláštnější a nejnápadnější exponát letošního HEP, doplněný osobní přítomností Tvůrce. Obří reprosoustavy napájené na pohled drobnými Dudkovými zesilovači hrají dynamicky, expresivně ale intenzita basu neodpovídá rozměrům a já osobně si před bednami připadám malý a osamocený.

Absolute Audio – MarkLevinson/Focal: krásné reprosoustavy velkého ale (opět) nevyužitého potenciálu, zesilovače dodávají silný vjem basu a hladce znějící střední pásmo, které ale v hlasitých basech často mizí. Expozice ale působí připraveně a přívětivým dojmem.

MBL: high-endový zvuk i vzhled, zajímavé konstrukční řešení reprosoustav, zvuk s velmi (možná až příliš) širokým prostorem, pěkným vokálem a chvílemi i ostřejším charakterem. Sestava, která bude poutat pozornost i vypnutá.

Mediacontrol – Cabasse/Marantz: Krásné kulové reproduktory napájené jemně vzhlížejícími komponenty Marantz, sestava, která produkuje velmi živý, expresivní a dynamický zvuk, s nápadně precizním podáním prostoru a značným objemem příjemně znějících výšek. Vše jemně podtrženo dobře nastaveným subwooferem. Jedna z nejlépe hrajících sestav, a asi nejlepší z kategorie "nápadný zvuk". TOP5

Eurostar – Denon/Classé/Canton: projev velmi dynamický a přesný, střední pásmo je charakteristicky a svým způsobem příjemně zabarvené, ale celkové vyznění na mě poněkud agresivní. Expozice jednoduchá a účinná.

Eurostar – DenonAnniversary/B&W: typická sestava a zvuk pro tohoto vystavovatele, i když letos možná o něco přívětivější než obvykle, díky rysům nové řady Anniversary. Ačkoli bylo na židličkách vždy obsazeno, působila na mě výstavka takovým kultivovaným a hlavně nenásilným dojmem – oproti předešlým ročníkům krok správným směrem. A před branami vyvěšená třešnička - opravdu pohledná sluchátka B&W..

Basys – Loewe/Bose: vystavené exponáty se poněkud míjely s osnovou HEP, i když tady "taky něco hrálo". Příchozího však upoutal víc a dřív obraz než zvuk (řekněme obraz v 3D oproti zvuku v cca 2D).

Panter – Benchmark/Sennheiser/Elac: letošní expozice byla v mých očích ochuzena o ten krásný lampový aparát s pozlaceným žebrováním z předešlých ročníků, takže jsem se mohl naplno věnovat sluchátkům napájených DA převodníky Benchmark. Skvělý zvuk otevřených HD800 ale byl při každé mé návštěvě salonku nuceně doprovázen hudbou z naproti stojící sestavy Elac-Copland...

High End Studio – AudioPhysic/Velodyne/ClearAudio: milá a vyvážená expozice s příjemným zvukem a nabídkou zajímavých (nejen jazzových) nahrávek. Obě sestavy hrály jemně až decentně, bez probíhajícího souboje intenzit se sousedními salónky a přesto ve mě zvuk zde zanechal velmi pozitivní dojem.

Audio Ego – MartinLogan: moje nejoblíbenější expozice se vždy usměvavými hlavními protagonisty a skvělou kávou. Typický lehce znějící a detailní sound (všechny sestavy), bohužel často se značnou hlasitostí, které se vzhledem k ostatním vystavovatelům zřejmě nedalo vyhnout. Zvuk doprovázen obrazem 3D Quattronu Sharp a dvěma spokojenými diváky – na ostatní se nedostalo polarizačních brýlí:-)

Sroll: důsledně uzavíraný salonek ve snaze minimalizovat průnik okolní hudby, uvnitř skupinka posluchačů dorozumívajících se pouze posunky nebo maximálně šeptem. To vše dávalo vyniknout delikátně propracovanému a přesnému zvuku, pro mě bohužel jen klasické hudby bez zpěvu - takže plné kvality sestavy mi patrně zůstaly odepřeny. Ale pamatuji si je naštěstí z loňska:-)

KEF/Neyton/Arcam: první den jsem minul tuto celkem nenápadnou expozici, která mě pak o to naléhavěji oslovila svým rychlým, detailním, a velmi příjemným zvukem. Vše bylo podtrženo výbornou lokalizací nástrojů, a mě v tomto salonku bez oken napadlo, jak asi tato sestava hraje ve svém "domácím" prostředí..

CPT – Jamo/Onkyo: prosvětlený salonek mi připomněl že je venku ještě den, a také dal vyniknout zajímavým barevným lakům soustav Jamo. Zvuk zde byl pouštěn poměrně hlasitě a jen občas, ale byl příjemný a nijak nápadný, rozhodně ne tak jako ty krásné reprosoustavy s otevřenou ozvučnicí.

