ELAC BS312

Přetiskujeme zprávu společnosti BaSys CS:

Ve světě audiotechniky se rychle střídají modely jeden za druhým. Ty zdařilé se udrží na trhu několik let. Opravdovou legendou se ale stanou jen ty nejlepší z nejlepších. První generace modelu BS312 se začala vyrábět před 25. lety.

Na počátku poslední dekády dvacátého století se trh reprosoustav začal ubírat směrem od rozměrných skříní ke kompaktním konstrukcím. Zákazníci začali vyhledávat prostorově úspornější řešení. Mnoho výrobců reagovalo na tuto rostoucí poptávku nabídkou drobných satelitních reproduktorů kombinovaných se samostatnými subwoofery. Toto řešení bylo ale často neuspokojivé jak z důvodů zvukových, tak i estetických.

Mladý inženýr Rolf Janke, který v Kielu čerstvě nastoupil do konstrukčního týmu, byl ale přesvědčen, že musí existovat lepší způsob a tak se, nezatížen předsudky, dal v klidu do práce. Tím započal příběh reprosoustavy, která je členem rodiny Elac již 25 let, stejně jako on. Využíval tehdy nejmodernější počítačové simulace, ale šel také trpělivě cestami generace jeho předchůdců. Rozvíjel nové myšlenky, testoval je, vracel se zpět, mnohdy začínal úplně od začátku. Hned jeho první počin se zařadil mezi rodinné stříbro severoněmeckého Elacu.

Minimální velikost, maximální výkon.

Najednou došlo ke zlomu a výsledky simulací začaly naznačovat, že výroba plnohodnotného reproduktoru s objemem pouhých pěti litrů a šíří čelního panelu 12cm bude možná. Ale ukázalo se, že konstrukce takové reprosoustavy nebude jednoduchá, ani levná. Tradiční ozvučnice z dřevěných desek byly totiž nepoužitelné. Skříň musela být vyrobena z hliníku o síle minimálně 8mm a ještě dodatečně vyztužena. Takový reproduktor ještě nikdo nepostavil. Nadšený Rolf dokázal rozptýlit pochybnosti svých šéfů a přesvědčil je, aby byl tento reproduktor uveden do výroby.

Model Elegant 305, představený v roce 1995 a všichni jeho nástupci nejsou jen satelitem s omezeným využitím ani kompaktním reproduktorem nesměle se dívajícím klíčovou dírkou do světa opravdového hifi. Pouhým pohledem rozpoznáte jeho dokonalé dílenské zpracování, při dotyku cítíte kvalitu a hmotu hliníku a obzvláště poslech vás okamžitě přesvědčí, že tento reproduktor je třeba brát vážně.

Poslední inkarnace s označením BS312 je osazena nejnovějšími dostupnými komponenty. Pod tweeterem JET 5 poslední generace je umístěn středobasový reproduktor s extrémně tuhou membránou o průměru 112mm. Jeho robustnímu šasi vévodí obrovský magnet. Kmitočtová výhybka obsahuje prvotřídní součástky a jak je u vyšších řad Elac zvykem, vnitřní propojení je realizováno kabeláží Van den Hul. Dokonce, letos u příležitosti 25. výročí byla vyrobena limitované jubilejní edice.

Přenosky Ortofon

XAVIAN - ručně vyráběné reprosoustavy

GMG Power

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

AV Center

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

 

Všechny nepravidelníky

HiFiGram

Dynaudio Contour i 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Amarock Studio