Perfect Sound – Tannoy: neobvykle předělený prostor salonku, ve kterém černá zástěna s nápisem Kingdom Royal zeširoka objímala nápadně dobře hrající sestavy Tannoy, produkující jemný, živý a přirozený zvuk se skvělou dynamikou a prostorem. Hrdě znějící nápis sem právem patří, zařazuji tuto expozici do kategorie TOP5

Tykon – Avantgarde/EmmLabs/DarTZeel: tradičně poutavá sestava s několika nápadnými trychtýři hornů (letos v bílé barvě), high-endově působícími zdroji a do bronzova opáleným zesilovačem, prezentovaná nezaměnitelným jakoby-lowther-zvukem. Chvílemi s nadsazenou hlasitostí a občasnými šelesty a rezonancemi, vždy ale s explicitním vokálem a prezentními výškami. Řetěz komponent s tak malou zpětnou vazbou, až to bylo chvílemi slyšet.

Audio Salon - Audionote: oáza klidu a lampové něhy, přestože bylo v salonku vždy plno a dveře šly obtížně dovřít. Konzervativně pojatá expozice s prokresleným, lehkým a jemným zvukem linoucím se z krabicovitých beden s nádhernou povrchovou úpravou. Gramofon a lampy, které se po svém obtiskly do celkového charakteru zvuku, moc pěkné.

Xavian: salonek neustále zaplněný lidmi, se souborem elegantně vzhlížejících reproduktorů, kterých se mi opticky zdálo víc než ve skutečnosti, asi díky plakátu v rohu místnosti. Zvuk jemný a milý, doprovázený úsměvem Roberta Barletty a dvojicí maskovaných krásek nabízejících bonbonky s logem Xavian. Důstojně připravená prezentace, hodná současnému významu HEP.

9.patro

Horizon Trading – Dali/Xindak: sestava jak z magazínu, úhledná, s žebrovanými chladiči na zesilovačích, gramofonem a síťovou pračkou. Z reproduktorů se line sourodý příjemný zvuk, detailní, i když chvílemi možná zbytečně expresivní. Nad talířem garamofonu se točila krásná závažíčka, ale kdykoli jsem tento pokoj navštívil, vždy bez vinylu..

Auto Techu – Horns: pokojík s šířkou zcela zabranou rozmístěnými horn-speakery, subwooferem ve tvaru stavebního vysavače a nenápadnou dvojicí štíhlých lesklých přístrojů. Žádné speciální kabely, žádné lampy, a přesto velmi prezentní a přesný zvuk, neagresivní, příjemný na poslech, moc pěkný. Jen bych se asi obtížně sžíval s "méně ortodoxním" (byť nápaditým!) designem.

Daniel Křeček – Usher/Luxman/CrystalCable: komorní expozice v útulně "zařízeném" pokoji, s usměvavými zástupci kteří si jsou vědomi kvalit vystavené sestavy. Relativně dostupné komponenty propojené vlascem CC zde prezentují zvuk se všemi atributy toho, jaký si představuji že by měl být: muzikální, živý, s pevným basem a přitom jemným vokálem, plný detailů. Zvuk přívětivý, hrající v poklidu a s přehledem. O takovém zvuku doma tajně sním. TOP5

AQ – Acoustique Quality: český výrobce zde vystavil své osvědčené (ale už poněkud okoukané) trumfy: reprosoustavy, gramofony, phono-předzesilovače. Zvuk jemný ale potichu, bez ambicí zaujmout příchozí návštěvníky, a to je škoda, na výstavě..

Iryson – BMC/Mirage: poctivě HighEndově pojatá expozice s dominantním sloupkem plným čelnich panelů B.M.C a nápadným, okázale krásným gramofonem. Zvuk byl často rušen množstvím zvědavých návštěvníků, ale ve chvílích klidu to tady hrálo opravdu příjemně.

Finale Audio – Marantz/MonitorAudio: jeden z mála prázdně působících pokojů, s malou hifi sestavou a malými sloupky. Pravdou je, že sestava uměla zahrát velmi kultivovaně a příjemně, ale s basy tak trochu vynucenými násilím. Mě osobně poněkud unikal význam této expozice.

Hifi Studio Melissa – Lyngdorf/T.A.C: dvojitá expozice s možností vzájemného přenosu hudby z media-serveru (zajímavý a detailní zvuk) do vedlejší místnosti se sestavou T.A.C plné elektronek, která uměla zahrát velice pěkně, lehce a muzikálně, a určitě se podle mě svým čistým a kultivovaným zvukem řadila mezi nejlepší na výstavě. Příjemný zvuk přitahoval návštěvníky, v pokojích bylo stále plno.

Altei – BW/Classé/Stax: typický B&W zvuk s rychlostí a drivem od Classé, a jako protiváha stolek s vystavenou sadou elektrostatů a sluchátkových zesilovačů Stax. Podařilo se mi si vyzkoušet jen jeden z modelů, ale stálo to za to. Pro mě bylo centrem expozice na tomto stolku.

Tykon – EmmLabs/AccusticaApplicata: komorní verze expozice pro posluchače, kteří nejsou příznivci hornů. Tady to hrálo velmi pěkně, zvuk s množstvím detailů, vyvážený, živý a přesto hladký a muzikální, jeden z nejlepších na výstavě. Místnost zatlumená nápadnými válcovými lapači basů a vybavená playerem s nápadnými modrými číslicemi, které měly ale mírně odlišný odstín než ostatní indikace na displeji..

Voxativ by Schimmel: Lampová retro-sestava umístěná na retro-stolcích, s retro zvukem a lowthery jako měniči. Přesto nad přístroji dominovalo velké zrcadlo, které pak bylo v neděli po zásluze překryto pěnovkou. Zvuk přímý, veselý, s jasným nádechem lamového a lowterového přibarvení, ideální pro milovníky starých dobrých časů.

Audio Studio – Plinius/Dynaudio: jednoduchá koncepce, která ale funguje: hluboké (krásně lakované) regálovky a lesklé komponenty (v A třídě), výsledkem je přirozený a velmi živý přednes, s výbornou lokalizací a nadhledem v hudbě. Stejně jako loni, i letos byl v této expozici zvuk jeden z nejlepších.

Top Audio – Sonos: multiroom systém distribuce zvuku nemohl v jedné místnosti ukázat své kvality, ale alespoň to mohlo hrát v té své místnůstce – kdykoli jsem šel okolo, v místnosti bylo ticho.

CPT – Leben/Klipsch: zvuk ve stylu Sex, Drogy, Rock&Roll. Živý, s drajvem dobrých časů a amerických filmů, s mírným přibarvením elektronek a čišící radostí ze života. kdybych byl bývalým hippíkem, musel bych jít do této sestavy, jiná alternativa by nepřicházela v úvahu. Zajímavý a osobitý zvuk, pěkný a opět jeden z nejlepších letos.

KAS Audio – Naim/ProAc: typický anglický sound, úhledné komponenty, které ale prakticky nebyly vidět v davu návštěvníků. Vše doplněno nabídkou vinylů a hrající kvalitně vybranou hudbou. Prezentace jemná až nenápadná, alespoň ve srovnání se sousedy na patře.

Krautwire – Krautwire/WBT: každoroční něžná výstavka s lesklými klubky kabelů a sadami konektorů WBT, které navozují pocit návštěvy v klenotnictví. Tady vždy nacházím klid od všudypřítomné hudby, a vždy zde potkávám konstruktéry zvučných jmen, zálibně si prohlížející různé panelové zásuvky a drátky z ušlechtilých kovů..

24.patro

RP Audio – Audionet/Solution: tradičně skvěle připravená expozice s hvězdným obsazením a odpovídajícím zvukem, jedním z nejlepších na výstavě. Menší kapkovité reproduktory než použité loni tomuto aparátu slušely a produkovaly mým uším kompaktněji a relaxovaněji znějící hudbu. Podporu zajišťovala nabídka kabeláží a hifi doplňků. Dotkl se mě zde opravdový High-End.

Finale Audio – McIntosh: neobyčejně krásné přístroje, které také krásně hrají, ale stejně mi něco v jejich přednesu k dokonalosti chybí. Stejně jako v předešlých letech, ale letos zvuku významně pomohly vhodně vybrané reprosoustavy. A také jsem zde našel zřejmě nejkrásnější tuner poslední dekády:-)

Audio Ranny – Audiomat/EMMLabs/Triangle: pečlivě a vkusně připravená prezentace, od vybraných komponentů, přes zázemí pro posluchače až po přístup pana Ranného s jeho výběrem nahrávek a průvodním slovem. Aparatura s elektronkami v zesilovači produkovala skvělý vyvážený zvuk, plný lehkosti, detailů i přirozených basů a bezvadným prostorem. Opakovaně jsem tento pokoj navštívil abych si opravdu vychutnal hudbu a vnitřně ocenil tuto expozici jako nejlepší na letošní výstavě. TOP5

Vintage Audio – Studer/Akai: poslední navštívený salonek a uvnitř? Romantická vzpomínka na staré dobré časy v hifi, podtržená krásou cívkových magnetofonů, dokonale hladkým a radostným zvukem, a bezvadným výhledem na Prahu skrze rotující štěrbiny v kotoučích.. Návrat ke kořenům kvalitní reprodukce, mazec jako blázen. Takhle si budu letošní HEP pamatovat. TOP5

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio